Pjuhticas Dievmātes aizmigšanas sieviešu klosteris – Kallastes stāvkrasts – Tartu-Igaunijas bohēmijas pilsēta

Virumaa gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 25.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

5.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Kuremea ciemā

Apmeklēsim Pjuhticas Dievmātes aizmigšanas sieviešu klosteri - krievu pareizticīgo baznīcas kosteri, kas darbojas kopš 1891.gada un līdz pat šodienai ir vienīgais pareizticīgo sieviešu klosteris Igaunijā.
Pühtitsa igauņu valodā nozīmē "Svēta vieta". Senos laikos šeit atradās igauņu pagānu svēta vieta, bet kalna pakājē pie avota notika upurēšanas rituāli. Mūsdienās ārstniecisko īpašību dēļ avots ir zīstams kā "Svētavots".
Klostera izveidošanas vēsture ir saistīta ar Dievmātes aizmigšanas tēlu: saskaņā ar leģendu vietā, kur tagad atrodas klosteris, vietējiem iedzīvotājiem parādījās Dievmāte, un viņas parādīšanās vietā tika atrasta Dievmātes Debesīs uzņemšanas ikona. 16.gadsimtā vietējie iedzīvotāji blakus ozolam, kur tika atrasta ikona, uzcēla kapelu Dievmātes ikonai. Pateicoties Igaunijas gubernatora kņaza Šahovska nerimstošajai enerģijai un kņazienes Elizabetes Šahovskas gādībai, 1885.gadā šeit tika dibināta Pjuhticas pareizticīgo draudze un uzcelts templis ikonai, kas bija jau agrāk iegūta.
Galvenie klostera svētumi: Pjuhticas Dievmātes ikona "Pie avota", pašas Dievmātes klātbūtnes svētītais brīnumainais "Svētavots", Dievmātes brīnumainā ikona "Vladimirskaja", svēto relikvijas un daudzi citi svētumi.
Staigājot pa klostera teritoriju, varēsiet pavērot mūķeņu dzīvesveidu, pastāvēt pie ikonām, aizdedzināt sveces un ielikt zīmītes par savu tuvinieku veselību, pasēdēt klostera ēnaino aleju klusumā. Ja vēlēsieties, varēsiet padzert no "Svētavota" un ienirt tā ārstnieciskajos ūdeņos. Cilvēkiem, kurus interesē klostera vēsture un tā dzīvesveids, ir iespēja rezervēt ekskursiju pie mūķenēm. Viņas parādīs visu Pjuhticas klostera kompleksu, pastāstīs visu tā vēsturi un ļaus ieskatīties vietās, kas paslēptas no cilvēku acīm.
Svarīgi! Lūdzu, ievērojiet pareizticīgo etiķeti: sievietēm ir jābūt svārkos, kas garāki par ceļiem, un drēbēs, kas pārklāj plecus, galvā ir jābūt lakatam; īsas bikses vīriešiem ir aizliegtas, vēlams krekls ar garām piedurknēm.
 
Ceļš tālāk ved pie Peipusa ezera - piektā lielākā ezera Eiropā. Tā garums ir aptuveni 96 km, platums līdz 50 km, vidējais dziļums - 7,5 metri, bet maksimālais dziļums - 16,6 metri. Ezerā ieplūst vairāk nekā 30 upju un upīšu, bet iztek tikai viena - Narvas upe.
 
Ierodamies Kallastes pilsētiņā
 
Apbrīnosim Kallastes stāvkrastu. Pilsētiņā atrodas Igaunijā garākais devona smilšakmens atsegums - saskaņā ar 2001.gada mērījumu rezultātiem aptuveni 930 metru garš. Atseguma maksimālais augstums ir 8 metri. Sākot no pilsētas dienvidu puses un, virzoties līdz centrālajam laukumam, ir redzami 11 atsegumi. Vistālākā, dienvidu daļa, ar augstāko atsegumu no 1959.gada ir iekļautas dabas aizsargājamo objektu sarakstā. Saskaņā ar leģendu alās kādreiz atradās paša Velna smēde.
Kad paisuma laikā paceļas ūdens līmenis, tad viļņi atsitas pret atsegumu, tādēļ smilšakmens atsegumos ir izveidojies daudz alu. Lielākā no tām ir 1,5 metrus augsta un līdz pat 6 metriem dziļa.
Pēc pastaigas iespēja iegādāties kūpinātas vietējās zivis!

Ceļojumu turpinām uz Tartu pilsētu

Ekskursija kājām pa pilsētas vēsturisko centru. Tartu ir otra lielākā Igaunijas pilsēta, pie Emajegi upes. Rakstos pirmo reizi minēta 1030.gadā, kad to iekaroja Kijevas Krievzemes kņaza Jaroslava Gudrā karaspēks. Apdzīvoto vietu viņš nosauca par Jurjevu, savā kristītajā vārdā. 1224.gadā Jurjevu iekaroja Zobenbrāļu ordenis. Pēc pilsētas pārdēvēšanu par Tērbatu, bīskaps Hermanis fon Bukshēvdens to padarīja par Tērbatas bīskapijas centru. No 1276.gada līdz 16.gadsimta vidum Tērbata bija Hanzas savienības locekle. Karu laikā 16. un 17.gadsimtā Tērbata vairākkārt mainīja valstisko piederību - Polijas-Lietuvas ūnijai, Krievijai un Zviedrijai. 1632.gadā, Zviedrijas Karalistes laikā, tika atvērta Gustava akadēmija (tagad Tartu universitāte). 1704.gada vasarā, Ziemeļu kara laikā, Tērbatu iekaroja krievu cara Pētera I karaspēks. Saskaņā ar Krievija imperatora Aleksandra I rīkojumu 1802.gadā universitātes darbība tika atjaunota ar nosaukumu Ķeizariskā universitāte Tērbatā. 1893.gadā, kad imperatora Aleksandrs III laikā notika Baltijas reģiona rusifikācija, pilsētai tika atgriezts Jurjevas nosaukums. 1919.gada 14.janvārī igauņu karaspēks izdzina Sarkano armiju no Jurjevas. Igaunijas Republikā laikā pilsēta tika pārdēvēta par Tartu.
Mūsdienās Tartu ir zaļa un mājīga studentu, intelektuāļu un radošo profesiju cilvēku pilsēta. Šeit atrodas vecākā universitāte Ziemeļeiropā. Pilsēta ir slavena ar saviem muzejiem, daudziem apskates objektiem, restorāniem un naktsklubiem. Vienmēr ir iespēja apmeklēt interesantas teātra izrādes, koncertus un festivālus. Galvenie pilsētas apskates objekti: Rātslaukums, ko ieskauj klasiskas 18.gadsimta savrupmājas. Laukuma centrā atrodas 1786.gadā celtais Tartu rātsnams un strūklaka "Skūpstošies studenti". Doma kalns - kopš 19.gadsimta vieta ir pārvērsta par parku. 13.gadsimta Doma baznīcas drupas. Tartu senais Anatomikums, kas celts 19.gadsimta sākumā. Tartu Universitātes observatorija, celta 1808.gadā. Zviedru monarha Gustava II Ādolfa 17.gadsimtā dibinātā Tartu universitāte. Sv. Jāņa baznīca, uzceltā 14.gadsimtā gotikas stilā, ir unikāls arhitektūras piemineklis, pateicoties lielajam oriģinālo terakotas skulptūru skaitam. 19.gadsimta sākuma Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas katedrāle. Antonija pagalms - 15.gadsimta amatnieku pagalms. Pagalmā ietilpst: keramikas darbnīca, amatnieku māja un ģildes ēka. Jūgendstilā 20.gadsimtā celtā Sv. Pāvila baznīca. 1918.gadā būvētā Tartu teātra "Vanemuine" mazā ēka jūgendstilā. Un "Vanemuines" teātris, viena no skaistākajām pilsētas jūgendstila ēkām, kas tika uzbūvēta ar Igaunijas tautas finansiālu atbalstu 1906.gadā. 18.gadsimta beigās uzceltais Šķībais nams. Eņģeļu tilts, būvēts 19.gadsimta beigās, un Velna tilts, celts 1913.gadā. Pilsētu rotā skulptūra "Tēvs un dēls" un liels daudzums citu pieminekļu.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju
 
Pa ceļam kafijas pauze
 
Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
Pjuhticas Dievmātes aizmigšanas sieviešu klosteris - apmeklējums par ziedojumu
* ekskursija ar vietējo gidu pa Tartu vēsturisko centru - 3.00 EUR personai
 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Pjuhticas-klosteris Kallaste Tartu