Raunas viduslaiku pilsdrupas – Raunas Staburags – uzņēmums "Siera ražotne" – bijusī kodolraķešu bāze Zeltiņos un gleznainā Alūksnes pilsēta

Titul VidzemeCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes  bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.30 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Raunā

Aplūkosim Raunas (Roneburgas) viduslaiku pilsdrupas. Vēstures avotos Roneburgas pils pirmo reizi minēta 1381.gadā, taču vēsturnieki uzskata, ka pils ir bijusi krietni agrāk. 13.gadsimta literatūrā ir minēts, ka pili 1262.gadā uzcēla Rīgas arhibīskaps Alberts II. Bet citā hronikā pils celtniecība tiek piedēvēta arhibīskapam Johanam I, kurš valdīja no 1273. līdz 1284.gadam.
Roneburgas pils tika uzcelta uz augsta kalna. Lēzenās kalna nogāzes tika izveidotas stāvākas, bet no austrumu un dienvidu pusēm tika izrakti dziļi grāvji. Cietoksni ieskāva gredzenveida siena ar vairākiem torņiem. Pils ēku kompleksā bija galvenā pils un trīs priekšpilis: ziemeļu, rietumu un dienvidu. Galvenā rezidence bija iespaidīga ēka, kuras garums bijis 47,5 metri, platums - 35,7 metri. Pils bija Rīgas arhibīskapu rezidence, šeit viņi rada patvērumu konfliktu laikā ar rīdziniekiem vai Vācu ordeņa bruņiniekiem. Miera laikā arhibīskapi izmantoja pili kā dzīvesvietu.
Visā pastāvēšanas laikā Roneburgas pils tika nopostīta deviņas reizes, te bija vācu, zviedru, poļu un krievu armijas. Ziemeļu kara laikā 1700. - 1721.gados pils tika pilnībā sagrauta.
Pirmie pilsdrupu konservācijas darbi sākās tikai pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991.gadā, un turpmākajos gados tika veikts nopietns darbu komplekss. Tika labiekārtota teritorija ap pilsdrupām un iekšpusē. Viens no torņiem tika daļēji atjaunots, torņa augšējā stāvā iekārtots skatu laukums.

Pēc tam apmeklēsim Raunas Staburagu. Dabas taka aizvedīs līdz raudošajai klintij, kas ir unikāls pēcleduslaikmeta perioda dabas veidojums. Raunas upes labā krasta nogāzē redzēsim savdabīgo ģeoloģisko veidojumu - Staburaga klinti. Raunas Staburags ir šūnakmens klints, kuras augstums ir 4,5 metri, platums - 17 metri. Tas veidojies, sūnām pārkaļķojoties kalcija karbonātu saturošajā avota ūdenī vairāku gadsimtu garumā. Avots, kas plūst pāri Staburagam, turpina to audzēt arī mūsdienās. Klintī ir 1,1 metrus augsta un 1,3 metrus dziļa niša, kurā ieplūst nogāzē iztekošo avotu ūdeņi. Kopējais kāpņveidīgās klints garums ir 35 metri. Klints ir klāta ar vairāk nekā simts aizsargājamo aļģu un sūnu sugām. Šis ir vienīgais šāda veida dabas objekts Latvijā pēc Daugavas Staburaga applūdināšanas.

Tālāk ekskursija siera un makaronu ražošanas uzņēmumā SIA "Siera ražotne". Sierotava Raunā ir Ceriņu ģimenes uzņēmums, kas vairāk nekā 13 gadus klientiem piedāvā 25 augstas kvalitātes produktus: sieru, sviestu un makaronus.
Starp sieriem īpašu vietu ieņem Latvijā iemīļotais "Zaļais siers", kura viena no sastāvdaļām - sierāboliņš, tiek audzēts pašu dārzā. Pēc sierāboliņa pievienošanas produkts iegūst raksturīgo Zaļajam sieram garšu, krāsu un smaržu.
Uzņēmums ražo arī rīvējamo "Zaļo sieru", "Zelta sviestu", beramo sieru "Ķiplociņš", kā arī beramo sieru ar zaļumiem (garšvielām), pikantos knapsieriņus, 16 veidu makaronus un 4 veidu mājās nūdeles. Visi produkti ir roku darbs. 2017.gadā Raunas novadā SIA "Siera ražotne" saņēma veiksmīgas uzņēmējdarbības nomināciju "Gada veiksminieks uzņēmējdarbībā 2017".
Ekskursijas laikā būs iespēja apskatīt uzņēmumu un iepazīties ar ražošanas procesu.
Produkciju var iegādāties uz vietas. Uzņēmums lepojas, ka daudzus makaronu veidus var iegādāties veikalā bez iepakojuma, nosverot tos līdzi paņemtajā traukā.

Ceļojumu turpinām uz Zeltiņiem

Apmeklēsim bijušo kodolraķešu bāzi Zeltiņos. Viens no iespaidīgākajiem Padomju Savienības bijušiem slepenajiem militārajiem objektiem ir Zeltiņu kodolraķešu bāze ar pamestajām ēkām. Tās teritorijā atrodas raķešu uzglabāšanas angāri, raķešu palaišanas laukumi, bunkuri un pazemes tuneļi, kā arī dzīvojamās ēkas. Turklāt šeit varēsiet satikt arī Ļeņinu, vareno komunistu līderi. Tiesa, ne ar visām ķermeņa daļām - tikai šoreiz tā ir 3 metrus augsta galva, kas ir viens no retiem pieminekļiem Latvijā, kas palicis pēc Padomju Savienības krišanas.

Tālāk ceļš ved uz Alūksni

Alūksne ir zaļu pauguru, skaistu dārzu un parku pilsēta, kas atrodas Latvijas ziemeļaustrumos, Alūksnes augstienē, netālu no Alūksnes ezera. Visticamāk pilsētas nosaukums cēlies no latgaļu vārda "olūksna" - meža strauts.
1284.gadā pirmo reizi Pleskavas hronikās minēta Livonijas ordeņa pils Marienburga, kas atradās uz Alūksnes ezera salas. 1342.gadā Livonijas ordeņa mestra Burharda fon Dreilēbena vadībā tika nojaukta senā koka pils un pabeigta ordeņa mūra pils celtniecība, kas kalpoja tirdzniecības ceļu no Rīgas uz Pleskavu aizsardzībai. Pilsēta, kas izauga blakus pilij, kļuva pazīstama arī kā Marienburga. Un līdz 1917.gadam to sauca par Marienburgu (Marijas pils).
Livonijas kara laikā 1560.gadā pilsētu iekaroja uz laiku iekaroja Krievijas cara Ivana Bargā karaspēks. 1582.gadā Marienburga tika iekļauta Polijas-Lietuvas ūnijā. Poļu-zviedru kara rezultātā saskaņā ar Altmarkas pamieru 1629.gadā pilsēta tika nodota zviedriem. 1658.gadā Krievu-zviedru kara laikā Marienburgu ieņēma krievu karaspēks. 1661.gadā saskaņā ar Kardisas miera līgumu pilsēta tika nodota zviedriem.
Interesants fakts! 1683.gadā Ernsts Gliks, vācu luterāņu mācītājs, pirmais Bībeles tulkotājs latviešu un krievu valodā, nodibināja pirmās skolas Vidzemē, kurās mācības notika latviešu valodā.
Ziemeļu kara laikā 1702.gadā Pētera I krievu armija iekaroja Marienburgu. 1704.gadā krievu militārā vadība sagūstīja mācītāju Ernstu Gliku un viņa ģimeni, tajā skaitā viņa audžumeitu Martu Skavronsku (Krūzi), kas kļuva par pirmā Krievijas imperatora Pētera I mīļāko un vēlāk sievu. 1724.gadā viņa tika kronēta par Krievijas imperatori kā Katrīna I.

Apmeklēsim Ernsta Glika Bībeles muzeju. Šis ir vienīgais muzejs Latvijā un Baltijā, kur glabājas pirmais latviešu valodā tulkotais Bībeles izdevums. Muzejs ir veltīts Ernstam Glikam (1652 - 1705) mācītājam un teologam, Bībeles skolotājam latviešu un krievu valodā.
Iepazīsiet "Bībeles ceļu" no paša sākuma, sākot no Ernsta Glika tulkotās Bībeles līdz pat mūsdienu izdevumiem. Muzeja ekspozīcijā ir Bībeles 40 pasaules valodās, dažādi sprediķi un dziesmu grāmatu izdevumi. Iespēja palasīt tekstus vecajā rakstībā un izjust valodas attīstību gadsimtu gaitā.

Pēc tam izstaigāsim Alūksnes parku. Parka veidošana sākās 18.gadsimta otrajā pusē. 19.gadsimta sākumā, atbilstoši tā laika modes tendencēm, parks tika pārveidots angļu stilā. Tādējādi tika izveidots skaistākais parks Vidzemē ar visplašāko koku un stādījumu kolekciju, un četru gadu laikā tas kļuva par vienu no sugām bagātākajiem dendroloģiskajiem parkiem Baltijā. Parks ir īpašs ar saviem arhitektūras objektiem. Apskatei parkā tiek piedāvāti arī 21.gadsimta mākslas darbi, kas tika izveidoti 2001.gada vasarā akmens skulptūru simpozijā Zvārtavā.

Vēlāk apskatīsim Livonijas ordeņa pilsdrupas. 1342.gadā lielākajā Alūksnes ezera salā, Marijas salā (Pilssalā), Livonijas ordenis uzcēla cietoksni, ko ar krastu savienoja koka tilts ar paceļamu daļu. Pils tika iesvētīta Marijas pasludināšanas dienā, tāpēc tā ieguva nosaukumu - Marienburga. Pils sastāvēja no galvenās pils un dienvidu priekšpils. Visu pili apjoza laukakmeņu siena ar astoņiem sargtorņiem. Pils tika regulāri uzlabota un paplašināta līdz 17.gadsimta beigām. Tā bija viena no lielākajām pilīm Livonijas ordeņa pārvaldītās teritorijas austrumu daļā. Ordeņa pils pastāvēja līdz Ziemeļu karam, kad sakautais zviedru karaspēks uzspridzināja tās centrālo daļu un padevās, bet krievu karaspēks to iznīcināja pilnībā.
Šodien par tā laika notikumiem liecina Livonijas ordeņa pilsdrupas Marijas salā, kas ar diviem koka tiltiem ir savienota ar ezera krastu - Alūksnes centru un Tempļa kalnu. Uz skatuves pie pilsdrupām notiek dažādi publiski pasākumi.

Tad uzkāpsim Tempļa kalnā, kas ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis. Šis ir sens latgaliešu pilskalns un senpilsētas vieta. Tempļa kalna parks padara Alūksni par Latvijas augstāko pilsētu! Kalna galā redzēsiet granīta rotondu - Slavas templi, kuru 1807.gadā lika uzcelt barons fon Fitinghofs, un apbrīnosiet gleznainu skatu uz ezeru, Marijas salu, Alūksnes jauno pili ar parku.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Ekskursija uzņēmumā SIA "Siera ražotne" - apmeklētājam 1.00 EUR

Ernsta Glika Bībeles muzejs - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 0.75 EUR

 

 

Rauna Zeltinu-rakesu-baze Aluksne