Uzņēmums "Mītavas Čiekurs" – Bērzes ūdensdzirnavas – Jaunpils viduslaiku pils – Dobele: Pētera Upīša dārzs un muzejs, zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas

Zemgales gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 18.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies uzņēmumā "Mītavas Čiekurs"

Apmeklējam "Mītavas Čiekuru" - ģimenes uzņēmumu, kas rada dažādus Latvijas priežu produktus imunitātei un elpceļu veselībai.
Produkti top no parastās priedes (Pinus sylvestris L.). Priežu pumpuri tiek ievākti februārī un martā, savukārt, čiekuri maijā un jūnijā. Produkti tiek gatavoti zemā temperatūrā, lai saglabātu priežu čiekuru veselīgās un vērtīgās īpašības.
Tiek ražoti sīrupi, čiekuri sīrupā, zaptes ar medu un ogām, kā arī čiekuru-kadiķogu ledenes ar dažādām ogām.
Uzņēmuma vīzija - veselīga sabiedrība un vide, kurā dzīvojam! Uzņēmumā tiek piekopta bezatkritumu pieeja (zero waste), produkti tiek ražoti bez cukura un to iepakojums ir otrreiz pārstrādājams.

Pēc tam dodamies uz Bērzes ciemu

Apmeklēsim Bērzes ūdensdzirnavas - izcilu tehnikas pieminekli. Dzirnavas tika uzceltas 1863.gadā, vēlāk vairākkārt tika pārbūvētas. 1991.gadā Orvils Heniņš atguva sava vectēva īpašumu. Saimniekam pagāja vairāki gadi smagā darbā, remontējot ēku, sakārtojot dzirnavu iekārtas darbam un rekonstruējot aizsprostu-novadbūvi.
Pašlaik Bērzu ūdensdzirnavu komplekss ar derivācijas kanālu un aizsprostu ir vienīgais darbojošais Latvijā, kurā ar ūdens spēku tiek veikta graudu pārstrāde. Šeit tiek malti graudi, tiek izgatavoti mannas putraimi, mieži, grūbas un dažādas maluma milti. Vēl ir saglabājušās vecās iekārtas. Par padomju laikiem, kad te atradās arī galdniecība, atgādina vecie plakāti. Turpat dzirnavās darbojas arī mazā hidroelektrostacija.

Ceļš tālāk ved uz Jaunpili

Ekskursija pa Jaunpils pili. Senā bruņinieku pils Jaunpilī pārsteidz ar savu pamatīgumu un saglabājušos viduslaiku auru, kuru varēsiet sajust ne tikai gaiteņos un telpās, bet arī esot ekskursijā ar viduslaiku tēliem - mūku brāli Teodoru, pils sargu un citiem pils iemītniekiem.
Jaunpils pils celta 1301.gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis, ko no trim pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Sākotnēji šeit dzīvoja nelielas bruņinieku vienības, vēlākajos gados pils tika pārbūvēta, izbūvējot lielo aizsardzības torni un pārējos stāvus. 1576.gadā pili ieguva Rekes dzimtas pārstāvis Matiass fon der Reke. Šī dzimta saimniekoja pilī gandrīz 350 gadus.
Jaunpils pils muzeja izstāžu zālēs var aplūkot Livonijas ordeņa piļu maketus - Jaunpils un Dobeles maketus, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskos atradumus, monētu kolekciju, kā arī uzzināt par pašu Jaunpili un Jaunpils iedzīvotāju likteņiem. Noslēpumainas viduslaiku kāpnes ved no bruņinieka pagraba uz pils pilskunga kabinetu un izstāžu zāli, kurā regulāri tiek rīkotas vietējo mākslinieku un amatnieku izstādes.
Mūsdienās Jaunpils pilī atrodas kultūras nams un muzejs. Vienā no vecākajām pils daļām, bruņinieka ēdamzālē, zem velvju griestiem atrodas viduslaiku krodziņš. Pilī ir arī viesnīca, kur var apmesties viduslaiku stila numuros.

Ceļojumu turpinām uz Dobeli

Apmeklēsim Pētera Upīša dārzu un muzeju. Dobeles Augļkopības selekcijas laboratorijas pirmais vadītājs selekcionārs Pēteris Upītis Dobeles pievārtē dārzu sāka veidot 1956.gadā. Viņa mērķis bija attīstīt ziemcietīgas, kvalitatīvas, Latvijas apstākļiem pielāgotas augļu koku šķirnes un pārvērst visu Latviju ziedošā dārzā.
Šodien Pētera Upīša un viņa profesionālo sasniegumu piemiņa tiek saglabāta muzejā, kas tagad ir Dārzkopības institūta struktūrvienība. Muzejs aicina iepazīties ar dārznieka un selekcionāra Pētera Upīša (1896 - 1976) darbu un personību. Ekspozīcija veltīta dārzkopja ieguldījumam lauksaimniecības zinātnē, kā arī atklāj viņa aizraušanos ar fotografēšanos, mūziku un literatūru.
Selekcijas dārzā, ko tautā dēvē par Upīša dārzu, aug ābeles, ķirši, bumbieres, plūmes un ogu krūmi. Dobele ir vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta pasaulē, kurā audzē aprikozes. Dārzā notiek praktiskas augļkopības nodarbības, un katru gadu tiek organizētas dārza dienas.
Muzejs piedāvā informatīvus materiālus un konsultē, stāstot par jaunākajiem sasniegumiem dārzkopībā, organizē ekskursijas uz institūta eksperimentālajiem lauciņiem, ļauj iepazīties ar lielāko un skaistāko ceriņu kolekciju Baltijas valstīs.
Vasarā tūristi tiek aicināti apmeklēt ķiršu degustācijas, bet rudenī - ābolu. Ziemā muzejs organizē ābolu, žāvētu augļu un augļu sulu degustācijas. Šie produkti tiek pārdoti vietējā veikaliņā, turpat var iegādāties arī stādus.
Pateicoties ceriņiem, Pētera Upīša dārzs ir īpaši iecienīts vietējo iedzīvotāju un tūristu vidū. Pavasara ziedēšanas laikā viesi var pastaigāties pa vienu no lielākajiem ceriņu dārziem Eiropā, kurā aug vairāk nekā 200 dažādu ceriņu šķirņu. Tradicionāli ceriņu ziedēšanas laikā dārzā notiek klasiskās mūzikas koncerti. Pavasarī dārzu var apmeklēt arī ķiršu, ābeļu un bumbieru ziedēšanas laikā.

Pēc tam dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Dobele ir sena pilsēta, kas atrodas Zemgalē, Bērzes upes krastos Dobeles meteorīta krātera vietā. Dobeles pils ar senpilsētu pirmo reizi pieminēta 1254.gada 4.aprīlī "Zemgales dalīšanas līgumā", kad šajā vietā pastāvēja nocietināta koka pils - zemgaļu Dobeles pilsnovada pārvaldes centrs. 14.gadsimta vidū Livonijas ordenis nodedzinātās zemgaļu pils vietā uzcēla mūra pili, ap kuru ar laiku izveidojās amatnieku un tirgotāju apmetne. 15.gadsimta beigās sākās baznīcas celtniecība, blakus tai izveidojās tirgus laukums. 17.gadsimtā, hercoga Jēkaba Ketlera laikā, Dobelē tika uzbūvētas ūdensdzirnavas, kokzāģētava un vilnas kārstuve. 1929.gadā Dobelē atklāja dzelzceļa līnijas Jelgava - Liepāja dzelzceļa staciju.
Šodien Dobele ir Dobeles novada administratīvais centrs ar aptuveni 9 000 iedzīvotāju. Pilsētā ir piecas vispārizglītojošās skolas, mūzikas skola, tēlotājas mākslas skola, arodskola un Latvijas Lauksaimniecības institūts. Dobelē atrodas tādi lieli uzņēmumi kā "Dobeles dzirnavnieks", sadzīves ķīmijas rūpnīca "Spodrība" un sveču fabrika "Baltic Candles".
Ievērojamākās pilsētas apskates vietas: 15.gadsimta beigu tirgus laukums, milzīgas akas formas strūklaka, Dobeles evaņģēliski luteriskā baznīca, kas tika uzcelta 1495.gadā pēc Livonijas ordeņa maģistra Valtera fon Pletenberga pavēles, piemiņas zīme Augustam Bīlenšteinam, no 1997. līdz 2003.gadam celtā Dobeles Vissvētākās Trīsvienības Romas katoļu baznīca, zemgaļu aiziešanas piemineklis, Dobeles pils promenāde, Dobeles atbrīvotāju piemineklis, zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas.

Vēlāk apmeklēsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pils drupas. Zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas atrodas Bērzes upes labajā krastā. 1000 gadus pirms mūsu ēras šeit atradās senāko Dobeles iedzīvotāju - zemgaļu - apmetne. Senās pilsētas ielokā tika uzcelta zemgaļu koka pils, kur atradās seno zemgaļu Dobeles pilsnovada pārvaldes centrs. Pils vairākkārt tika pieminēta Livonijas Atskaņu hronikā stāstos par cīņām, kas notika 13.gadsimtā starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. No 1279. līdz 1289.gadam Dobeles pils izturēja sešus ienaidnieka aplenkumus. Kad viss apvidus bija nopostīts, zemgaļi paši savu pili 1289.gadā nodedzināja un neuzvarēti devās uz Rakti Lietuvā.
No 1335. līdz 1347.gadam zemgaļu koka pils vietā Livonijas ordenis uzcēla mūra pili. Vēlāk tika uzcelta baznīca un izveidots parks. Līdz 1562.gadam pilī uzturējās ordeņa Dobeles komturi ar savu karadraudzi. Pēdējais Dobeles komturs Matiass von der Reke nonāca konfliktā ar Kurzemes hercogu Gothardu Ketleru, kas 1566.gadā pili ieņēma un piespieda komturu atteikties no tās. Pēc 1729.gada Livonijas ordeņa celtā pils vairs nebija apdzīvojama un pamazām sabruka.
2002.gadā sāka konservēt Dobeles pilsdrupas.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Uzņēmums "Mītavas Čiekurs" - apmeklētājam 5.00 EUR. Biļete izmantojama kā kupons, par kuru iegādāties "Mītavas Čiekurs" ražoto produkciju.

Bērzes ūdensdzirnavas:
apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
gida pakalpojumi demonstrējot mehānismus darbībā - 6.00 EUR grupai
 
Ekskursija Jaunpils pilī - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR
 
Pētera Upīša dārzs un muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 4.00 EUR, bērniem 3.00 EUR
apmeklējums ceriņu ziedēšanas laikā - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 3.00 EUR
gida pakalpojumi - bez maksas

 

 

Mitavas-Ciekurs Berzes-udensdzirnavas Jaunpils-pils Dobele