Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Jaunpils vēsturiskais šarms – Sabiles vīna kalns un "Leļļu dārzs" – ūdenskritums Abavas rumba – Talsi-deviņu pakalnu pilsēta

Kurzemes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 24.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

9.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Jaunpilī

Apmeklējam Jaunpils pili. Pils (vācu: Schloß Neuenburg) celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis pēc mestra Gotfrīda fon Roges pavēles.
No 1576. līdz 1920. gadam pils piederēja vācu baronu fon der Reku dzimtai. Šī dzimta pili pārvaldīja gandrīz 350 gadus.
Ir daudz leģendu par bezbailīgo Matiasu fon der Reki, pils īpašnieku 16. gadsimtā. Poļu-zviedru kara laikā Salaspils kaujā viņš cīnījās duelī ar pašu Zviedrijas karali Kārli IX. Pēc dueļa Matiasa rokās nokļuva krāšņais karaļa sudraba zobens un karaļa cepure. Šīs vērtīgās lietas pilī glabājās līdz Pirmajam pasaules karam, bet tad, diemžēl, pazuda. Pēc šīs kaujas uz Jaunpili tika nogādāti ap 300 zviedru karagūstekņu, kuri muižā veica dažādus saimnieciska rakstura un celtniecības darbus. Netālu no pils šodien atrodas Zviedru mūris, kura nosaukums cēlies no karagūstekņu celtnieku vārdiem.
17. gadsimta beigās senais cietoksnis tika pārbūvēts par muižu ar visām ērtībām. Viena no dzimtas pārstāvēm, kas 18. gadsimtā dzīvoja pilī, bija dzejniece Elīza fon der Reke.
1920. gadā pils nonāca Latvijas Republikas īpašumā.
Tagad pilī atrodas Jaunpils muzejs, Amatu māja, kultūras nams, Jaunpils bibliotēka, viduslaiku krogs un viesnīca.
Jaunpils pils ir viena no nedaudzajām Livonijas ordeņa bruņinieku pilīm Latvijā, kas līdz mūsdienām saglabājusi savu sākotnējo izskatu gandrīz nemainīgu. Tas ir labākais nocietinātās ūdens pils-cietokšņa paraugs, ko no trim pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Pilī saglabājies sākotnējais plānojums un aizsardzības sistēma. Pilī ir pagalms un krustejas. Saglabājies 15. gadsimta sākuma apaļais stūra tornis, pils pamatstāvs bez logiem, šauras akmens kāpnes, vairākus metrus biezas sienas un zemas velves.
Pils vecākajā apdzīvotajā daļā atrodas Jaunpils muzejs, kas stāsta par pašu Jaunpils pili un tās īpašnieku dzīvi un likteņiem, Jaunpils novadu un tā iemītniekiem. Muzeja izstāžu zālēs aplūkosiet Livonijas ordeņa piļu - Jaunpils un Dobeles maketus, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskos atradumus, monētu kolekciju. Noslēpumaini viduslaiku pakāpieni ved uz izstāžu zāli, kur apskatāmi profesionālu vietējo mākslinieku, amatnieku darbi un dārzkopju ziedu izstādes.

Pēc tam aplūkosim Jaunpils ūdensdzirnavas, kas ir viena no pils kompleksa ēkām un atrodas Jaunpils parkā, ko 18. gadsimtā izveidoja barona fon der Rekes valdīšanas laikā. Dzirnavas uzceltas 1802. gadā. 1905. gadā tajās izcēlās ugunsgrēks, taču tās tika atjaunotas un nodotas ekspluatācijā. Kopš 2016. gada dzirnavas ir Jaunpils pagasta īpašums. Mūsdienās vecās ūdensdzirnavas ar labi saglabājušos aprīkojumu ir atvērts tūrisma objekts, kurā var iepazīties ar dzirnavu darbu un graudu pārstrādes procesu.

Iepazīsimies arī ar Jaunpils evaņģēliski luterisko baznīcu. Baznīcas celtniecība sākusies 1592. gadā, par ko liecina metāla plāksnītē iekaltais skaitlis. Un tā ir viena no pirmajām Kurzemes hercogistē celtajām baznīcām. Tornis celts 1750. gadā. Baznīcas zvans izgatavots 1760. gadā, to atlējis vācu meistars E. Fr. Fechter, tepat Kurzemes hercogistē. Baznīca tika pārbūvēta un paplašināta 1849. - 1854. gados. Dievnama altāris un kancele tiek uzskatīti par izciliem manierisma stila paraugiem. No baznīcas torņa augstumiem paveras lielisks skats uz Jaunpils kultūrvēsturisko centru un gleznaino apkārtni.

Tālāk ceļš ved uz Sabili

Sabile (līdz 1917. gadam vācu: Zabeln) - pilsēta gleznainā vietā Abavas senlejā Talsu novadā. Pilsētas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 1330 cilvēku.
Vēstures avotos Sabile pirmo reizi minēta 1253. gadā, bet vēl krietni agrāk tur atradies nocietināts kuršu pilskalns ar senpilsētu. Pēc kuršu zemju sadalīšanas Sabile pārgāja Livonijas ordeņa padotībā. Aptuveni 13. gadsimta beigās - 14. gadsimta sākumā šeit tika uzcelta mūra pils (nav saglabājusies), ap kuru sāka veidoties pilsēta. Diezgan ilgu laiku Sabile bija vietējas nozīmes amatniecības un tirdzniecības centrs, kur mala graudus, apstrādāja linus un audzēja vīnogas. Pilsētas tiesības Sabile saņēma 1917. gadā.
Mūsdienās Sabile ir neliela provinces pilsētiņa, kuras apkārtnē atrodas daudzi slaveni kultūrvēsturiski pieminekļi. Sabiles pilsētas kultūrvides neatņemama sastāvdaļa ir čigāni, tāpēc pilsētu vienkāršā tauta dēvē par Latvijas čigānu galvaspilsētu.
Sabiles vecpilsētā atrodas valsts nozīmes aizsargājami kultūras pieminekļi - Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs, Sabiles pilskalns, Sabiles 17. gadsimta luterāņu baznīca, Brinkena 18. gadsimta kapliča, 19. gadsimta Sabiles sinagoga u.c. Vecpilsētā jūtama senā elpa - dažādos dekoratīvos elementos dzīvojamās ēkas, senos dakstiņu jumtos, senos bruģakmeņos, kā arī mazpilsētas aurā.
Sabilē ir daudz romantisku vietu, kur apstāties un vērot pilsētas ainavu, kā arī daudz vietu, kur smelties iedvesmu un enerģiju turpmākajam ceļojumam. Vasaras karstākajā laikā Vīna kalnā ir vērts nogaršot saldas sulas pielietos vīnogu ķekarus.
 
Apmeklēsim Sabiles vīna kalnu, kuru noteikti var uzskatīt par Sabiles simbolu. Pat pilsētas ģerbonī ir attēlots vīnogu ķekars. Sabiles Vīna kalns ir unikāls ar to, ka tas ir iekļauts Ginesa rekordu grāmatā kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs pasaulē, kurā mūsdienās zem klajas debess audzē vīnogas!..
Vīna kalna augstums ir 33,7 metri (apmēram 115 metri virs jūras līmeņa). Kopējā dārza platība ir 1,5 ha. Vīna dārzs regulāri tiek papildināts ar jaunām šķirnēm. Šeit aug apmēram 30 dažādu šķirņu vīnogulāju, pavisam aptuveni 860 stādu. Aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes un valrieksti. No kalna paveras gleznains skats uz Sabiles pilsētu un Abavas senleju.
Sabiles Vīna kalns ir izveidots divas reizes: pirmo reizi vācu laikā 14. - 16. gadsimtos, bet pēc tam pilnībā atjaunots pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1936. gadā.
Hercoga Jēkaba laikā vīnogulāju šķirnes tika papildinātas ar jaunām šķirnēm, tādējādi paplašinot vīnogu audzēšanu. Sabiles vīna dārza stiprais un skābenais vīns tika augstu novērtēts gan hercogistes galmos, gan citās Eiropas valstīs, kur to eksportēja.
20. gadsimtā Vīna kalna atdzimšana aizsākās 1936. gadā, pateicoties toreizējā Latvijas Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa gādībai. Bet sākās Otrais pasaules karš, un vīna dārza atjaunošana un attīstība bija jāpārtrauc. Un tikai pateicoties studentu entuziasmam 1989. gadā tika uzsākta Sabiles Vīna kalna atjaunošana.
 
Ielūkosimies "Leļļu dārzā". Netālu no Vīna kalna, nelielā laukumiņā Rīgas ielas malā, varēsiet aplūkot salmu leļļu kolekciju - "Leļļu dārzu". Vairāk nekā 200 dažādi ģērbtas, dažāda lieluma lelles piesaista garāmgājēju vai garāmbraucēju uzmanību. Un unikālākais ir tas, ka pirms dažiem gadiem viena no šīs pilsētiņas iedzīvotājām Daina Kučere sāka šūt lelles un izstādīja savus darbus uz galvenās ielas. Visas lelles ir no salmiem, audumi un drēbes tiek pirkti Second Hand veikalos. Ar lellēm var nofotografēties, tām var pieskarties. Trīs reizes gadā leļļu saimniece tās pārģērbj. Tātad lellēm ir arī savs drēbju skapis. Apmeklējums ir pilnīgi bez maksas, taču tiek gaidīti ziedojumi, par kuriem varēs iegādāties jaunu garderobi saviem salmu "bērniem".

Pēc tam, dodamies uz Abavas pagastu

Apbrīnosim ūdenskritumu Abavas rumba, kas ir otrais platākais un populārākais ūdenskritums Latvijā. Abavas rumba ir daudzpakāpju ūdenskritums, kas izveidojies, ūdenim krītot pāri ieslīpam kāpņveida Pļaviņu svītas dolomīta slieksnim bez pārkares. Ūdenskritums sasniedz 35 metru platumu un 1 metra augstumu. Upes dziļums ap ūdenskritumu ir sekls, tāpēc šī vieta ir ideāli piemērota ūdens pastaigām. Pavasara palu laikā ūdenskrituma tuvumā plūsmas ātrums sasniedz līdz 3 m/s.
Pie Abavas labā krasta izveidojusies maza atteka, kas apmetot nelielu loku, veido Čigānu salu. Lejpus Abavas rumbas upē ir strauja vieta - Lašu brasls. Tiešā ūdenskrituma tuvumā ir izveidota vieta atpūtai - kempings.
Teritorija ap ūdenskritumu Abavas rumba ir privātīpašums.

Ceļojumu turpinām uz Talsiem

Talsi (līvu: Tālsa) - pilsēta Kurzemes ziemeļu daļā, Talsu novada administratīvais centrs ar aptuveni 8 700 iedzīvotājiem. Šī nelielā gleznainā pilsētiņa atrodas uz 9 pakalniem uzreiz divu ezeru krastos. Deviņi pakalni - Pilskalns, Ķēniņkalns, Leču kalns, Tiguļu kalns, Sauleskalns, Baznīckalns, Krievragkalns, Vilkmuižas kalns, Dzirnavkalns - izveidojuši īpašu ēku celtniecības tipu, kā arī ainavas, kas raksturīgas tikai Talsiem. Nav brīnums, ka Talsi tiek dēvēti par "Kurzemes zaļo pērli"!
Talsu vārds pirmo reizi tika pieminēts 1231. gadā līgumā starp kuršu cilšu vecākajiem un Romas pāvesta sūtni Balduīnu no Alnas.
Pirms krustnešu iebrukuma Talsus un to apkārtni apdzīvoja lībieši, pēc tam šeit apmetās kurši. Tiek uzskatīts, ka Talsu pilskalns pastāvējis jau vismaz no 10. gadsimta. Kuršu koka pils atradās Talsu ezera austrumu krastā, tās augstākajā vietā, aptuveni 32 metrus virs ezera līmeņa.
Ziemeļu krusta karu laikā pret Baltijas pamatiedzīvotājiem pilskalns nonāca vācu bruņinieku pakļautībā. Savulaik Talsu attīstībā liela nozīme bija Livonijas ordenim, kas 13. gadsimta beigās Dzirnavkalnā uzcēla pili, kas veicināja agrīnu apdzīvotu vietu veidošanos.
Talsu evaņģēliski luteriskā baznīca tika atklāta 1567. gadā. Šeit ilgus gadus kalpoja mūziķa un komponista Ludviga Bēthovena tuvs draugs Karls Ferdinands Amenda.
Talsi pilsētas tiesības ieguva tikai 1917. gadā.
Vasaras mēnešos pilsētā notiek Talsu pilsētas svētki un atjaunotais Dižmāras gadatirgus.

Ekskursija kājām pa Talsiem, kuras laikā apskatīsim pilsētu izteiktu pauguraines reljefu un iepazīsimies ar tās vēsturi.
Reljefa dažādības un ainaviskā krāšņuma ziņā Talsiem nav līdzīgas pilsētas. Krāšņā daba - pauguri, ezers - papildina ar sīkām ēkām piepildīto ainavu. Pateicoties pauguriem, pilsētas reljefs ir ļoti interesants, ielās ir daudz kāpņu, vienas mājas jumts kļūst it kā par pamatu citai. Šeit ir skaisti, šodien klusās, bruģētās ieliņas, vecie koka nami un sendienās iekoptie parki lieliski sadzīvo ar nākotni.
Apmeklēsim pilsētas vēsturisko centru, kas atrodas starp Talsu un Vilkmuižas ezeriem, kas vienlaikus ir 16.- 19. gadsimtu pilsētbūvniecības piemineklis. Redzēsim vecpilsētas sirdi, Talsu tautas nama Radošo sētu, kas izbūvēta 2013. gadā, mākslas galeriju "Galerija Art", vēsturisku ēku, kas pazīstama ar nosaukumu Annas Bekers namiņš un daudz ko citu.
Dosimies pastaigā pa Talsu ezera promenādi pilsētas senajā daļā. Apkārt Talsu ezeram, kuru rotā gleznaina strūklaka, ved koka laipa. Šeit paveras brīnišķīgs skats uz Talsu vecpilsētu, Baznīckalnu, Pilskalnu un Ķēniņkalnu!..
Apskatīsim Talsu pilskalnu - visu pirmsākumu sākumu un pilsētas sirdi, kas atrodas 32 metru augstumā virs Talsu ezera līmeņa.
Baznīckalna galā aplūkosim balto un stalto Talsu evaņģēliski luterisko baznīcu. Lode torņa galā atgādina par kristietības izplatību visā pasaulē, bet gailis aicina saglabāt modrību un tīru sirdsapziņu.
Iepazīsimies ar Talsu novada muzeja ēku, vienu no skaistākajām un vēsturiski nozīmīgākajām ēkām pilsētā, kas atrodas pilsētas augstākajā pakalnā - Tiguļu kalnā. Tā tika uzcelta 19. gadsimta beigās neoklasicisma stilā kā baronu fon Firksu pilsētas māja Villa Hochheim. Izstaigāsim arī barona laikā iekārtoto dendroloģisko parku ar vairāk nekā 300 kokaugu sugām.

Brīvais laiks

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* Talsu apskates ekskursija ar vietējo gidu - 1.50 EUR personai

* ieejas biļetes:

Jaunpils pils:
Jaunpils muzeja apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem, pensionāriem 3.50 EUR
informatīva ekskursija pa pili - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR
teatralizētā ekskursija "Ar pils atslēgas glabātāju" - pieaugušajiem 7.00 EUR, bērniem 5.00 EUR

Jaunpils evaņģēliski luteriskā baznīca - apmeklējums par ziedojumu

Sabiles Vīna kalns:
apmeklējums no 1. janvāra līdz 19. augustam - pieaugušajiem 0.70 EUR, skolēniem, pensionāriem 0.40 EUR
apmeklējums no 20. augusta līdz 30. septembrim - pieaugušajiem 1.50 EUR, skolēniem, pensionāriem 0.70 EUR
apmeklējums no 1. oktobra līdz 31. decembrm - pieaugušajiem 0.70 EUR, skolēniem, pensionāriem 0.40 EUR

"Leļļu dārzs" - apmeklējums par ziedojumu

Ieeja teritorijā ūdenskrituma Abavas rumba apskatei - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem no 6 līdz 18 gadiem, pensionāriem 1.00 EUR