Neparastā pilsētiņa Šiluva – Panemunes pils – Raudones pils – Suvalkijas novads: muiža "Suvalkiečio sodyba" un vīna kafejnīca "Vilkenta"

Sudavas gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 23.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Šiluvā, pilsētiņā, kur notika brīnums! ...

Šiluva ir mazpilsēta Raseiņu rajonā ar ~ 800 iedzīvotājiem. Pilsētiņa nebūt nav tik vienkārša. Šī ir svēta, skaista, mierīga vieta, viens no slavenākajiem svētceļojumu centriem Eiropā. Tā iegājusi kristietības vēsturē līdzīgi kā Lurda Francijā, portugāļu Fatima un citas pielūgsmes vietas, kur, saskaņā ar leģendām, cilvēkiem parādījās Dievmāte.

Dosimies pastaigā pa pilsētiņu. Šiluva - Vissvētākās Jaunavas Marijas leģendārās parādīšanās vieta 1608.gadā. Šeit notika brīnums: vietējie bērni, kas ganīja lopus, ieraudzīja uz akmens stāvošu skaistu sievieti ar mazuli rokās. 17.gadsimtā šajā vietā tika uzcelta koka kapela. Mūsdienās tās vietā ir 1912. - 1924.gados celtā, 44 metrus augstā, majestātiskā sniegbaltā Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas kapela Šiluvā. Kapelas altārī ir iebūvēts tas pats akmens, uz kura parādīšanās laikā stāvēja Vissvētākā Jaunava Marija ar bērniņu.
Apskatīsim rūpīgi koptu aleju ar skaistām skulpturālām kompozīcijām, kas veltītas Jēzus Kristus dzīvei. Aleja vienā pusē ir Dievmātes skulptūra, kas vienmēr rotāta ar ziediem. Aleja otrā pusē ir piemineklis veltīts pāvestam Jānim Pāvilam II, kurš 1993.gadā vizītes laikā Lietuvā apmeklēja Šiluvu.
Apmeklēsim arī Vissvētākās Jaunavas Marijas Kristus dzimšanas baziliku, kas celta no 1760. līdz 1775.gadam vēlā baroka stilā. Uz baznīcas galvenā altāra ir glezna, kur attēlota Vissvētākā Jaunava Marija ar bērnu. Glezna ir pazīstama ar saviem brīnumiem.

Tālāk ceļš ved uz romantisko Panemuni, kur Nemūnas, lielākās Lietuvas upes, krasti valdzina ar savu vēsturi un neparasto dabas skaistumu. Pilis, pilskalni, apbedījumu vietas, muižas izceļas uz lieliskas ainavas fona!...

Ekskursija pa Panemunes pili17.gadsimta sākumā celtā renesanses pils, autentiskāka dzīvesvieta ar dīķu sistēmu un parku, ir saglabājusies līdz mūsdienām.
Panemune Lietuvas dižkunigaiša Vīteņa valdīšanas laikā no 1295. līdz 1316.gadam bija saistīta ar nepārtrauktām cīņām ar krustnešiem. Vītenis izveidoja Nemunas ielejas piļu aizsardzības sistēmu un uzraudzīja to aizstāvju iecelšanu. Saskaņā ar vācu hronikās rakstīto pieņēmumu šeit atradās Vīteņa pils. 14.gadsimta hronikās rakstītais liecina, ka no savas pils, kuru hronikās dēvē par "Wythes hof", Vītenis, sapulcējis pulkus, uzbruka tuvējai Kristmēmeles krustnešu pilij. Leģenda vēsta, ka drosmīgais dižkunigaitis Vītenis pēc nāves tika apglabāts Panemunes parkā. Šeit ir uzbērti divi pauguri: lielais apzīmē dižkunigaiša Vīteņa apbedījumu vietu, bet mazākais - viņa sievas.
Kādreiz šajā vietā atradās muižnieka Staņislava Stankeviča-Bilēviča īpašums. 1597.gadā viņš pārdeva muižas zemi un ēkas ungāru izcelsmes lietuviešu muižniekam Janušam Eperiešam, kurš 1604. - 1610.gadā uzcēla savai ģimenei pili-rezidenci. Būvniecībai tika izvēlēts neliels pakalns, uz kura, kā tiek uzskatīts, saskaņā ar arhitekta P.Nongarta projektu, tika uzbūvēta divstāvu pils ar masīvām arhitektūras formām, ar aizsargmūri un četrstāvu torņiem. Torņos bija izbūvētas šauras lūkas, kas beidzās ar krustveida padziļinājumiem. Šis dekoratīvais arhitektūras elements varēja kalpot arī pils aizsardzībai.
1759.gadā pils tika pārdota Lietuvas lielkņazistes karognesējam Antanam Galgaudam. Jaunais īpašnieks rekonstruēja pili, sakopa parku un izveidoja šeit greznu dzīvesvietu savai ģimenei. Pils arhitektūrā parādījās klasicisma ietekme. Līdz mūsdienām ir saglabājušās daudz detaļu, kas rotā interjeru. Pils bija pilna gaismas, komforta un greznības. Istabas bija dekorētas ar antīku figūru un fresku frīzēm. Telpas apsildīja baltas flīžu krāsnis un kamīni. 1828.gadā pili un muižu saņēma Eleonora Galgaudene un viņas bērni Antanas un Jonass. Abi dēli bija aktīvi 1831.gada poļu sacelšanās dalībnieki. Polijas armijas ģenerālis Antanas Galgaudas kļuva par nemiernieku virspavēlnieku Lietuvā. Cīņu ar cara armiju laikā viņu pils tika izlaupīta un iznīcināta, bet gadu vēlāk tā kļuva par Krievijas cara īpašumu. Zaudējusi īpašniekus, pils tika arvien vairāk postīta.
1925.gadā Panemunes pils kļuva par Lietuvas Republikas īpašumu. 1961.gadā pils tika iekļauta Lietuvas arhitektūras pieminekļu sarakstā. 2009.gadā sākās aktīva Panemunes pils rekonstrukcija.
Mūsdienās renesanses laika Panemunes pils cietās akmens sienas veido skaistu slēgtu pagalmu, te ir muzejs, viesnīca un restorāns. Bet no 26,5 metrus augstā torņa paveras brīnišķīga panorāma uz Panemunes pils parku un Nemunas ieleju. Pils pieder Viļņas Mākslas akadēmijai.
Ap pili ir izveidots viens no vecākajiem un autentiskākajiem parkiem Lietuvā. Parku rotā piecas kaskādes ūdenstilpes un gar to malām aug milzīgas pelēkas papeles - vienīgā parkā saglabājusies ievesto koku suga.

Pēc tam dodamies uz Raudones pilsētiņu

Ekskursija pa Raudones pili1337.gadā Bohēmijas karaļa Johana un Lejas-Bavārijas hercoga Henrija XIV vadītā Vācu bruņinieku un citu krustnešu ekspedīcija pie Nemunas upes, blakus Kristmemelas drupām, nodibināja koka pili. Par godu Henrijam pils tika nosaukta par Baierburgu, kas nozīmē "Bavāriešu pils". Pils tika izmantota kā militārā bāze un apgādes centrs ekspedīcijām uz Lietuvas vidieni un Žemaitiju.
Gadu vēlāk Baierburgas pili 22 dienas neveiksmīgi bija aplencis Lietuvas dižkunigaitis Ģedimins. Pēc Ģedimina nāves viņa dēli tomēr iekaroja pili.
Baierburgas pils 16.gadsimtā piederēja Lietuvas lielkņazam un Polijas karalim Sigismundam II Augustam. 16.gadsimta beigās Krišpins Kiršenšteins uz pils drupām uzcēla jaunu nocietinātu ēku - pili renesanses stilā. 1663.gadā viņa mazdēls Jeronīms Krišpins Kiršenšteins, Lietuvas Lielkņazistes dižciltīgais, Lietuvas Lielkņazistes valsts kases pārvaldnieks un sekretārs, pili rekonstruēja un iekārtoja savu rezidenci. Austrumu daļā tika uzbūvēta divstāvu dzīvojamā ēka. Dienvidu ēkas galos tika uzcelti divi cilindriski dekoratīvi torņi. Pils bija grezni aprīkota, bija daudz elegantu istabu, atsevišķs skapis ieročiem, kase un kapela. Istabu sienas bija dekorētas ar rakstainu ādas apdari, audumiem un gleznām.
18.gadsimta otrajā pusē par Rudones pils īpašniekiem kļuva Olendzku Raviču dzimta (šļahtas, Seima un Senāta locekļi). Lai vecās pils vietā uzceltu jaunu klasicisma stila rezidenci, tika nolīgts lietuviešu arhitekts Laurinas Gucevičus.
19.gadsimta sākumā Raudones pili ieguva īpašumā kņazs Platons Zubovs. 1856. - 1877.gados pils mantiniece, Platona Zubova meita Sofija Kaisarova vēlreiz rekonstruēja pili, pieņemot darbā arhitektu Cesare Anikini. Tika pārbūvētas telpas, tika mainīts pils izskats - visu torņu un ēku augšējā daļā tika pabeigta lielu karnīžu būve, torņu augšdaļas tika izbūvēta ar robainiem parapetiem, ansambļa ziemeļu daļā tika pabeigta dzirnavu būve. Ēka ieguva neogotikas stila iezīmes. Tādu redzam Raudones pili arī šodien.
Pili ieskauj vecs parks, kurā aug reti koki - sudrabkļava, ciedru priede un pelēkā lazda. Parkā auga viens no vecākajiem ozoliem, saukts par Ģedimina ozolu. 2010.gadā šo ozolu nogāza vētra. Tautas leģenda vēsta, ka braucot uz Veļonu pēdējo reizi, zem šī ozola mielojās Lietuvas dižkunigaitis Ģedimins. Ar Raudonas pili saista arī Austrumprūsijas leģendu par Baltās dāmas spoku - "Baierburgas Baltā dāma".
Pēc ekskursijas pilī būs cienasts, baudīsiet dažādas tējas ar pīrāgu un citiem našķiem.
Vēlāk, uzkāpsim pils tornīKāpjot tornī, apskatīsiet tajā laikā izstādīto izstādi. No 33,5 metrus augstā torņa pavērsies brīnišķīga Nemunas ielejas un Raudones panorāma.
Varēsiet arī noskatīties filmu par Raudones pilsētu un tās vēsturi.
Apmeklējot tirdziņu pilī varēsiet iegādāties vietējo amatnieku izstrādājumus, suvenīrus, medu, zāļu tēju, ozolzīļu kafiju, kā arī dažādus vietējo mežu un dārzu gardumus.

Ceļojumu turpinām uz Suvalkiju

Suvalkija jeb Sūduva ir etnogrāfiskais novads, kas atrodas Lietuvas dienvidrietumos Nemunas kreisajā krastā, robežojas ar Poliju un Kaļiņingradas apgabalu. Šo vietu senie iedzīvotāji bija sūdavi (saukti arī jātvingi). Sūdavā dzimtbūšana tika atcelta agrāk nekā citos Lietuvas reģionos. Auglīgā augsne ir radījusi labvēlīgus apstākļus, lai reģiona iedzīvotāji kļūtu turīgākajiem 19. - 20.gadsimtā Lietuvā. Novads vienmēr bijis slavens ar izglītotiem cilvēkiem: viņu vidū Jonas Jablonskis ir lietuviešu valodas pamatlicējs, Vincs Kudirka ir Lietuvas himnas teksta un mūzikas autors u.c. ... Marijampoles pilsēta tiek uzskatīta par reģiona neoficiālo galvaspilsētu.

Ierodamies "Suvalkiečio sodyba" muižā

"Suvalkiečio sodyba" ir 19.gadsimta beigu etnogrāfiskā lauku muiža ar senām saimniecības ēkām, lielu pagalmu un dārzu. Lai saglabātu ne tikai Suvalkijas kultūras, bet arī kulinārijas mantojumu, ir izveidotas īpašas degustācijas programmas, kas ļauj "baudīt Lietuvas vēstures garšu".
Šeit jūs sagaida stundu gara ekskursija, kuras laikā saimniece iepazīstinās ar muižu, pastāstīs par Suvalkijas novada vēsturi, īpašām iezīmēm un sadzīvi.
Pusdienas - lietuviešu virtuves kulinārais mantojums:
Pamatēdiens - Kugelis (pēc senas receptes krāsnī gatavots sacepums no rīvētiem kartupeļiem ar gaļu).
Deserts - mājās gatavots ābolu pīrāgs.
Dzēriens - cigoriņu kafija.
Vēlāk, šakotis cepšanas demonstrēšana un degustācija. No kā un kā tiek gatavots šakotis? Kādus šakoti cepa akmens laikmetā? Ekskursijas laikā uzzināsiet ne tikai šakotis parādīšanās vēsturi, redzēsiet visu tā sagatavošanas procesu, bet arī paši varēsiet piedalīsieties šajā procesā un, protams, izmēģināsiet šo brīnišķīgo kūku.

Tālāk dodamies uz Kiduļai ciemu

Vīna degustācija vīna kafejnīcā "Vilkenta". Degustācijas laikā varēsiet izmēģināt 10 vīnu šķirnes: pieneņu vīnu, "Sešu ogu" vīnu, sarkano un rozā ar piparmētru upeņu vīnu, rozā vīnu no pienenēm un ogām, pussaldo un pussauso vīnu no ķiršiem, aroniju vīnu un karalisko medus vīnu. Viesmīlīgais saimnieks un pieredzējušais vīndaris Juozas izstāstīs par vīna darīšanu un iepazīstinās ar savu vīna filozofiju.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:
 
Panemunes pils:
eksursija ar vietējo gidu - 1.50 EUR personai
pils apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR. Cenā ir iekļauts 18.gadsimta virtuves, cietuma, pils torņa un izstādes apmeklējums.
 
Raudones pils:
ekskursija ar vietējo gidu un cienasts pilī - 4.00 EUR
pils torņa apmeklējums - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 1.00 EUR
 
Muiža "Suvalkiečio sodyba":
ekskursija pa muižu - 3.00 EUR personai
pusdienas - Lietuvas virtuves kulinārais mantojums - 7.00 EUR personai 
šakotis cepšanas demonstrēšana un degustācija - 5.00 EUR personai 

Vīna degustācija vīna kafejnīcā "Vilkenta" - 8.00 EUR pieaugušajiem

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Siluva Panemunes-pils Raudones-pils Suvalkiecio-sodyba Vilkenta