×

Brīdinājums

JFolder: :files: Izvēlētais ceļš nav mape. Ceļš: /mnt/hdd2/www/vhosts/santur.com.lv/httpdocs/images/Ukmerge_Siesiku-pils_A.Smetonas-muiza_Uzugiru-skola_Kupiski

×

Paziņojums

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Ukmerge_Siesiku-pils_A.Smetonas-muiza_Uzugiru-skola_Kupiski

Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Senā Ukmerģes pilsēta – Siesiķu pils – A. Smetonas muiža-muzejs – Užugiru novada skola-muzejs un lietuviešu nacionālo ēdienu degustēšana – dendroloģiskais parks “Vīramātes mēle”

Ukmerges gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 22.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas! 

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.30 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Ukmerģes pilsētā

Ekskursija pa Ukmerģes vecpilsētu. Līdzās slavenākajām Lietuvas vecpilsētām ir vērts atzīmēt nepamatoti aizmirsto Ukmerģes vecpilsētu. Pilsēta ir labi saglabājies 18. un 19.gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis ar tam laikam raksturīgām celtnēm. Ukmerģes pilsētas vēsturiskā daļa Lietuvas kontekstā izceļas ar to, ka dabas elementi beidzot ietekmēja pilsētas attīstību - pilsēta "mēģināja iespiesties" starp pilskalnu, sargpauguru, Šventojas upi un Vilkmerģes upīti. 2002.gadā Ukmerģes vecpilsēta tika iekļauta nekustamo kultūras vērtību reģistrā.
Ukmerģes oficiālais dibināšanas gads ir 1333.gads, kad tās nosaukums tika minēts G. Vārtberga gadagrāmatā. Tika pieminēta arī koka pils, kas atradās uz sargpaugura. Pilij vairākkārt uzbruka Livonijas ordenis, līdz beidzot to nodedzināja. 15.gadsimtā, attīstoties tirdzniecībai, apdzīvotā vieta pārcēlās uz Vilkmerģes upītes labo krastu. Tika izveidots jauns tirdzniecības laukums, un uz tuvējā pakalna tika uzcelta jauna akmens pils. 18.gadsimtā karos pils tika iznīcināta, un pati pilsēta bija nopietni cietusi ugunsgrēku laikā. Nākamais nozīmīgais pilsētas attīstības posms bija 19.gadsimtā, kad caur Ukmerģes centru tika likti ceļi uz Lietuvas lielajām pilsētām. Tieši šo ceļu krustceles ir izveidojušas ap pilsētu šodien redzamo, kas tiek uzskatīts par arheoloģisko, pilsētvides pieminekli. 19.gadsimta beigās pilsētas centrā tika uzceltas akmens ēkas neogotikas, neorenesanses, neobaroka, neoklasicisma stilā. Visizplatītākās šeit bija vienstāva ar mezonīniem mājas, kas pagrieztas uz ielu ar aizmugures fasādēm. Ēku izskats no 20.gadsimta līdz mūsdienām ir palicis nemainīgs.

Brīvais laiks

Pēc tam dodamies uz Daugaļu ciemu

Apmeklēsim Siesiķu pili. Renesanses pili Siesiķu ezera krastā 1492. - 1517.gados uzcēla Gabrielius Daumantas-Siesickis. Pilij bija divi stāvi, taisnstūra forma, 2 apaļi un 1 kvadrātveida tornis tās stūros. Pils aizsardzību stiprināja no trim pusēm izrakti grāvji, kas bija savienoti ar ezeru.
1704.gadā zviedru armija pili nopostīja un aizdedzināja. Kopš 1736.gada pils piederēja kņazam Mikolam Radvilam. 1745.gadā Siesiķu muižu nopirka Konstantīns Daugela. Pils tika rekonstruēta neoklasicisma stilā 1820. - 1845.gados. Līdz 1940.gadam muiža bija Daugelu dzimtas īpašums.
Pašlaik pilī notiek restaurācijas darbi, tiek atjaunota 16.gadsimta struktūra. Pils pirmais stāvs jau ir pilnībā atjaunots, otrajā stāvā tiek veikti izpētes un atjaunošanas darbi. Apmeklētājiem ir pieejami abi stāvi, un viņiem ir iespēja iepazīties ar autentiskiem sienas gleznojumiem un arhitektoniskiem risinājumiem. Un vēl, pirmā stāva telpās var aplūkot mainīgas lietuviešu mākslinieku izstādes. Šodien šī ir viena no nedaudzām pilīm, būvēta līdzīga Bastīlijai, kas saglabājusies Lietuvā, un ļoti atgādina miniatūru viduslaiku pili.

Tālāk ceļš ved uz Užugiru ciemu

Apmeklēsim prezidenta Antana Smetonas muižu-muzeju. Muižas vēsture aizsākās 1934.gadā, kad prezidentam A. Smetonam apritēja 60 gadi, un par godu šai gadadienai viņam tika uzdāvināts zemes gabala dzimtajā Užugirī. 1937.gadā uz aptuveni 100 ha lielā zemes gabala tika uzcelta vasarnīca ar atbilstošām palīgtelpām. Pēc aculiecinieku teiktā, prezidents un viņa ģimene mīlēja atbraukt uz Užugiriem un bieži pavadīja laiku īpašumā Lēnas ezera krastā. 1940.gadā īpašums tika nacionalizēts un padomju laikā tika izmantots dažādām vajadzībām.
1940.gadā Padomju Savienība iesniedza Baltijas valstīm ultimātu, kura būtība bija neatkarīgo Baltijas valstu piespiedu pievienošana PSRS. Antans Smetona atteicās parakstīt ultimātu un bija spiests emigrēt kopā ar ģimeni. 1944.gadā pirmais Lietuvas prezidents gāja bojā ugunsgrēkā un tika apglabāts Klīvlendas kapsētas kapelā ASV.
Mūsdienās muižas ēkā ir pirmā Lietuvas prezidenta Antana Smetonas muzejs. Diemžēl oriģinālas prezidenta lietas gandrīz nav saglabājušās, tāpēc muzejā ir daudz eksponātu no antikvariātiem, citiem muzejiem un arhīviem.

Pēc tam, apmeklējam Užugiru novada skolu-muzeju. Ukmerģes reģionā daudz kas ir veltīts Lietuvas prezidentam Antanam Smetonam. A. Smetona ir dzimis mazajā Užulēnu ciemā. 1936.gadā viņš sarūpēja dāvanu šim novadam - uzcēla tam laikam modernu pamatskolu. Majestātisko trīsstāvu ēka uzreiz kļuva pazīstama kā A. Smetona skola. Šī bija nākotnes skola: centrālā apkure, ūdens apgāde, elektriskais zvans, plašas klašu telpas un pagalmā rotaļu laukumi. Pēc 1940.gada, kad A. Smetonam vajadzēja emigrēt, bet Lietuvā nodibinājās padomju režīms, skola turpināja darbu, taču nebija ierasts pieminēt, kurš un kad to uzcēla.
Pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas sāka atgriezties vēsturiskie nosaukumi un vārdi, un skolai oficiāli tika piešķirts A. Smetona vārds. 2003.gadā A. Smetona skolas telpās tika atklāta Ukmerģes etnogrāfiskā muzeja filiāle - skola-Užugiru novada muzejs.
Degustēsim lietuviešu virtuves kulināro mantojumu - kugeli (pēc senas receptes krāsnī gatavots sacepums no rīvētiem kartupeļiem ar gaļu).
Kā arī šakotis cepšanas demonstrēšana un degustēšana. No kā un kā tiek gatavots šakotis? Kāda ir atšķirība starp lietuviešu šakotis un vācu Baumkuchen? Kādus šakotis cepa akmens laikmetā? Programmas laikā uzzināsiet ne tikai šakotis rašanās vēsturi, redzēsiet visu tā sagatavošanas procesu, bet arī paši varēsiet piedalīsieties šajā procesā un, protams, izmēģināsiet šo brīnišķīgo kūku.

Ceļojumu turpinām uz Kupišķu pilsētu

Dosimies pastaigā pa dendroloģisko parku "Vīramātes mēle". Kupišķu jūra ir ceturtā lielākā mākslīgā ūdenskrātuve Lietuvā. 1984.gadā, aizsprostojot Lēvenes upi, tika izveidots mākslīgs dīķis 828 ha platībā un 25 km garumā. Kupišķu jūrā uz salas atrodas dendroloģiskais parks "Vīramātes mēle" (Uošvės Liežuvis), kura platība ir 8,97 ha. Parka teritorijā ir izglītojošas takas, atpūtas vietas ar lapenēm un vieta pasākumiem. Kā arī aug vairāk nekā 50 koku sugu, kuriem blakus izvietoti informatīvi stendi. Šī ir iecienīta atpūtas vieta Kupišķu iedzīvotājiem un viesiem.

Izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Ukmerģes vecpilsētu - 3.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Siesiķu pils - apmeklētājam 1.00 EUR
 
A. Smetona muiža-muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
ekskursija pa muižu ar vietējo gidu - 60.00 EUR grupai
 
Užugiru novada skola-muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
lietuviešu virtuves kulinārā mantojuma - kugeļa, degustēšana - 5.00 EUR personai
šakotis cepšanas demonstrēšana un degustēšana - 5.00 EUR personai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

{gallery}Ukmerge_Siesiku-pils_A.Smetonas-muiza_Uzugiru-skola_Kupiski{/gallery}

 

Ukmerge Siesiku-pils A.Smetona-muiza Uzugiru-skola Kupiski