Ukmerģe - Siesiķu pils - A. Smetona muiža - Užugiru skola-muzejs un lietuviešu nacionālo ēdienu degustēšana - Kupišķu jūra un dendroloģiskais parks “Vīramātes mēle”

Ukmerges gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 21.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas! 

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Ukmerģes pilsētā

Ekskursija pa Ukmerģes vecpilsētu. Līdzās slavenākajām Lietuvas vecpilsētām ir vērts atzīmēt nepamatoti aizmirsto Ukmerģes vecpilsētu. Pilsēta ir labi saglabājies 18. un 19.gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis ar tam laikam raksturīgām celtnēm. Ukmerģes pilsētas vēsturiskā daļa Lietuvas kontekstā izceļas ar to, ka dabas elementi beidzot ietekmēja pilsētas attīstību - pilsēta "mēģināja iespiesties" starp pilskalnu, sargpauguru, Šventojas upi un Vilkmerģes upīti. 2002.gadā Ukmerģes vecpilsēta tika iekļauta nekustamo kultūras vērtību reģistrā.
Ukmerģes oficiālais dibināšanas gads ir 1333.gads, kad tās nosaukums tika minēts G. Vārtberga gadagrāmatā. Tika pieminēta arī koka pils, kas atradās uz sargpaugura. Pilij vairākkārt uzbruka Livonijas ordenis, līdz beidzot to nodedzināja. 15.gadsimtā, attīstoties tirdzniecībai, apdzīvotā vieta pārcēlās uz Vilkmerģes upītes labo krastu. Tika izveidots jauns tirdzniecības laukums, un uz tuvējā pakalna tika uzcelta jauna akmens pils. 18.gadsimtā karos pils tika iznīcināta, un pati pilsēta bija nopietni cietusi ugunsgrēku laikā. Nākamais nozīmīgais pilsētas attīstības posms bija 19.gadsimtā, kad caur Ukmerģes centru tika likti ceļi uz Lietuvas lielajām pilsētām. Tieši šo ceļu krustceles ir izveidojušas ap pilsētu šodien redzamo, kas tiek uzskatīts par arheoloģisko, pilsētvides pieminekli. 19.gadsimta beigās pilsētas centrā tika uzceltas akmens ēkas neogotikas, neorenesanses, neobaroka, neoklasicisma stilā. Visizplatītākās šeit bija vienstāva ar mezonīniem mājas, kas pagrieztas uz ielu ar aizmugures fasādēm. Ēku izskats no 20.gadsimta līdz mūsdienām ir palicis nemainīgs.

Brīvais laiks

Ceļojumu turpinām uz Daugaļu ciemu

Apmeklēsim Siesiķu muižu-pili. Savulaik tā piederēja dižciltīgajai Siesiķu ģimenei. Renesanses laikmeta pils tika celta 1492. - 1517.gados. Šī ir viena no nedaudzām pilīm, kas saglabājusies Lietuvā, būvēta līdzīga Bastīlijai. Pašlaik muižas pils tiek restaurēta, tiek atjaunota 16.gadsimta struktūra. Pils pirmais stāvs jau ir pilnībā atjaunots, otrajā stāvā tiek veikti izpētes un atjaunošanas darbi. Apmeklētājiem ir pieejami abi stāvi, un viņiem ir iespēja iepazīties ar autentiskiem sienas gleznojumiem un arhitektūras risinājumiem. Muižas parks jau ir labiekārtots, arī pludmale atrodas Siesiķu ezera krastā.

Tālāk ceļš ved uz Užulēnu ciemu

Apmeklējam Antana Smetona muižu. Muižas vēsture aizsākās 1934.gadā. Svinot toreizējā Lietuvas prezidenta A. Smetona 60 gadu jubileju, viņa dzimtenē Lenas ezera krastā, tika nolemts uzcelt viņam muižu. A. Smetona muižu sauca par "Užugiru pagalmu" un vēlējās šeit izveidot paraugsaimniecību, kas vēlāk varētu kļūt par lauksaimniecības skolu. Diemžēl, “Užugiru pagalmā” A. Smetonam izdevās pavadīt tikai dažus gadus, jo 1940.gadā muižu nacionalizēja padomju valdība.

Pēc tam dodamies uz Užugiru skolu

Apmeklēsim Užugiru novada skolu-muzeju. Ukmerģes reģionā daudz kas ir veltīts Lietuvas prezidentam Antanam Smetonam. A. Smetona ir dzimis mazajā Užulēnu ciemā. 1936.gadā viņš sarūpēja dāvanu šim novadam - uzcēla tam laikam modernu pamatskolu. Majestātisko trīsstāvu ēka uzreiz kļuva pazīstama kā A. Smetona skola. Šī bija nākotnes skola: centrālā apkure, ūdens apgāde, elektriskais zvans, plašas klašu telpas un pagalmā rotaļu laukumi. Pēc 1940.gada, kad A. Smetonam vajadzēja emigrēt, bet Lietuvā nodibinājās padomju režīms, skola turpināja darbu, taču nebija ierasts pieminēt, kurš un kad to uzcēla.
Pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas sāka atgriezties vēsturiskie nosaukumi un vārdi, un skolai oficiāli tika piešķirts A. Smetona vārds. 2003.gadā A. Smetona skolas telpās tika atklāta Ukmerģes etnogrāfiskā muzeja filiāle - skola=Užugiru novada muzejs.
Tālāk, degustēsim lietuviešu virtuves kulināro mantojumu - kugeli (pēc senas receptes krāsnī gatavots sacepums no rīvētiem kartupeļiem ar gaļu).
Vēlāk, šakotis cepšanas demonstrēšana un degustēšana. No kā un kā tiek gatavots šakotis? Kāda ir atšķirība starp lietuviešu šakotis un vācu Baumkuchen? Kādus šakotis cepa akmens laikmetā? Programmas laikā uzzināsiet ne tikai šakotis rašanās vēsturi, redzēsiet visu tā sagatavošanas procesu, bet arī paši varēsiet piedalīsieties šajā procesā un, protams, izmēģināsiet šo brīnišķīgo kūku.

Ceļojumu turpinām uz Kupišķiem

Apmeklēsim Kupišķu jūru un dendroloģisko parku "Vīramātes mēle". Kupišķu jūra ir ceturtā lielākā mākslīgā ūdenskrātuve Lietuvā. 1984.gadā, aizsprostojot Lēvenes upi, tika izveidots mākslīgs dīķis 828 hektāru platībā un 25 km garumā. Kupišķu jūrā uz salas atrodas dendroloģiskais parks "Vīramātes mēle" (Uošvės Liežuvis), kura platība ir 8,97 ha. Parka teritorijā ir izglītojošas takas, atpūtas vietas ar lapenēm un vieta pasākumiem. Kā arī aug vairāk nekā 50 koku sugu, kuriem blakus izvietoti informatīvi stendi. Šī ir iecienīta atpūtas vieta Kupišķu iedzīvotājiem un viesiem.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
 
* ekskursija ar vietējo gidu pa Ukmerģes vecpilsētu - 3.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Siesiķu pils – apmeklētājam 1.00 EUR
 
A. Smetona muiža – pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
 
Užugiru novada skola-muzejs – pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
 
Lietuviešu virtuves kulinārā mantojuma – kugeļa, degustēšana – 5.00 EUR personai
 
Šakotis cepšanas demonstrēšana un degustēšana – 5.00 EUR personai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Ukmerge Siesiku-pils A.Smetona-muiza Uzugiru-skola Kupiski