Pažaisles klosteris – Lietuvas sirds pilsēta Kauņa – kūrortpilsēta Birštona – Suvalkijas novads: Marijampole – Paežeru muiža – muiža "Suvalkiečio sodyba" un kafejnīca "Vilkenta"

Marijampoles gerbonis

Ceļojuma ilgums - 2 dienas/ 1 nakts

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 75.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss, viesnīca un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

1.diena – Rīga – Pažaisles klosteris – Kauņa – Birštona – Marijampole

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Kauņas ūdenskrātuves reģionālajā parkā

Apmeklēsim Pažaisles klosteri, kas ir lielākais klosteru komplekss Lietuvā, celts itāļu baroka stilā. Ansamblis tiek uzskatīts par vienu no labākajiem vēlā baroka paraugiem Ziemeļeiropā un Austrumeiropā, kurā netika veikta gandrīz nekāda pārbūve un rekonstrukcija.
Klosteri 1662.gadā nodibināja Lietuvas lielkņazistes kanclers Kristups Zigmants Pacs kamendulu ordeņa mūkiem.
Intensīvi celtniecība darbi tika veikti līdz 1674.gadam, pēc tam atsākās 1712.gadā, kad notika Pažaisles Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīcas iesvētīšana. 1812.gada kara laikā klosteris tika izlaupīts. Pēc poļu sacelšanās apspiešanas 1830. - 1831.gadā, klosteris tika nodots Krievijas Pareizticīgajai baznīcai un pārveidots par Požajskas Debesbraukšanas vīriešu klosteri. Pēc Lietuvas neatkarības iegūšanas klosteris 1920.gadā tika nodots Sv. Kazimira ordeņa māsām. 1948.gadā padomju valdība klosteri slēdza, iekārtojot tajā arhīvu, bet vēlāk psihiatrisko slimnīcu. 1992.gadā kompleksu atdeva Sv. Kazimira ordenim un tajā pašā laikā klosteris tika atjaunots. Klostera teritorijā ir daudz vēstures un kultūras pieminekļu, te ir apglabāts Krievijas impērijas himnas "Dievs, sargi Ķeizaru!" (Боже, Царя храни!) komponists Aleksejs Ļvovs.

Pēc tam dodamies uz Kauņas vecpilsētu

Kauņa ir otrā lielākā un svarīgākā pilsēta Lietuvā, kas atrodas divu upju - Neres un Nemunas, krastos. Pirmoreiz apdzīvotas vietas nosaukums, no kuras vēlāk izauga Kauņas pilsēta, tika minēts 1361.gadā. Pilsētas statusu piešķīra 1408.gadā. Kopš 15.gadsimta vidus Kovno, tā laika Kauņa, bija Hanzas savienībā un spēlēja nozīmīgu lomu Lietuvas Lielkņazistes ekonomikā. 17. un 18.gadsimtos daudzo karu dēļ, dzīve pilsētā pagrima. Trešās Polijas dalīšanas rezultātā 1795.gadā Kauņa nokļuva Krievijas impērijas sastāvā. 1920. - 1940.gados Kauņa kļuva par Lietuvas Republikas pagaidu galvaspilsētu.
Mūsdienās Kauņa ir valsts kultūras un rūpniecības centrs ar apmēram 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Kauņa ir Lietuvas sirds, 93% pilsētu iedzīvotāju ir lietuvieši. Pilsēta ir ar bagātu vēsturi, iespaidīgu dabu, daudziem arhitektūras un kultūras pieminekļiem. Un vēl, Kauņa ir viena no spēcīgākā Eiropā basketbola kluba "Žalgiris" dzimtene.

Ekskursija kājām pa Kauņas vēsturisko centru. Iepazīsieties ar pilsētas vēsturi, izjutīsiet viduslaiku gaisotni, apmeklēsiet Kauņas senos objektus, kas kopš viduslaikiem veidoja īpašo pilsētas atmosfēru un padarīja to slavenu Eiropā.
Aplūkosim Kauņas pili - vecāko mūra pili Lietuvā, kas būvēta 14.gadsimta vidū. Pēc tam apbrīnosim 15.gadsimta beigās celto gotisko Sv. Jura baznīcu.
Iepazīsimies ar Svētās Trīsvienības baznīcu, kas celta no 1624. līdz 1634.gadam vēlās renesanses stilā. Apmeklēsim Rātslaukumu. Šeit, pilsētas vēsturiskās daļas centrā, paceļas 16.gadsimta sniegbaltais Kauņas rātsnams. Tālāk pa ceļam atrodas baltakmens Sv. Franciska Ksavera baznīca, 17. - 18.gadsimtu baroka stila celtne. Pēc tam redzēsim Pērkona māju (Perkūno namas), iespaidīgu ēku vēlās "ugunīgās" gotikas stilā, ko 15.gadsimtā uzcēla Hanzas tirgotāji. Apbrīnosim arī Vītauta baznīcu, kas celta 1400.gadā saskaņā ar dižkunigaiša Vītauta Dižā rīkojumu franciskāņu mūkiem. Nākamais apskates objekts ir Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katedrāle - bazilika, kuru sāka būvēt 15.gadsimtā. Šī ir Lietuvā vienīgā gotiskā baznīca bazilikas stilā. Pēc rekonstrukcijas dievnams ieguva renesanses un baroka iezīmes.
Izstaigāsim seno un gleznaino gājēju ielu - Vilniaus gatve. Šeit ir daudz mājīgu mazu kafejnīcu, nelielu veikalu un vēsturisku ēku. Iepazīsimies vēsturisko Prezidenta pili. No 1918. līdz 1940.gadam šeit strādāja un dzīvoja trīs Lietuvas prezidenti.
Dosimies pastaigā pa Laisves (Brīvības) aleju. Šī ir populārākā gājēju iela Kauņā. Aleja ir izveidota 19.gadsimtā, tās garums ir 1,7 km, bet platums 24 - 27 metri. Gar aleju ir sastādītas koku rindas, izveidotas puķu dobes, daudz soliņu atpūtai. Ir plašs veikalu, restorānu, teātru, viesnīcu, muzeju, nakts klubu klāsts. Daudz pieminekļu un senu ēku, kurām ir vēsturiska vērtība.
Apbrīnosim Erceņģeļa Sv. Miķeļa baznīcu. Šī grandiozā baltā akmens katedrāle tika uzcelta 19.gadsimta beigās saskaņā ar Krievijas imperatora Aleksandra II rīkojumu.
Noslēgumā apmeklēsim Vienibes (Vienības) laukumu. Viss šajā laukumā ir veltīts Lietuvas neatkarībai. Tāpat šeit atrodas arī Vītauta Dižā vārdā nosauktais kara muzejs.

Brīvais laiks

Pusdienas restorānā "Bernelių Užeiga". Restorāns ir slavens ar tradicionālajiem lietuviešu ēdieniem. Izsmalcināta lietuviešu virtuve ar bagātīgu nacionālā mantojuma produktu klāstu.

Ceļš tālāk ved uz Birštonu

Dosimies pastaigā pa kūrortu. Birštona atrodas vienā no skaistākajiem Nemunas upes līkumiem, Lietuvas dienvidu daļā, 90 km attālumā no Viļņas un 39 km no Kauņas. Pilsētiņas platība ir tikai 13 km², iedzīvotāju skaits - aptuveni 2500.
Birštonas vēsture aizsākās 14.gadsimtā, kad uz augsta pakalna tika uzcelta Birštonas koka pils, kas bija Traķu kunigaitijas aizsardzības sistēmas daļa un viena no Lietuvas dižkunigaiša Vītauta Dižā medību muižām. 19.gadsimta vidū, kad tika atklāti minerālu avoti, ciems sāka augt un attīstīties kā kūrorts. 1854.gadā Birštonai tika piešķirts kūrorta statuss.
Šodien Birštona ir starptautisks kūrorts, kas slavens ar savu unikālo dabu, minerālu avotiem un karalisko ģimeņu vēsturi. Kūrorts ir dāsni apveltīts ar dabas resursiem: bagātīgiem minerālūdens avotiem, ārstnieciskajām dūņām, tīru gaisu un veselīgu klimatu. Birštonas sanatorijas un spa centri piedāvā visu nepieciešamo pilnvērtīgai atpūtai un kvalitatīvām procedūrām. Vairāk nekā 80% kūrorta teritorijas atrodas Nemunas loku reģionālajā parkā.
Pastaigājoties pa kūrortu, redzēsiet: Sv. Padujas Antonija baznīcu, kūrmāju, minerālūdens iztvaikošanas torni "Druskupis", minerālūdens paviljonu "Birutes villa", Vītauta parku, unikālo Kneipa dārzu, Nemunas promenādi, pieminekļus, skulptūras, strūklakas, puķu dobes un citus Birštonas rotājumus. Uzkāpjot Vītauta kalnā, apbrīnosiet skaisto Nemunas upes, mežu un kūrorta panorāmu. Birštonas ūdens paviljonos varēsiet pagaršot īstu negāzētu minerālūdeni.
Pēc tam uzkāpsim Birštonas skatu tornī. Torņa skatu laukums atrodas 45 metru augstumā, kopējais torņa augstums - 55 metri. Uz torņa ir izveidoti 6 atpūtas laukumi, kur var atvilkt elpu. Kāpšana bez apstāšanās līdz galvenajam skatu laukumam aizņem apmēram 7 minūtes. Pārvarot torņa 300 pakāpienus, apmeklētājiem paveras īpaša dabas parādība - Lietuvas lielākās upes Nemūnas loki.  Nemunas upi var redzēt no abām pusēm, it kā jūs stāvat starp divām upēm. Līdz šim Nemunas loku ainavu bija iespējams redzēt tikai no gaisa balona, planiera vai fotogrāfijās, taču tagad šo visu skaistumu var baudīt no torņa. Blakus atrodas mežs, apskatāma Birštonas panorāma un Nemunas ieleja.

Ceļojumu turpinām uz Suvalkiju

Suvalkija jeb Sūduva ir etnogrāfiskais novads, kas atrodas Lietuvas dienvidrietumos Nemunas kreisajā krastā, robežojas ar Poliju un Kaļiņingradas apgabalu. Šo vietu senie iedzīvotāji bija sūdavi (saukti arī jātvingi). Sūdavā dzimtbūšana tika atcelta agrāk nekā citos Lietuvas reģionos. Auglīgā augsne ir radījusi labvēlīgus apstākļus, lai reģiona iedzīvotāji kļūtu turīgākajiem 19. - 20.gadsimtos Lietuvā. Novads vienmēr bijis slavens ar izglītotiem cilvēkiem: viņu vidū Jonas Jablonskis ir lietuviešu valodas pamatlicējs, Vincs Kudirka ir Lietuvas himnas teksta un mūzikas autors u.c. ... Marijampoles pilsēta tiek uzskatīta par reģiona neoficiālo galvaspilsētu.

Vakarā ierodamies Marijampolē

Marijampole ir septītā lielākā pilsēta Lietuvā, vēsturiskā Suvalkijas reģiona galvaspilsēta. Pilsēta atrodas Sūdavas līdzenuma dienvidrietumu daļā pie Šešupes upes, lielākā pilsētas daļa atrodas upes labajā krastā. Vēl līdz pat viduslaiku beigām pilsētas apkaimi apdzīvoja baltu cilts - jātvingi. Par to liecina Marijampoles pilskalns. Pilsētas vēsture sākas no Pašešupes ciema, kas dokumentos minēts 1667.gadā. Pilsētas nosaukums ir cēlies no mariāņu mūkiem, kurus uz šīm zemēm uzaicinājusi grāfiene Butlerene. 1758.gadā tika uzcelta baznīca un klosteris, ap kuru izveidojās pilsēta ar nosaukumu Marijampole. Lietuvas padomju okupācijas laikā no 1956. līdz 1989.gadam pilsēta tika pārsaukta par Kapsukas, par godu Lietuvas Komunistiskās partijas darbonim Mickevičam, kura partijas pseidonīms bija Kapsukas.
Mūsdienās Marijampole ir ne tikai agrārā reģiona centrs, bet arī plaukstoša Lietuvas pilsēta, kas savulaik bija piešķirtas Magdeburgas tiesības. Pilsētas vēsturiskā daļa tūristiem atver katoļu un luterāņu baznīcu arhitektūras ansambļus, muzeju kolekcijas, vēstures pieminekļus, skulptūras, klusos parkus un dārzus.

Iekārtojamies viesnīcā Mercure Marijampolė ****

Brīvais laiks
 
 
 
2.diena – Marijampole – Paežeru muiža – "Suvalkiečio sodyba" muiža un lietuviešu nacionālo ēdienu degustēšana – vīna degustēšana vīna kafejnīcā "Vilkenta" – Rīga
 
Brokastis viesnīcā
 
Ekskursija kājām pa Marijampoles vēsturisko centru. Ekskursiju sāksim Jona Basanavičusa laukumā. Kādreiz šajā vietā bija Pašešupes ciems. Izstaigāsim Kauņas ielu. Aiz kultūras pils atrodas 1840.gadā dibinātā Marijampoles skola. 1867.gadā to pārveidoja par ģimnāziju, vēlāk ieguva Rīgišķu Jona vārdu. Ģimnāzijā mācījās daudzas neatkarīgās Lietuvas ievērojamas mākslas, zinātnes, valsts un sabiedriski aktīvas personas. 1992.gadā ģimnāzijas laukumā tika atklāts piemineklis valodniekam, lietuviešu literārās valodas pamatlicējam Jonam Jablonskim (pazīstams ar pseidonīmu Rīgišķu Jonas). Netālu atrodas evaņģēliski luteriskā baznīca, kas celta 1841.gadā.
Dodamies Šešupes upes virzienā. Izstaigāsim skaisto "Dzejas" parku. Koptās parka alejas, glītie zālāji, skulptūras, strūklakas un tīrais gaiss veicina ilgas romantiskas pastaigas. Nākamie apskates objekti: 1923.gadā atvērtā Marianas ģimnāzija, Marianas tipogrāfija un bibliotēka (tagad svētceļnieku nams "Domus Beati"), kas uzcelts 1927.gadā, un Sv. Jura klosteris, celts 1791.gadā klasicisma stilā. Apmeklēsim mazo Sv. Erceņģeļa Miķeļa baziliku. Šī skaistā, divu torņu, trīs jomu baznīca ar klasicisma un neobaroka formām tika uzcelta 1824.gadā. Aplūkosim Lietuvas prezidenta Kazisa Grīņusa māju-memoriālo muzeju. Tajā no 1902. līdz 1914.gadam dzīvoja trešais Lietuvas Republikas prezidents K. Grīņus. Dosimies līdz Marijampoles drāmas teātra ēkai. Apmeklēsim skaisto Vītauta Dižā parku un dižkunigaiša Vītauta Dižā pieminekli. Apbrīnosim Sv. Vincenta Paulieša baznīcu. Šis ir viena torņa, viena joma vecticībnieku dievnams celts 1888.gadā. Redzam bijušo ebreju sinagogu "Haknasat Orhim", kas celta 1899.gadā. Noslēgumā apmeklēsim "Kaķu" pagalmu. Mājīgajā vecpilsētas pagalmā izvietojušies grāfienes Butlerenes kaķi, kas spēlējas ar ūdeni un atgādina Marijampoles vēstures sākumu.
Starp citu, Suvalkijas galvaspilsēta kļuva slavena pateicoties Ņujorkas māksliniekam Rejam Bartkusam, kurš pilsētā katru gadu organizē ielu mākslas simpozijus.
 
Tālāk ceļš ved uz Paežeru ciemu
 
Apmeklēsim Paežeru muižas kompleksu, īstu Suvalkijas pērli. Paežeru pils tika celta pēc muižnieka Saimona Zabela pasūtījuma no 1795. līdz 1799.gadam pēc Viļņas arhitekta Martina Knakfusa projekta. Šai divstāvu neoklasicisma stila savrupmājai ir perfekta proporciju kombinācija, uz griestiem dejojošas mūzas, autentisks parkets, antīkas mēbeles, gleznas, balles zāle ar balkonu mūziķiem. Blakus pilij atrodas 19.gadsimta muižas biroja ēka un 17 metrus augsts skatu tornis, no kura paveras lielisks skats uz veco parku, ezeru un apkārtni. Netālu atrodas palīgēkas: stallis, spirta rūpnīciņa, klēts, cūkkūts un ledus kambaris.
 
Ceļojumu turpinām uz muižu "Suvalkiečio sodyba"
 
"Suvalkiečio sodyba" ir 19.gadsimta beigu etnogrāfiskā lauku muiža ar senām saimniecības ēkām, lielu pagalmu un dārzu. Lai saglabātu ne tikai Suvalkijas kultūras, bet arī kulinārijas mantojumu, ir izveidotas īpašas degustācijas programmas, kas ļauj "baudīt Lietuvas vēstures garšu".
Šeit jūs sagaida stundu gara ekskursija, kuras laikā saimniece iepazīstinās ar muižu, pastāstīs par Suvalkijas novada vēsturi, īpašām iezīmēm un sadzīvi.
Pusdienas - lietuviešu virtuves kulinārais mantojums:
Pamatēdiens - Kugelis (pēc senas receptes krāsnī gatavots sacepums no rīvētiem kartupeļiem ar gaļu).
Deserts - mājās gatavots ābolu pīrāgs.
Dzēriens - cigoriņu kafija.
Vēlāk, šakotis cepšanas demonstrēšana un degustācija. No kā un kā tiek gatavots šakotis? Kādus šakoti cepa akmens laikmetā? Ekskursijas laikā uzzināsiet ne tikai šakotis parādīšanās vēsturi, redzēsiet visu tā sagatavošanas procesu, bet arī paši varēsiet piedalīsieties šajā procesā un, protams, izmēģināsiet šo brīnišķīgo kūku.
 
Tālāk dodamies uz Kiduļai ciemu
 
Vīna degustācija vīna kafejnīcā "Vilkenta". Degustācijas laikā varēsiet izmēģināt 10 vīnu šķirnes: pieneņu vīnu, "Sešu ogu" vīnu, sarkano un rozā ar piparmētru upeņu vīnu, rozā vīnu no pienenēm un ogām, pussaldo un pussauso vīnu no ķiršiem, aroniju vīnu un karalisko medus vīnu. Viesmīlīgais saimnieks un pieredzējušais vīndaris Juozas izstāstīs par vīna darīšanu un iepazīstinās ar savu vīna filozofiju.
 
Vakarpusē izbraucam uz Rīgu
 
Ceļš pa Lietuvu un Latviju
 
Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* 1 nakts Mercure Marijampolė **** viesnīcā ar brokastīm
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Kauņas vēsturisko centru - 5.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu pa Marijampoles vēsturisko centru - 3.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:

Pažaisles klosteris - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem 3.00 EUR

Paežeru muižas kompleks:
apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 2.00 EUR
ekskursija ar vietējo gidu - 40.00 RUR grupai
 
Muiža "Suvalkiečio sodyba":
ekskursija pa muižu - 3.00 EUR personai
pusdienas - Lietuvas virtuves kulinārais mantojums - 7.00 EUR personai
šakotis cepšanas demonstrēšana un degustācija - 5.00 EUR personai

Vīna degustācija vīna kafejnīcā "Vilkenta" - 8.00 EUR pieaugušajiem

 

Pēc Jūsu vēlēšanās varam organizēt lietuviešu nacionālo vakaru Marijampolē. Cena no 30.00 EUR cilvēkam.

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Pazaisles-klosteris Kauna Birstona Marijampole Paezeru-muiza Muiza-Suvalkiecio-sodyba Vina-kafejnica-Vilkenta