×

Brīdinājums

JFolder: :files: Izvēlētais ceļš nav mape. Ceļš: /mnt/hdd2/www/vhosts/santur.com.lv/httpdocs/images/Pakroja_Sauli_Kr_kolektiviem

×

Paziņojums

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Pakroja_Sauli_Kr_kolektiviem

Krustu kalns – Pakrojas muiža – "Saules pilsēta" Šauļi un Haima Frenkeļa villa

Saulu aprinkis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 20.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem brauciens un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Jurgaičos

Apmeklējam Krustu kalnu. 12 km attālumā no Šauļu pilsētas atrodas interesants svētceļojuma punkts - Krustu kalns. Tas ir neliels paugurs, uz kura ir izvietots milzīgs skaits lietuviešu krustu, kopā aptuveni 50 tūkstoši.
Krustu kalna parādīšanās iemesls līdz galam nav zināms. Pat aptuvenais tā rašanās laiks nav zināms. Dažas atsauces ir uz 1831.gadu, taču lielākā daļa pētnieku ir vienojušies, ka kalns ir daudz vecāks.
Uz šā kalna varēsiet redzēt visdažādākos krustus: sākot no milzīgiem koka, vairākus metrus augstiem, līdz pat ļoti miniatūriem krustiņiem, kas karājas kopās no lielākiem krustiem. Arī Jānis Pāvils II 1993.gadā šeit uzstādīja krucifiksu, kas ievērojami palielināja tūristu un svētceļnieku apmeklējumu šajā vietā.
Tautas ticējums vēsta, ka visiem, kas kalnā atstās krustu, uzsmaidīs veiksme!

Tālāk ceļš ved Pakrojas pilsētu

Apmeklēsim Pakrojas muižu. Rakstiskos avotos Pakrojas muiža minēta 1531.gadā. Muižas ansamblis tika celts 1817. - 1840.gados. No 1780. līdz 1944.gadam muiža piederēja baroniem fon der Ropiem. 18. un 19.gadsimtā bija muižas ziedu laiks, kad tai piederēja apmēram 30 tūkstoši hektāru zemes un meža.
Klasicisma stilā celtā Pakrojas muiža ir lielākais līdz mūsdienām saglabājies muižas komplekss Lietuvā un ir iekļauts Lietuvas kultūras mantojuma objektu reģistrā, kā arī ir ierakstīts Lietuvas rekordu grāmatā kā lielākā aizsargājamā un kultūras pieminekļu sarakstā ierakstītā muiža. Muiža ir izteiktas ass kompozīcijas ansamblis, kurā ēkas veido četras grupas: centrālo, kura pilda reprezentatīvo funkciju, divas saimnieciskās un ražošanas. Muižas galvenais akcents ir krāšņa divstāvu pils ar kolonnām, gleznains muižas parks, krodziņš "Trakterius", dzirnavnieka māja - viesnīca "Stadala", vējdzirnavas, ūdensdzirnavas un arkas tilts pār Krojas upi. Tikai šeit ir saglabājusies patiesā 19.gadsimta dzīves atmosfēra!
"Ekskursija ar baronesi pa centrālo pili". Ekskursijas laikā jums būs iespēja ienirt 100 gadus senā muižas pagātnē, tuvāk iepazīt tās vēsturi un sajust patiesi aristokrātisku dzīvi. Sākumā garderobē jūs tiksiet ietērpti tā laikmeta aksesuāros, tad kopā ar baronesi dosieties uz centrālo pili. Mistiskās muižas pirmajā stāvā viesi tiks sagaidīti ar īpašu Barona dzērienu. Pēc tam baronese parādīs lieliskās pils zāles, kā arī slepenos stūrus, kur var tikt uzaicināti tikai īpaši viesi. Šeit jūs dzirdēsiet pikantus stāstus par muižu un tās valdniekiem.
Pēc ekskursijas varēsiet pastaigāties pa muižas teritoriju un krodziņā "Trakterius" iedzert tasi kafijas vai ieēst.

Ceļojumu turpinām uz "Saules pilsētu" Šauļiem

Apmeklēsim Haima Frenkeļa villu. Villa tika, uzcelta 1908.gadā, kā to bija izplānojis ādas izstrādājumu rūpnīcas īpašnieks Haims Frenkelis. Villai vajadzēja kļūt Frenkeļu ģimenes dzīves vietai. Bet 1920.gadā villā tika iekārtota ebreju privātā ģimnāzija, kas tajā atradās līdz 1940.gadam. Otrā pasaules kara laikā šeit atradās vācu slimnīca, bet pēc kara - padomju slimnīca. 1994.gadā pilī tika atvērts muzejs.
Haima Frenkeļa villa - viena no populārākajām kultūrtūrisma vietām Ziemeļlietuvā. Villa ir jūgendstila būve, kas apbur ar interjerā saglabājušos koka apdari, grezniem ģipša dekorējumiem, glezniecības fragmentiem.
Divstāvu villā ierīkota stilizēta muzeja ekspozīcija "Provinces muiža un pilsēta 19.gadsimta vidus - 20.gadsimta vidus", kas atspoguļo turīgo muižnieku dzīvi, sadzīvi, Frenkeļu kultūras un radošās aktivitātes. Ir ierīkota arī ekspozīcija "Ebreju mantojums Šauļos: tirgoņi Frenkeļi".
Pilī ir divas viesistabas: Zilā un Dzeltenā, trīs izstāžu-interjera telpas, kā arī bibliotēka. Muzeja darbu veic galerijas: "Karaliskā", "Austrumu māksla" un "Muižniecības portreti".
Greznā villa ar parkā atrodošos ekspozīciju, eleganto strūklaku un Tūkstoš rožu rozāriju - lieliska vieta izklaidēm vasarā. Katru gadu šeit notiek Haima Frenkeļa villas starptautiskais vasaras festivāls, tiek rīkotas dažādas izstādes.

Vēlāk, ekskursija pa pilsētas vēsturisko centru. Šauļi ir ceturtā lielākā pilsēta Lietuvā ar apmēram 121 tūkstoti iedzīvotāju. Pilsēta izveidojās uz žemaitu un zemgaļu cilšu robežas, iespējams, jau 11.gadsimtā. Ar pilsētas nosaukumu ir saistīta Livonijas atskaņu hronikā minētā Saules kauja, kas notika 1236.gada 22.septembrī, kad žemaitu un zemgaļu apvienotais karaspēks sakāva apvienoto krustnešu karaspēku. 1522.gadā Šauļi tiek minēti kā pagasta centrs. Kaspara Vopela 1555.gadā sastādītajā Eiropas kartē ir atzīmēta tāda apdzīvota vieta kā Sovli. 1701.gadā Ziemeļu kara laikā Šauļus iekaroja Zviedru karaspēks. 1710.gadā mēra epidēmija paņēma pusi iedzīvotāju dzīvības. 1791.gadā Polijas-Lietuvas ūnijas seims pieņēma likumu par brīvajām pilsētām, saskaņā ar kuru Šauļiem tika piešķirtas tiesības uz pašpārvaldi, tika ievēlēts pilsētas maģistrāts un pilsētai tika piešķirts ģerbonis. Pēc trešās Polijas-Lietuvas ūnijas dalīšanas, 1795.gadā pilsēta nonāca Krievijas pakļautībā un kļuva par apgabala centru. Pirmā pasaules kara laikā 1915.gada martā vācu karaspēks iznīcināja 65% ēku. 1918.gadā Šauļos tika izveidota pirmā Lietuvā demokrātiskā pilsētas pašpārvalde, pilsēta kļuva par nozīmīgu Lietuvas rūpniecības un kultūras centru. 1940.gada jūnijā Lietuva kļuva par padomju republiku. Otrā pasaules kara laikā, 1944.gada augustā, pilsēta vairāk nekā mēnesi atradās frontes zonā un tika iznīcināti 80% ēku. Padomju laikos pilsēta attīstījās kā rūpniecības centrs: tika atvērta velosipēdu fabrika "Vairas", televizoru rūpnīca "Tauras" un elektronikas izstrādājumu rūpnīca "Nuklon".
Šodien "Saules pilsēta" Šauļi ir gleznaina pilsēta, kas lepojas ar skaistām baznīcām, rūpnieku savrupmājām, unikālām un ļoti neparastām muzeju kolekcijām. Ievērojamākie pilsētas apskates objekti: renesanses laikmeta Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katedrāle. Šauļu pilsētas valdība, kas atrodas trīs vēsturiskās ēkās. Bijusī Zubova pils - šobrīd ir Šauļu universitātes Mākslas fakultāte. 1898.gadā dibināta, bijusī meiteņu vidusskola "Didždvario". Sv. Jura katoļu baznīca bizantiešu stilā, celta 1909.gadā. J.Janonisa vārdā nosauktā ģimnāzija, bijusī ģimnāzija zēniem. 1936.gadā celtā Sv. Ignācija no Lojolas katoļu baznīca. Laukums ar pulksteni "Gailis", tējas un kafijas namiņš "Presto", un kopš 1870.gada darbojošās aptieka "Balderiāns". Saules pulksteņa laukums tika izveidots 1986.gadā par godu Šauļu 750.gadadienai. Šauļu bulvāris, kas tika atvērts 1975.gadā un kļuva par pirmo gājēju zonu PSRS. Šī gājēju iela, kuru iemīlējuši Šauļu iedzīvotāji un tūristi, dekorēta ar oriģinālu mazo arhitektūru, bulvāra abās pusēs ir daudz dažādu stilu ēku, sākot no pirmskara un beidzot ar modernisma ēkām. Uz bulvāra ir daudz veikalu un kafejnīcu. Mūsdienās bulvāra garums ir 1280 metri. Pilsētas ainu atdzīvina daudzie pieminekļi, skulptūras un strūklakas.

Brīvais laiks

Pēc tam, izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Šauļu vēsturisko centru - 3.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Pakrojas muiža: "Ekskursija ar baronesi pa centrālo pili" - 7.00 EUR personai
 
Haima Frenkeļa villa:
apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 2.50 EUR
ekskursija ar audio gidu (krievu un angļu valodās) - apmeklētājiem bez maksas

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

{gallery}Pakroja_Sauli_Kr_kolektiviem{/gallery}

 

Krustu-kalns Pakrojas-muiza Sauli