Autobusu ceļojumi skolēniem

"Mazūru vasaras galvaspilsēta" Mikolajki – senā pilsēta Olština – pārsteidzošā Toruņas pilsēta – Sv. Lipka – "Vilku midzenis"

1 Torunas gerbonisCeļojuma ilgums - 3 dienas/ 2 naktis

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 000.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss, viesnīca un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

1.diena – Rīga – Lietuva – Polija: Mikolajki – Olština – Toruņa

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Apstāšanās uz Lietuvas - Polijas robežas

Ceļš tālāk ved uz "Mazūru vasaras galvaspilsētu" Mikolajkiem

Dosimies pastaigā pa Mikolajkiem. Tā ir neliela pilsētiņa Mazūrijā, neparasti gleznainā vietā, kas atrodas starp diviem ezeriem: Talta un Mikolajku. Apdzīvota vieta vēsturiski izveidojās 15.gadsimtā. Mikolajki ir lauku pašvaldības (gminas) centrs un tajā dzīvo 4 tūkstoši iedzīvotāju. Pilsēta un visa Mikolajku lauku teritorija ir ļoti vērtīga: 23% aizņem ezeri, 22% klāta mežiem. Gminas teritorijā ir 4 dabas rezervāti.
Mūsdienās Mikolajki - "Mazūrijas vasaras galvaspilsēta", ar savu skaistumu un milzīgajām tūrisma izvēles iespējām piesaista ne tikai viesus no Polijas, bet arī no visas pasaules. Šī ir paradīze ūdens sporta cienītājiem, lieliska vieta ģimenes brīvdienām pie ūdens, lieliska bāze pārgājienu, riteņbraukšanas un zirgu izjādes cienītājiem.

Pēc tam izbraucam uz Olštinu

Olština - sena pilsēta, kas atrodas Linas upes krastos un kurā dzīvo 174 tūkstoši iedzīvotāju. Pilsēta atrodas Olštinas ezeru novadā, caur pilsētu tek trīs upes, bet pilsētas administratīvajās robežās ir 15 ezeri. Olština ir Varmijas - Mazūrijas vojevodistes administratīvais centrs. Pirmās ziņas par pilsētu ir datēta ar 1334.gadu, kad Linas upes ielokā tika uzcelts koka sargtornis, un tam tika dots nosaukums "Allenstein". Olštinas nosaukums līdz 1945.gadam bija Allenšteina. Olštinas sarežģītā vēsture nav atraujama no Varmijas un bijušās Prūsijas zemes vēstures. Savā vairāk nekā 600 gadu ilgajā pastāvēšanas laikā pilsēta vairākkārt ir mainījusi valstisko un teritoriālo piederību, te savijušās dažādas etniskās, kultūras un reliģiskās tradīcijas.

Apmeklēsim Varmijas un Mazūrijas muzeju, kas atrodas Varmijas bīskapu pilī. 14.gadsimta gotiskā pils ir vecākais un vērtīgākais Olštinas arhitektūras piemineklis. No 1516. līdz 1521.gadam par bīskapijas dienvidu apgabalu administratoru kalpoja astronoms Nikolajs Koperniks.
Pilī un muzeju zālēs ar savu skaistumu un neparastumu pārsteidz "kristāliskās" velves. Apmeklētāji iziet cauri administratora istabai, nokļūst ēdamzālē, iepazīstas ar kapelu. Pieejamas arī aizsardzības telpas. Lielu uzmanību piesaista skatu tornis, no kura var apbrīnot pilsētas panorāmu.
Starp daudziem Olštinas pils unikālajiem eksponātiem visvērtīgākais ir Nikolaja Kopernika 1517.gadā izveidotā astronomiskā eksperimentālā tabula. Kopernikam veltītā pastāvīgā ekspozīcija ir izvietota divās pils telpās: iekšējā galerijā un zālē, kas savulaik bija administratora privātais dzīvoklis. Šo telpu gotiskā stila arhitektūra ir lielisks fons ekspozīcijai, kurā Nikolajs Koperniks parādīts kā pils administrators, Olštinas aizstāvis Polijas-Teitoņu kara laikā, izglītots ekonomists un astronoms.

Vēlāk, ekskursija pa Olštinas vecpilsētu. Vecpilsētā līdz mūsdienām ir saglabājies pilsētas nocietinājuma ielu tīklojums un mājas ar sarkaniem dakstiņu jumtiem, kas nav līdzīgas viena otrai. Uz robežas ar vecpilsētu redzēsim skaistu Jauno rātsnamu. Jaunais rātsnams, pēc skaita – otrais, tika uzcelts 19.gadsimta sākumā. Dodamies uz vecpilsētu pa 1378.gadā gotiskā stilā uzcelto Lielo vārtu galveno ieeju. Šie ir vienīgie no trim vārtiem, kas ir saglabājušies no aizsardzības sienas ap Olštinu. Tālāk dodamies cauri Zivju tirgu, kas ir vecpilsētas jaunākā daļa. Tirgus nomalē redzēsim "Olština avīzes" muzeja ēku, 20.gadsimta sākumā celtu divstāvu sarkanu ķieģeļu ēku. Nākamais apskates objekts ir neogotikas stilā 1876. - 1877.gadā uzceltā Kristus Glābēja evaņģēliski luteriskā baznīca. Blakus baznīcai atrodas 1346. - 1353.gados celtā Varmijas bīskapu pils, bijusī Varmijas diecēzes vadītāja rezidence. Netālu no pils redzēsim Česlava Nemana amfiteātri, kas ir vecpilsētas kultūras centrs.
Tālāk dosimies uz Vecpilsētas laukumu, ko no četrām pusēm ieskauj 17. un 18.gadsimta ēku loks. Uz laukuma atrodas 14.gadsimta vidū celtais gotiskais Vecais rātsnams. Tagad vecajā rātsnama ēkā atrodas vojevodistes publiskā bibliotēka. Redzēsim arī "Birģermeistara māju", kura fasādē saglabājušies 14.gadsimta arhitektūras elementi. Pastaigas beigās apmeklēsim Sv. Jēkaba katedrāli. Baznīca tika uzcelta gotikas stilā 14.gadsimta otrajā pusē, bet 63 metrus augstais tornis galīgo formu ieguva tikai 1596.gadā. Baznīcā ir ļoti plašs zvanu tornis, tās lepnums ir triptihi renesanses stilā un gotiskais krucifikss.
 
Brīvais laiks

Turpinām ceļojumu, apbrīnojot Polijas dabas ainavas, uz Toruņu

Toruņa ir ziemeļu gotikas "pērle", viduslaiku pilsētas ar unikālu atmosfēru, kas atrodas Vislas upes krastos ar 207 tūkstošiem iedzīvotāju. Toruņas pilsēta radās, pateicoties Vācu ordenim, kurš ieradās Kulmas novadā un uzcēla 1230. – 1231.gados šeit cietoksni. Cietoksnis tika uzcelts ar nolūku - Prūsijas iekarošanai un kristietības sludināšanai. 15.gadsimtā, pievienojoties Hanzas savienībai, pilsēta sāka spēlēt svarīgu lomu tirdzniecībā. Trīspadsmit gadu karš starp Vācu ordeni un Polijas karalisti beidzās 1466.gadā ar otro Toruņas miera līgumu, kurā pilsēta nokļuva Polijas sastāvā kā autonomās Rietumprūsijas centrs. Pēc otrās Polijas – Lietuvas ūnijas dalīšanas 1793.gadā, pilsēta tika nodota Prūsijas karalistei. Pēc pirmā pasaules kara 1919.gadā Toruņa, kā Pomerānijas vojevodistes galvaspilsēta, kļuva par daļu Polijas. Šodienas Toruņa ir skaists viduslaiku ķieģeļu gotikas arhitektūras piemērs. Turklāt šajā pilsētā dzimis slavenais astronoms Nikolajs Koperniks. Toruņa ir arī slavena ar prjaņikiem, kas šeit tiek cepti saskaņā ar tradicionālo recepti gandrīz 700 gadus. Unikālo viduslaiku ēku klātbūtne pilsētā veicināja to, ka "Kopernika pilsēta" tika iekļauta UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Vakarā ierodamies viesnīcā Toruņas apkārtnē 

 

2.diena – Toruņa: vecpilsēta – Nikolaja Kopernika māja un "Prjaņika dzīvais muzejs"

Brokastis viesnīcā

Dodamies uz Toruņu

Ekskursija pa Toruņas vēsturisko centru. Pastaiga pa senajām Toruņas ielām ir aizraujoša iegremdēšanās pilsētas pagātnē un iepazīšanās ar tās notikumiem bagāto vēsturi. Dodamies līdz 14.gadsimta sākumā celtai Sv. Jēkaba baznīcai, kuru dēvē par Toruņas "pērli" un ir viena no lielākajām un skaistākajām gotiskajām baznīcām Polijā. Blakus atrodas 13.gadsimta Jaunās pilsētas tirgus laukums. Ap laukumu atradās turīgu Toruņas pilsoņu mājas, taču tās bija mazāk greznas nekā ēkas ap Veco tirgus laukumu. Starp slavenākajām ēkām ir aptieka "Zelta lauva", kas darbojas kopš 1624.gada. Laukuma centrā redzēsim Sv. Trīsvienības baznīcu. Baznīca tapa 17.gadsimta vidū, bet ēka netika speciāli tai būvēta. Baznīcai atdeva Jauno rātsnamu, kas pēc vecās un jaunās pilsētas apvienošanās vairs netika izmantots paredzētajam mērķim. Sv. Trīsvienības baznīcas jaunā ēka arkādes stilā no sarkaniem ķieģeļiem tika uzcelta 19.gadsimta pirmajā pusē.
Pēc tam dodamies uz Veco tirgus laukumu, galveno Toruņas pilsētas laukumu, kas dibināts 13.gadsimtā. Reiz šeit bija veikali un tirgotāju mājas, vadmalas un maizes tirgotāju galdi, un viss nozīmīgais pilsētas dzīvē notika šajā laukumā. Pirms rātsnama redzēsim 1833.gadā uzcelto pieminekli Nikolajam Kopernikam. Vecā tirgus laukuma centrā paceļas 13.gadsimta beigās gotiskajā stilā celtais skaistais Vecais rātsnams. Toruņas iedzīvotāji šo rātsnamu dēvē par milzīgu kalendāru: pulksteņa tornis ir gads, 4 rātsnama malas - 4 gadalaiki, 12 zāles rātsnamā - 12 mēneši, 52 istabas rātsnamā - 52 nedēļas gadā. Un pat dienu skaits ir ievērots precīzi - it kā rātsnamā ir 366 logi, no kuriem viens tiek atvērts tikai garajā gadā. Vecajā rātsnamā atrodas tālajā 1861.gadā dibinātais novadpētniecības muzejs. Blakus Vecajam rātsnamam aplūkosim 1386.gadā celto slaveno Artusa tiesas ēku - īstu bruņinieku pili, sarkanu ķieģeļu celtni dekorētu ar augstiem tornīšiem. Pēc rekonstrukcijas 1626. un 1701.gadā šī ēka kļuva par vienu no elegantākajiem visā pilsētā. Aplūkosim arī namu "Zem zvaigznes", ar pasakaini skaistu baroka fasādi un dekorētu ar zvaigzni. Māja tika uzcelta 13.gadsimtā, taču pēc tam daudzreiz atjaunota un restaurēta. Nākamais apskates objekts ir Svētā Gara baznīca, kas tika svinīgi atklāta 1756.gadā. Baznīcas garums ir 46 metri, platums 14 metri, un tajā var ietilpt 1300 cilvēku. 19.gadsimtā tika uzbūvēts 64 metrus augstais tornis. Paejot garām krāsainām "piparkūku" mājām, kas atrodas tirgus laukumā, iziesim uz nelielo Jaunavas Marijas ielu. Apmeklēsim Sv. Jaunavas Marijas Debesbraukšanas baznīcu, kas uzcelta 1239.gadā saskaņā ar Franciskāņu ordeņa rīkojumu. 14.gadsimtā tās centrālā daļa bija augstākā Centrāleiropā - 26,8 metri. Tagad tā ir viena no skaistākajām baznīcām Ziemeļpolijā. Kompleksā ietilpst arī vissenākais klosteris, kas atrodas bijušā Vācu ordeņa teritorijā. Iekšpusē apmeklētājus gaida satriecošs skats: milzīga baznīcas arka nokaisīta ar zvaigznēm, sienas rotā unikāli kokgriezumi, freskas un statujas. Gleznojumi uz baznīcas sienām ir saglabājušās no 14.gadsimta. Pats slavenākais objekts baznīcā ir princeses Annas Vāsas, karaļa Sigismunda III Vāsas māsas, atdusas vieta. Dodamies garām cietuma ēkai. Ēka ir daļa no tā saucamā "izglītības trīsstūra" - krustceles, kur trīs izglītošanas institūcijas atrodas viena pretī otrai: universitāte, cietums un baznīca. Tālāk dodamies līdz Nikolaja Kopernika mājai. Nikolaja Kopernika māja – muzejs atrodas divās skaistās vēlās gotikas stila ēkās. Tiek uzskatīts, ka vienā no tām, ir dzimis zinātnieks. Kopernika māja ir daļa no Toruņas novadpētniecības muzeja un ir nozīmīgs tūristu piesaistes objekts pilsētā. Nākamā ievērības cienīgā vieta ir Svēto Jāņa Kristītāja un Jāņa Evaņģēlista katedrāle, kas celta 1233. - 1236.gados. Gotiskā katedrāle ir viens no skaistākajiem un vecākajiem Toruņas pieminekļiem. 14. un 15.gadsimtos katedrāle tika paplašināta. Svēto Jāņu katedrāle ir slavena ar savu zvanu, kas sver 7 tonnas. Tas tika atvests uz Toruņu 1500.gadā un nosaukts par "Kunga bazūni". Dodamies pie Toruņas pils drupām. Vācu ordeņa pils tika uzcelta 13.gadsimta beigās - 14.gadsimta sākumā pakava formā un bija daļa no viduslaiku pilsētas. Vairāku gadsimtu laikā pils tika iznīcināta. Līdz mūsdienām ir daļēji ir saglabājies pils tornis, pirmā stāva sienas un pagrabi.
Tālāk dosimies līdz Toruņas pilsētas aizsargmūriem. Gar Vislas upi no 13.gadsimta ir saglabājusies daļa pilsētas nocietinājuma ar vārtiem un daudziem torņiem. Tā visa kādreiz bija divkārša aizsardzības sienu līnija, kurā bija astoņi vārti un apmēram trīsdesmit torņi. Redzēsim 1489.gadā uzcelto Sv. Jura brālības vasaras rezidenci. Ēka uzcelta no ķieģeļiem gotiskā stilā un tāpēc tā ir lieliski saglabājusies līdz mūsdienām. Tagad šeit atrodas Toruņas sadraudzības pilsētu biedrība. Redzēsim arī labi saglabājušos viduslaiku pilsētas vārtus - Tilta vārtus, kas uzbūvēti 15.gadsimta beigās. Divstāvu taisnstūra ēka tika uzbūvēta no ķieģeļiem ar noapaļotiem stūriem. Vārtu fasāde ir rotāta ar trim nelieliem iedziļinājumiem sienā, atdarinot gotiskā stila logus, kā arī ar ornamentiem izrotātu dekoratīvu joslu vārtu augšējā daļā. Jūras vārti, kas būvēti 14.gadsimtā, sākotnēji bija vissvarīgākie no visiem pilsētas vārtiem, jo šeit sākās Karaliskais ceļš. Nākošie – 14.gadsimta Klostera vārti, kas pazīstami arī kā Svētā Gara vārti. Neskatoties uz nelielām renovācijām, šis vārti ir saglabājuši gotiskā torņa sākotnējo formu ar trim arkām. Mēs redzēsim arī 14.gadsimtā celto t.s. Baložu torni. Prūsijas karaspēks torni izmantoja kā baložu pasta savienojuma mezglu. Taisnstūrveida aizsardzības tornis, ķieģeļu ēka ar izliektu jumtu un pieciem jumta logiem, ir augstākā pilsētas nocietinājumu daļa. Pastaigas beigās apbrīnosim Slīpo torni, kas ir viens no jautrākajiem objektiem Toruņā. 14.gadsimtā uzceltais tornis ir 15 metrus augsts un sagāzies 1,4 metrus ziemeļu virzienā. Uzbūvēts uz smiltīm, tornis sasvērās uzreiz pēc uzcelšanas.

Pēc tam apmeklēsim Nikolaja Kopernika māju. Muzejs vecpilsētā ir izvietots divās ēkās, un tiek uzskatīts ka vienā no tām 1473.gadā ir dzimis Nikolajs Koperniks. Mājā Nr.17 ir iekārtota izstāde, kurā izstādītie materiāli un priekšmeti saistīti ar astronoma Nikolaja Kopernika dzīvi, bet ēkā Nr.15 var iepazīties ar Toruņas 16.gadsimta pilsētas kultūru. Šeit jūs gaida arī 18 minūšu gara izrāde - gaismas un skaņas instalācija uz Toruņas 15.gadsimta modeļa fona. To, ka ārpusē joprojām ir 21.gadsimts, atgādina mūsdienu eksponāti: virtuālā realitāte, lidojošie globusi, 4D-kino.

Tālāk dodamies uz "Prjaņika dzīvo muzeju". Toruņas prjaņiki ir pilsētas zīmols un būtu dīvaini, ja Toruņā nebūtu sava prjaņiku muzeja. Prjaņiku ražošana sāka attīstīties 14.gadsimtā gadsimta, pateicoties labai pilsētas atrašanās vietai – pa tirdzniecības ceļiem bija viegli iegūt ārvalstu garšvielas. Toruņas "Prjaņika dzīvais muzejs" ir pirmais šāda veida interaktīvais veidojums Eiropā. Muzejā uzzināsiet Toruņas prjaņiku izgatavošanas vēsturi un pieredzējušu meistaru vadībā piedalīsities prjaņika gatavošanā. Pateicoties tam, vēstures mācīšanās kļūs par īstu piedzīvojumu!

Brīvais laiks

Vakarā atgriežamies viesnīcā
 
 

3.diena – Toruņa – Sv. Lipka – "Vilku midzenis" – Lietuva – Rīga

Brokastis viesnīcā

Ceļojumu, baudot Polijas ainavas, turpinām uz Sv. Lipkas klosteri

Apmeklējam Sv. Lipkas jezuītu ordeņa klostera kompleksu, kas ir viens no lieliskākajiem baroka arhitektūras pieminekļiem Polijā. Uzmanību piesaista baroka laika ērģeles (1721.gads). Ērģeļu spēles laikā kustās Dievmātes, eņģeļa Gabriela un Amora ar zvaniņiem figūras, centrālajā tornī viens eņģelis spēlē mandolīnu, kamēr citi eņģeļi rotē ap savu asi.

Tālāk ceļš ved uz Gerložu

Apmeklēsim Hitlera štābu - "Vilku midzeni". Cietokšņa teritorijā bija uzbūvētas 80 celtnes, tajā skaitā 50 bunkuru. Šeit pašu vajadzībām bija uzcelta elektrostacija, dzelzceļš, lidosta, centrālajā daļā atradās svarīgāko valsts pārstāvju dzīvojamās ēkas, kazino, kino. Tuvojoties padomju karaspēkam, vācieši paši 1945. gada janvārī "Vilku midzeņa" apkārtni nomīnēja un saspridzināja, atstājot drupas, kuras tagad var apskatīt.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Poliju

Apstāšanās uz Polijas - Lietuvas robežas

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Vēlu vakarā ierodamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* 2 naktis ** vai *** viesnīcā ar brokastīm
* grupas vadītāja pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Olštinas vecpilsētu - 5.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu pa Toruņas vēsturisko centru - 8.00 EUR personai

* ieejas biļetes:

Varmijas un Mazūrijas muzejs - pieaugušajiem 10 PLN, bērniem 8 PLN

Nikolaja Kopernika māja:
interaktīvā izstāde - pieaugušajiem 17 PLN, bērniem 13 PLN
4D kino - pieaugušajiem 17 PLN, bērniem 13 PLN

"Prjaņika dzīvais muzejs" - pieaugušajiem 24 PLN, bērniem un jauniešiem no 6 - 26 gadiem 19 PLN (Programma angļu vai vācu valodā)

Sv. Lipkas klosteris - par ziedojumiem

"Vilku midzenis" - pieaugušajiem 15 PLN, bērniem 10 PLN

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

Valūtas kurss 1 EUR = ~ 4.25 PLN

 

 

Mikolajki Olstina Toruna Sv.Lipka Vilku-midzenis