Sangastes pils - "Igaunijas ziemas galvaspilsēta" Otepe - Hellenurmes ūdensdzirnavas un Tartu vecpilsēta

Valgamaa gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 21.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes - bez maksas !

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Sangastes pilī

Sangastes pils - baltvāciešu Bergu dzimtas īpašums 19.gadsimtā. Kad muižu mantoja grāfs Frīdrihs Georgs Magnuss fon Bergs, viņš 1874. - 1881.gados pēc līdzības ar slaveno Vindzoras pili Anglijā uzcēla gotiska stila sarkanu ķieģeļu pili un izveidoja arborētumu. Pilī bija 99 istabas (telpas) - maksimālais iespējamais skaits, kas bija atļauts personām, kurām nav karalisko asiņu. Frīdrihu Georgu Magnusu fon Bergu visi sauca par "rudzu grāfu" - kā atlīdzība par jaunas rudzu šķirnes, kas vislabāk piemērota Igaunijas apstākļiem, izveidi. Papildus pašai pilij varēsiet redzēt arī stalli, sviesta kulšanas telpas, klēti, ūdens torni un arborētumu. Pils restorāns piedāvā vietējos ēdienus un īstu rudzu degvīnu, kas gatavots no vietējās, "Sangaste", rudzu šķirnes.

Pēc tam izbraucam uz Otepi

Dosimies pastaigā pa pilsētiņu. Otepē ir neliela pilsētiņa (līdz 1917.gadam Odenpes pilsēta) ar 2000 iedzīvotājiem, kas atrodas Igaunijas dienviddaļā starp pakalniem un ielejām, pie Pihajerva ezera. Pazīstama kā starptautisks ziemas sporta un tūrisma centrs, šeit notiek Eiropas čempionātu kvalifikācijas sacensības un pasaules kausa posmi. Kopš 1996.gada Otepē ir neoficiāls Igaunijas "ziemas galvaspilsētas" nosaukums. Pilsētas austrumu daļā uz Linnamegi paugura atrodas 13.gadsimta Odenpes pils drupas. Pili ieskāva aizsarggrāvis ar ūdeni, kas šo cietoksni padarīja par vienu no spēcīgākajiem Livonijā. Cietokšņa pakājē izauga Odenpes ciems - otra lielākā apdzīvotā vieta Tērbatas bīskapijā pēc pašas Tērbatas (tagad - Tartu).
Otepē bija nozīmīga loma Igaunijas vēsturē. 1884.gada 4.jūnijā tieši šeit, Otepē luterāņu baznīcā, tika pacelts un iesvētīts Igauņu studentu biedrības karogs, kurš 1922.gadā tika pieņemts par neatkarīgās Igaunijas Republikas karogu. Uz neliela pakalna netālu no baznīcas atrodas piemineklis, kas veltīts Igaunijas Republikas neatkarības karā kritušajiem.

Tālāk ceļš ved uz Hellenurmes ūdensdzirnavām

Izglītojoša programma Hellenurmes ūdensdzirnavās "No ūdens līdz maizei jeb miltu malšana ūdensdzirnavās un maizes cepšana maizes ceptuvē". Kad viesi mājā, tad dzirnavnieks Harri iedarbina turbīnas, un ir iespēja redzēt, kā maļ miltus, mannu un putraimus. Dzirnavu saimnieces vadībā varēsiet no miltiem, ūdens un rauga paši uzcept maizi krāsnī un, dzerot tēju, klausīties senču gudrībās. Ikvienam būs iespējams savu uzcepto maizīti arī paņemt līdzi.

Ceļojumu turpinām uz Tartu

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Tartu ir otra lielākā Igaunijas pilsēta, pie Emajegi upes. Rakstos pirmo reizi minēta 1030.gadā, kad to iekaroja Kijevas Krievzemes kņaza Jaroslava Gudrā karaspēks. Apdzīvoto vietu viņš nosauca par Jurjevu, savā kristītajā vārdā. 1224.gadā Jurjevu iekaroja Zobenbrāļu ordenis. Pēc pilsētas pārdēvēšanu par Tērbatu, bīskaps Hermanis fon Bukshēvdens to padarīja par Tērbatas bīskapijas centru. No 1276.gada līdz 16.gadsimta vidum Tērbata bija Hanzas savienības locekle. Karu laikā 16. un 17.gadsimtā Tērbata vairākkārt mainīja valstisko piederību – Polijas-Lietuvas ūnijai, Krievijai un Zviedrijai. 1632.gadā, Zviedrijas Karalistes laikā, tika atvērta Gustava akadēmija (tagad Tartu universitāte). 1704.gada vasarā, Ziemeļu kara laikā, Tērbatu iekaroja krievu cara Pētera I karaspēks. Saskaņā ar Krievija imperatora Aleksandra I rīkojumu 1802.gadā universitātes darbība tika atjaunota ar nosaukumu Ķeizariskā universitāte Tērbatā. 1893.gadā, kad imperatora Aleksandrs III laikā notika Baltijas reģiona rusifikācija, pilsētai tika atgriezts Jurjevas nosaukums. 1919.gada 14.janvārī igauņu karaspēks izdzina Sarkano armiju no Jurjevas. Igaunijas Republikā laikā pilsēta tika pārdēvēta par Tartu.
Mūsdienās Tartu ir zaļa un mājīga studentu, intelektuāļu un radošo profesiju cilvēku pilsēta. Šeit atrodas vecākā universitāte Ziemeļeiropā. Pilsēta ir slavena ar saviem muzejiem, daudziem apskates objektiem, restorāniem un naktsklubiem. Vienmēr ir iespēja apmeklēt interesantas teātra izrādes, koncertus un festivālus. Galvenie pilsētas apskates objekti: Rātslaukums, ko ieskauj klasiskas 18.gadsimta savrupmājas. Laukuma centrā atrodas 1786.gadā celtais Tartu rātsnams un strūklaka "Skūpstošies studenti". Doma kalns - kopš 19.gadsimta vieta ir pārvērsta par parku. 13.gadsimta Doma baznīcas drupas. Tartu senais Anatomikums, kas celts 19.gadsimta sākumā. Tartu Universitātes observatorija, celta 1808.gadā. Zviedru monarha Gustava II Ādolfa 17.gadsimtā dibinātā Tartu universitāte. Sv. Jāņa baznīca, uzceltā 14.gadsimtā gotikas stilā, ir unikāls arhitektūras piemineklis, pateicoties lielajam oriģinālo terakotas skulptūru skaitam. 19.gadsimta sākuma Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas katedrāle. Antonija pagalms - 15.gadsimta amatnieku pagalms. Pagalmā ietilpst: keramikas darbnīca, amatnieku māja un ģildes ēka. Jūgendstilā 20.gadsimtā celtā Sv. Pāvila baznīca. 1918.gadā būvētā Tartu teātra "Vanemuine" mazā ēka jūgendstilā. Un "Vanemuines" teātris, viena no skaistākajām pilsētas jūgendstila ēkām, kas tika uzbūvēta ar Igaunijas tautas finansiālu atbalstu 1906.gadā. 18.gadsimta beigās uzceltais Šķībais nams. Eņģeļu tilts, būvēts 19.gadsimta beigās, un Velna tilts, celts 1913.gadā. Pilsētu rotā skulptūra "Tēvs un dēls" un liels daudzums citu pieminekļu.

Izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
* visas ekskursijas un aktivitātes, kā norādīts programmā

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Sangates pils - pieaugušajiem 5.00 EUR, skolēniem 3.00 EUR

Izglītojoša programma Hellenurmes ūdensdzirnavās - pieaugušajiem 8.00 EUR, skolēniem 6.00 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Sangastes-pils Otepe Hellenurmes-udensdzirnavas Tartu