Jegalas ūdenskritums – Kiiu tornis – Lahemā nacionālais parks-Igaunijas dabas pērle

Laane-Virumaa gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 25.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies pie Jegalas ūdenskrituma

Apbrīnosim ūdenskritumu. Jegalas ūdenskritums atrodas Harju apriņķī Jegala upes lejtecē 4 kilometrus no upes ietekas Somu līcī. Ūdenskrituma augstums ir apmēram 8 metri, platums - 50 metri. Ūdenskritumu vēl interesantāku padara izveidojusies dzega, zem kuras var iziet visā tā platumā. Šis ir platākais dabiskais ūdenskritums Igaunijā. Jegala upes lejtece, no ūdenskrituma līdz grīvai, ir viena no bagātākajām zivju vietām Igaunijā: tur ir lieli foreļu un lašu krājumi.

Tālāk mūsu ceļā unikālais Kiiu viduslaiku tornis

Kiiu vasaļa pils jeb Kiiu tornis, iespējams, tika uzbūvēts 16.gadsimta sākumā un atrodas Kiiu muižas parkā.
Šis kādreizējais dzīvojamais tornis ir mazākais viduslaiku nocietinājums Baltijas valstīs. Tornim ir četri stāvi, mūru biezums ir 1,8 metri un torņa iekšējais diametrs ir 4,3 metri. Šaurie logi bija būvēti kā šaušanas lūkas, bet apaļais balkons - aizsardzības eja.
Karadarbības laikā kā dzīvojamās telpas tika izmatots tikai otrais stāvs, pārējās telpas bija saistīta ar aizsardzību. Unikālas ir Baltijas valstīm neparastās aizsardzības ejas, kas iet apkārt torņa trešajam stāvam un balstās uz sijām.
Aizsardzības celtne, kas no tālienes līdzīga Holandiešu tipa vējdzirnavām, tika restaurēts 1974.gadā. Mūsdienās tornī ir iekārtota kafejnīca.

Braucienu turpinām uz Lahemā nacionālo parku

Sākam aizraujošu ceļojumu pa Lahemā nacionālo parku, kas ir viens no galvenajiem Igaunijas apskates objektiem. Vecākais un lielākais Igaunijas nacionālais parks Lahemā dibināts 1971.gadā, tā platība ir 72 500 ha, no kuriem viena trešdaļa ir jūra. Tulkojumā no igauņu valodas Lahemaa nozīmē "līču zeme". Daudzās salas ar ledus laikmeta akmeņiem rada brīnišķīgas jūras ainavas. Lahemā - tās ir muižas, kas ir pārvērstas par brīvdienu mājām un muzejiem, senie zvejnieku ciemi ar unikālu kolorītu, purvi, ko ieskauj priedēm apaugušas kāpas, noslēpumaini meža ezeri un brikšņi, kur mīt vairāk nekā 200 putnu sugu un aug apmēram 900 augu sugu.

Izstaigāsim Kesmu "Kapteiņu ciemu". Vietējie iedzīvotāji tic, ka Kesmu jūras slava sākās sensenos laikos, kad jūrā vētras laikā netālu avarēja kuģis un apkalpe aizgāja bojā. Brīnumainā kārtā izdevās izdzīvot tikai no kapteinim Kasparam, kuram izdevās nokļūt krastā. Pateicībā Dievam par izglābšanos, jūras braucējs krastā uzcēla kapelu, kas saglabājusies līdz mūsdienām.
Vēsturiskajos dokumentos Kesmu ciems pirmo reizi tika minēts 1453.gadā. Vairākus gadsimtus "kapteiņu ciemā" atrada patvērumu sāls un zivju kontrabandisti. 1697.gadā šeit tika dibināta kuģu būvētava, no kuras tika palaisti simtiem kuģu, kas kuģoja jūrās un okeānos zem dažādu valstu karogiem. No 1884. līdz 1931.gadam Kesmu atradās Igaunijas Navigācijas akadēmija. Ciemā apmācīja vecākos jūras virsniekus, mācot studentiem navigācijas prasmes. Tāpēc Kesmu ciemā gandrīz katrā ģimenē bija kapteinis vai stūrmanis, un Kesmu sauca par "Kapteiņu ciemu".
Šodien Kesmu ciems ir viens no populārākajiem tūristu galamērķiem Igaunijā. Kopš 2008.gada Kesmu notiek mūzikas festivāls "Viru Folk".
Apmeklēsim Kesmu jūras muzeju. Kopš 1993.gada muzejs atrodas cara laika robežsargu kordona ēkā un iepazīstina ar leģendārā "kapteiņu ciema" Kesmu vēsturi. Muzeju dibināja vietējais iedzīvotājs Ārne Vaiks. Visi muzeja eksponāti ir saistīti ar jūru. Tie ir ar navigāciju, makšķerēšanu un pat kontrabandu saistīti priekšmeti. Turklāt šeit ir izstādītas jūras tēmai veltītas fotogrāfijas un gleznas.
Muzejā regulāri notiek izglītojoši pasākumi: bērniem "Kapteiņu ciems" un "Vikingu laiks", kā arī Jūras dienas, dažādi koncerti un izstādes.

Izstaigāsim Bebru taku. 1 km garā Bebru taka atrodas Oandu ciemā. Mācību taka iepazīstina ar Altjas upi, tās ieleju, kā arī šīs vietas floru un faunu. Ejot pa upes dziļo senleju, redzēsiet bebru darbības pēdas: aizsprostus, krasta nogāzēs izveidotās alas un apgrauztus kokus.

Dosimies pastaigā pa Altjas zvejnieku ciemu, kas atrodas Baltijas jūras Somu līča krastā, netālu no Altjas raga un Altjas upes ietekas. Rakstiskajos avotos ciems pirmo reizi minēts 1465.gadā. Šis ir tipisks piejūras ciems, kurā mājas izvietotas gar vienu ciema ielu. Lahemā nacionālā parka darbinieku atjaunotās Altjas viensētas Uustalu un Toomarahva tagad izskatās kā parastas piejūras saimniecības. Altjas ragā tagad atkal var redzēt šķūnīšus tīklu glabāšanai, kas būvēti pēc fotogrāfijām un veco iedzīvotāju atmiņām. Ciemā ir uzcelts rotaļu laukums ar šūpolēm, kā arī atjaunots vietējais krodziņš, kas tika dibināts 1875.gadā.
Tradicionālā iedzīvotāju nodarbošanās bija lauksaimniecība, zvejniecība un preču kontrabanda (īpaši sāls un alkohola). Pašlaik tos aizstāj tūrisms, tostarp ekoloģiskais tūrisms.
Pusdienas Altjas krodziņā. Krodziņš ar veco salmu jumtu jau pats par sevi ir dārgakmens. Šī ir īsta senatne, ka var vienkārši aizmirst par to, kurā laikā mēs dzīvojam. Ēdieni, kas celti galdā, ir ļoti vienkārši, sātīgi un garšīgi. Tādi, kādiem vajadzētu būt vienā piejūras krodziņā.
 
Pēc tam, apmeklēsim Sagadi muižas kompleksu, vienu no izcilākajiem restaurētajiem muižas ansambļiem Igaunijā. Muižas vēsture ir ļoti bagāta - tai ir vairāk nekā 500 gadu. Komplekss tika atjaunots ar mežsaimnieku centieniem, kuri arī pašlaik rūpējas par īpašumu. Mūsdienās Sagadi muižas komplekss - sarkani dakstiņu jumti, baltas arkas, pulksteņa tornis, balti-rozā ēkas, kas novietotas ar vācu kārtību, koši zālieni, vareni koki parkā, rozes un dīķis, mežu un Lahemā šalkas un citas brīnišķīgas muižas ēkas. Pateicoties tam, ka ir labi saglabājies un daudzveidīgs, visu Sagadi muižas kompleksu var saukt par muzeju. Kompleksa teritorijā varēsiet apmeklēt Sagadi muižu, meža muzeju, klēti un pastaigāties parkā.
Muižas kompleksa centrā atrodas aristokrātiska izskata Sagadi muiža, kurā ir interesants muzejs. Muiža ir iekārtota galvenokārt ar 19.gadsimta stila mēbelēm. Sagadi autentiskais interjers, skaistās griestu gleznas un unikālā medību istaba – tas viss padara Sagadi muižu par vienu no labākajiem pagājušā laikmeta dzīvesveida piemēriem.
Bijušajā šķūnī un ratnīcā atrodas meža muzejs. Divos stāvos ir izvietojušās interesantas un unikālas izstādes, kas iepazīstina ar mežu kā ar vienu no mūsu lielākajiem dārgumiem. Meža muzeja ēkā ir arī suvenīru veikaliņš.
Pašā senākajā muižas kompleksa koka ēkā atrodas klēts, kas ļauj redzēt, kā muižā dzīvoja vienkāršie cilvēki. Klētī varēsiet iepazīties ar senajiem instrumentiem, dažādiem sadzīves priekšmetiem un transporta līdzekļiem.
Neatņemama muižas kompleksa sastāvdaļa ir parks ar vareniem veciem kokiem. Sagadi parkā aug visresnākā gludā goba un ozoli, kas ir vieni no garākajiem Igaunijā - 33 metri. 1985.gadā kompleksa rietumu daļā tika izveidots dendrārijs 5,1 ha platībā. Ārzemju koku un krūmu sugas ir sastādītas pa dzimtām, visas sugas apzīmētas ar nosaukumiem, interesentiem ir informatīva plāksne. Dendrārijā kopumā ir iestādītas vairāk nekā 120 sugas.
Mūsdienās par Sagadi muižu lielu interesi izrāda tūristi, dabas un kultūras cienītāji. Šeit ir viesnīca un restorāns.

Pēc tam, izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Kesmu jūras muzejs - pieaugušajiem 5.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR
 
Sagadi muižas komplekss - pieaugušajiem 4.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR. Cenā iekļauts Sagadi muižas, meža muzeja un klēts apmeklējums.

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Jagala-Riga

Lahema skoleniem