Peltsamā akmens cietoksnis un pārsteidzošā senā pilsēta Vīlande

Peltsama gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes - bez maksas !

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Peltsamā

Peltsamā akmens cietoksnis tika uzbūvēta upes krastā 1272.gadā. No 1570. līdz 1578.gadam cietoksnis bija Livonijas karaļa Magnusa rezidence. Vairākkārt nopostīto cietoksni Voldemārs Johans fon Lauvs 18.gadsimtā pārbūvēja par lepnu rokoko stilā veidotu pili. Pils un lielgabalu tornī izbūvētā baznīca 1941.gadā nodega. Baznīca tika atjaunota 1952.gadā, pils mūru konservācija sākās 1970. gados. Peltsamā pils pagalmā atrodas: Peltsamā muzejs, vīna pagrabs ar ēdienu muzeju, Igaunijas Preses muzejs, galerija pART, keramikas darbnīca, rokdarbu darbnīca un pils restorāns.

Apmeklējam Peltsamā muzeju. Muzejs dod ieskatu cietokšņa, pilsētas un draudzes krāšņajā vēsturē. Livonijas kara laikā pils kalpoja par Livonijas mestra mājvietu. 19.gadsimta laikā rokoko stila pils bija plaukstošs kultūras un rūpniecības centrs.

Pēc tam apmeklēsim Peltsamā pārtikas muzeju. Muzejs iepazīstina apmeklētājus ar pārtikas produktu ražošanu pilsētā sākot no 1920.gada. Dažādos laika posmos šeit tika ražota kafija, kartupeļu ciete, vīns, padomju kosmonautiem domāti produkti, kas pildīti tūbiņās.

Tālāk ceļš ved uz Vīlandi

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Vīlande - viena no vecākajām Igaunijas pilsētām, kas atrodas tāda paša nosaukuma ezera krastā, skaistu mežu ieskauta. Pirmās rakstiskās ziņas par apdzīvotu vietu Vīlandē ir no 1154.gada. 13.gadsimta sākumā šīs zemes iekaroja Zobenbrāļu ordenis. 1224.gadā senās igauņu apmetnes vietā sāka būvēt iespaidīgu ordeņa akmens cietoksni. Rīgas arhibīskaps 1283.gadā apdzīvotai vietai, kas ieskāva Fellinas cietoksni, piešķīra pilsētas tiesības. 14.gadsimta sākumā Fellina kļuva par Hanzas savienības locekli. Livonijas kara laikā Fellīnu iekaroja krievu karaspēks un daļēji iznīcināja. Bet poļu - zviedru kara laikā, un, pēc tam, kad 1602.gadā Fellīnu iekaroja poļi, no bijušās pilsētas varenības palika tikai dažas sienas. 17.gadsimtā, kad Fellina bija Zviedrijas pakļautībā, tai tika atņemtas pilsētas tiesības. 1783.gadā Krievijas ķeizariene Katrīna II atjaunoja pilsētas tiesības un Fellīna kļuva par apriņķa centru. 1919.gadā Fellina tika pārdēvēta par Vīlandi (igauniski – Viljandi).
Mūsdienās Vīlande piesaista tūristus ar savu bagāto vēsturi un gleznaino dabu. Ievērojamākās pilsētas vietas: 13.gadsimta Fellinas pils drupas, neogotikas stila Sv. Pāvila baznīca, 19.gadsimta Vīlandes rātsnams, 17.gadsimta Sv. Jāņa baznīca. Mājīgās senās Vīlandes ieliņas ar koka apbūvi. Vecs, 1911.gadā celts, 30 metrus augsts ūdenstornis. Neorenesanses stila pilsētas tiesas ēka, Vīlandes muiža - baronu fon Ungernu-Šternbergu bijusī muiža. Pilsētas ainu atdzīvina lielas sarkanas betona zemenes un daudzie pieminekļi.

Vēlāk, dodamies uz Vīlandes tirdzniecības centru

Izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
* visas ekskursijas un aktivitātes, kā norādīts programmā

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
ieejas biļetes:
 
Peltsamā muzejs – pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem 1.00 EUR
 
Peltsamā Pārtikas muzejs - bezmaksas

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Vilande Peltsama