Pasakainā leļļu karaliste – grāfu Plāteru pils komplekss – neparastā Daugavpils pilsēta un Daugavpils cietoksnis

Latgales gerbonsCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 21.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Preiļos

Apmeklējam miniatūro leļļu karaļvalsti, kas sevī ietver leļļu galeriju, karaļnama ģērbtuvi un mājas pagalmā divas miniatūras pilis ar grezniem tornīšiem, tiltiem un ūdensdzirnavām.
Leļļu galerijā paveras pasaku un fantāzijas pasaule, kur plauktos daiļojas dažādas lelles - mākslinieces Jeļenas Mihailovas autordarbi. Pašlaik Jeļenai ir aptuveni 300 leļļu un katra ir izgatavota vienā eksemplārā. Jāatzīmē, ka galerijā nav "vienkārši lelles", tās izgatavotas ar humora devu un izvietotas dažādu žanru ainās. Viss šeit ir kā dzīvē - kaislības, izklaide, koķetēšana un intrigas karaļa galmā, rūķi, čigānu apmetne un harēms, ikdienas ainiņas, pirāti un cirka mākslinieki. Ir arī atpazīstami varoņi: Vladimirs Putins un Dmitrijs Medvedevs Krievijas caru tērpos, Baraks Obama Napoleona laika virsnieka formā, daži angļu monarhi un citi.
Uz karalistes fona var nofotografēties senos tērpos. Ģērbtuvē ir aptuveni 350 greznu sieviešu, bērnu un vīriešu visdažādāko izmēru tērpu. Parūkas, cepures, cimdi, zobeni, mūzikas instrumenti palīdz pilnībā iemiesoties karaļos un karalienēs, prinčos vai princesēs.

Tālāk ceļš ved uz Krāslavu

Aplūkosim grāfu Plāteru pils kompleksu, 18.gadsimta arhitektūras pieminekli. Pils celtniecība tika sākta 1765.gadā Konstantīna Ludviga Plātera laikā saskaņā ar arhitekta A.Parakko projektu, bet pabeigta Augusta Hiacinta Plātera laikā 1791.gadā. Sākotnēji pils tika celta baroka stilā, bet 19.gadsimta sākumā tā tika pārbūvēta pēc klasicisma kanoniem. Pils sienu interjera gleznojumi bija bagātīgi rotāti ar senās Romas skatiem, iluzoriem rakstiem un figurālām kompozīcijām. Sienas gleznojums tika atrasts 1984.gadā, pārbaudot iekšējās sienas. Plātera pils ir vienīgā Latgalē ar tik unikāliem sienu gleznojumiem baroka un rokoko stilā.
Kādreiz grezno grāfu Plāteru dzīvesvietu pašlaik var apskatīt tikai no ārpuses. Neskatoties uz to, no skatu laukuma, kas atrodas netālu no pils, var baudīt lielisku Daugavas ielejas un Krāslavas pilsētas ainavu. Tāpat var apmeklēt Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs, kas atrodas vienā no kompleksa ēkām. Pils kompleksā ietilpst 18.gadsimta vidū izveidotais ainavu parks ar ap 70 dažādām koku un krūmu sugām. Parkā ir atjaunota grota ar pils sargu - lauvu. Pēc renovācijas bijušajā stallī ir iekārtota Amatu māja, bet bijušajā pārvaldnieka mājā atrodas Krāslavas novada tūrisma informācijas centrs un starptautiskais kulinārā mantojuma centrs.

Ceļojumu turpinām uz Daugavpili

Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā pēc Rīgas, kas padara to par nozīmīgu ekonomiko, kultūras un tūrisma centru. Daugavpils ir arī lielākā pilsēta Latgalē, tās kultūras, izglītības un rūpniecības centrs. Pilsēta atrodas Daugavas abos krastos, tikai 25 km attālumā no Lietuvas un 35 km no Baltkrievijas. Livonijas ordenis seno Dinaburgu nodibināja 13.gadsimtā Daugavas upes krastos 19 km augšpus pa straumei no pašreizējās pilsētas. 1275.gadā Livonijas ordeņa maģistrs barons Ernsts fon Rasburgs uzcēla akmens Dinaburgas pili, kas kļuva par komturejas centru. Dažus gadus vēlāk Lietuvas lielkņaza Vīteņa uzbrukums bija veiksmīgs, un Dinaburgas pils pirmo reizi tika sagrauta. 1313.gadā ordeņa mestrs Gerhards fon Jorke atjaunoja Dinaburgas pili. 1481.gadā Livonijas-Maskavijas kara laikā pili iekaroja Ivana III krievu karaspēks, tomēr vēlāk tas bija spiests atkāpās.
Livonijas kara pirmajā posmā 1559.gadā Livonijas ordenis Dinaburgas pili ieķīlāja Polijas karalim un Lietuvas lielkņazam Sigismundam II Augustam, un tā kļuva par Lietuvas lielkņazistes daļu. Livonijas kara trešajā posmā 1577.gada jūlijā seno pili sagrāva Krievijas cara Ivana IV karaspēks. Poļu-zviedru kara laikā no 1600. līdz 1629.gadam zviedri divas reizes iekaroja Dinaburgu, bet katru reizi to atdeva atpakaļ Polijas-Lietuvas ūnijai. Krievu-zviedru kara laikā 1656. - 1658.gados Dinaburgu iekaroja Krievijas armija cara Alekseja Mihailoviča vadībā, kurš pārdēvēja pilsētu par Borisogļebsku. 1666.gadā krievu-poļu kara laikā pie Borisogļebskas lietuviešu uzbrukums tika atvairīts, tomēr Andrusovas pamiera rezultātā pilsēta atkal kļuva par Polijas-Lietuvas ūnijas daļu.
Pēc pirmās Polijas dalīšanas 1772.gadā Dinaburga tika iekļauta Krievijas impērijas Pleskavas guberņā, kopš 1802.gada tā ir pilsēta Vitebskas guberņā. No 1810. līdz 1878.gadam pilsētā tiek būvēts tiem laikiem moderns Dinaburgas cietoksnis. Jaunu nozīmi pilsēta ieguva ar Sanktpēterburgas - Varšavas dzelzceļa posmu izbūvi 1860. - 1862.gadā, līniju no Rīgas 1861.gadā, no Vitebskas 1866.gadā un no Radvilišķiem 1873.gadā. 1893.gada 14.janvārī ar imperatora Aleksandra III dekrētu Dinaburgas pilsēta tika pārdēvēta par Dvinsku.
Pēc Oktobra revolūcijas 1917.gada 31.decembrī, saskaņā ar Krievijas PFSR Tautas komisāru padomes lēmumu Vitebskas guberņas Dvinskas apriņķis tika nodots Iskolata republikai. 1918.gada 18.februārī Dvinsku okupēja vācu karaspēks. Pēc novembra revolūcijas Vācijā 1918.gada 9.decembrī vācu karaspēks atstāja pilsētu bez cīņas par labu Sarkanajai armijai. 1918.gada 17.decembrī tika izdots manifests par Latvijas padomju republikas dibināšanu, un Dvinska kļuva tās par daļu. Poļu-padomju kara laikā cīņās pie Dvinskas 1920.gada 3.janvārī pilsētu tiešā triecienā ieņēma poļu karaspēks. Saskaņā ar Rīgas miera līgumu ar Padomju Krieviju 1920.gada 11.augustā pilsēta un novads tika nodoti neatkarīgajai Latvijai. Tajā pašā gadā pilsēta tika pārdēvēta par Daugavpili.

Apmeklēsim Daugavpils cietoksni - vienīgo 19.gadsimta Austrumeiropas cietoksni, kas saglabājies gandrīz sākotnējā formā. Cietoksnis, kurš dažādos laikos dēvēts arī par Dinaburgas cietoksni un Dvinskas cietoksni, ir nozīmīgākais Daugavpils kultūrvēsturiskais piemineklis un viens no pilsētas simboliem. Dažādos laikos šajā izcilajā nocietinājumā bija izvietotas dažādu varas iestāžu armijas. Cietokšņa kopējā platība pārsniedz 150 hektārus.
Cietoksnis tika celts no 1810. līdz 1878.gadam Dinaburgā. Tā celtniecība sākās Napoleona iebrukuma priekšvakarā, un 1812.gadā joprojām nepabeigtais cietoksnis veiksmīgi izturēja uguns kristības, atvairot pirmos Napoleona armijas uzbrukumus. Līdz 19.gadsimta vidum Dinaburgas cietoksnis bija viens no Krievijas impērijas pirmās klases cietokšņiem, taču jau turpmākās celtniecības laikā tas sāka zaudēt savu nozīmi un kļuva par otrās šķiras cietoksni. Kad celtniecība 1878. gadā tika pabeigta, tas jau tika uzskatīts par novecojušu un kļuva par pēdējo Eiropā uzbūvēto bastiona tipa cietoksni.
Šodien Daugavpils cietoksnis strauji attīstās, un katru gadu tas piesaista arvien vairāk tūristu no Latvijas, kā arī no citām valstīm. Aplūkosiet cietokšņa iekšpusi, kur joprojām ir 80 ēkas, kuras savieno 10 ielas. Kultūras un informācijas centrā varēsiet iepazīties ar Daugavpils cietokšņa vēsturi un attīstību un apskatīt cietoksnim veltīto ekspozīciju.

Pēc tam dosimies pastaigā pa Daugavpils vēsturisko centru, kas ir valsts nozīmes pilsētvides attīstības piemineklis. Šī pieminekļa unikalitāte ir tajā, ka pilsēta gandrīz pilnībā tika atjaunota īsā laikā - 19.gadsimta laikā. Redzēsim daudzu arhitektūras stilu ēkas: jūgendstila, Krievijas impērijas, "Latgales baroka" (sarkano ķieģeļu ēkas) un daudzas cita. Izstaigāsim Rīgas gājēju ielu, kā arī apmeklēsim Baznīcu kalnu - unikālu vietu, kur līdzās pastāv četru konfesiju baznīcas.

Vēlāk izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Leļļu karaliste - apmeklētājam 2.00 EUR. Tērpu īre fotosesijai bērniem līdz 16 gadiem 3.00 EUR, pieaugušajiem 5.00 EUR

Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs - pieaugušajiem 1.00 EUR, skolēniem 0.50 EUR

 

 

Preili Kraslava Daugavpils