"Ezeru pilsēta" Zarasi – "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa" un gleznainais Aukštaitijas nacionālais parks – dendroparks "Vīramātes mēle"

Aukstaitijas parka gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens no 1.maija

Cena 22.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies "ezeru pilsētā" Zarasos

Dosimies pastaigā pa ezeru kūrortpilsētu un apmeklēsim panorāmas skatu laipu. Zarasu pilsēta ir pazīstama kopš 14.gadsimta beigām. Sākotnēji tā bija vieta, kur dzīvoja sena baltu cilts sēļi. Šobrīd Zarasi ir pilsēta, kas atrodas Lietuvas ziemeļaustrumu daļā, Zarasu novada administratīvais centrs, pilsētbūvniecības piemineklis un kūrorta zona. Zarasi lepojas ar septiņiem ezeriem un salu, pakalniem, upēm un mežiem. Grūti noticēt, ka nelielā Zarasu rajona teritorijā ir 300 ezeru! Tāpēc šī pilsēta ir patiesi slavena ar savu ūdens tūrismu, kas nav pārsteidzoši, ja apkārt jums ir tik daudz ezeru. Daži šo Lietuvas pilsētu sauc par mazo Šveici ezeru un Lietuvas pakalnu dēļ.
Zarasos ir unikāla panorāmas skatu laipa, kurai nav analogu Lietuvā. No tās no dažādiem leņķiem var apbrīnot Zarasu ezeru ar tā salām, strūklaku centrā un pastaigu taku ap ezeru. Arhitektūras struktūra ir iespaidīgā - apļveida koka taka 34 metru diametrā, kas pacelta 17 metru augstumā. 2012.gadā skatu laipa tika iekļauta Eiropas publiskās telpas balvas finālistu sarakstā.
Netālu no panorāmas skatu laipas atrodas skulptūru parks un promenāde nesteidzīgām pastaigām gar Zarasu ezera krastu.
 
Ceļš tālāk ved uz Aukštaitijas nacionālo parku
 
Aukštaitijas nacionālais parks ir pats vecākais un pats populārākais parks Lietuvā. Parka platība ir 405,7 km². Aptuveni 2,1% no teritorijas ir aizsargājama teritorija, kurā nevar uzturēties bez parka darbiniekiem. Parks ir labi pazīstams ar floras un faunas daudzveidību. Šeit ir sastopamas Lietuvas Sarkanajā grāmatā iekļautās 64 augu sugas, 8 sēņu sugas, 48 putnu sugas. Starp parka pakalniem un mežiem ir 126 ezeri, no kuriem lielāko daļu savieno strautu un upju tīkls. Ezeri aizņem apmēram 15,5% no parka teritorijas. Parkā ir 116 ciemu ar kopējo iedzīvotāju skaitu 2300. Katrs ciems ir interesants savā veidā.
Aukštaitijas nacionālais parks un Palūše ir pazīstami kā ūdens tūrisma Meka. Palūše - galvenā kūrortmazpilsētiņa. Tieši šeit sākas vissvarīgākie tūrisma maršruti pa Aukštaitijas ezeriem un upēm.
Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa". Šakotis - pirmā informācija par šo kūku ir no 1417.gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars).
Strigailišķu ciemā iepazīstamies ar uzņēmumu "Romnesa", piedalāmies programmā "Šakotis cepšana"  un degustējam (tradicionālo un trauslo) šakoti ar kafiju vai tēju.
Apmeklēsim Aukštaitijas nacionālā parka apmeklētāju centru Palūšē. Ezeri ir veidojuši nacionālā parka teritorijā dzīvojošo tautu unikālās kultūras tradīcijas, tāpēc ekspozīcijas galvenā tēma ir "Ezeru cilvēki". Šeit ir izstādītas kā senās, tā arī mūsdienu makšķerēšanas un plostošanas metodes. Displejs ir paredzēts dažāda vecuma un interešu apmeklētājiem. Kamēr pieaugušie ir aizņemti, apmeklējot izstādi, bērni var nodarboties ar makšķerēšanu.
Apbrīnosim Palūšes baznīcu un zvanu torniMācītājs Juozapas Baziliauskas no vecākiem mantotajā zemē 1750.gadā uzcēla koka baznīcu ar zvanu torni par godu savam aizstāvim Sv. Jāzepam. Tā ir uzcelta bez nevienas naglas. Astoņstūra zvanu tornis, kas atgādina senu lietuviešu koka piļu novērošanas torni, ir vienīgais Lietuvā.
Uzkāpsim kalnā Ladakalnis, kas paceļas 175 metrus virs jūras līmeņa. No kalna paveras plaša panorāma: septiņi ezeri, kurus savieno strauti un caurteces, no senās virsotnes var redzēt visneparastāko - Baluošas ezeru. Šajā milzīgajā ezerā ir septiņas salas, no kurām vienai ir savs mazais ezers. Pakalns tiek uzskatīts ne tikai par dabas pieminekli, bet arī par vēsturisko. No mutes mutē lietuvieši nodod leģendas par senajiem rituāliem, kas notika kalna galā un bija veltīti dievietei-mātei Ladai, kuru godināja daudzas Eiropas tautas, tostarp lietuvieši.
Pabūsim Ginuču ūdensdzirnavās, kas ir 19.gadsimta tehnikas piemineklis. 1935.gadā dzirnavas nomāja cilvēks, vārdā Thistle. Koka riteni viņš nomainīja pret metāla turbīnu, kas, maldami miltus, vēl ražoja elektrību ciemata iedzīvotājiem. Dzirnavas darbojās līdz 1968.gadam, atjaunotas 1978.gadā. Mūsdienās dzirnavās ir muzejs ar ekspozīcijām, kas stāsta par maizes ceļu no sēšanas līdz tās pasniegšanai uz galda.
Apmeklēsim senās biškopības muzeju. Tas ir vienīgais šāda veida muzejs Lietuvā. Muzejs Stripeiķu ciemā iekārtots vienā no viensētām 1984.gadā. Šobrīd ekspozīcija aizņem jau 6 ēkas, kā arī ir brīvdabas ekspozīcija. Muzejā ir aptuveni 500 eksponātu, izstādītas 25 skulptūras. Bišu dieva Babilo skulptūrā arī dzīvo bišu saime. Apmeklējot muzeju, uzzināsiet par biškopības attīstību no seniem laikiem līdz mūsdienām. Caur stiklu varēsiet vērot, kā bites dzīvo īpašos stropos, kā viņas būvē šūnas, izkrauj atnesto nektāru, ziedputekšņus, audzē jaunās bites.
 
Ceļojumu turpinām uz Kupišķu pilsētu
 
Dosimies pastaigā pa dendroloģisko parku "Vīramātes mēle". Kupišķu jūra ir ceturtā lielākā mākslīgā ūdenskrātuve Lietuvā. 1984.gadā, aizsprostojot Lēvenes upi, tika izveidots mākslīgs dīķis 828 ha platībā un 25 km garumā. Kupišķu jūrā uz salas atrodas dendroloģiskais parks "Vīramātes mēle" (Uošvės Liežuvis), kura platība ir 8,97 ha. Parka teritorijā ir izglītojošas takas, atpūtas vietas ar lapenēm un vieta pasākumiem. Kā arī aug vairāk nekā 50 koku sugu, kuriem blakus izvietoti informatīvi stendi. Šī ir iecienīta atpūtas vieta Kupišķu iedzīvotājiem un viesiem.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Vienreizēja biļete Aukštaitijas nacionālajā parkā - apmeklētājam 1.00 EUR

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" - apmeklētājam 5.00 EUR

Ekskursija ar vietējo gidu Aukštaitijas nacionālā parka apmeklētāju centrā - 40.00 EUR grupai

Palūšes baznīca - apmeklējums par ziedojumu

Ginuču ūdensdzirnavas - pieaugušajiem 1.20 EUR, skolēniem 0.60 EUR

Senās biškopības muzejs - pieaugušajiem 4.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Zarasi Augstaitijas-nacionalais-parks Kupiski

Aukstaitijas nacionalais parks