Svētki "Pērnavas Hanzas dienas"! – Salacgrīva un nēģu taču saimniecība "Kurķis"

Parnu gerbonis

Izbraukšana 2022.gada jūlijā

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem brauciens un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.30 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Pērnavā

Pērnava ir ostas pilsēta, kas atrodas Pērnavas līča krastā, pie Pērnavas upes ietekas līcī. Pilsētā dzīvo aptuveni 41 tūkstotis iedzīvotāju. Pērnava ir Igaunijas galvenais kūrorts Baltijas jūras piekrastē, un kopš 1996.gada ir Igaunijas "vasaras galvaspilsēta".
Pilsēta dibināta 1251.gadā, kad Pērnavas upes labajā krastā tika uzcelta Leales bīskapijas galvenā pils - Perona. Tajā pašā gadā Perona ieguva pilsētas tiesības. Bet jau 1263.gadā žemaišu militārās kampaņas laikā Perona tika iznīcināta. Jauna pilsēta sāka augt galvenokārt upes kreisajā krastā Livonijas ordeņa teritorijā, ko vēlāk nodēvēja par Pērnavu. Pilsēta kļuva par Hanzas savienības locekli un bija ļoti nozīmīga visai Livonijai kā neaizsalstoša jūras osta. Pēc Livonijas kara nonāca Zviedrijas pārvaldījumā. Pēc Poļu-zviedru kara pilsēta no 1609. līdz 1617.gadam bija Polijas-Lietuvas ūnijas pakļautībā, bet pēc tam atkal iekaroja Zviedrija. Ziemeļu kara laikā 1710.gadā pilsētu iekļāva Krievijas impērijas sastāvā un tā kļuva pazīstama kā Pernova. Nākamie 200 gadi bija mierīgi pilsētas vēsturē, bet Pernova kļuva par vienu no galvenajām Krievijas ostām Baltijas jūras krastā. Pernovas kā kūrortpilsētas vēsture sākās 1838.gadā, kad šeit tika uzceltas pirmās dubļu vannas. 1919.gadā, Igaunijas neatkarības laikā, Pernovu pārdēvēja par Pērnavu. 1940.gada 20.jūnijā Pērnavā tika pasludināta padomju vara. Otrais pasaules karš pārtrauca kūrorta attīstību. Pēckara periodā kūrorts strauji attīstījās. Tika atvērtas sanatorijas, desmitiem tūkstošu cilvēku no visiem PSRS reģioniem katru gadu atpūtās Pērnavā.
Šodien Pērnavā ir daudz restorānu, kokteiļbāru un spa - no akvaparka un līdz mājīgām ūdens procedūru vietām un pirtīm. Plašas balto smilšu pludmales, seklais ūdens un "labākā saule Igaunijā" piesaista daudzos viesus.
Galvenās pilsētas apskates vietas: 1797.gadā klasicisma stilā celtais Pērnavas rātsnams. Sākumā celtnes tika izmantotas kā dzīvojamās ēkas, bet no 1839.gada šeit rātsnams. Sv. Katrīnas baroka stila baznīca tika uzcelta 1768.gadā Pernovas garnizonam. Rūtli gājēju iela ar vēsturiskām ēkām, kafejnīcām, bāriem, restorāniem un veikaliem. Sv. Elizabetes baroka stila baznīca tika uzcelta 1747.gadā. Sarkanais tornis, kas ir saglabājies no 15.gadsimta cietuma. Tirgotāja K. H. Mora māja, celta 1681.gadā. Pašlaik šī ir pašvaldības ēka. Tallinas vārti saglabājušies no 17.gadsimta. Tie bija daļa nocietinājuma, līdz 1710.gadam tika saukti Kārļa Gustava vārdā. Apustuliskā pareizticīgo Apskaidrošanās baznīca, celta senkrievu stilā 1904.gadā. Piemineklis igauņu komponistam Raimondam Valgrem netālu no Pērnavas Kūrzāles, kas celta 1880.gadā. Villa Ammende, celta 1905.gadā jūgendstilā, ir viena no vislabāk atjaunotajām viesnīcām visā Eiropā. 1927.gadā celtās Pērnavas dubļu vannu dziedinātavas ēkas neoklasicisma. Viesnīca Rannahotell, celta 1937.gadā Pērnavas līča krastā, ir igauņu funkcionālisma šedevrs. Munamegi paugurs ir kādreizējā Merkūrija bastiona daļa. 2006.gadā izveidotā Pērnavas pludmales promenāde. Divi moli, kuru kopējais garums ir 5 km, iestiepjas jūrā apmēram 2 km garumā. Tie tika uzcelti Pērnavas upes grīvā 1863. - 1864.gados.

Apmeklējam svētkus "Pērnavas Hanzas dienas". Viduslaiku un mantotās kultūras festivāls sola daudz kā interesanta: viduslaiku tirgu, amatnieku gadatirgu, mājdzīvnieku gadatirgu, bruņinieku un laivinieku apmetnes, turnīrus ar lokiem un zobeniem, izklaides bērniem, dažādas atrakcijas un izstādes, izjādes ar zirgiem, koncertus un viduslaiku teātri.

Pēc tam, atgriežamies Latvijā un ceļš ved uz Salacgrīvu

Ekskursija un nēģu degustēšana zvejnieku saimniecībā "Kurķis". Tikai Salacgrīvā, vienīgajā vietā Eiropā, nēģu zveja joprojām notiek ar unikālu zvejas paņēmienu ar daudzu gadsimtu vēsturi. Salacas nēģu tacis ir īpašas konstrukcijas laipa, kas būvēta pēc senajām metodēm no vairākus gadus gatavinātiem egļu kokmateriāliem, neizmantojot nevienu skrūvi vai naglu, tikai saites. Taci ierīko gandrīz visā upes platumā, no tā upes straumē iegremdē nēģu murdus, un notiek zveja. Katru gadu pirms sezonas sākuma zvejnieki atjauno taci. Tā nēģus ķer 6 mēnešus - no augusta līdz februārim. Atrašanās pie upes vasarā ir gan patīkama, gan romantiska, taču rudenī un ziemā nēģu makšķerēšana pārvēršas par skarbu cīņu par makšķerēšanas vietas saglabāšanu, jo stihijas iznīcināto taci var atjaunot tikai nākamajā vasarā.
Zvejnieku saimniecībā "Kurķis" saimnieks novadīs ekskursiju, varēsiet apskatīt nēģu taci un iepazīties ar nēģu zveju. Tāpat varēsiet arī nogaršot svaigi ceptus nēģus, īpašu gardumu - Salacas nēģus.

Vēlāk pastaigāsimies pa Salacas promenādi. Lai pasargātu Salacas upes labo krastu no erozijas, pilsēta nolēma uzbūvēt promenādi. Laikam ejot, vietējie iedzīvotāji sanesa akmeņus, un 2014.gada maijā promenāde tika atklāta. Salacas upes labajā krastā redzēsiet arī 1925.gadā celto kā četrstūrainu baltu torni ar sarkanu laternu bāku. Mūsdienās bāka ir pilsētas neoficiālais simbols. Bāka nedarbojas jau 30 gadus.

Brīvais laiks

Izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
 
Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:
 
Zvejnieku saimniecība "Kurķis", ekskursija un nēģu degustēšana - apmeklētājam 3.50 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Pernava Salacgriva jauns