Krāšņā Ļubļina – Rietumukrainas pērle Ļvova – poļu renesanses pilsēta Zamosca

Lvova gerbonisCeļojuma ilgums - 5 dienas/ 4 naktis

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 225.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss, viesnīcas un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

1.diena  Rīga  Lietuva  Polija: Ļubļina

5.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju, Lietuvu un Poliju ar nelielām pauzēm atpūtai

Ierodamies Ļubļinā

Ļubļina - sena pilsēta Polijā, Ļubļinas vojevodistes administratīvais centrs ar 340 tūkstošiem iedzīvotāju. Ļubļina vienmēr ir bijusi lielākā pilsēta Polijas austrumos, tā unikāla ar to, ka šeit saplūst poļu, ebreju, lietuviešu un baltkrievu kultūras, kas papildina viena otru.
Pirmā apdzīvotā vieta pie Ļubļinas radās 6.gadsimtā uz Čvarteka kalna. 10.gadsimtā tika uzcelta aizsardzības struktūra no koka, vēlāk - no akmens. 13.gadsimtā pilsētu vispirms nopostīja mongoļi-tatāri, bet pēc tam to atkal izpostīja lietuvieši. 15.gadsimta otrajā pusē Kazimira Jagello laikā pilsēta kļuva par jaunizveidotās Ļubļinas vojevodistes galvaspilsētu. Ļubļina - pilsēta, kurā radās viena no visspēcīgākajām 16.gadsimta valstīm un tika noslēgta Ļubļinas ūnija – savienība starp Polijas karalisti un Lietuvas lielkņazisti, kas lika pamatus federālai valstij, kas pazīstama kā Žečpospoļita.
Mūsdienās Ļubļina ir zinātnes un kultūras centrs, kā arī jautra un dinamiska studentu pilsēta. Pilsētas centrā ir daudz kafejnīcu un bāru - vietas izklaidei un diskusijām. Vecpilsēta - viena no skaistākajām vietām, kur veiksmīgi apvienojas un mijiedarbojas dažādi arhitektūras stili. Vecpilsētā, vienā no retajām pilsētām Polijā, ir saglabājušies vairāk nekā 70% oriģinālo ēku.

Apmeklējam Ļubļinas pili - bijušo karaļa pili, cietoksni un Ļubļinas galveno simbolu.
Kalnā, kur tagad atrodas Ļubļinas pils, kņaza Kazimira II Taisnīgā valdīšanas laikā 12.gadsimtā tika uzcelta pirmā aizsardzības nocietinājums. 13.gadsimta beigās tika piebūvēts pirmais ķieģeļu tornis. Karaļa Kazimira Lielā valdīšanas laikā apkārt pilij uzbūvēja nocietinātu sienu. 1520.gadā Polijas karalis Sigismunds I Vecais uzsāka pils rekonstrukciju majestātiskās renesanses stilā. 1569.gadā pilī tika parakstīta Ļubļinas ūnija. Pilij un pilsētai 15. un 16.gadsimts bija zelta periods. 1671.gadā pils paplašinājās, piebūvēja divas papildus ēkas, stūra torni un pagrabus. Karu laikos 17. – 18.gadsimtā pils tika daļēji iznīcināta. 1826.gadā pēc Staņislava Stašica iniciatīvas iznīcinātās pils vietā tika uzbūvēts cietums. Tas tika izmantots politisko noziedznieku ieslodzīšanai 128 gadus - līdz pat 1954.gadam.
Ļubļinas pils ir pārcietusi vairākus postījumus, taču šodien tas ir viens no galvenajiem Ļubļinas simboliem. Pils joprojām, kā savulaik maza pilsēta, atrodas uz kalna un piesaista daudzus tūristus. Vispirms, uzmanību piesaista augsts, apaļš, aizsardzības tornis – saukts "dondžons" (donjon). Pils tornis, 13.gadsimta romānikas mākslas piemineklis, ir vecākā ēka Ļubļinā. Torņa augšā ir skatu laukums, no kura paveras skaists skats uz vecpilsētu.
Vēl viens sens piemineklis ir Svētās Trīsvienības kapela. Kapela tika uzcēlta 14.gadsimta vidū karaļa Kazimira Lielā valdīšanas laikā. Vēlāk, pēc karaļa Vladislava Jagello iniciatīvas, kapelas iekšpusē tika uzgleznoti nenovērtējami bizantiešu-senkrievu sienas gleznojumi. Fresku gleznošana tika pabeigta 1418.gada 10.augustā un šis fakts iemūžināts kirilicā uz dāvanu plāksnes arkā, kas atdala presbitēriju no joma. Svētās Trīsvienības kapela ir viens no vērtīgākajiem viduslaiku mākslas pieminekļiem ne tikai Polijā, bet arī visā pasaulē.
Pašlaik pilī iekārtots Ļubļinas muzejs, kurā ir ļoti iespaidīga eksponātu kolekcija, kas sadalīta dažādās tēmās: arheoloģiskā kolekcija, militāri vēsturiskā kolekcija, bibliotēka, numismātikas kolekcija, etnogrāfiskie eksponāti, mākslas kolekcija. Mākslas kolekcijā īsts dārgakmens ir slavenā Jana Matejko glezna "Ļubļinas ūnija".

Vēlāk iekārtojamies viesnīcā 

Pēc tam, ekskursija pa pilsētas vēsturisko centru. Ekskursija pa Ļubļinas vēsturisko centru palīdzēs iztēloties viduslaiku pilsētas vēsturi, tās dzīvi un paražas. Vienā vietā var redzēt vairāku laikmetu pēdas.
No Pils kalna dosimies uz vecpilsētu un pastaigāsimies pa šaurajām ieliņām, kur viss ir piesātināts ar viduslaiku garu. Pastaigājamies pa Tirgus laukumu, kuru ieskauj bagātīgi rotātas savrupmājas, kas celtas Ļubļinas baroka stilā. Laukuma centrā redzēsim trīs stāvu ēku - bijušo Kroņa tiesu, vietējo augstmaņu augstāko tiesu. Apbrīnosim Pilsētas un Krakovas vārtus, 16.gadsimta aizsardzības sienu paliekas. Tieši pulksten 12.00 katru dienu virs Krakovas vārtiem vērās vaļā lodziņš, un pilsētas trompetists spēlēja heinalu (pareiza laika signālu) – un tas nemainās arī 21.gadsimtā! Redzēsim 13.gadsimta Sv. Erceņģeļa Miķeļa baznīcas drupas. 19.gadsimta vidū baznīcas stāvoklis bija kritisks, un tā jebkurā brīdī varēja sabrukt. Tāpēc pilsētas galva lika nojaukt bīstamo ēku. Kopš tā laika Ļubļinas iedzīvotāji godā šo vietu. Viņi izveidoja šeit laukumu ar gotiskā stila dievnama pamatiem un tā pirmatnējo maketu. Aplūkosim 1253.gadā dibināto Dominikāņu klosteri, kas ir lielākais reliģiskais ansamblis Ļubļinā. Apmeklēsim Sv. Jāņa Kristītāja un Sv. Jāņa Evaņģēlista katedrāli - 16.gadsimta baroka arhitektūras pērli. Blakus apskatīsim 64 metrus augsto 17.gadsimta Trinitarskas torni. Dosimies pastaigā pa aktīvāko iepirkšanās ielu - Krakovas priekšpilsētu. Šeit 17. – 19.gadsimtos celtās ēkas izskatās respektablas, atrodas veikali, mājīgas kafejnīcas un restorāni, viesnīcas, nakts klubi un pilsētas iestādes.

Brīvais laiks

Nakts viesnīcā

 

2.diena – Ļubļina – Ukraina: Ļvova

Brokastis viesnīcā

Ceļojumu turpinām uz Ukrainu

Apstāšanās uz Polijas – Ukrainas robežas

Tālāk ceļš ved uz Ļvovu

Ļvova (Ļviva) – pilsēta Ukrainas rietumos, to 13.gadsimta vidū dibināja Galīcijas kņazs Danilo, un jau 1272.gadā Ļvova kļuva par Galīcijas-Volīnijas kņazistes galvaspilsētu. Ļvova – Rietumukrainas kultūras galvaspilsēta, kā arī ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Vecpilsēta ir harmonisks eiropeisks stūrītis, kur ir saglabājušās gan senas mājas, gan dievnami, gan mājīgas šauras ieliņas. Šeit ierodas, lai pastaigātos pa centru, apmeklētu muzejus, klausītos daudzos ielu muzikantus un iepazīties ar bagāto Rietumukrainas kultūru. Un, protams, nevajadzētu aizmirst par sātīgo virtuvi, vietējo kafiju un kafijas tradīcijām, un pārsteidzoši garšīgo šokolādi. Tas viss ir gatavots pēc unikālām gadsimtiem senām receptēm.

Iekārtojamies viesnīcā

Pēc tam, ekskursija pa Ļvovas vēsturisko centru. Dodamies uz gleznaino parku "Augstā pils". Uz kalna virsotni ved garas kāpnes. Uz pilskalna, kur uzcelta "Augstā pils", 413 metru augstumā virs jūras līmeņa ir izveidots unikāls skatu laukums, kuram nav līdzīgu visā Eiropā. No tā paveras brīnišķīgs skats uz Ļvovas vecpilsētu, kas neatstāj vienaldzīgu nevienu apmeklētāju. Neaizmirstiet apbruņoties ar fotoaparātu, lai iemūžinātu šādu skaistumu.
Pils kalns, kura virsotnē 13.gadsimtā tika uzcelta kņaza Galīcijas Daņilo nocietināta koka dzīvesvieta, tika nosaukta par Augsto pili, pretēji citai - Lejas pilij. Akmens pils celtniecība 1362.gadā tiek saistīta ar Polijas karali Kazimiru, kurš iekaroja Galīciju. Pirmo reizi Augsto pili ieņēma Ļvovas aplenkuma laikā 1648.gadā Maksima Krivonosa vadītie kazaki. Pēc tam 1648.gadā garnizons tika izvests no pils, bet 1672.gadā turki to iekaroja bez cīņas. 18.gadsimta sākumā Augsto pili iekaroja un daļēji sagrāva zviedru karaspēks. Un cietoksnis zaudēja savu stratēģisko nozīmi. Kopš 18.gadsimta vidus torņus un sienas pakāpeniski izjauca, lai izmantotu kā celtniecības materiālus, un 19.gadsimtā pils bija gandrīz pilnībā demontēta. 1835.gadā Pils kalna nogāzēs tika ierīkots Augstās pils parks. No vecās pils bija saglabājies tikai dienvidu akmens sienas fragments ar atverēm, kas aizsargāja ieeju pilī.
Pēc tam dosimies pastaigā pa vecpilsētu. Redzēsiet senās pilsētas galvenās ielas, pilsētas sirdi - Tirgus laukumu, kura arhitektūras ansamblis veidojās 14. - 19.gadsimtu laikā, un 1827. - 1835. gados celto Ļvovas rātsnamu. Iegremdēsieties armēņu un ebreju kvartālu dzīvē. Gadsimtiem senu Ļvovas varenību demonstrē senie nocietinājumi: 1554. - 1556.gados celtais Pulvertornis, renesanses laika militārās aizsardzības arhitektūras piemineklis; Pilsētas arsenāls, renesanses laikmeta aizsardzības arhitektūras piemineklis, būvēts 1554. – 1556.gados; Karaliskais arsenāls, celtais pēc karaļa Vladislava IV rīkojuma 1646.gadā, un aizsardzības sienu fragmenti. Garīgo stiprumu atklās Ļvovas dievnami: 1356. - 1363.gados celtā Armēņu katedrāle, viens no senākajiem reliģiskās arhitektūras pieminekļiem Ukrainā. Garnizona Sv. Apustuļu Pētera un Pāvila baznīca, celta 1610. - 1630. gados baroka stilā. Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas bazilika, celta gotikas stilā 1360. - 1479.gados. 1749.gadā dibinātā majestātiskā Dominikāņu katedrāle un baroka klosteris. Debesbraukšanas baznīcas ansamblis, 16. - 17.gadsimta renesanses arhitektūras piemineklis, un Trīs svēto kapela, ansambļa daļa, kas savienota ar baznīcu 19.gadsimta vidū.

Brīvais laiks

Tumšajā laikā Ļvova izskatās savdabīga - apgaismotas ielas, nami un dievnami. Vakara pastaigā pa pilsētu var atklāt kaut ko pilnīgi citu, jaunu un noslēpumainu.

Vispopulārākie Ļvovas restorāni: "Криївка" un "Сало":
Restorāns "Криївка": kulta vieta Ļvovā un ļoti iecienīts restorāns. Kafejnīca ir noformēta Ukrainas nemiernieku armija kareivju pazemes "bāzes" stilā, kas piesaista daudzu Ļvovas viesu uzmanību. Lai iekļūtu "Криївка", ir nepieciešams parunāt ar kareivi, kurš pieprasa "kodēto" saukli ("Слава Україні!"), un, saņēmis pareizo atbildi, atver durvis. Pie ieejas pazemē viesim var ieliet īpašā alkoholiskā dzēriena "Медовухa" glāzīti. Ukraiņu virtuves ēdieni tiek pasniegti militāra rakstura traukos, tomēr tas tikai pasvītro iestādes orientāciju. Restorāns "Криївка" ir visvairāk apmeklētākā iestāde Eiropā - 1 miljons apmeklētāju gadā.
Īpaša atmosfēra ir muzejā – restorānā «Сало». Tas ir pirmais pasaulē slavenā ukraiņu produkta – speķa, muzejs. Speķa muzejā varat pamēģināt dažādus ēdienus no speķa. Šeit speķis ir visām gaumēm – 35 veidu. Viseksotiskākie ir speķis šokolādē vai ar saldējumu.

Nakts viesnīcā

 

3.diena – Ļvova

Brokastis viesnīcā

Dodamies uz Tautas arhitektūras un sadzīves muzeju. Etnogrāfiskā parka - muzeja fondos tiek glabāti gandrīz 21 tūkstotis eksponātu: senas ikonas, drēbes, rotaslietas, trauki, mēbeles. Muzejā ir 110 tautas koka arhitektūras pieminekļi. Vecākais eksponāts ir 1749.gadā celtais zemnieku namiņš. Vēl brīvdabas muzejā redzēsiet skolu, kokzāģētavu, vējdzirnavas un ūdens dzirnavas.

Pēc tam apmeklēsim aptieku – muzeju "Zem melnā ērgļa". Aptieka – muzejs "Zem melnā ērgļa" tika dibināta 1735.gadā, un tā ir vecākā aptieka Ļvovā. Šī ir vienīgā Ukrainā un Eiropā aptieka, kas vienlaikus darbojas arī kā muzejs. Unikālajā muzejā ir izstādīti reti eksponāti, ko savākuši zinātnieki, farmaceiti un entuziastiski-kolekcionāri.

Ceļš tālāk ved uz muzeju "Šokolādes zeme". Muzejs ir ne tikai vieta ar interesantiem saldiem eksponātiem, bet arī maģiska neaizmirstamu iespaidu pasaule. Tirgus laukumā itāļu pagalmiņā pilsētas iedzīvotājiem un viesiem izveidoja šokolādes muzeju. Visi apmeklētāji saldumu degustēšanā var piedalīties bez maksas!

Nākamā ievērības cienīgā vieta - "Ļvovas kafijas raktuve". "Ļvovas kafijas raktuve" («Львівська Копальня Кави») ir radoša kafejnīca-grāmatnīca pie tirgus laukuma Ļubomirsku vēsturiskajā greznajā ēkā. Šeit atbildēs uz jautājumu – kur Ļvovā iegūst kafiju. Izrādās, ka tā tiek izrakta raktuvē zem rātsnama! Apmeklētāji var noiet lejā un pat redzēt kafijas "iegūšanas" procesu. "Ļvovas kafijas raktuves" augšstāva kafijas pupiņas tiek grauzdētas un gatavoti vairāk nekā 30 veidu kafijas dzērienu: "Banderoviešu", "Donbasa iedzīvotājiem", "Vakara", "Rīta", "Franz Joseph", "Kad līst lietus", "Ar labu nakti " un citi.

Brīvais laiks

Tiem, kuri vēlēsies, vakara ekskursija "Ļvovas nakts sardze". Šis nakts piedzīvojums neatstās nevienu vienaldzīgu, tas dos pozitīvu emociju jūru, liks paskatīties uz Ļvovas dzīvi no citas puses, atklās interesantus Ļvovas noslēpumus, parādīs pilsētu pavisam citā, nakts gaismā ...Ekskursija notiks, ja būs ne mazāk kā 20 cilvēku.

Nakts viesnīcā

 

4.diena – Ļvova  Polija: Zamosca  ceļš pa Poliju

Brokastis viesnīcā

Dodamies iepirkties uz Krakovas tirgu - vienu no lielākajiem pārtikas un apģērbu tirgiem Ļvovā

Pēc tam izbraucam uz Ukrainas robežu

Apstāšanās uz Ukrainas – Polijas robežas

Ceļš tālāk ved uz Zamoscu

Ekskursija pa Zamoscas pilsētas renesanses centru. Pilsēta atrodas Ļubļinas provincē, dzīvo 67 tūkstoši iedzīvotāju. Pilsētu 1580.gadā dibināja Polijas - Lietuvas ūnijas hetmanis Jans Zamoiskis. Šodien Zamosca - unikāls pasaules mēroga arhitektūras ansamblis. Pilsētu dēvē arī par "Renesanses pērli", jo šeit koncentrēti neparasta skaistuma un lielas vēsturiskas vērtības darbi. Kopš 1992.gada pilsētas renesanses centrs iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Pilsētas sirds ir Tirgus laukums, ko ieskauj senas akmens mājas ar nepārtrauktām armēņu tirgotāju ēkām un bagātīgu interjeru. Uz laukuma atrodas 16.gadsimta rātsnams ar augstu renesanses laika torni. Netālu atrodas Zamoscas pils, celta 1579. - 1586.gados, un 16.gadsimta beigu Kristus augšāmcelšanās un Sv. apustuļa Toma katedrāle. Renesanses stilā celtā katedrāle tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām celtnēm Polijā. Vienā no katedrāles kapelām atrodas hetmaņa Jana Zamoiska pelni. Netālu ir arsenāla ēka, kuras sienās 16. gadsimtā bija militārā noliktava, bet tagad - seno ieroču muzejs. Spēcīgu cietokšņa sienu vietā tika izbūvēts pilsētas parks, tomēr vecpilsētā ir saglabājušies daži nocietinājuma fragmenti: augstie vaļņi un lauka nocietinājumi.

Brīvais laiks

Pēc vakariņām izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Poliju ar nelielām pauzēm atpūtai

 

5.diena  Polija  Lietuva  Rīga

Ceļš pa Poliju, Lietuvu un Latviju (nakts brauciens)

No rīta ierodamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* 3 naktis ** vai *** viesnīcās ar brokastīm
* grupas vadītāja pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Ļubļinas vēsturisko centru - 7.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu pa Ļvovas vēsturisko centru - 8.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu "Ļvovas nakts sardze" - 12.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu pa Zamoscas vēsturisko centru - 5.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:

Ļubļinas pils:
biļetē iekļauts visa pils kompleksa apmeklējums: Ļubļinas muzejs, Svētās Trīsvienības kapela un lapidārijs, tornis ar panorāmas terasi un pastāvīgās izstādes - pieaugušajiem 30 PLN, bērniem 23 PLN

Tautas arhitektūras un sadzīves muzejs - pieaugušajiem 50 UAH, bērniem 30 UAH

Aptieka-muzejs "Zem melnā ērgļa" - pieaugušajiem 15 UAH, bērniem 10 UAH

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei! Latvijas un Eiropas pilsoņiem vīza uz Ukrainu nav nepieciešama. Braucienam ir nepieciešama Latvijas Republikas pase, kas derīga vismaz sešus mēnešus pēc brauciena beigām.

 

Valūtas kurss:

1 EUR = ~ 30 UAH

1 EUR = ~ 4.25 PLN

 

 

Lublina Zamoska Lvova