Košice-Slovākijas pērle – gabaliņš Ungārijas un majestātiskā Budapešta

Ungarija 2 gerbonisCeļojuma ilgums - 6 dienas/ 5 naktis

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena no 270.00 EUR skolēnam

Skolotājim autobuss, viesnīcas un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

1.diena – Rīga – Lietuva – Polija  Slovākija: Prešova

5.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju, Lietuvu, Poliju un Slovākiju ar nelielām pauzēm atpūtai un pusdienām

Vēlu vakarā ierodamies viesnīcā Prešovas apkārtnē

 

2.diena – Prešova  Košice – Ungārija: Miškoļca-Tapoļca – Budapešta 

Brokastis viesnīcā

Izbraucam uz Košici

Pastaigāsimies pa pilsētas vēsturisko centru. Košice ir otrā lielākā pilsēta valstī ar 242 tūkstošiem iedzīvotāju. Pilsēta atrodas Hornādas upes ielejā Čierna hora (Melnais kalns) masīva pakājē. Rakstos pilsēta pirmo reizi pieminēta 1230.gadā. Pirmajos dokumentos minēta ar vārdu Villa Kassa, pēc tam - vācu Kašau, ungāru Kassa un, visbeidzot, slovāku Košice. 1342.gadā pilsēta ieguva karaliskās brīvpilsētas privilēģijas. Bet 14.gadsimtā pirmajai Eiropā piešķīra savu ģerboni. 15.gadsimtā Košice ar septiņu tūkstošu iedzīvotāju skaitu bija otrā lielākā pilsēta Ungārijā. Gadsimtiem ilgi pilsēta bija svarīgākais visa reģiona centrs, dabisks tirdzniecības, amatniecības, kultūras un izglītības centrs.

Pēc tam apmeklēsim Austrumslovākijas muzeju. Aplūkosim slaveno "Košices zelta dārgumu lādi", kurā atrodas 2920 zelta monētas, trīs zelta medaļas un zelta renesanses ķēde. Viss tika atrasts 1935.gadā, veicot izrakumus Finanšu padomes ēkas pamatos, Galvenajā ielā 68. Unikālā 15. - 17.gadsimtu kolekcija saglabājusies neskarta un ir viena no lielākajām pasaulē, kas jebkad ir atrasta!

Turpinām ceļojumu, baudot Slovākijas un Ungārijas ainavas, uz termālo kūrortu Miškoļca-Tapoļca

Apmeklējam Miškoļcas-Tapoļcas termālo peldētavu klinšu alā. Īpaša, vienīgās šāda veida peldētavas Eiropā pievilcība ir tā, ka tā atrodas dabīgos, tūkstošiem gadu garumā termālo ūdeņu izskalotās, alās. No alas peldētavas var doties uz atvērto termālo ezeru, kurā ieplūst silti, dažādām gāzēm piesātināti, avotu ūdeņi. Pēc ārstu domām, gaisam alā ir dziedinošs efekts, ja ir elpošanas traucējumi, astma. Šajā ūdenī, atšķirībā no citiem, blīvākiem ūdeņiem, varat peldēties, neierobežojot sevi laikā, un varat izbaudīt pilnu ūdens iedarbību. Ūdens temperatūra baseinos ir no +29°C līdz +35°C. Jums jābūt līdzi peldēšanās piederumiem, kā arī dvielim un gumijas čībām.

Tālāk ceļš ved uz Budapeštu

Vakarā ierodamies viesnīcā Budapeštas apkārtnē

 

3.diena  Budapešta: Ungārijas parlamenta ēka un "Budapeštas kruīzs"

Brokastis viesnīcā

Ekskursija ar autobusu pa Budapeštu. Budapešta ir ne tikai Ungārijas galvaspilsēta, bet arī lielākā pilsēta valstī ar aptuveni 1,8 miljoniem iedzīvotāju. Pilsēta tika izveidota 1873.gadā vairāku Ungārijas pilsētu apvienošanās rezultātā: Donavas upes kreisajā krastā esošai Peštai un labajā krastā esošajām Budai un Obudai (Vecbudai). Šodienas Budapešta - skaistākā pilsēta Donavas krastos, kas ieņem cienīgu vietu Eiropas galvaspilsētu vidū. Budapešta saglabājusi bijušās impērijas pilsētas mirdzumu. Lieliskā un neparastā parlamenta ēka, gotiskās bazilikas un baroka kvartāli vienmēr ir tūristu pilni. Ungārijas galvaspilsēta - vieta kultūras tūrismam, atpūtai slavenajās termālajās pirtīs, kā arī iepazīšanās ar sātīgo Ungārijas virtuvi un garšīgo Tokajas vīnu.

Pēc tam, ekskursija pa Budapeštas vēsturisko centru:

Ekskursiju sāksim vēsturiskajā Peštā, no valsts galvenā laukuma - Varoņu laukuma. Aplūkosim lielisko pieminekli, kas celts par godu Ungārijas valstiskuma Tūkstošgadei. Monumenta pamati tika ielikti 1896.gadā, kolonnu garums ir 85 metri, centrālās kolonnas ar erceņģeli Gabrielu augstums ir 36 metri. Centrā atrodas Ungārijas cilšu vadoņa Arpada skulptūra. Turpat redzēsim Tēlotājmākslas muzeja ēku, izstāžu zāli "Mučarnok" un skatu pārlaidīsim visam kvartāla ansamblim. Iziesim cauri pilsētas parkam un pie viena no mākslīgajiem ezeriem apbrīnosim dīvaino Vajdahuniadas pili, kas celta 1896. - 1908.gados eklektikas stilā. Stāvot blakus piemineklim Anonīmam katrs kaut ko vēlēsies, un pēc tam apbrīnosim lielāko termālo baseinu kompleksu Eiropā - Sečeņi baseinus.
Pastaigu turpināsim pa lielisko Andraši prospektu, ar tā Ungārijas aristokrātijas villu un piļu vēsturiskajām fasādēm. Redzēsim: Ungārijas Tēlotājmākslas universitāti, 1949.gadā dibināto Budapeštas leļļu teātra ēku, komponista Ferenca Lista memoriālo māju-muzeju, 1880.gadā celto terora namu-muzeju, 1910.gadā atvērto Parīzes universālveikalu - pirmo moderno veikalu Budapeštā, 1884.gadā celto Ungārijas karalisko operu un 1893. - 1896.gados celto skaisto Drekslera pili. Zem Andraši prospekta ir ierīkota pirmā kontinentālās Eiropas metro līnija. Sava lieliskā, elegantā izskata dēļ, Andraši prospekts iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pa ceļam - skaistais Elizabetes laukums (Erzsébet Squaré), ungāru mīlētā ķeizariene, un majestātiskā Sv. Stefana bazilika. 1851. - 1905.gados celtā 96 metrus augstais dievnams ir augstākā vēsturiskā celtne pilsētā. Bazilikā atrodas kapela ar Sv. Stefana relikvijām un vitrāžas ar ungāru svētajiem.
Nonākot Donavas krastmalas, ieraudzīsim lielisku panorāmu. Donavas Peštas panorāma ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Redzēsim lieliskos Ungārijas parlamenta ēkas torņus un parlamenta laukumu. Parlamenta ēka pārsteidz ar savu skaistumu un pretrunīgumu vienlaikus. Ēka tika uzcelta no gaiša akmens neogotikas stilā. Parlamenta celtniecība sākās 1885.gadā un tika pabeigta 1906.gadā.
Tālāk pa Ķēžu tiltu šķērsosim straujo Donavu un nokļūsim vēsturiskajā Budā, kuru jāapmeklē pilsētas-cietokšņa, tās viduslaiku ielu un Karaliskās pils dēļ. Vagoniņš-funikulieris 2 minūšu laikā uzvedīs Pils kalnā pie paša ievērojamākā Budapeštas apskates objekta. Tikai paceļoties kalnā, ieraudzīsiet, ka pilij piegulošs ir vesels kvartāls senu ielu, māju, baznīcu, skulptūru un strūklaku. Pirmais cietoksnis Budas kalnā tika uzcelts jau 12.gadsimtā. Bet pils, kas šodien paceļas pār pilsētu, sākta būvēt 14.gadsimtā. Karaļa pils fasāde stiepjas gar Donavu, un tās garums ir 300 metri. Karaļa pils (Budas pils) ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Pirmkārt, gaida brīnišķīgā karaliskā pils, kurā iekārtots Budapeštas vēstures muzejs un Ungārijas Nacionālā galerija. Pils dienvidu daļā atrodas baroka stilā būvētais Marijas Terēzes spārns. Tālāk aplūkosim Šāndora pili, kas uzcelta 1806.gadā uz Sv. Georga laukumā. Šobrīd Šāndora pilī atrodas Ungārijas prezidenta oficiālā rezidence. Apbrīnosim 14.gadsimta otrajā pusē vēlās gotikas stilā celto lielisko Matjāša katoļu baznīcu. Tālāk - Marijas Magdalēnas baznīcas baroka zvanu tornis.
 
Pēc tam apmeklējam Ungārijas parlamenta ēku. Majestātiskā parlamenta ēka ir pārsteidzoša ar savu skaistumu un pretenciozitāti. Tas tika uzcelta neogotikas stilā no viegla akmens un dekorēta ar daudziem torņiem, kolonnām, arkām, karnīzēm un citiem dekoratīviem arhitektūras elementiem. Galvenie Ungārijas valsts simboli tiek glabāti parlamenta kupolu zālē. Tas ir Svētā Stefana kronis, scepteris un zobens. Pati zāle ir dekorēta ar 16 Ungārijas karaļu un valdnieku skulptūras. Ēkas celtniecība sākās 1885.gadā un tika pabeigta 1906.gadā. Jāatzīmē, ka līdz būvniecības pabeigšanai projekta arhitekts kļuva neredzīgs. Tūkstošiem cilvēku strādāja celtniecībā, tika izmantoti 40 miljoni ķieģeļu un 40 kg zelta. Ēkas platība ir 18 000 m², garums 268 metri, platums 123 metri. Tajā ir 10 pagalmi, 13 lifti, 27 vārti, 29 kāpnes un 691 istaba. Ēkas augstums ir 96 metri, un tā ir viena no augstākajām vēsturiskajām celtnēm pilsētā. Galvenā fasāde ir vērsta pret Donavu. Uz fasādes ir 88 Ungārijas karaļu un valdnieku skulptūras. Galvenās ieeja - "Lauvas vārti" iziet uz Lajoša Košuta laukumu.
 
Vēlāk dodamies "Budapeštas kruīzā". Romantiskā brauciena pa Donavu laikā gūsiet neaizmirstamu iespaidu skatot majestātisko Budapeštu, atklāsiet pilsētu no citas puses.
Uz kruīza kuģa ar atvērtu terasi izbraucam 75 minūšu ilgā ekskursijā pa leģendāro zilo Donavu. Izbrauksiet cauri divām burvīgās Budapeštas daļām - Budu un Peštu. Redzēsiet skaistus un majestātiskus tiltus: Ķēdes tiltu, Eržbetas tiltu un Brīvības tiltu. Apbrīnosiet iespaidīgo Parlamenta ēku, Budas pili un citus nozīmīgākos Budapeštas apskates objektus. Visa ceļojuma laikā par atsevišķiem objektiem tiek piedāvāts stāstījums 11 valodās (audio gids). Kruīza laikā kuģa restorānā varēsiet nobaudīt tasi tējas vai dzērienu.

Vakarā atgriežamies viesnīcā

 

4.diena – Budapešta – Sentendre – Balatona ezers: Balatonfureda un Tihaņas ciems  Budapešta

Brokastis viesnīcā

Izbraucam uz mākslinieku pilsētu Sentendri

Pastaigāsimies pa gleznaino pilsētiņu. Sentendre - pilsēta Donavas līkumā, kurā dzīvo apmēram 25 tūkstoši iedzīvotāju. Jau 1.gadsimtā šajā vietā atradās seno romiešu militārā nometne un Ulcisia Castra cietoksnis. Sentendre tika dibināta 11.gadsimtā ar latīnisko nosaukumu Sanctus Andreas, no kurienes arī cēlies pilsētas nosaukums. 14. - 17.gadsimtos uz pilsētu atbēga serbi un grieķi, lai glābtos no Turcijas varas. Turīgie tirgotāji un amatnieki atnesa Vidusjūras garšu un uzplaukumu. Otrais Sentendres attīstības vilnis bija 20.gadsimta sākumā, kad šo gleznaino apdzīvoto vietu ar raksturīgo veco tirgotāju kvartālu izvēlējās mākslinieki, tēlnieki un mūziķi, ātri pārveidojot to par vienu lielu brīvdabas muzeju. Mūsdienās Sentendre ir pazīstama kā mākslinieku pilsēta, kas slavena ar daudzām mākslas galerijām un muzejiem. Šeit ir saglabājušās daudzas senas savrupmājas un baznīcas. Arī Ungārijas pareizticīgo reliģijas centrs atrodas Sentendrē. Ekskursijas laikā redzēsiet lieliskas baroka laika baznīcas, pastaigāties pa līkumotajām mājīgajām ielām, un, ja vēlēsieties, veikaliņos varēsiet iegādāties skaistus rokām darinātus suvenīrus un apmeklēt daudzos Sentendres muzejus, kas šeit ir atrodami katrai gaumei.

Pēc tam apmeklēsim Szabo marcipāna muzeju. Muzeju 1994.gadā atvēra ungāru konditors Szabo. Šeit tiek prezentētas interesantākās skulpturālās kompozīcijas, kas izgatavotas no marcipāna. Pati skaistākā ir iespaidīgā kāzu torte, Ungārijas parlamenta ēka, valsts karte, vijole un komponista Mocarta portrets, milzīgs karalienes Marijas Terēzes un portrets. Ir arī daudz darbu, kas attēlo cilvēku, dzīvnieku un pasaku varoņu figūras. Muzejā ir konditoreja, kurā varat nomēģināt vai iegādāties saldumus no marcipāna.

Tālāk dodamies uz "Dobošs" konditoreju - ungāru konditora Jozefa Doboša muzeju. 1885.gadā Ungārijas nacionālajai izstādei viņš izgudroja savu šedevru - torti, kas vismaz 10 dienas nesabojāsies. Tā laika saldēšanas attīstības līmenim tas bija ļoti svarīgi. Savu recepti Dobošs nopublicēja 1906.gadā, un mūsdienu Ungārijā Doboša torte tiek gatavota saskaņā ar tās sākotnējo recepti. Nacionālais gardums tiek gatavots no vairākiem biskvīta slāņiem ar karameļu glazūru un šokolādes krēmu. Muzejā varat nobaudīt īstu Doboša torti.

Ceļš tālāk ved pie Balatona ezera

Balatons - ezers Ungārijas rietumu daļā, kas ir arī lielākais ezers Centrāleiropā. Balatona platība ir 594 km², ezera garums 79 km, tā platums ir no 1,2 km līdz 12,4 km un piekrastes garums 236 km. Balatona unikalitāte ir tā seklums, vidējais dziļums - apmēram 3 metri. Vienīgā dziļā vieta ezerā - 12,5 metri, Tihaņas iedobe pie lielās Tihaņas pussalas. Pateicoties tam, ka ezers ir sekls, tajā esošais ūdens labi sasilst, vasarā ūdens temperatūra sasniedz no +22°C līdz +26°C. Ūdens Balatonā ir tīrs, bet dēļ planktoniem tas nav dzidrs. Ūdens dominējošā krāsa ir gaiši zaļa, taču dienas laikā krāsa var mainīties. Balatonā dzīvo apmēram 25 zivju sugas un daudz gulbju. Sākotnēji Balatons bija pazīstams galvenokārt ar dziednieciskajiem minerālūdens avotiem. Tūrisms Balatonā sāka attīstīties 18.gadsimtā, un piekrastes ciemi kļuva par kūrortiem. Pateicoties unikālajam klimatam un ilgajām saulainajām vasaras brīvdienām, atpūta pie Balatona ezera ir populāra.

Pastaigāsimies pa Balatonfuredu, kas atrodas Balatona ezera ziemeļu krasta un tiek dēvēta par kūrortgalvaspilsētu. Pilsētā dzīvo aptuveni 13 300 iedzīvotāju. Atpazīstamību kūrortam atnesa dziedinošie minerālūdens avoti. 1927.gadā Balatonfureda ieguva starptautisku slavu kā "kardioloģisko pacientu Meka". Gandrīz visas vecpilsētas mājas, kas būvētas baroka un klasicisma stilā, ir aizsargājami arhitektūras pieminekļi. Pilsētiņas centrālajā laukumā, veselības laukumā, 1800.gadā tika uzbūvēta Laioša Košuta vārdā nosaukta ūdens dzeršanas vieta, no kura kūrorta apmeklētāji joprojām dzer ūdeni. Senākie pašplūsmu avoti ir koncentrēti pie Valsts kardioloģijas klīnikas. Gar Balatona krastu stiepjas skaista Rabindranata Tagores aleja. Vecās muižas un villas, daudzās skulptūras parkos un ziedu pārpilnība ir sava šīs pilsētas veida vizītkarte.

Ceļojumu turpinām uz Tihaņu

Apmeklēsim seno Tihaņas ciemu, ar gleznainu neskartu dabu un unikālām apskates vietām, ar vēsturi, kas aizsākās pirms vairākiem tūkstošiem gadu. Brīnišķīgā Tihaņas pussala dziļi iestiepjas Balatona ezerā un to gandrīz atdala. Tihaņas dabas parkos ir saglabājušies reti endēmiskas augu un dzīvnieku sugas, un, pateicoties pussalas vulkāniskajai izcelsmei, šeit ir termālie avoti un daudzi kalni ar geizeriem. Skaistākais geizers ir Araņhaza, Zelta māja, pārklāts ar zelta nokrāsas ķērpjiem. Tihaņas centrā ir 2 ezeri - Kuļše-to un Beļše-to (ārējais un iekšējais), kurus apdzīvo visdažādāko putnu sugas. Senais Tihaņas ciems, "Balatona pērle", atrodas kalnā virs ostas, kurā ienāk kuģi no Balatonfuredas. Ciemu dibināja Ungārijas karalis Andrašs I. 1055.gadā, pēc viņa pavēles, tika uzbūvēta Sv. Anjoša benediktīniešu abatija. Abatijas galvenā pērle ir izcirsti altāri. Dažus soļus uz ziemeļiem no klostera ir brīvdabas folkloras muzejs - 20.gadsimta sākuma lauku mājas. Ciema vēsturiskais centrs ir pilns ar tūristu iecienītiem veikaliem un ielu tirgotājiem. Ielās mājas ar baltiem logiem un durvīm, terasēm un galerijām, kas būvētas no pelēka bazalta šūnakmens.

Vakarā atgriežamies Budapeštā

Nakts viesnīcā

 

5.diena – Budapešta  Holloke ciems  Slovākija  Polija: Žešuva

Brokastis viesnīcā

Izbraucam uz Holloke

Apmeklējam vēsturisko Holloke ciemu, kas atrodas Ungārijas ziemeļos, nelielo Čerhata kalnu ielenktā ielejā. Pakalnā, blakus ciemam, atrodas 14.gadsimta Sarhedas cietoksnis. Holloke ciems un Sarhedas cietoksnis 1987.gadā tika iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Ciema nosaukums Hollókő tiek tulkots kā "Kraukļa akmens". Unikālais ciems, kurā dzīvo apmēram 465 iedzīvotāju, kļuva pazīstams kā brīvdabas etnogrāfiskais muzejs. Vietējie iedzīvotāji šajās mājās dzīvo no paaudzes paaudzē. Gandrīz visi viņi pieder palocas tautas grupai, godina savas tradīcijas un runā savā dialektā. Holloke iedzīvotāji ģērbjas krāsainos nacionālos tērpos. Ciems un apkārtējā ainava ir saglabājušies gandrīz neskarti kopš 18.gadsimta. Holloke vēsturiskajā centrā atrodas 65 zemnieku mājas un 16.gadsimta koka baznīcas. Lielākā daļa ir māju no māla ar kokgriezumiem bagātām verandām. Ciemā uztur dzīvu nacionālo amatniecību - tradicionālos izšuvumus, aušanu, podniecību un kokgriešanu. Gandrīz katrā mājā darbojas kāds muzejs vai veikals, kas pārdod keramikas izstrādājumus, tautas tērpus, izšuvumus un dabīgus produktus. Ciemā ir vairāki krodziņi, kuros tiek pasniegti tradicionālie ēdieni.

Ceļojumu turpinām pa Ungāriju, Slovākiju un Poliju uz Žešuvas pilsētu

Vēlu vakarā ierodamies viesnīcā Žešuvas apkārtnē

 

6.diena – Žešuva – Polija  Lietuva – Rīga

Brokastis viesnīcā

Izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Poliju, Lietuvu un Latviju ar nelielām pauzēm atpūtai un pusdienām

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* 5 naktis ** vai *** viesnīcās ar brokastīm
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
 
Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Budapeštas vēsturisko centru - 10.00 EUR skolēnam

* ieejas biļetes:

Austrumslovākijas muzejs Košicē - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

Miškoļcas-Tapoļca peldētava:
ieejas biļete uz 4 stundām - pieaugušajiem 1900 HUF, bērniem 1500 HUF
biļetē iekļauta visu baseinu apmeklēšana, t.sk., peldētavas klinšu alā
skapīšiem garderobē nepieciešama 100 HUF monēta

Ungārijas parlaments - pieaugušajiem 3500 HUF, bērniem no 6 gadiem un jauniešiem līdz 24 gadiem 1900 HUF

"Budapeštas kruīzs" - pieaugušajiem no 4400 HUF, bērniem no 5 līdz 10 gadiem 3800 HUF

Szabo marcipāna muzejs - pieaugušajiem 450 HUF, bērniem 300 HUF

Konditoreja "Dobošs" - pieaugušajiem 300 HUF, bērniem līdz 10 gadiem 200 HUF

Pastaigas biļete Holloko ciemā - pieaugušajiem 3500 HUF, bērniem 2500 HUF
biļete iekļauj šādu objektu apmeklēšanu:
Sarkhedi cietoksnis
"Guzsalyas" muzejs
ciema muzejs
sieru degustācija
amatniecība "Palóc Playhouse" un LEGO izstādē
laba kafija vai gāzēts ūdens kafejnīcā "Hollóköves Castle"
deju nams
ādu darbnīca un kāds ādas izstrādājums dāvanā
vecās skolas muzejs
degustācija maizes ceptuvē "Kalácsos"

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

Valūtas kurss: 1 EUR = ~ 322 HUF