Autobusu ceļojumi kolektīviem
Autobusu ceļojumi skolēniem
Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks – Cēsis-brīnišķīga pilsēta ar bagātu vēsturi un Cēsu Jaunā pils – Ieriķu dzirnavas un dabas taka
Ceļojuma ilgums - 1 diena
Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens
Cena no 22.00 EUR skolēnam
Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!
Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!
8.00 izbraucam no skolas
Ierodamies Āraišos
Apmeklējam Āraišu ezerpils arheoloģisko parku. Āraišu arheoloģiskais parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskajiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos autentiskā vidē un labi saglabājušos Vidzemei raksturīgo kultūrvēsturisko ainavu. Parkā ir rekonstruēti ezera mājokļi un kastellas tipa viduslaiku pils drupas, Meitu salas akmens un bronzas laikmeta mājokļu ekspozīcija. Arheoloģiskajā parkā var uzzināt, kā dzīvoja vietējie iedzīvotāji, ko viņi ēda un kā ģērbās, kāpēc ezera pils tika appludināta un kā tā tika atjaunota.
Āraišu ezerpils ir vienīgā 9. - 10. gadsimta seno latgaļu nocietinātās apmetnes rekonstrukcija Eiropā, unikāls objekts, kas nominēts kā 2020. gada Latvijas arheoloģijas piemineklis. 9. gadsimta seno latgaļu dzīvesvietas rekonstrukcijas pamatā ir arheoloģisko izrakumu laikā atrastās koka ēku paliekas un dažādi senie priekšmeti. Izrakumi 20. gadsimta 60. un 70. gados veikti arheologa Jāņa Apala vadībā. Izrakumu laikā tika atrasts un izpētīts gandrīz pusotrs simts koka ēku atlieku, ap 3500 senlietu un vairāk nekā 100 veselas vai šķeltas keramikas gabalu. Pateicoties labajam saglabāšanas līmenim, bija iespējams noteikt gan atsevišķas ēkas, gan ezerpils kopējo plānojumu un konstruktīvos risinājumus, kas ļāva precīzāk izpētīt šeit dzīvojošo cilvēku dzīvesveidu. Rekonstruētajai Āraišu ezerpilij ir augsta vēsturiskās ticamības pakāpe un tā ir kultūrvēsturiski nozīmīgs objekts visā Ziemeļeiropas reģionā.
Ezera krastā apskatāmas 14. - 17. gadsimta Āraišu viduslaiku pils drupas, bet tuvējā Meitu salā celtās ēkas izveidotas kā ideāla rekonstrukcija, balstoties uz Latvijā un kaimiņvalstīs iegūtajām arheoloģiskajām ziņām par šāda veida akmens un bronzas laikmeta mājokļiem.
Āraišu arheoloģiskā parka apmeklētāju centrā ir apskatāma pastāvīgā ekspozīcija, kurā izzinošā veidā pirmo reizi kopš izrakumu veikšanas ir iespējams iepazīties ar tajos atrastajām oriģinālajām liecībām, un arheologa Jāņa Apala stāsts par izrakumiem.
Svarīgi! Ezerpils pamats veidots no baļķiem. Augstpapēžu kurpes nav piemērotas pastaigai pa parku.
Ceļš tālāk ved uz Cēsīm
Viduslaikos ap Vendenas pili un Sv. Jāņa baznīcu viena blakus otras visos virzienos parādījās šauras, līkumainas ieliņas ar amatnieku darbnīcām un tirgotāju veikaliem. Neskatoties uz to, ka daudzo karadarbību un atkārtotu ugunsgrēku rezultātā Cēsu viduslaiku apbūve pilnībā izzuda, pilsētas vēsturiskā centra plānojums ir palicis gandrīz nemainīgs. Mūsdienās vecpilsētā var apskatīt lielāko daļu Cēsu vēsturiski un arhitektoniski izcilāko ēku: 1767. gadā celto Rātsnamu, 1788. gadā celto Tirdzniecības namu, 18. gadsimta Harmonijas namu un citus... Šo un citu ēku pirmajos stāvos atrodas nelieli veikaliņi un dažādas radošās darbnīcas. Mājām ir unikāli iekšpagalmi, skvēri un laukumi.
Apmeklēsim Rožu laukumu - kādreizējo pilsētas tirgus laukumu kopš 13. gadsimta. Šeit varēsiet aplūkot Matiasa Jansona skulptūru "Senās Cēsis" un apbrīnot Cēsu dominanti - 1281. - 1284. gadā celto Sv. Jāņa baznīcu. No 1582. līdz 1621. gadam tā bija galvenā katoļu baznīca Livonijas bīskapijā, bet no 1621. gada kļuva par luterāņu baznīcu. Baznīcā ir apglabāti vairāki Livonijas valstsvīri - ordeņa mestri un bīskapi, bruņinieki. Šī ir lielākā viduslaiku bazilika Latvijā ārpus Rīgas.
Apmeklēsim Līvu laukumu, kas 13. gadsimta pirmajā pusē bija vienīgais tirgus laukums pilsētā. Mūsdienās laukumu rotā strūklaka, kuras vietā 13. gadsimtā atradās aka "Lejas Šķimbēgs" (šķimbēgs senvācu valodā nozīmē dzidrais strauts). Blakus laukumam redzēsiet 18. gadsimtā celto Komtešu namu jeb tautā saukto Princešu namu.
Pēc tam apmeklēsim Cēsu Jauno pili (Cēsu Vēstures un mākslas muzejs). Cēsu Jaunā pils kopā ar pilsmuižas vēsturiskā centra teritoriju un Livonijas ordeņa viduslaiku pilsdrupām veido vienu no pašiem nozīmīgākajiem un romantiskākajiem Vidzemes reģiona un Austrumbaltijas kultūrvēsturiskajiem objektiem.
Cēsu pilsmuižas kungu dzīvojamā māja jeb Cēsu Jaunā pils 18. gadsimtā iebūvēta viduslaiku pils nocietinājumu sistēmā - torņa un vārtu aizsardzības ēkas vietā, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas uzplauka, atrodoties senās Baltijas vācu dzimtas grāfu Zīversu īpašumā.
Kopš 1949. gada Jaunajā pilī iekārtots Cēsu Vēstures un mākslas muzejs. Interjeru ekspozīcija stāsta par Jaunās pils un pilsmuižas īpašnieku grāfu Zīversu dzimtas vēsturi un iepazīstina ar interjeru kultūru 18. - 19. gadsimtā kā baltvācu kultūras mantojuma būtiskāko sastāvdaļu. Te iespējams aplūkot uz Lielā salona sienām restaurēto gleznieciski augstvērtīgo rožu motīvu brīvrokas gleznojumu, kā arī bīdermeijera stila interjera apdares paraugu Kafijas istabā. Otra ekspozīcija "Cēsis - Latvijas vēstures simbols" interaktīvā veidā aicina apmeklētāju izstaigāt cauri gadsimtiem un iepazīstina ar nozīmīgiem faktiem un notikumiem, kuri atstājuši savu ietekmi ne vien uz Cēsīm, bet arī uz Latvijas un pat visas Eiropas vēsturi. Pilī ir arī īpaša telpa ģimenēm un telpa mainīgām izstādēm. Savukārt pils apmeklētāju centrā atrodas Cēsu iecienītākais suvenīru veikals.
Varēsiet uzkāpt Lademahera tornī, kurš ir uzskatāms par vienu no pirmajiem neogotikas piemēriem Latvijas muižu arhitektūrā, un no tā paveras brīnišķīgs skats uz pilsdrupām un Gaujas Nacionālā parka mežu ieskauto pilsētu. 1988. gadā tornī uzvilktais sarkanbaltsarkanais karogs lepni apliecina, ka Cēsis ir Latvijas nacionālā karoga dzimtene.
Apmeklēsim Ieriķu dzirnavas - neskartu latviskās dabas caurvītu parku Amatas novadā, kuram cauri plūst straujākā Latvijas upe Melderupe.
Ieriķu dzirnavu parka teritorijā ir vairāki ūdenskritumi, no kuriem viens ierindojas Latvijas augstāko ūdenskritumu sarakstā kā 3 augstākais. Ņemot vērā, ka Melderupe ir izteikta lašupe, katru gadu rudenī (kad diennakts vidējā temperatūra sasniedz +6°C) iespējams vērot kā upē nārstot nāk laši, un kā tie mēģina pārvarēt lielākā ūdenskrituma augstumu.
Ieriķu dzirnavas - vairāk nekā 350 gadus veci dzirnavu mūri, pirmo reizi Ieriķu muižas kartē tās parādās 1681. gadā. Savulaik tās tika uzceltas kā Ieriķu muižas saimniecības sastāvdaļa. 1924. gadā dzirnavas iegādājās un par īpašnieku kļuva Jorģis Ziemelis, kura pēcnācēji vēl šobrīd saimnieko to teritorijā. Savu gaitu vērienīgi ir atsācis Baltijā viens no lielākajiem ūdensratiem, kurš nodēvēts par godu dzimtas pirmajam saimniekam Jorģim.
Kad Jorģis apsaimniekoja šo zemi, viņš dzirnavu teritorijā atklāja enerģētiski spēcīgu vietu, uz kuras tika iestādītas četras likteņliepas - par godu savām meitām. Mūsdienās uz likteņliepām ved kāpnes, kas apmeklētājiem dod iespēju pienākt pēc iespējas tuvāk un uzsūkt šīs vietas enerģiju.
Savdabīga floristikas ekspozīcija caurvij parku - Latvijas sūnu veidoti dzīvnieku tēli to dabīgajos izmēros un atmodināti akmens ūdensveči upes krastos.
Vakarā atgriežamies Rīgā
Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:
https://santur.com.lv/index.php/lv/skoleniem-latvija/213-7#sigFreeIdb3fd94d196