Autobusu ceļojumi kolektīviem
Autobusu ceļojumi skolēniem
Ekskursija ar meistarklasi "Šokolādes muzejā" Pūrē – Sabiles vīna kalns un "Leļļu dārzs" – ūdenskritums Abavas rumba – Kurzemes pērle-Kuldīga!..
Ceļojuma ilgums - 1 diena
Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens
Cena no 23.00 EUR skolēnam
Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!
Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!
9.00 izbraucam no skolas
Ierodamies Pūres pagastā
• iepazīšanās ar kakao un šokolādes vēsturi
• atraktīvs ceļojums par šokolādes iegūšanu, apstrādāšanu un lietošanu
• ceļojums trifeļu istabā
• meistarklasē varēsiet nodegustēt šokolādi un izgatavot šokolādes figūriņu un praline
Pēc tam dodamies uz Sabili
Vēstures avotos Sabile pirmo reizi minēta 1253. gadā, bet vēl krietni agrāk tur atradies nocietināts kuršu pilskalns ar senpilsētu. Pēc kuršu zemju sadalīšanas Sabile pārgāja Livonijas ordeņa padotībā. Aptuveni 13. gadsimta beigās - 14. gadsimta sākumā šeit tika uzcelta mūra pils (nav saglabājusies), ap kuru sāka veidoties pilsēta. Diezgan ilgu laiku Sabile bija vietējas nozīmes amatniecības un tirdzniecības centrs, kur mala graudus, apstrādāja linus un audzēja vīnogas. Pilsētas tiesības Sabile saņēma 1917. gadā.
Mūsdienās Sabile ir neliela provinces pilsētiņa, kuras apkārtnē atrodas daudzi slaveni kultūrvēsturiski pieminekļi. Sabiles pilsētas kultūrvides neatņemama sastāvdaļa ir čigāni, tāpēc pilsētu vienkāršā tauta dēvē par Latvijas čigānu galvaspilsētu.
Sabiles vecpilsētā atrodas valsts nozīmes aizsargājami kultūras pieminekļi - Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs, Sabiles pilskalns, Sabiles 17. gadsimta luterāņu baznīca, Brinkena 18. gadsimta kapliča, 19. gadsimta Sabiles sinagoga u.c. Vecpilsētā jūtama senā elpa - dažādos dekoratīvos elementos dzīvojamās ēkas, senos dakstiņu jumtos, senos bruģakmeņos, kā arī mazpilsētas aurā.
Sabilē ir daudz romantisku vietu, kur apstāties un vērot pilsētas ainavu, kā arī daudz vietu, kur smelties iedvesmu un enerģiju turpmākajam ceļojumam. Vasaras karstākajā laikā Vīna kalnā ir vērts nogaršot saldas sulas pielietos vīnogu ķekarus.
Vīna kalna augstums ir 33,7 metri (apmēram 115 metri virs jūras līmeņa). Kopējā dārza platība ir 1,5 ha. Vīna dārzs regulāri tiek papildināts ar jaunām šķirnēm. Šeit aug apmēram 30 dažādu šķirņu vīnogulāju, pavisam aptuveni 860 stādu. Aug arī tādi eksotiski augi kā persiki, aprikozes un valrieksti. No kalna paveras gleznains skats uz Sabiles pilsētu un Abavas senleju.
Sabiles Vīna kalns ir izveidots divas reizes: pirmo reizi vācu laikā 14. - 16. gadsimtos, bet pēc tam pilnībā atjaunots pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1936. gadā.
Hercoga Jēkaba laikā vīnogulāju šķirnes tika papildinātas ar jaunām šķirnēm, tādējādi paplašinot vīnogu audzēšanu. Sabiles vīna dārza stiprais un skābenais vīns tika augstu novērtēts gan hercogistes galmos, gan citās Eiropas valstīs, kur to eksportēja.
20. gadsimtā Vīna kalna atdzimšana aizsākās 1936. gadā, pateicoties toreizējā Latvijas Valsts prezidenta Kārļa Ulmaņa gādībai. Bet sākās Otrais pasaules karš, un vīna dārza atjaunošana un attīstība bija jāpārtrauc. Un tikai pateicoties studentu entuziasmam 1989. gadā tika uzsākta Sabiles Vīna kalna atjaunošana.
Ceļš tālāk ved uz Abavas pagastu
Apbrīnosim ūdenskritumu Abavas rumba, kas ir otrais platākais un populārākais ūdenskritums Latvijā. Abavas rumba ir daudzpakāpju ūdenskritums, kas izveidojies, ūdenim krītot pāri ieslīpam kāpņveida Pļaviņu svītas dolomīta slieksnim bez pārkares. Ūdenskritums sasniedz 35 metru platumu un 1 metra augstumu. Upes dziļums ap ūdenskritumu ir sekls, tāpēc šī vieta ir ideāli piemērota ūdens pastaigām. Pavasara palu laikā ūdenskrituma tuvumā plūsmas ātrums sasniedz līdz 3 m/s.
Pie Abavas labā krasta izveidojusies maza atteka, kas apmetot nelielu loku, veido Čigānu salu. Lejpus Abavas rumbas upē ir strauja vieta - Lašu brasls. Tiešā ūdenskrituma tuvumā ir izveidota vieta atpūtai - kempings.
Teritorija ap ūdenskritumu Abavas rumba ir privātīpašums.
Ceļojumu turpinām uz Kuldīgu
Kuldīga (līdz 1917. gadam Goldingena) - pilsēta, Kuldīgas novada administratīvais centrs ar aptuveni 10 100 iedzīvotājiem, atrodas Kurzemē pie Alekšupītes ietekas Ventā.
Šīs zemes ir zināmas kopš seniem laikiem. Ap 1. gadu tūkstoša beigām Ventas kreisajā krastā ticis izveidots Veckuldīgas pilskalns. Iespējams, ka jau 10. gadsimta sākumā vikingu sāgā minētā kuršu pilsēta ir bijusi tagadējā Kuldīga.
1242. gadā Vācu ordenis devās karagājienā uz Kursu un kauju laikā krustneši nodedzināja Kuldīgas pilskalnu. Pēc Kuldīgas iekarošanas Livonijas ordeņa mestrs Dītrihs fon Grīningens 1242. - 1245. gados šeit uzcēla Goldingenas mūra pili. 1355. gadā rakstos Goldingena tiek dēvēta par pilsētu. 1368. gadā tā tiek minēta Hanzas savienības dokumentos. 14. gadsimta vidū pilsētai tika piešķirts ģerbonis ar Svētās Katrīnas attēlu.
Pēc Livonijas ordeņa sabrukuma un Kurzemes hercogistes izveidošanās 1561. gadā Goldingena kļuva par vienu no Kurzemes hercogu rezidencēm. No 1596. līdz 1617. gadam Goldingena bija Kurzemes hercogistes galvaspilsēta.
1795. gadā pēc Kurzemes hercogistes iekļaušanas Krievijas impērijas sastāvā Goldingena kļuva par Kurzemes guberņas apriņķa pilsētu. 19. gadsimta otrajā pusē pilsētā sāka veidoties nelieli rūpniecības uzņēmumi. Daži no tiem pārtapa par rūpnīcām ar vairāk nekā 100 darbiniekiem. Vēl pilsētā tika ražoti sērkociņi, adatas, cigāri, ziepes, degvīns, liķieri un minerālūdens.
Šodien Kuldīga var dēvēt par Rietumlatvijas pērli. Atšķirībā no daudzām citām Latvijas pilsētām, Kuldīgas centrs neskaitāmo karu un ugunsgrēku laikā izglābās no postījumiem. Šeit ir saglabājusies sākotnējā koka arhitektūra, kas tiek datēta pat ar 16. - 17. gadsimtu. Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs Ventas senlejā ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
Laiks pusdienām pilsētas centrā
Apskatīsim 1735. gadā no sagruvušās hercoga pils palikušajiem akmeņiem celto pilssarga namiņu uz terases, vienīgā palikušā Kuldīgas pils mūra fragmenta. Senos laikos šeit dzīvoja pēdējais pils sargs Bofemēls.
Izstaigāsim Pilsētas dārzu, kas atrodas Kuldīgas senākajā daļā, bijušās Livonijas ordeņa rezidences vietā, no kuras līdz mūsdienām saglabājušies tikai mūru fragmenti un pagraba velve. Tagad tas ir kopts dārzs ar ziediem, atjaunots dīķis ar strūklaku, izveidoti gājēju celiņi, izbūvēta lapene un skatu laukums. Parkā atrodas 22 tēlnieces Līvijas Rezevskas skulptūras. Bet Ventas krastā paceļas īsta koka arhitektūras pērle - vecā Bangerta villa. Kopš 1940. gada ēkā atrodas Kuldīgas novada muzejs.
Pastaigājoties pa Kuldīgas vecpilsētu, redzēsim unikālu, ārkārtīgi labi saglabājušos un vienīgo Baltijā 17. - 18. gadsimta mazpilsētas plānojuma ēku ansambli, kas atrodas Alekšupītes krastos. Upe tek cauri pašam vecpilsētas centram, tieši gar daudzu māju pamatiem, veidojot ielu savdabību, un tāpēc Kuldīgu dēvē par Latvijas Venēciju.
Apbrīnosim Alekšupītes ūdenskritumu, kas šobrīd ir augstākais ūdenskritums valstī. Tā augstums ir 4,15 metri, bet platums - 8 metri. Virs ūdenskrituma ir tilts, kā arī dzirnavu dambis. Tiek uzskatīts, ka tas būvēts 13. gadsimtā vienlaikus ar pili.
Iepazīsimies ar Sv. Katrīnas evaņģēliski luterisko baznīcu - Kuldīgas vecāko baznīcu, kas nosaukta pilsētas aizbildnes Svētās Katrīnas vārdā. Šajā vietā baznīca atradās jau 1252. gadā, bet vēlāk tā tika pārbūvēta. Šajā baznīcā tika kristīts Kurzemes hercogs Jēkabs Ketlers, šeit notika arī viņa kāzas ar Brandenburgas princesi Luīzi Šarloti.
Aplūkosim kādreizējā Kuldīgas birģermeistara Stafenhāgena namu, kas celts 17. gadsimtā. Leģenda vēsta, ka 1701. gadā, kad zviedru karalis Kārlis XII viesojās Kuldīgā, viņš birģermeistaram atstāja milzu lādi (2 x 2,5 metri), kas pēc restaurācijas ir apskatāma arī šodien.
Apskatīsim "Hercoga galma aptieku", 1622. gadā pildrežģu tehnikā būvēto ēku.
Iepazīsimies ar vecāko koka māju Kurzemē, kas celta tālajā 1670. gadā!..
Apmeklēsim Rātslaukumu, kas bija galvenā pilsētnieku pulcēšanās vieta un soda izpildes vieta, jo laukuma stūrī bija uzstādīts kauna stabs. Blakus laukumam 17. gadsimtā celtais vecais rātsnams nesen tika atjaunots, un tagad tajā atrodas Kuldīgas aktīvās atpūtas centrs. Blakus ēkai atrodas piemineklis izcilajam novadniekam aktierim Ēvaldam Valteram. Apskatīsim arī Jauno rātsnamu, ko 19. gadsimta otrajā pusē cēla saskaņā ar arhitekta Oto Dīces projektu. Šodien Kuldīgas novada pašvaldība ir vienīgā Latvijā, kas darbojas vēsturiskajā rātsnama ēkā.
Apbrīnosim Sv.Trīsvienības katoļu baznīcu, kas celta 1640. gadā pēc Polijas karaļa pieprasījuma, tā apstiprinot Hercogu Jēkabu par Kurzemes hercoga troņa mantinieku. Baznīca tika būvēta ar vienkāršu ārējo arhitektūru, kas veidota itāļu renesanses ietekmē. Savukārt interjers ir grezns, dekorēts ar 17. gadsimta skulptūrām un ornamentiem.
Pastaigāsimies pa skaisto seno promenādi - Liepājas ielu. Savdabīga, dažādos gadsimtos celtu ēku ieskauta gājēju iela, kas brīnišķīgi parāda ēku arhitektūras stilu attīstību 17. - 20. gadsimtos, īpašu uzmanību pievēršot māju durvīm un virsgaismas lodziņiem, kas šeit ir īpaši bagātas ar krāšņām detaļām.
Izbraucam uz Rīgu
Pa ceļam neliela apstāšanās
Vakarā atgriežamies Rīgā
Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:
"Leļļu dārzs" - apmeklējums par ziedojumu
Ieeja teritorijā ūdenskrituma Abavas rumba apskatei - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem no 6 līdz 18 gadiem, pensionāriem 1.00 EUR
https://santur.com.lv/index.php/lv/skoleniem-latvija/336-8#sigFreeIdd68496db3a