Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

"Sīpolu ceļš": Alatskivi pils un Peipusa ezera vēsturiskā reģiona ciemi – Tartu-Igaunijas bohēmijas pilsēta

Tartu aprinka gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 23.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam kafijas pauze

Dodamies uz Peipusa ezeru - piekto lielāko ezeru Eiropā. Tā garums ir aptuveni 96 km, platums līdz 50 km, vidējais dziļums - 7,5 metri, bet maksimālais dziļums - 16,6 metri. Ezerā ieplūst vairāk nekā 30 upju un upīšu, bet iztek tikai viena - Narvas upe.

Ceļojums pa "Sīpolu ceļu" apvieno trīs kultūras un divu tautu vēsturi. Šeit savijušās igauņu zemnieku, vācu muižnieku un krievu vecticībnieku kultūras, veidojot unikālo Peipusa ezera iedzīvotāju kultūru. Kur, cita starpā, tradicionāli audzē vietējos sīpolus.
Alatskivi pils kopā ar "Sīpolu ceļa" reģionu ir viena no vietām Igaunijas dienvidos, ko ir ieteicis National Geographic projekta "Dzīve uz divu pasauļu robežas" ietvaros.
 
Ierodamies Alatskivi ciemā
 
Apmeklējam pasakaino Alatskivi pili, kas uzcelta Alatskivi ezera krastā. Alatskivi muižas vēsture aizsākās 16.gadsimta vidū, bet pirmo reizi minēta 1601.gadā. 1628.gadā Zviedrijas karalis Gustavs II Ādolfs pili uzdāvināja savam sekretāram Juhanam Adleram Salvijam. Nākamajos gadsimtos pilī nomainījās vairāki īpašnieki, līdz to 1870.gadā iegādājās Nolkenu ģimene. No 1876. līdz 1885.gadam barons Arveds Georgs fon Nolkens pili pārbūvēja pēc paša izstrādāta dizaina un Skotijas majestātiskās Balmorālas pils parauga, kuru viņš apmeklēja 1875.gadā. Līdz 1919.gada zemes reformai pils kopā ar apkārtējo saimniecības ēku kompleksu bija bruņinieku muiža.
Igaunijas Atbrīvošanas kara laikā 1919.gadā pils tika nacionalizēta un nodota Zemkopības ministrijai. Dažādos laikos tajā bija iekārtota skola, kazarmas robežsargiem, kolhoza valde, kino un bibliotēka.
Alatskivi pils tiek uzskatīta par skaistāko neogotikas stila celtni Baltijā. Liela rekonstrukcija, kuras rezultātā pils ieguva sākotnējo izskatu, tika veikta 2005. - 2011.gados. Šodien atjaunotajā pilī var iepazīties ar viena zemes īpašnieka ģimenes un viņu kalpu dzīvi un vēsturi, kas muižā strādāja pirms simts gadiem. Šeit izveidots Eduardam Tubinam veltīts muzejs, bet pils pagrabā ir apskatāmas reiz šeit dzīvojošu cilvēku vaska figūras un amatnieku darbnīcas. Pilī atrodas arī brīnišķīga butika viesnīca, mājīgs restorāns, tiek rīkotas dažādas sanāksmes, konferences un semināri.
Alatskivi pils parks - lielākais parks Tartu apriņķī 130 ha platībā tika izveidots 18.gadsimta beigās. Pašlaik parka galvenais apskates objekts ir Alatskivi pils ar to ieskaujošo, brīvā stilā veidoto parku. No pils torņiem un terasēm paveras gleznains skats uz ezeru, baznīcu un apkārtējo ainavu. Cauri parkam ved iezīmēta pārgājienu taka. Parka apstādījumus veido vietējā dabā sastopamās augu sugas, galvenokārt liepas, kļavas un ozoli.
 
Pēc tam dodamies uz Rupsi
 
Apmeklēsim Juhana Līva muzeju. Muzejs iepazīstina apmeklētājus gan ar dzejnieku Juhanu Līvu, gan arī ar apkārtnes vēsturi. J. Līva dzimtā sēta sniedz priekšstatu par igauņu zemnieku dzīvi 20.gadsimta sākumā.
Pastāvīgā ekspozīcija "Ja es būtu dzejnieks" iepazīstina ar Juhana Līva dzīvi un daiļradi. Ekspozīcija apskata Juhana Līva vietu igauņu tautas skatījumā un iepazīstina ar mītiem, kas ir saistīti ar dzejnieku. Ar viņa daiļradi tuvāk var iepazīties gan audio, gan video ierakstos.
Izstāde "Kodavere - labs gabals no pagasta" iepazīstina ar reģiona pagātni un dažādām kultūrām: ar Kodaveres dialektu, votu mantojumu, vecticībniekiem un vietējiem baltvācu muižniekiem.
Šeit mainās pagaidu mākslas un fotogrāfijas izstādes, notiek dažādi pasākumi.
 
Tālāk ceļš ved uz Varnjas ciemu
 
Varnja ir ciems, kas atrodas Peipusa ezera rietumu krastā un kurā dzīvo aptuveni 170 cilvēku. Varnja ir viena no vecākajām krievu zvejnieku apdzīvotām vietām, pirmās rakstiskās ziņas ir no 1582.gada. Ciems bija vecticībnieku-fedosejeviešu centrs Peipusa apgabalā. 1785.gadā tika iesvētīts koka lūgšanu namu, bet 1903.gada 15.jūnijā - ķieģeļu dievnams.

Apmeklēsim Varnjas vecticībnieku lūgšanu namu. Peipusa ezera krastā ieraudzīsiet lielu skaistu akmens lūgšanu namu, kas uzcelts ar vietējo apmeklētāju līdzekļiem un spēkiem. Lielākā daļa no daudzajām lūgšanu nama ikonām ir gleznotas 20.gadsimta sākumā. Ar vietējā gida palīdzību jūs iegūsiet interesantu pārskatu par vecticībnieku dzīvi un vēsturi. Apmeklējums var aizņemt apmēram stundu - tas ir tā vērts un jums būs daudz iespaidu!
Svarīgi! Sievietēm ir pieklājīgi apmeklēt lūgšanu namu ar apsegtu galvu.

Turpinām braucienu gar Peipusa ezera krastu, kur atrodas krievu vecticībnieku apdzīvoti ciemi, kas saglabājuši savu dzīvesveidu, tradīcijas un valodu.

Ierodamies Kolkjas ciemā

Kolkja ir ciems, kas atrodas Peipusa ezera rietumu krastā ar aptuveni 280 iedzīvotāju. Kolkja pirmo reizi tiek minēta 16.gadsimta beigās - 17.gadsimta sākumā kā vecticībnieku, kas aizbēguši no Krievijas, apdzīvota vieta. Kolkja izveidojās divu ciemu - Lielā Kolkja un Mazā Kolkja, apvienošanās rezultātā. Ciemā ir pasts un ir divi vecticībnieku lūgšanu nami (Pomoras un Fedosejeva piekritības). Šeit ir arī vecticībnieku bērnu skola, kurā papildus citiem mācību priekšmetiem tiek mācīta arī baznīcslāvu valoda.
Pastaigājoties pa Kolkju nepalaidiet garām iespēju iegādāties vietējās zivis un sīpolus!
Pusdienas zivju un sīpolu restorānā. Īpašajā restorānā Kolkjā jums tiks pasniegti ēdieni, kas gatavoti no šajā reģionā audzētiem dārzeņiem un Peipusa ezerā nozvejotām zivīm pēc senām vecticībnieku no paaudzes paaudzē nodotām receptēm.
Pēc tam apmeklēsim vecticībnieku muzeju. Kolkjas vecticībnieku muzejā varēsiet apskatīt vecticībnieku tradicionālo apģērbu, sadzīves priekšmetus, rokdarbus, darbarīkus, fotogrāfijas, grāmatas un daudz ko citu.
Krievu vecticībnieki savas reliģiskās tradīcijas ievēro jau vairāk nekā 1000 gadus. Igaunijā ir 11 vecticībnieku draudzes ar aptuveni 15 000 draudzes locekļiem. Tradicionālā vecticībnieku dzīvesvieta ir Peipusa ezera piekraste - Mustvē, Kallaste, Kolkja, Kasepē, Varnja, Pīrisāre.
Vēlāk apmeklējam Kostja sīpolu saimniecību, lielāko sīpolu plantāciju Peipusa ezera krastā! Sīpolu saimniecības saimnieks Konstantins iepazīstinās ar tradicionālajām vecticībnieku sīpolu audzēšanas metodēm, pastāstīs, kā senos laikos audzēja sīpolus un kā mūsdienās vietējie iedzīvotāji stāda, novāc un pārdod savu ražu.
Turklāt saimniecības saimniece cep mutē kūstošus sīpolu pīrādziņus, kurus var iegādāties tikai iepriekš pasūtot. Bet, tie ir tā vērti!...

Ceļojumu turpinām uz Tartu pilsētu

Ekskursija kājām pa pilsētas vēsturisko centru. Tartu ir otra lielākā Igaunijas pilsēta, pie Emajegi upes. Rakstos pirmo reizi minēta 1030.gadā, kad to iekaroja Kijevas Krievzemes kņaza Jaroslava Gudrā karaspēks. Apdzīvoto vietu viņš nosauca par Jurjevu, savā kristītajā vārdā. 1224.gadā Jurjevu iekaroja Zobenbrāļu ordenis. Pēc pilsētas pārdēvēšanu par Tērbatu, bīskaps Hermanis fon Bukshēvdens to padarīja par Tērbatas bīskapijas centru. No 1276.gada līdz 16.gadsimta vidum Tērbata bija Hanzas savienības locekle. Karu laikā 16. un 17.gadsimtā Tērbata vairākkārt mainīja valstisko piederību - Polijas-Lietuvas ūnijai, Krievijai un Zviedrijai. 1632.gadā, Zviedrijas Karalistes laikā, tika atvērta Gustava akadēmija (tagad Tartu universitāte). 1704.gada vasarā, Ziemeļu kara laikā, Tērbatu iekaroja krievu cara Pētera I karaspēks. Saskaņā ar Krievija imperatora Aleksandra I rīkojumu 1802.gadā universitātes darbība tika atjaunota ar nosaukumu Ķeizariskā universitāte Tērbatā. 1893.gadā, kad imperatora Aleksandrs III laikā notika Baltijas reģiona rusifikācija, pilsētai tika atgriezts Jurjevas nosaukums. 1919.gada 14.janvārī igauņu karaspēks izdzina Sarkano armiju no Jurjevas. Igaunijas Republikā laikā pilsēta tika pārdēvēta par Tartu.
Mūsdienās Tartu ir zaļa un mājīga studentu, intelektuāļu un radošo profesiju cilvēku pilsēta. Šeit atrodas vecākā universitāte Ziemeļeiropā. Pilsēta ir slavena ar saviem muzejiem, daudziem apskates objektiem, restorāniem un naktsklubiem. Vienmēr ir iespēja apmeklēt interesantas teātra izrādes, koncertus un festivālus. Galvenie pilsētas apskates objekti: Rātslaukums, ko ieskauj klasiskas 18.gadsimta savrupmājas. Laukuma centrā atrodas 1786.gadā celtais Tartu rātsnams un strūklaka "Skūpstošies studenti". Doma kalns - kopš 19.gadsimta vieta ir pārvērsta par parku. 13.gadsimta Doma baznīcas drupas. Tartu senais Anatomikums, kas celts 19.gadsimta sākumā. Tartu Universitātes observatorija, celta 1808.gadā. Zviedru monarha Gustava II Ādolfa 17.gadsimtā dibinātā Tartu universitāte. Sv. Jāņa baznīca, uzceltā 14.gadsimtā gotikas stilā, ir unikāls arhitektūras piemineklis, pateicoties lielajam oriģinālo terakotas skulptūru skaitam. 19.gadsimta sākuma Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas katedrāle. Antonija pagalms - 15.gadsimta amatnieku pagalms. Pagalmā ietilpst: keramikas darbnīca, amatnieku māja un ģildes ēka. Jūgendstilā 20.gadsimtā celtā Sv. Pāvila baznīca. 1918.gadā būvētā Tartu teātra "Vanemuine" mazā ēka jūgendstilā. Un "Vanemuines" teātris, viena no skaistākajām pilsētas jūgendstila ēkām, kas tika uzbūvēta ar Igaunijas tautas finansiālu atbalstu 1906.gadā. 18.gadsimta beigās uzceltais Šķībais nams. Eņģeļu tilts, būvēts 19.gadsimta beigās, un Velna tilts, celts 1913.gadā. Pilsētu rotā skulptūra "Tēvs un dēls" un liels daudzums citu pieminekļu.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju
 
Pa ceļam kafijas pauze
 
Vēlu vakarā ierodamies Rīgā 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Tartu vēsturisko centru - 3.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Alatskivi pils:
apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 4.00 EUR
ekskursija ar vietējo gidu - 30.00 EUR grupai
 
Juhana Līva muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR
vietējā gida pakalpojumi - 10.00 EUR grupai
 
Vecticībnieku lūgšanu nams Varnjā: apmeklējums un ekskursija ar vietējo gidu - 50.00 EUR grupai
 
Vecticībnieku muzejs Kolkjā:
apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
vietējā gida pakalpojumi - 10.00 EUR grupai

Kostja sīpolu saimniecība: iepazīšanās ar sīpolu audzēšanas tradīcijām - 40.00 EUR grupai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Tartu Alatskivi-pils

Alatskivi-pils Juhana-Liva-muzejs Varnja Kolkja