Keilas ūdenskritums – Sūrupi bākas – Igaunijas brīvdabas muzejs – pasakainā senā Tallina

Harju gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 24.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Keila-Joa ciemā

Apbrīnosim Keilas ūdenskritumu. Ūdenskritums atrodas Harju apriņķī Keilas pagastā uz Keilas upes. Ūdenskrituma augstums ir 6 metri, platums - līdz 70 metriem, tādējādi pēc lieluma atpaliekot tikai no Narvas un Jegalas ūdenskrituma
Gleznainais Keilas ūdenskritums atrodas parka teritorijā. Ceļš no parka līdz ūdenskritumam iet gar upes gultni pāri diviem iekārtiem tiltiem. Uz Keilas upes blakus ūdenskritumam ir atjaunota hidroelektrostacija. Kā arī netālu atrodas viens no gleznākajiem atjaunotajiem īpašumiem Igaunijā - Keila-Joa pils Schloss Fall.
Vietējiem iedzīvotājiem kāzu dienā ir tradīcija apmeklēt ūdenskritumu, kur viņi pie tilta margām piestiprina slēdzenes ar saviem vārdiem, bet atslēga pēc tam tiek iemesta ūdenskritumā.

Ceļš tālāk ved uz Sūrupi pussalu Sūrupi ciemu

Apmeklēsim Sūrupi augšējo bāku. 1759.gadā kontradmirālis Mordvinovs Admiralitātes valdei iesniedza priekšlikumu par bākas būvniecību Sūrupi pussalā. 1760.gadā bāka sāka, iespējams, darboties ar atklātu uguni.
19.gadsimta beigās tika uzbūvēta bākas kompleksa dzīvojamā ēka, pirts, eļļas uzglabāšanas šķūnis, pagrabs un stallis. Kompleksu ieskāva augsts kaļķakmens žogs.
1951. gadā bāka tika rekonstruēta 22 metru augstumā, bet citā formā. Kompleksā tika uzcelta jauna ēka ģeneratoriem, un iznīcinātās ēkas vietā tika uzcelta jauna. 1998. gadā pie bākas uzstādīja jaunu luktura stabu un modernizēja apgaismes ķermeņus. 2011. gadā uz laternas staba jumta tika uzstādīts jauns LED apgaismojuma aprīkojums, gaismas augstums tika paaugstināts par 2 metriem, un tā sektors paplašinājās, sasniedzot 360⁰.
Mūsdienās bākā ir tehniskā izstāde, kas apmeklētājus iepazīstina ar Igaunijas kuģniecības vēsturi un Suurupi bākas.
No skatu laukuma 63 metru augstumā virs jūras līmeņa paveras brīnišķīgs skats uz Tallinas līci un Lohusalu līci.

Pēc tam apbrīnosim Sūrupi apakšējo bāku. Romantiskā Sūrupi apakšējā bāka, kas ir četrstūrveida piramīdas formas un kurai ir slīpais jumts, atrodas uz apbrīnojami skaistā Sūrupi smilšakmens stāvkrasta. Apakšējā bāka tika uzcelta 1859.gadā 2245 metru attālumā no augšējās bākas. Apakšējās bākas augstums no pamatnes ir 15 metri, bet augstums virs jūras līmeņa - 18 metri. Kopā ar akmens Sūrupi bāku tās veido līniju ar pārklājuma leņķi 246,5⁰, kas palīdz kuģiem izbraukt no Tallinas līča, kursēt starp Naisāres salu un Vahemadalu krastu. Bākas pilsētiņas teritorijā atrodas četras ēkas - 1911.gadā celtā dzīvojamā ēka un tehniskā ēka, 1881.gadā celtā degvielas uzglabāšanas ēka un bāka.
Sūrupi apakšējā bāka ir vecākā koka bāka Ziemeļeiropā. Tā ir iekļauta Starptautiskās Jūras palīglīdzekļu asociācijas navigācijas un bākas pakalpojumu (IALA) 100 visvērtīgāko darbojošos vēsturisko bāku sarakstā. Viss bākas komplekss ir valsts aizsardzības kultūras piemineklis.

Ceļojumu turpinām uz Tallinu

Tallina - Igaunijas Republikas galvaspilsēta, lielākā pilsēta valstī ar 438 tūkstošiem iedzīvotāju, liela pasažieru un kravas osta. Pirmais koka nocietinājums Tompea kalnā tika uzcelts 11.gadsimtā. 1219.gadā Lindanises apmetni iekaroja Dānijas krustneši, kuri pilsētu pārdēvēja par Rēveli. 13.gadsimta beigās Rēvele pievienojās Hanzas savienībai. 14.gadsimta vidū, iekšējo politisko grūtību dēļ, Dānijas karalis kopā ar Rēveli pārdeva savus īpašumus Ziemeļigaunijā Vācu ordenim. Livonijas kara laikā, 1561.gadā, Rēvele nokļuva zviedru kontrolē un kļuva par Zviedru Igaunijas jeb Igaunijas hercogistes administratīvo centru. Ziemeļu kara laikā 1710.gadā Zviedru Igaunija kopā ar Rēveli tika iekļauta cariskajā Krievijā. 1918.gadā Rēvelē tika pasludināta Igaunijas neatkarība, bet gadu vēlāk pilsēta ieguva tagadējo nosaukumu - Tallina. Pēc Otrā pasaules kara Igaunija kļuva par PSRS daļu. Atgūt savu neatkarību Igaunijai bija iespējams tikai 1991.gada augustā. Šodien Tallina ir moderna Eiropas galvaspilsēta ar lielu potenciālu un populārs tūrisma galamērķis. Tallinas vecpilsēta ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Apmeklējam Igaunijas brīvdabas muzeju. Tikai 15 minūšu brauciena attālumā no Tallinas centra atrodas pārsteidzoša vieta - Igaunijas brīvdabas muzejs, kas iepazīstina ar Igaunijas lauku arhitektūru un lauku dzīvi.
Muzejs dibināts 1957.gada 22.maijā, darboties tas sāka jau tā paša gada 1.jūnijā. Jūlijā muzejam tika piešķirti 66 ha zemes Tallinas apkārtnē, Kopli līča krastā 19.gadsimtā dibinātās Rocca al Mare muižas teritorijā. Būvējamais muzejs apmeklētājiem tika atvērts 1964.gada augustā.
Mūsdienās muzeja teritorija aizņem 72,22 ha, arhitektūras ekspozīcija ietver 74 ēkas. Muzeja 14 lauku mājas sniedz priekšstatu par to, kā 18. - 20.gadsimtos dzīvoja dažādas turības un nodarbošanās veida ģimenes. Kā jau katrā ciemā šeit ir baznīca, krogs, skola, vējdzirnavas, ugunsdzēsēju depo, ciema veikals un pie jūras šķūnis tīklu glabāšanai. Muzejā var iegādāties vietējo amatnieku rokdarbus, doties braucienā zirga pajūgā vai ciema krodziņā nobaudīt igauņu nacionālos ēdienus.

Pusdienas "Solaris" centrā restorānā "Lido". Ēdiens "Lido" vienmēr ir svaigs un gatavots no dabīgiem produktiem, bez sintētiskām krāsām un garšas pastiprinātājiem. "Lido" ēdienkartē katru dienu ir vairāk nekā 266 ēdienu.

Tālāk ekskursija kājām pa Tallinas vecpilsētu. Vecpilsēta nosacīti sastāv no divām daļām: Lejaspilsētas un Augšpilsētas. Augšpilsētā, kas uzbūvēta Tompea kalnā, sākotnēji dzīvoja muižniecība, tai pat laikā tirgotāji, amatnieki un citi mazāk pārtikuši iedzīvotāju slāņi apmetās Lejaspilsētā. Augšpilsētu no Lejaspilsētas atdalīja cietokšņa siena, kuras lielākā daļa ir lieliski saglabājusies arī līdz mūsdienām.
Ekskursijas laikā pa vecpilsētas pašām interesantākajām un skaistākajām vietām uzzināsiet par pilsētas dibināšanu un svarīgiem notikumiem, kas noteica Tallinas likteni. Dzirdēsiet stāstus par Tallinas iedzīvotājiem dažādos gadsimtos, redzēsiet senos torņus, pilsētas mūri, baznīcu smailes, "Veco Tomasu" uz rātsnama ēkas, ielas Lühike jalg un Pikk jalg, kas tulkojumā nozīmē "īsā kāja" un "garā kāja", tirgotāju mājas, ģildes un iedvesmosieties no viduslaiku arhitektūras.
Pastaiga sāksies Lejaspilsētas centrā - Rātslaukumā, kuru ieskauj izsmalcinātas tirgotāju mājas. Iepazīsieties ar Tallinas rātsnamu - vienīgo gotiskā stila rātsnamu, kas ir saglabājies Ziemeļeiropā. Ēkas vēsture aizsākās 13.gadsimtā, bet pašreizējo izskatu tā ieguva 1404.gadā. Viens no Tallinas simboliem vējrādītājs "Vecais Tomas" rātsnama torni rotā kopš 1530.gada. Redzēsim rātsnama aptiekas ēku - vienu no vecākajām aptiekām Eiropā, kas darbojas kopš 15.gadsimta sākuma. Izpētīsim Latīņu kvartālu un pabūsim bijušajā pilsētas galvenajā artērijā Pikk ielā. Redzēsim 1410.gadā celtās Lielās ģildes gotisko ēku, Melngalvju brālības namu - sabiedrisko ēku, kas 16.gadsimtā pārbūvēta renesanses stilā. Apbrīnosim vecpilsētas arhitektūras dominanti - Sv. Olafa (Oleviste) baznīcu, kas uzcelta 13.gadsimtā gotikas stilā un nosaukta par godu Norvēģijas karalim Olafam II Haraldsonam. 15. - 16.gadsimtu mijā galvenā torņa augstums ar smaili sasniedza 159 metrus, kas it kā padarīja Sv. Olafa baznīcu par augstāko celtni pasaulē. Aplūkosim 14.gadsimtā gotiskā stilā uzcelto Sv. Gara baznīcu, kas saglabājusi savu sākotnējo izskatu līdz mūsdienām, un Sv. Pētera un Pāvila katoļu katedrāli, kas celta neoklasicisma stilā 1845.gadā. Apbrīnosim vācu tirgotāju 13.gadsimta vidū dibināto gotisko Sv. Nikolaja baznīcu (Niguliste). Tās lieliskā baroka smaile, kas vainagota ar gaiļa formas vējrādītāju, ir redzama no jebkura Augšpilsētas punkta. Apskatīsim Igaunijas vecākā katoļu klostera - 13.gadsimtā dibinātā dominikāņu Sv. Katrīnas klostera, drupas, kā arī Katrīnas šķērsielu un Meistaru pagalmu.
Pēc Lejaspilsētas aplūkošanas, šķērsosim robežu un pāriesim uz Augšpilsētu, kurā dzīvoja bruņinieki, muižnieki un garīdznieki. Redzēsim īstu bruņinieka pili, turīgu muižnieku savrupmājas un uzzināsim par viņu dzīvi. Apmeklēsim vienu no Tallinas vecākajiem laukumiem - Kiriku laukumu, kur atrodas 1848.gadā neorenesanses stilā celtais Igaunijas bruņniecības nams. Redzēsim 13.gadsimtā dibināto baltakmens luterāņu Doma katedrāli, kas veltīta Svētajai Jaunavai Marijai, un Aleksandra Ņevska pareizticīgo katedrāli. Katedrāle tika uzcelta 1900.gadā, lai pieminētu imperatora Aleksandra III brīnumaino izglābšanos dzelzceļa avārijā 1888.gada 17.oktobrī. Pabūsim pie senās Tompea pils, ko 1219.gadā dibināja Dānijas karalis Valdemārs II. 13. - 14.gadsimtos akmens cietoksnis kalpoja par galveno atbalsta bāzi dāņiem Baltijas valstīs. Mūsdienās "Garā Hermaņa" tornī katru dienu tiek pacelts Igaunijas valsts karogs. Bet kādreizējā gubernatora pilī sanāk Igaunijas Republikas parlaments. No Augšpilsētas skatu laukumiem varēsiet apbrīnot skaisto skatu uz Tallinas vecpilsētu, redzēt daļu Tallinas līča un ostas un uzņemt neaizmirstamas fotogrāfijas.
Pēc tam nokāpsim līdz Dānijas karaļa dārzam - vienai no romantiskākajām vietām Tallinā. Saskaņā ar leģendu, Dānijas karaļa dārzs Tompea kalna nogāzē ir vieta, kur parādījās Dānijas valsts karogs. Un par šo leģendu vēsta skulptūra "Parādījās karogs".
Atpakaļceļš uz Lejaspilsētu ies pa Lühike jagl (Īsās kājas) ielu.
 
Brīvais laiks
 
Vakarpusē izbraucam uz Rīgu
 
Ceļš pa Igauniju un Latviju
 
Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Tallinas vecpilsētu - 6.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Sūrupi augšējā bāka - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 3.00 EUR
 
Igaunijas brīvdabas muzejs - pieaugušajiem 10.00 EUR, bērniem 7.00 EUR
 
 
Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!
 
 

 

Keilas-udenskritums Surupi-bakas Tallina

Tālāk ekskursija kājām pa Tallinas vecpilsētu. Vecpilsēta nosacīti sastāv no divām daļām: Lejaspilsētas un Augšpilsētas. Augšpilsētā, kas uzbūvēta Tompea kalnā, sākotnēji dzīvoja muižniecība, tai pat laikā tirgotāji, amatnieki un citi mazāk pārtikuši iedzīvotāju slāņi apmetās Lejaspilsētā. Augšpilsētu no Lejaspilsētas atdalīja cietokšņa siena, kuras lielākā daļa ir lieliski saglabājusies arī līdz mūsdienām.

Ekskursijas laikā pa vecpilsētas pašām interesantākajām un skaistākajām vietām uzzināsiet par pilsētas dibināšanu un svarīgiem notikumiem, kas noteica Tallinas likteni. Dzirdēsiet stāstus par Tallinas iedzīvotājiem dažādos gadsimtos, redzēsiet senos torņus, pilsētas mūri, baznīcu smailes, “Veco Tomasu” uz rātsnama ēkas, ielas Lühike jalg un Pikk jalg, kas tulkojumā nozīmē “īsā kāja” un “garā kāja”, tirgotāju mājas, ģildes un iedvesmosieties no viduslaiku arhitektūras.

Mūsu pastaiga sāksies Lejaspilsētas centrā - Rātslaukumā, kuru ieskauj izsmalcinātas tirgotāju mājas. Iepazīsieties ar Tallinas rātsnamu - vienīgo gotiskā stila rātsnamu, kas ir saglabājies Ziemeļeiropā. Ēkas vēsture aizsākās 13.gadsimtā, bet pašreizējo izskatu tā ieguva 1404.gadā. Viens no Tallinas simboliem vējrādītājs “Vecais Tomas” rātsnama torni rotā kopš 1530.gada. Redzēsim rātsnama aptiekas ēku - vienu no vecākajām aptiekām Eiropā, kas darbojas kopš 15.gadsimta sākuma. Izpētīsim Latīņu kvartālu un pabūsim bijušajā pilsētas galvenajā artērijā Pikk ielā. Redzēsim 1410.gadā celtās Lielās ģildes gotisko ēku, Melngalvju brālības namu - sabiedrisko ēku, kas 16.gadsimtā pārbūvēta renesanses stilā. Apbrīnosim vecpilsētas arhitektūras dominanti - Sv. Olafa (Oleviste) baznīcu, kas uzcelta 13.gadsimtā gotikas stilā un nosaukta par godu Norvēģijas karalim Olafam II Haraldsonam. 15. - 16.gadsimtu mijā galvenā torņa augstums ar smaili sasniedza 159 metrus, kas it kā padarīja Sv. Olafa baznīcu par augstāko celtni pasaulē. Aplūkosim 14.gadsimtā gotiskā stilā uzcelto Sv. Gara baznīcu, kas saglabājusi savu sākotnējo izskatu līdz mūsdienām, un Sv. Pētera un Pāvila katoļu katedrāli, kas celta neoklasicisma stilā 1845.gadā. Apbrīnosim vācu tirgotāju 13.gadsimta vidū dibināto gotisko Sv. Nikolaja baznīcu (Niguliste). Tās lieliskā baroka smaile, kas vainagota ar gaiļa formas vējrādītāju, ir redzama no jebkura Augšpilsētas punkta. Apskatīsim Igaunijas vecākā katoļu klostera - 13.gadsimtā dibinātā dominikāņu Sv. Katrīnas klostera, drupas, kā arī Katrīnas šķērsielu un Meistaru pagalmu.

Pēc Lejaspilsētas aplūkošanas, šķērsosim robežu un pāriesim uz Augšpilsētu, kurā dzīvoja bruņinieki, muižnieki un garīdznieki. Redzēsim īstu bruņinieka pili, turīgu muižnieku savrupmājas un uzzināsim par viņu dzīvi. Apmeklēsim vienu no Tallinas vecākajiem laukumiem - Kiriku laukumu, kur atrodas 1848.gadā neorenesanses stilā celtais Igaunijas bruņniecības nams. Redzēsim 13.gadsimtā dibināto baltakmens luterāņu Doma katedrāli, kas veltīta Svētajai Jaunavai Marijai, un Aleksandra Ņevska pareizticīgo katedrāli. Katedrāle tika uzcelta 1900.gadā, lai pieminētu imperatora Aleksandra III brīnumaino izglābšanos dzelzceļa avārijā 1888.gada 17.oktobrī. Pabūsim pie senās Tompea pils, ko 1219.gadā dibināja Dānijas karalis Valdemārs II. 13. - 14.gadsimtos akmens cietoksnis kalpoja par galveno atbalsta bāzi dāņiem Baltijas valstīs. Mūsdienās “Garā Hermaņa” tornī katru dienu tiek pacelts Igaunijas valsts karogs. Bet kādreizējā gubernatora pilī sanāk Igaunijas Republikas parlaments. No Augšpilsētas skatu laukumiem varēsiet apbrīnot skaisto skatu uz Tallinas vecpilsētu, redzēt daļu Tallinas līča un ostas un uzņemt neaizmirstamas fotogrāfijas.