×

Brīdinājums

JFolder: :files: Izvēlētais ceļš nav mape. Ceļš: /mnt/hdd2/www/vhosts/santur.com.lv/httpdocs/images/Tartu_muzejs_Peltsama_Vilande

×

Paziņojums

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Tartu_muzejs_Peltsama_Vilande

Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Tartu-Igaunijas bohēmijas pilsēta – burvīgā Peltsamā pilsētiņa: tilti, parki, rozes un vīns!.. – senā Vīlandes pilsēta

Pyltsamaa gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 23.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Tartu pilsētā

Ekskursija kājām pa pilsētas vēsturisko centru. Tartu ir otra lielākā Igaunijas pilsēta, pie Emajegi upes. Rakstos pirmo reizi minēta 1030.gadā, kad to iekaroja Kijevas Krievzemes kņaza Jaroslava Gudrā karaspēks. Apdzīvoto vietu viņš nosauca par Jurjevu, savā kristītajā vārdā. 1224.gadā Jurjevu iekaroja Zobenbrāļu ordenis. Pēc pilsētas pārdēvēšanu par Tērbatu, bīskaps Hermanis fon Bukshēvdens to padarīja par Tērbatas bīskapijas centru. No 1276.gada līdz 16.gadsimta vidum Tērbata bija Hanzas savienības locekle. Karu laikā 16. un 17.gadsimtā Tērbata vairākkārt mainīja valstisko piederību – Polijas-Lietuvas ūnijai, Krievijai un Zviedrijai. 1632.gadā, Zviedrijas Karalistes laikā, tika atvērta Gustava akadēmija (tagad Tartu universitāte). 1704.gada vasarā, Ziemeļu kara laikā, Tērbatu iekaroja krievu cara Pētera I karaspēks. Saskaņā ar Krievija imperatora Aleksandra I rīkojumu 1802.gadā universitātes darbība tika atjaunota ar nosaukumu Ķeizariskā universitāte Tērbatā. 1893.gadā, kad imperatora Aleksandrs III laikā notika Baltijas reģiona rusifikācija, pilsētai tika atgriezts Jurjevas nosaukums. 1919.gada 14.janvārī igauņu karaspēks izdzina Sarkano armiju no Jurjevas. Igaunijas Republikā laikā pilsēta tika pārdēvēta par Tartu.
Mūsdienās Tartu ir zaļa un mājīga studentu, intelektuāļu un radošo profesiju cilvēku pilsēta. Šeit atrodas vecākā universitāte Ziemeļeiropā. Pilsēta ir slavena ar saviem muzejiem, daudziem apskates objektiem, restorāniem un naktsklubiem. Vienmēr ir iespēja apmeklēt interesantas teātra izrādes, koncertus un festivālus. Galvenie pilsētas apskates objekti: Rātslaukums, ko ieskauj klasiskas 18.gadsimta savrupmājas. Laukuma centrā atrodas 1786.gadā celtais Tartu rātsnams un strūklaka "Skūpstošies studenti". Doma kalns - kopš 19.gadsimta vieta ir pārvērsta par parku. 13.gadsimta Doma baznīcas drupas. Tartu senais Anatomikums, kas celts 19.gadsimta sākumā. Tartu Universitātes observatorija, celta 1808.gadā. Zviedru monarha Gustava II Ādolfa 17.gadsimtā dibinātā Tartu universitāte. Sv. Jāņa baznīca, uzceltā 14.gadsimtā gotikas stilā, ir unikāls arhitektūras piemineklis, pateicoties lielajam oriģinālo terakotas skulptūru skaitam. 19.gadsimta sākuma Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas katedrāle. Antonija pagalms - 15.gadsimta amatnieku pagalms. Pagalmā ietilpst: keramikas darbnīca, amatnieku māja un ģildes ēka. Jūgendstilā 20.gadsimtā celtā Sv. Pāvila baznīca. 1918.gadā būvētā Tartu teātra "Vanemuine" mazā ēka jūgendstilā. Un "Vanemuines" teātris, viena no skaistākajām pilsētas jūgendstila ēkām, kas tika uzbūvēta ar Igaunijas tautas finansiālu atbalstu 1906.gadā. 18.gadsimta beigās uzceltais Šķībais nams. Eņģeļu tilts, būvēts 19.gadsimta beigās, un Velna tilts, celts 1913.gadā. Pilsētu rotā skulptūra "Tēvs un dēls" un liels daudzums citu pieminekļu.
 
Brīvais laiks

Tālāk ceļš ved uz Peltsamā pilsētiņu

Ekskursija "18 Peltsamā tilti". Peltsamā, kas atrodas Igaunijas galveno ceļu krustojumā, ir slavena ar tiltiem, parkiem, rozēm un vīniem!...
Peltsamā (līdz 1917.gadam Oberpalena jeb Augstpāle) ir pilsēta Igaunijas vidienē Jēgevama apriņķī. Atrodas pie Peltsamā upes. Tā ir neatkarīga pilsēta un neietilpst nevienā novadā. Pilsētiņā dzīvo aptuveni 4000 cilvēku.
1272.gadā Vācu ordenis šajā vietā uzbūvēja akmens pili-cietoksni un nosauca to par Oberpahlen (igauņu valodā Põltsamaa). No 1570. līdz 1578.gadam tā bija Livonijas karaļa Magnusa dzīvesvieta.
1950. - 1962.gados pilsēta bija Peltsamā apgabala centrs. Gandrīz 100 gadus Peldsamā tiek ražoti augļu un ogu vīni. Peltsamā pārtikas kombināts bija pirmais pasaulē, kas sāka ražot pārtiku tūbiņās kosmonautiem. Jau vairāk nekā 20 gadus Peltsamā pastāv rožu dārzs.
Peltsamā pilsētas teritorijā kādreiz atradās trīs muižas, tieši tāpēc šeit ir tik daudz parku, upēs ir uzbērtas salas, bet tiltu ir pat 18, tie šķērso Peltsamaa upi un savieno krastus ar upju salām. Jaunākais no tiltiem ir Kirikumae jeb Parvei tilts - piekaramais tilts, kas uzbūvēts 2006.gadā senā tilta vietā.
No viena upes krasta uz otru ir uzcelti 4 tilti, bet ar automašīnu var šķērsot tikai pa vienu no tiem - Lielo tiltu. 2013.gadā Lielā tilta aizsprosts tika pārbūvēts, uzbūvējot zivju ceļu - to nosauca par Peltsamā gadsimta celtni.

Pēc tam apmeklēsim Peltsamā rožu dārzu. Pateicoties šeit piedāvātajai rožu šķirņu daudzveidībai, šis rožu dārzs ir lielākais Baltijas valstīs un ir viens no desmit lielākajiem Eiropas rožu dārziem, katru gadu tas sabiedrībai piedāvā jaunas šķirnes.
Rožu dārzā ir vairāk nekā 5000 rožu stādu un apmēram 1000 dažādu rožu šķirņu. Ekskursijas laikā iepazīsiet dažādas rožu šķirnes, to vēsturi un leģendas, kā arī citas interesantas lietas. Rožu ziedēšanas laiks parasti ilgst no jūnija vidus līdz septembra vidum, atkarībā no laika apstākļiem.

Dodamies uz Peltsamā cietoksni

Peltsamā akmens cietoksnis tika uzcelts upes krastā 1272.gadā. No 1570. līdz 1578.gadam Peltsamā cietoksnis bija Livonijas karaļa Magnusa rezidence. 18.gadsimtā Voldemārs Johans fon Lauvs vairākkārt nopostīto cietoksni pārbūvēja par lepnu rokoko stilā veidotu pili. Pils un no lielgabalu torņa pārbūvētā Nigulistes baznīca 1941.gadā nodega. Peltsamā igauņu evaņģēliski luteriskā baznīca Niguliste 1952.gadā no kara laika drupām tika uzbūvēta no jauna, bet pils sienu konservācija sākās 20.gadsimta 70.gados.
Šodien Peltsamā pils pagalmā atrodas: Peltsamā tūrisma informācijas centrs un muzejs, vīna pagrabs ar pārtikas muzeju, Igaunijas Preses muzejs, galerija pART, dažādas amatniecības darbnīcas un restorāns "Lossi". Pils pagalmā notiek arī brīvdabas pasākumi.
Apmeklēsim Peltsamā muzeju. 1997.gadā dibinātais muzejs atrodas starp senā Peltsamā cietokšņa sienām. Peltsamā muzejs iepazīstina cietokšņa, pilsētas un draudzes krāšņo pagātni. Muzeja galvenajā kolekcijā ir vairāk nekā 5000 fotogrāfiju un 4000 priekšmetu, ieskaitot dokumentus.
Tālāk apmeklēsim Peltsamā vīna pagrabu - Peltsamā tūrisma magnētu. Vīna pagrabā tiek piedāvāti dabiski augļu un ogu vīni, no kuriem daži ir svaigi un jauni, citi ir izturēti un nobrieduši.
Šeit jūs varēsiet nobaudīt piecas vīna šķirnes ar siera uzkodām, kā arī iegādāties tajā brīdī uz vietas esošos vīnus.
Vīna darīšanas tradīcijas Peltsamā aizsākās 1920.gadā. Šodien rūpnīcas sortimentā ir dzirkstošais vīns, deserta vīni, vintāžas vīni, vairāku veidu karstvīni un sausais ābolu sidrs. Viss nepieciešamais vīnu pagatavošanai tiek iegūts no Igaunijas augļu un ogu dārziem.
Vīna pagrabā apskatīsim arī Peltsamā Pārtikas muzeju. Muzejs iepazīstina apmeklētājus ar pārtikas ražošanas vēsturi Peltsamā pilsētā, sākot ar ETK Põltsamaa rūpnīcas izveidi 20.gadsimta 20.gados, kad šeit tika ražota kafija, kartupeļu ciete un vīns. Tāpat jūs sagaida ceļojums atpakaļ padomju laikos, kad vispopulārākie bija kosmonautiem paredzētie izstrādājumi tūbiņās, un mūsdienu produktu ekspozīcija.

Ceļojumu turpinām uz Vīlandes pilsētu

Ekskursija kājām pa pilsētas vēsturisko centru. Vīlande - viena no vecākajām Igaunijas pilsētām, kas atrodas tāda paša nosaukuma ezera krastā, skaistu mežu ieskauta. Pirmās rakstiskās ziņas par apdzīvotu vietu Vīlandē ir no 1154.gada. 13.gadsimta sākumā šīs zemes iekaroja Zobenbrāļu ordenis. 1224.gadā senās igauņu apmetnes vietā sāka būvēt iespaidīgu ordeņa akmens cietoksni. Rīgas arhibīskaps 1283.gadā apdzīvotai vietai, kas ieskāva Fellinas cietoksni, piešķīra pilsētas tiesības. 14.gadsimta sākumā Fellina kļuva par Hanzas savienības locekli. Livonijas kara laikā Fellīnu iekaroja krievu karaspēks un daļēji iznīcināja. Bet poļu - zviedru kara laikā, un, pēc tam, kad 1602.gadā Fellīnu iekaroja poļi, no bijušās pilsētas varenības palika tikai dažas sienas. 17.gadsimtā, kad Fellina bija Zviedrijas pakļautībā, tai tika atņemtas pilsētas tiesības. 1783.gadā Krievijas ķeizariene Katrīna II atjaunoja pilsētas tiesības un Fellīna kļuva par apriņķa centru. 1919.gadā Fellina tika pārdēvēta par Vīlandi (igauniski - Viljandi).
Mūsdienās Vīlande piesaista tūristus ar savu bagāto vēsturi un gleznaino dabu. Ievērojamākās pilsētas vietas: 13.gadsimta Fellinas pils drupas, neogotikas stila Sv. Pāvila baznīca, 19.gadsimta Vīlandes rātsnams, 17.gadsimta Sv. Jāņa baznīca. Mājīgās senās Vīlandes ieliņas ar koka apbūvi. Vecs, 1911.gadā celts, 30 metrus augsts ūdenstornis. Neorenesanses stila pilsētas tiesas ēka, Vīlandes muiža - baronu fon Ungernu-Šternbergu bijusī muiža. Pilsētas ainu atdzīvina lielas sarkanas betona zemenes un daudzie pieminekļi.
 
Brīvais laiks
 
Vakarpusē izbraucam uz Rīgu
 
Ceļš pa Igauniju un Latviju
 
Pa ceļam kafijas pauze
 
Vēlu vakarā ierodamies Rīgā 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Tartu vēsturisko centru - 3.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu "18 Peltsamā tilti" - 2.00 EUR personai
 
* ekskursija ar vietējo gidu pa Vīlandes vēsturisko centru - 3.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Peltsamā rožu dārzs:
apmeklējums - 3.00 EUR apmeklētājam
apmeklējums ar vietējo gidu - 5.00 EUR apmeklētājam
 
Peltsamā cietoksnis:
Peltsamā muzejs - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR
Peltsamā vīna pagrabs - 5 vīna šķirņu ar siera uzkodām degustēšana - 6.00 EUR pieaugušajiem
Peltsamā Pārtikas muzejs - apmeklējums bezmaksas

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

{gallery}Tartu_muzejs_Peltsama_Vilande{/gallery}

 

Vilande Peltsama Tartu