Ungurmuiža – senās Cēsis – stipro dzērienu uzņēmums "Veselības laboratorija" – Āraišu ezerpils un Ieriķu dzirnavas

Cesu gerbonis Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 18.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Raiskumā

Apmeklējam Ungurmuižu, kas ir unikāls 18.gadsimta koka ēku arhitektūras ansamblis, kura centrā atrodas vienīgā, līdz mūsdienām saglabājusies baroka laika koka kungu māja Latvijā. Muižas kompleksā ietilpst: kungu māja, kādreizējās skolas ēka, pārvaldnieka ēka, klēts, saimniecības ēka, kā arī tējas namiņš, kas ierīkots vecu ozolu parkā, no kura līkumaina taciņa ved uz Meža parku.
1732.gadā celta Ungurmuižas kungu māja ir vecākā koka dzīvojamā ēka Latvijā. Tās īpašā vērtība ir greznie sienu gleznojumi, ko radījis Limbažu gleznotājs Georgs Dītrihs Hinšs. Barona Kampenhauzena, kuram kādreiz piederēja īpašums, bijušo guļamistabu sargā divi uz sienas uzgleznoti grenadieri. Citas telpas ir rotātas ar ziedu motīviem, apgleznotām tapetēm un drapējumiem, kā arī ainām no militārām kampaņām un barona ceļojumiem uz tālām zemēm. Savukārt ģimenes kapela ir dekorēta ar eņģeļa attēlu un moto: "Vienotība, mīlestība, uzticība".
Mūsdienās Ungurmuižā ir muzejs un atpūtai viesu nams. Īpašo muižas atmosfēru var sajust, apmeklējot tējas namiņu, izstādes vai pastaigājoties pa veco parku ar milzīgajiem ozoliem. Ungurmuižas restorāna pavāri piedāvā saskaņā ar gadsimtiem senām receptēm gardus ēdienus, no vietējiem sezonai atbilstošiem produktiem.

Pēc tam izbraucam uz Cēsīm

Cēsis ir viena no vecākajām pilsētām Latvijā ar vairāk nekā 800 gadu vēsturi. Pirmo reizi šī vieta minēta 1206.gadā, kad vendi pārgāja kristīgajā ticībā un kļuva par Livonijas bīskapijas padotajiem. Ap 1220.gadu Zobenbrāļu ordenis uzcēla mūra pili, kuras būvniecības laikā pilsēta saņēma savu pirmo nosaukumu - Vendene. Kopš 1237.gada Vendenes pils bija viens no galvenajiem Livonijas ordeņa centriem un tā mestru rezidence. Visstraujākā pilsētas attīstība notika Livonijas laikā, kad Vendene kļuva par Livonijas galvaspilsētu un galveno Vidzemes attīstības centru. 1323.gadā Vendene ieguva pilsētas tiesības, bet no 1367.gada bija Hanzas savienības locekle. 1472.gadā Vendenē tika atvērta naudas kaltuve, kur vienlaikus ar Rīgu, tika kaltas pirmās Livonijas ordeņa monētas. Vendene - vienīgā pilsēta Livonijā, kur tika izgatavotas zelta un sudraba monētas ar uzrakstu (Moneta Wendes vai Moneta Wenden).
Jau 19.gadsimta beigās Cēsis kļuva par kultūras pasākumu, mākslas un atpūtas centru kā Vidzemes reģionā, tā visā Latvijā. Cēsu kultūrvidi ietekmē Cēsu viduslaiku pils radītais kultūrvēsturiskais mantojums, vecpilsēta ar saglabājušos ielu tīklu ar akmens un koka ēkām, Gaujas upes krastos uzceltās koka savrupmājas, kā arī senie īpašumi. Katru vasaru šeit notiek laikmetīgās mākslas festivāls "Cēsis", kura laikā var apmeklēt vairākus desmitus kultūras un mākslas notikumu - izstādes, koncertus un teātra izrādes.
Par Latvijas karoga dzimteni tiek uzskatītas Cēsis. Atskaņu hronikā pieminēta cēsinieku armija, kas Rīgas kaujā 1279.gadā devās zem sarkanbaltsarkanā karoga. Pirmais Latvijas valsts karogs apskatāms Cēsu Jaunajā pilī.

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru, pa 18. - 19.gadsimta ieliņām ar akmens un koka ēku apbūvi, un iepazīsim Cēsu seno vēsturi un mūsdienu dzīvesveidu. Ejot pa Vienības laukumu un cauri viduslaiku Raunas vārtiem ieiesim pašā vecpilsētas sirdī. Apskatīsim Cēsu Jauno pili, kas ir valsts nozīmes 18. - 19.gadsimtu arhitektūras piemineklis. Redzēsim Cēsu simbolu - viduslaiku Cēsu pils drupas, kas kopā ar pils parku rada pilsētas romantisko atmosfēru. Aplūkosim parka ievērojamākās vietas un Cēsu Kristus Apskaidrošanas pareizticīgo baznīcu, kas uzcelta parka kalnā. Aiziesim līdz Līvu laukumam, kas 13.gadsimta pirmajā pusē bija vienīgais tirgus laukums pilsētā - vēl pirms Rožu laukuma izveidošanas. Blakus laukumam redzēsim Komtešu jeb tautā saukto Princešu namu. Tad izstaigāsim Rožu laukumu, kas ir galvenais pilsētas tirdzniecības laukums kopš 13.gadsimta vidus, un apmeklēsim laukuma dominanti - Svētā Jāņa baznīcu. Šī ir lielākā viduslaiku baznīca Latvijā ārpus Rīgas. Tā tika celta 1281. - 1284.gados un bija Livonijas ordeņa galvenais dievnams. No 1582. līdz 1621.gadam tā bija galvenā katoļu baznīca Livonijas bīskapijā, bet no 1621.gada tā kļuva par luterāņu baznīcu. Kalpojusi kā maģistru un bīskapu apbedīšanas vieta.

Brīvais laiks

Vēlāk izbraucam uz Līviem

Ekskursija un stipro dzērienu degustēšana uzņēmumā "Veselības laboratorija"Spēcīgi un dabas aromātu pilni - tā var raksturot ģimenes uzņēmuma "Veselības laboratorija" ražotos alkoholiskos dzērienus. Stiprie alkoholiskie dzērieni, destilāti un degvīns ir izgatavoti no pašu ražota augstas kvalitātes spirta, kura ražošanu kontrolē ar farmaceitisku precizitāti. Uzlējumus gatavo tikai no Latvijas biosistēmā savāktajām ogām un garšaugiem, no kuriem lielākā daļa veselības uzturēšanai tiek izmantoti kopš seniem laikiem.
Īpašs uzņēmuma lepnums ir "Cēsis Speciālais" - astoņu ogu uzlējums, kas palīdz pilnības meklētājiem. Ir vēl "Ķirbju brendijs" no pašu audzētiem ķirbjiem, "Ābolu destilāts", kas ražots no Amatas novadā ievāktu ābolu sulas un trīs gadus nogatavināts uz Latvijas ozola, un "Sarkano klinšu ūdens" - degvīns, kas gatavots no īpaši tīra un mīksta avota ūdens. Uzlējumu aprakstos vienlaikus var izlasīt kā dzejoļus, tā senas raganu burvestības.
Ekskursijas laikā apmeklēsiet uzņēmumu, iepazīsieties ar tā vēsturi un uzzināsiet kā radās ideja izveidot "Veselības laboratoriju". Jums būs iespēja nobaudīt un izbaudīt "Veselības laboratorijas" produkcijas garšu dažādību!
Garšīgos alkoholiskos dzērienus varēsiet iegādāties uz vietas pie ražotāja.

Tālāk ceļš ved uz Āraišiem

Aplūkosim Āraišu ezerpils arheoloģisko parku. Āraišu ezerpils ir vienīgā 8. līdz 10.gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā, unikāls objekts, kas 2020.gadā nominēts kā Latvijas arheoloģijas piemineklis. Āraišu arheoloģiskais parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos autentiskā vidē un Vidzemei raksturīgo labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu.
Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks sevī ietver ezera krastā apskatāmo Āraišu kastellas tipa viduslaiku pils drupas, rekonstruētās ezera mājokļu ēkas, bet Meitu salā apskatāmās celtnes veidotas kā rekonstrukcijas pēc iegūtajiem arheoloģiskajiem datiem par šāda veida akmens un bronzas laikmeta mājokļiem. Šeit varat uzzināt, kā dzīvoja vietējie iedzīvotāji, ko viņi ēda un kā ģērbās, kāpēc ezera pils tika appludināta un kā tā atkal tika atjaunota.
Apmeklētāju centrā apskatāma pastāvīgā ekspozīcija, kurā izzinošā veidā pirmo reizi kopš izrakumu veikšanas ir iepazīstamas tajos iegūtās oriģinālās liecības un Jāņa Apala stāsts.

Ceļojumu turpinām uz Ieriķiem
 
Apmeklēsim Ieriķu dzirnavas - neskartu latviskās dabas caurvītu parku Amatas novadā, kuram cauri plūst straujākā Latvijas upe Melderupe.
Ieriķu dzirnavu parka teritorijā ir vairāki ūdenskritumi, no kuriem viens ierindojas Latvijas augstāko ūdenskritumu sarakstā kā 3 augstākais. Ņemot vērā, ka Melderupe ir izteikta lašupe, katru gadu rudenī (kad diennakts vidējā temperatūra sasniedz +6 C) iespējams vērot kā upē nārstot nāk laši, un kā tie mēģina pārvarēt lielākā ūdenskrituma augstumu.
Ieriķu dzirnavas sevī ietver vairāk nekā 350 gadus vecos dzirnavu mūrus, jo pirmo reizi Ieriķu muižas kartē tās parādās 1681.gadā. Savulaik tās tika uzceltas kā Ieriķu muižas saimniecības sastāvdaļa. 1924.gadā tās iegādājās un par īpašnieku kļuva Jorģis Ziemelis, kura pēcnācēji vēl šobrīd saimnieko dzirnavu teritorijā. Savu gaitu vērienīgi ir atsācis Baltijā viens no lielākajiem ūdensratiem, kurš nodēvēts par godu dzimtas pirmajam saimniekam Jorģim.
Kad Jorģis apsaimniekoja šo zemi, viņš dzirnavu teritorijā atklāja enerģētiski spēcīgu vietu, uz kuras tika iestādītas četras likteņa liepas - par godu viņa meitām. Mūsdienās uz likteņa liepām ved kāpnes, kas apmeklētājiem dod iespēju tuvu pienākt un uzsūkt šīs vietas enerģiju.
Pilnveidojot parka teritoriju, to caurvij savdabīga floristikas ekspozīcija - Latvijas sūnu veidoti dzīvnieku tēli to dabīgajos izmēros un mūsu, nu jau slavenie, atmodinātie akmens ūdensveči upes krastos.
Parks ir arī vieta ģimenes piknikiem vai lielāku grupu pasākumiem.
Tuvējā "Dzirnakmeņu" krodziņā iespējams ieturēt sātīgas pusdienas un nobaudīt pašceptos konditorejas izstrādājumus!

Pēc tam dodamies uz Rīgu

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Ungurmuiža - pieaugušajiem 4.00 EUR, bērniem 2.00 EUR. Muižas gida pakalpojumi - 50.00 EUR grupai

"Veselības laboratorija": ekskursija un stipro dzērienu degustēšana - pieaugušajiem 5.00 EUR

Āraišu ezerpils - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

Ieriķu dzirnavas - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR

 

 

Ungurmuiza Cesis Veselibas-laboratorija Araisu-ezerpils Ieriku-dzirnavas