Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Turaidas muzejrezervāts – Gūtmaņala – Siguldas Jaunā pils un pils kvartāls – Livonijas ordeņa Siguldas pilsdrupas – Siguldas evaņģēliski luteriskā baznīca – Krimuldas muiža un muižas vīna "Cremon" degustēšana

Sigulda gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena no 22.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

9.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Siguldā

Sigulda - viens no gleznainākajiem Latvijas nostūriem, "Latvijas Šveice", rīdzinieku un ārvalstu tūristu iecienīta atpūtas vieta. To apmeklē aptuveni miljons tūristu gadā!..
Sigulda ir pilsēta Vidzemē, Siguldas novada administratīvais centrs ar aptuveni 14 500 iedzīvotājiem. Tā atrodas 50 km attālumā no Rīgas, Gaujas upes abos krastos un krāšņas dabas ieskauta, pilsētas apkārtne ietilpst Gaujas nacionālajā parkā.
Sigulda pirmoreiz vēstures avotos minēta 1207. gadā, kad tās apkārtnes zemes tika sadalītas starp Zobenbrāļu ordeni un Rīgas arhibīskapu Albertu un tika celta ordeņa Segewold pils.
Notikumiem bagātā vēsture Siguldas apkārtnē atstājusi pilis un cietokšņus, Gaujas ielejā atrodas Baltijā lielākā grotai līdzīgā ala - Gūtmaņala, šeit ir Latvijā vienīgais trošu ceļš ar gaisa tramvaju, kas savieno pakalnus Siguldā un Krimuldā. Šķēršļu trases "Mežakaķis" un "Tarzāns", kas atrodas Gaujas stāvajās nogāzēs, ļauj ikvienam izbaudīt ne tikai fiziskās aktivitātes, bet arī skaistas ainavas. Ziemā Sigulda pārvēršas par galveno distanču un kalnu slēpošanas kūrortu Latvijā. Šeit atrodas Baltijā vienīgā bobsleja trase, kurā notiek starptautiskas bobsleja un kamaniņu sacensības.

Apmeklēsim Turaidas muzejrezervātu - īpaši aizsargājamu kultūras pieminekli. Turaidas muzejrezervāts izveidots 1988. gadā uz Siguldas novadpētniecības muzeja bāzes. Plašā Turaidas muzejrezervāta teritorija ir bagāta ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kas vēsta par notikumiem vairāk nekā 1000 gadu garumā, sākot ar 11. gadsimtu. Mūsdienās muzejrezervāta 57,86 ha plašajā teritorijā atrodas Turaidas pils, Turaidas Rozes piemiņas vieta, Baznīckalns, Dainu kalns un Turaidas muižas ēkas. Šobrīd Turaidas vēsturiskā centra ēkās-pieminekļos un kultūrvidē izveidotas 40 muzeja ekspozīcijas, kuru veidošanā izmantots bagātīgs un interesants muzeja krājums ar vairāk nekā 90 000 vienībām.
Apmeklēsim Turaidas mūra pili, kuru sāka būvēt 1214. gadā Rīgas bīskapa Alberta vajadzībām (agrāk šajā vietā bija Gaujas lībiešu vadoņa Kaupo koka pils). Pilī aplūkosim izstādes, kas atspoguļo pils vēsturi un rāda senlietas, kas atrastas pils izpētes laikā. No Turaidas pils 38 metrus augstā torņa apbrīnosim brīnišķīgo Gaujas senlejas un tās apkārtnes panorāmu.
Baznīckalnā apskatīsim Turaidas luterāņu baznīcu un ekspozīciju "Turaidas baznīcas un draudzes vēsture". 1750. gadā celtā Turaidas baznīca ir viena no vecākajām koka baznīcām Latvijā. No 18. gadsimta vidus līdz mūsdienām tā saglabājusies bez būtiskām pārbūvēm.
Baznīcas simtgadīgas liepas pakājē apmeklēsim 17. gadsimta sākumā Turaidā dzīvojušās Maijas - Turaidas rozes piemiņas vietu. Viņas dzīvesstāsts un traģiskā nāve ir kļuvuši par romantisku leģendu par patiesu mīlestību, godu un personības spēku.
Apskatīsim plašās Turaidas muižas ēkas, kur vēsturisko ēku ekspozīcijās ietverts stāstījums par muižas 300 gadu vēsturi.
Turaidas muižas dārznieka mājā ir izvietota ekspozīcija par Gaujas lībiešiem. Gaujas lībiešu mantojuma izpēte ir viena no Turaidas muzejrezervāta pamattēmām, jo Turaidas muzejrezervāts atrodas senā Turaidas lībiešu pilsnovada centrālajā daļā. Lībieši ir Latvijas pamatiedzīvotāji ar senu un unikālu kultūru un bagātu vēsturi. 12. gadsimta beigās Gaujas lībieši apdzīvoja plašu teritoriju Gaujas lejtecē, šobrīd zināmi 13 seni pilskalni. Liecības par lībiešu kultūru glabā Turaidas pilskalns, kur atradās lībiešu koka pils, Baznīckalns, kur apglabāti pirmie kristītie lībieši, Dainu kalns - sena Gaujas lībiešu apmetnes vieta. Vārds "Turaida" no lībiešu valodas poētiski tiek tulkots kā "Dieva dārzs".
Izstaigāsim Tautasdziesmu parku - Dainu kalnu un Dziesmu dārzu, kur izvietotas tēlnieka Induļa Rankas veidotās 26 skulptūras , harmonējot ar dabas neatkārtojamo krāšņumu, rada īpašu gaisotni. Skulptūrās izteikta dainu poēzija - kuras pamatā ir vispārcilvēciskās vērtības - mīlestība, gods, attiecības ar apkārtējo vidi, līdzcilvēkiem, rūpes par tuviniekiem, tautu un dabu.

Aplūkosim Gūtmaņalu, kas ir lielākā grota Baltijas valstīs. Tā atrodas Siguldā, Gaujas upes ielejas labajā krastā netālu no Turaidas. Ala sāka veidoties vairāk nekā pirms 10 tūkstošiem gadu pēcleduslaikmeta periodā, pateicoties ūdens straumītēm, kas klintī smalcināja smilšakmeni.
Gūtmaņala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts, sena kulta vieta. Tās sienas ir veidotas no sarkanā smilšakmens, alas dziļums ir 18,8 metri, platums 12 metri, maksimālais augstums 10 metri. No alas iztek neliels dzidrs un auksts strautiņš, kas ieplūst Gaujā. Šim avotam tiek piedēvētas ārstnieciskās īpašības līdz pat šai dienai. Ala ir slavena ar uzrakstiem uz sienām, no kuriem vecākie datēti ar 1668. un 1677. gadu.

Apmeklēsim Siguldas Jauno pili un pils kvartālu. Siguldas muižas vēsturiskajā centrā no šķeltiem laukakmeņiem būvētais žogs ieskauj 18. un 19. gadsimtā celtās ēkas: Vasaras pili, Jauno pili, Balto pili, vagara māju, muižas kalpu mājas, klēti, veļas mazgātavu, sakņu un augļu pagrabus.
Jauno pili blakus vecajai koka muižai 19. gadsimtā no Vidzemei raksturīgā laukakmens mūra cēla muižas īpašnieki kņazi Olga un Dmitrijs Kropotkini. Nostāsti vēsta, ka ceļot Siguldas pili, kaļķis tika jaukts ar apkārtējo saimniecību pienu, tāpēc tā esot tik stipra.
Pils krāšņais nacionālajā stila interjers tapis 20. gadsimta 30. gados, kad tā piederēja Latvijas Preses biedrībai. Tajā laikā greznās pils attēli tika publicēti pat izsmalcinātos franču mākslas žurnālos.
Šobrīd muižas ēkās ir izvietotas amatnieku, mākslinieku un dizaineru radošajās darbnīcas. Šeit var apskatīt izstādes un ekspozīcijas, līdzdarboties meistarklasēs un apgūt jaunas prasmes, kā arī iegādāties suvenīrus.

Apmeklēsim Livonijas ordeņa Siguldas pilsdrupas. Pēc Līvzemes dalīšanas līguma 1207. gadā līvu Satezeles zemes Gaujas kreisajā krastā zemes ieguva Zobenbrāļu ordenis. Tūlīt pēc uzvaras zobenbrāļi uzcēla pili, un par godu uzvarai to nosauca par Segewold (atvasinājums no Sieg + Wald, kas latviski nozīmē "uzvaras mežs"). Vēlāk šis vietvārds pārtapa par "Sigulda". Pils celta no 1207. līdz 1209. gadam. Pirmo reizi varens cietoksnis dokumentos minēts 1226. gadā. Pēc Zobenbrāļu ordeņa sakāves Saules kaujā 1236. gadā pils pārgāja Livonijas ordeņa padotībā. 1345. gadā pirmo reizi tās vēsturē pili ieņēma Lietuvas dižkunigaiša Aļģirda karaspēks. 1432. gadā Segewold pils kļuva par Livonijas landmaršala rezidenci, kas veicināja pils statusa nostiprināšanos. 1562. gadā pēc Livonijas kā valsts sabrukuma pils oficiāli nokļuva Polijas-Lietuvas ūnijas pakļautībā. Poļu-Zviedriju kara laikā 1600. - 1611. gados pils tika nopietni izpostīta. Sīvajās Ziemeļu kara kaujās no 1700. līdz 1721. gadam savā mūžā daudz pieredzējusī Segewold pils beidzot tika nopostīta pilnībā, un vairs netika atjaunota.
Līdz mūsdienām no pils vislabāk saglabājies konventa ēkas dienvidrietumu korpuss. Korpusa dienvidaustrumu daļu aizņēmusi pils kapela ar īpatnēju, ieslīpi veidotu gotisku logailu altāra galā. Uz atjaunoto Ziemeļu torni ved koka kāpnes un pat lifts. Pils centrā ir uzstādīta brīvdabas estrāde, kur notiek dažādi koncerti un festivāli, tostarp Starptautiskais opermūzikas festivāls.
Pastaigāsimies gar senajiem akmens mūriem, no atjaunoto torņu augstuma apskatīsim novada neskarto dabu un izbaudīsim Gaujas senlejas ainavas. Bet vēl palikušās drupas ļaus sajust kādreizējo pils spēku Livonijā.

Apbrīnosim Siguldas evaņģēliski luterisko baznīcu. Dievnams celts gotiskā stilā, tā baltās sienas iemieso mieru, bet smailais tornis pasvītro dizaina nopietnību.
Siguldas draudze dibināta 1225. gadā. Ir saglabājušās, ka gadu vēlāk pie pils tika uzcelta arī pirmā baznīca. Nav gan ziņu par tās izskatu, taču minējumi ļauj domāt, ka tā varētu būt celta no koka. Mūra dievnams tajā pašā vietā tika uzcelts vēlāk un rakstos pirmo reizi minēts 1483. gada kā Sv. Bērtuļa baznīca. 1930. gadā baznīca ieguva tagadējo izskatu, un 1936. gadā tika iesvētīts jaunais altāris ar Jāņa Roberta Tilberga gleznu "Jēzus Ģetzemenes dārzā".
Siguldas baznīca ir atvērta apmeklētājiem, šeit var apskatīt baznīcas vēstures ekspozīciju, iespējams uzkāpt baznīcas tornī un paraudzīties uz apkārtni no augšas.

Brīvais laiks. Laiks pusdienām pilsētas centrā.

Ekskursija pa Krimuldas muižu un muižas vīna "Cremon" degustēšana. Krimuldas muiža atrodas Gaujas senlejas malā, Siguldas pilsētas labā krasta daļā (Krimuldā). Majestātiskā muižas māja, kas celta 19. gadsimta vidū, ir viens no spilgtākajiem klasiskās villu arhitektūras paraugiem Latvijā.
Mūsdienās Krimuldas muižā valda veldzējošs miers un senatnes aura. 800 gadu sena vēsture šeit savijas ar mūsdienu ērtībām - te var pastaigāties pa sakoptu parku, kas ieskauj muižu, apstāties un izbaudīt skatu uz Gaujas senleju, sajūtoties kā muižas laikos. Šeit var baudīt relaksējošas un dziedinošas procedūras, nogaršot tepat darītus vīnus vai laisties ar gaisa vagoniņu pāri Gaujai pretī piedzīvojumiem!..
Ekskursijas laikā izstaigāsim Krimuldas muižas teritoriju: stalli, ratnīcu un kūtsstalli, smēdi un citas muižas kompleksa ēkas, paviesosimies Krimuldas muižas kungu mājā. Pastaiga tiks bagātināta ar spilgtiem vēsturiskiem stāstiem par notikumiem un likteņiem Krimuldas muižā, par muižas dzīvi dažādos gadsimtos un par muižas kultūrvēsturisko nozīmi un saimniecisko darbību.
Pēc tam dodamies uz degustāciju mājas vīna darītavā, kur top gardi vīni, liķieri un stiprie alkoholiskie dzērieni "Cremon". Degustācijas laikā varēsiet nobaudīt 3 veidu mājas vīnus un 2 stipros dzērienus, ar nelielām uzkodām - Šarlotes cepumiem un sieru. No vīndara uzzināsiet pašdarināto dzērienu receptūras smalkumus un, pie lūpām ceļot vīna glāzes, pakavēsieties domās par dzīvi Krimuldas muižā pirms simts un divsimt gadiem.
Šobrīd "Cremon" vīna darītavā tiek ražoti aptuveni 15 vīni un 10 liķieri, kā arī kalvadoss un džins. Ogas un ziedi dzērieniem nāk no muižas dārziem, apkārtējiem mežiem un vietējiem audzētājiem. Jau vairākus gadus iecienītākie "Cremon" ražojumi ir un paliek maigi rūgtenais pieneņu vīns, kā arī vīns no brīnumogu dzērveņu vīns un sapņainais ceriņu vīns. Ik gadu "Cremon" piedalās Latvijas augļu un ogu vīnu skatēs.
Muižas vīnus "Cremon" var iegādāties uz vietas darītavā vai tuvējā kafejnīcā-veikalā "Milly".

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Turaidas muzejrezervāts:
apmeklējums - pieaugušajiem 6.00 EUR, pensionāriem 4.30 EUR, bērniem 1.15 EUR
apskates ekskursija ar muzejrezervāta gidu - 30.00 EUR grupai

Siguldas Jaunā pils - pieaugušajiem 4.50 EUR, bērniem, pensionāriem 2.50 EUR
Livonijas ordeņa Siguldas pilsdrupas - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.00 EUR
kompleksā biļete abu piļu apmeklēšanai - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem, pensionāriem 3.00 EUR

Siguldas evaņģēliski luteriskā baznīca - apmeklējums par ziedojumu

Ekskursija pa Krimuldas muižu un muižas vīna "Cremon" degustēšana - 9.00 EUR pieaugušajam