Bijusī kodolraķešu bāze Zeltiņos – Stāmerienas pils un gleznainā Alūksnes pilsēta

Aluksnes gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas 

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Zeltiņos

Apmeklēsim bijušo kodolraķešu bāzi Zeltiņos. Viens no iespaidīgākajiem Padomju Savienības bijušiem slepenajiem militārajiem objektiem ir Zeltiņu kodolraķešu bāze ar pamestajām ēkām. Tās teritorijā atrodas raķešu uzglabāšanas angāri, raķešu palaišanas laukumi, bunkuri un pazemes tuneļi, kā arī dzīvojamās ēkas. Turklāt šeit varēsiet satikt arī Ļeņinu, vareno komunistu līderi. Tiesa, ne ar visām ķermeņa daļām - tikai šoreiz tā ir 3 metrus augsta galva, kas ir viens no retiem pieminekļiem Latvijā, kas palicis pēc Padomju Savienības krišanas.

Tālāk ceļš ved uz Vecstāmerienas ciemu

Apmeklējam Stāmerienas pili. Ēku franču neoklasicisma stilā ar viltus gotikas elementiem 1830. - 1840.gados uzcēla Stāmerienas (Stomersee) muižas īpašnieks barons Johans Gotlībs fon Volfs (1817 - 1883). Ap pili tika iekārtots angļu ainavu parks 25 ha platībā. Tika izbūvēts ceļš uz kaimiņu Švanenburgas muižu, izveidots saimniecības ēku komplekss, pareizticīgo baznīca un skola.
1883.gadā par muižas līdzīpašniekiem kļuva I. G. fon Volfa dēli Boriss un Pāvels. 1905.gadā pili izlaupīja un izdedzināja sacēlušies latviešu zemnieki. Līdz 1908.gadam to atjaunoja Boriss fon Volfs, pievienojot neoklasicisma un jūgendstila elementus. Pēc Borisa fon Volfa nāves 1917.gada martā īpašumu mantoja viņa vecākā meita Aleksandra. Pēc okupācijas vācu karaspēka aiziešanas un Sarkanās armijas vienību iebrukuma Latvijā 1919.gada sākumā, baltvāciešiem nācās bēgt. 1920.gadā pēc "sarkano" karaspēka sakāves karā ar Poliju, baronese Aleksandra fon Volfa atgriezās valstī un ieguva Latvijas pilsonību. Stāmerienas pils bija viena no retajām muižas ēkām, kas 1920.gadā izvairījās no nacionalizācijas un palika fon Volfu dzimtas īpašumā līdz 1939.gadam. Baltvāciešu repatriācijas laikā 1939.gadā, pils īpašnieki pameta valsti.
Padomju gados Stāmerienas pilī atradās vietējās padomju saimniecības administrācija (sovhoza kantoris), kas diemžēl ietekmēja iekštelpu iekārtojumu, bet ļāva ēkai izdzīvot.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Stāmerienas pils 1991. - 1998.gados bija pamesta, pēc tam tika daļēji atjaunota un tagad tajā atrodas novadpētniecības muzejs. Pils ilgstošās un rūpīgās atjaunošanas periods turpinās līdz šai dienai.

Ceļojumu turpinām uz Alūksni

Alūksne ir zaļu pauguru, skaistu dārzu un parku pilsēta, kas atrodas Latvijas ziemeļaustrumos, Alūksnes augstienē, netālu no Alūksnes ezera. Visticamāk pilsētas nosaukums cēlies no latgaļu vārda "olūksna" - meža strauts.
1284.gadā pirmo reizi Pleskavas hronikās minēta Livonijas ordeņa pils Marienburga, kas atradās uz Alūksnes ezera salas. 1342.gadā Livonijas ordeņa mestra Burharda fon Dreilēbena vadībā tika nojaukta senā koka pils un pabeigta ordeņa mūra pils celtniecība, kas kalpoja tirdzniecības ceļu no Rīgas uz Pleskavu aizsardzībai. Pilsēta, kas izauga blakus pilij, kļuva pazīstama arī kā Marienburga. Un līdz 1917.gadam to sauca par Marienburgu (Marijas pils).
Livonijas kara laikā 1560.gadā pilsētu iekaroja uz laiku iekaroja Krievijas cara Ivana Bargā karaspēks. 1582.gadā Marienburga tika iekļauta Polijas-Lietuvas ūnijā. Poļu-zviedru kara rezultātā saskaņā ar Altmarkas pamieru 1629.gadā pilsēta tika nodota zviedriem. 1658.gadā Krievu-zviedru kara laikā Marienburgu ieņēma krievu karaspēks. 1661.gadā saskaņā ar Kardisas miera līgumu pilsēta tika nodota zviedriem.
Interesants fakts! 1683.gadā Ernsts Gliks, vācu luterāņu mācītājs, pirmais Bībeles tulkotājs latviešu un krievu valodā, nodibināja pirmās skolas Vidzemē, kurās mācības notika latviešu valodā.
Ziemeļu kara laikā 1702.gadā Pētera I krievu armija iekaroja Marienburgu. 1704.gadā krievu militārā vadība sagūstīja mācītāju Ernstu Gliku un viņa ģimeni, tajā skaitā viņa audžumeitu Martu Skavronsku (Krūzi), kas kļuva par pirmā Krievijas imperatora Pētera I mīļāko un vēlāk sievu. 1724.gadā viņa tika kronēta par Krievijas imperatori kā Katrīna I.

Apmeklēsim Ernsta Glika Bībeles muzeju. Šis ir vienīgais muzejs Latvijā un Baltijā, kur glabājas pirmais latviešu valodā tulkotais Bībeles izdevums. Muzejs ir veltīts Ernstam Glikam (1652 - 1705) mācītājam un teologam, Bībeles skolotājam latviešu un krievu valodā.
Iepazīsiet "Bībeles ceļu" no paša sākuma, sākot no Ernsta Glika tulkotās Bībeles līdz pat mūsdienu izdevumiem. Muzeja ekspozīcijā ir Bībeles 40 pasaules valodās, dažādi sprediķi un dziesmu grāmatu izdevumi. Iespēja palasīt tekstus vecajā rakstībā un izjust valodas attīstību gadsimtu gaitā.

Pēc tam izstaigāsim Alūksnes parku. Parka veidošana sākās 18.gadsimta otrajā pusē. 19.gadsimta sākumā, atbilstoši tā laika modes tendencēm, parks tika pārveidots angļu stilā. Tādējādi tika izveidots skaistākais parks Vidzemē ar visplašāko koku un stādījumu kolekciju, un četru gadu laikā tas kļuva par vienu no sugām bagātākajiem dendroloģiskajiem parkiem Baltijā. Parks ir īpašs ar saviem arhitektūras objektiem. Apskatei parkā tiek piedāvāti arī 21.gadsimta mākslas darbi, kas tika izveidoti 2001.gada vasarā akmens skulptūru simpozijā Zvārtavā.

Vēlāk apskatīsim Livonijas ordeņa pilsdrupas. 1342.gadā lielākajā Alūksnes ezera salā, Marijas salā (Pilssalā), Livonijas ordenis uzcēla cietoksni, ko ar krastu savienoja koka tilts ar paceļamu daļu. Pils tika iesvētīta Marijas pasludināšanas dienā, tāpēc tā ieguva nosaukumu - Marienburga. Pils sastāvēja no galvenās pils un dienvidu priekšpils. Visu pili apjoza laukakmeņu siena ar astoņiem sargtorņiem. Pils tika regulāri uzlabota un paplašināta līdz 17.gadsimta beigām. Tā bija viena no lielākajām pilīm Livonijas ordeņa pārvaldītās teritorijas austrumu daļā. Ordeņa pils pastāvēja līdz Ziemeļu karam, kad sakautais zviedru karaspēks uzspridzināja tās centrālo daļu un padevās, bet krievu karaspēks to iznīcināja pilnībā.
Šodien par tā laika notikumiem liecina Livonijas ordeņa pilsdrupas Marijas salā, kas ar diviem koka tiltiem ir savienota ar ezera krastu - Alūksnes centru un Tempļa kalnu. Uz skatuves pie pilsdrupām notiek dažādi publiski pasākumi.

Tad uzkāpsim Tempļa kalnā, kas ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis. Šis ir sens latgaliešu pilskalns un senpilsētas vieta. Tempļa kalna parks padara Alūksni par Latvijas augstāko pilsētu! Kalna galā redzēsiet granīta rotondu - Slavas templi, kuru 1807.gadā lika uzcelt barons fon Fitinghofs, un apbrīnosiet gleznainu skatu uz ezeru, Marijas salu, Alūksnes jauno pili ar parku.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Stāmerienas pils - pieaugušajiem 2.50 EUR, bērniem 1.50 EUR

Ernsta Glika Bībeles muzejs - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 0.75 EUR

 

 

Zeltinu-rakesu-baze Stamerienas-pils Aluksne