Līvānu stikla muzejs – Preiļu parks – vīngliemežu audzētavu "Ošu Mājas" – Aglonas maizes muzejs – Aglonas bazilika un koka skulptūru parku "Kristus Karaļa kalns"

Latgales gerbons

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.30 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Līvānos

Apmeklējam Līvānu stikla muzeju. Vienīgais Baltijas valstīs stikla muzejs apmeklētājus iepazīstina ar Līvānu stikla rūpnīcas vēsturi un stikla izstrādājumu ražošanu kopš 1887.gada. Šobrīd muzeja ekspozīcijā ir 4000 visdažādāko unikālu stikla izstrādājumu.
Līvānu pilsēta vienmēr ir bijusi slavena ar stikla pūtēju prasmi. Tūristi medīja slaveno Līvānu stiklu, dažos eksemplāros ražotās kristāla vāzes pasūtīja dāvināšanai, bet Latvijā Līvānu stikla izstrādājumi bija gandrīz katrā mājā.
Diemžēl, Līvānu stikla rūpnīcas sen vairs nav, vāciešiem pārdotais uzņēmums bankrotēja pirms desmit gadiem. Bet unikālā stikla izstrādājumu kolekcija palika - to izpirka pilsēta.

Ceļojumu turpinām uz Preiļiem

Dosimies pastaigā pa Preiļu muižas kompleksu un parku. Līdz mūsdienām saglabājušos ainavu dārza veidolu Preiļu parks ieguva 19.gadsimta vidū un joprojām ir viens no slavenākajiem parkiem Latvijā. Parka platība ir 41,2 hektāri, no kuriem apmēram 13 hektārus aizņem dīķi un kanāli, šeit aug 25 koku un krūmu sugu, ieskaitot daudzus gadsimtus vecus kokus.
Preiļu muižas kompleksa teritorijā atrodas Borhu pils - izcils 19.gadsimta muižas arhitektūras piemērs Latgalē, kā arī stipri bojāti staļļi, sardzes māja, trīs vārti un 1817.gada kapela.
1979.gadā parkā tika uzbūvēta jauna koka skatuve 4000 skatītājiem. Kopš 2015.gada decembra norit Borhu pils atjaunošanas darbi.

Pēc tam apmeklēsim vīngliemežu audzētavu "Ošu Mājas". Saimniecība piedāvā ekskursiju ar voljēru apskati, īpašas vietas gliemežu sagatavošanai pārstrādei, interesantu informāciju par gliemežu fizioloģiju un dzīvesveidu. Saimnieks Ainis pārzina savu darbu un zina, kā par to aizraujoši pastāstīt. Vispār jau šeit ir skaisti, neparasti un, protams, garšīgi. Tāpēc, ka ekskursija beidzas vīngliemežu gaļas, kas pagatavota pēc oriģinālām vietējām receptēm, degustāciju. Ēdienu pagatavošanas iespējas ir daudz, un tās visas ir labas.
Drosmīgajiem un tiem, kas mīl par sevi rūpēties, tiek piedāvāta oriģināla SPA procedūra - sejas masāža ar gliemežiem. Starp citu, šī nav tikai atrakcija tūristiem, bet procedūra, kurai ir ļoti specifisks kosmētiskais efekts. Tāpēc iesakām!
Atvadoties varēsiet iegādāties oriģinālus suvenīrus: gliemežu konservus kārbās, lielisku šmakovku ar gliemezi iekšpusē un dažādus sīkumus gliemežu formā.

Tālāk ceļš ved uz Aglonu

Apmeklējam Aglonas maizes muzeju. Apmeklētājus sagaida pati saimniece latgaliešu tautas tērpā, ar latgaliešu tautas dziesmām un latgalisku uzrunu. Viesu uzņemšanai sagatavots teatralizēts uzvedums par maizi un tās tapšanas procesu. Muzejā iedegtas sveces, uz galda māla krūkā kūp zāļu tēja, un uz linu galdauta smaržo rudzu maizīte.
Šeit iepazīsiet senas rotaļas, kas saistītas ar graudiem un maizi, dzirdēsiet, kā šalc vārpas un čīkst dzirnakmeņi, varēsiet pārbaudīt savus spēkus roku dzirnavu griešanā vai pilnas graudu sētuves turēšanā. Muzejā ir savākts simtiem lietu, kas saistītas ar graudu pārstrādi un maizes cepšanu: spriguļus, lizes, abras un daudz kas citus.
Un noteikti nogaršosiet svaigu maizi un izbaudīsiet zāļu tēju. Tāpat varēsiet iegādāties Aglonas maizi vai konditorejas izstrādājumus.
Piedāvājam pusdienot Aglonas maizes muzejā - varēsiet nogaršot latgaliešu ēdienus un alkoholisko dzērienu - šmakovku.

Pēc tam aplūkosim Aglonas baziliku, kas tiek uzskatīta par svētceļojumu un katolicisma centru Latvijā. Nozīmīgākie svētki Aglonas bazilikā tiek svinēti katru gadu 15.augustā - Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas diena, kad šeit ierodas vairāk nekā 150 000 svētceļnieku. 1980.gadā, Aglonas dievnamam svinot savu 200 gadu jubileju, pāvests Jānis Pāvils II piešķīra tai titulu "bazilika minoris" ("mazā bazilika").
1699.gadā pēc muižnieku Evas un Dadziborga Šostovicku ielūguma šeit ieradās Dominikānas ordeņa mūki no Viļņas, kuri gleznainā vietā starp Cirīšu un Egles ezeriem uzcēla pirmo koka baznīcu. No 1768. līdz 1789.gadam vecās baznīcas vietā tika uzcelta Viļņas baroka stila ķieģeļu baznīca un tai piegulošā klostera ēka. Baznīca tika uzcelta par godu Dievmātes Debesbraukšanai, un virs galvenā altāra atrodas svētbilde "Aglonas Brīnumdarītāja Dievmāte", ko 17.gadsimtā darinājis nezināms mākslinieks.
Vēlā baroka stilā celto sniegbalto baziliku rotā divi aptuveni 60 metrus augsti torņi. Iekšpusē atrodas krusta velves, arkas, kolonnas, kas dekorētas ar rokoko stila rotājumiem. Bazilikas iekšējā apdare tika veikta 17. - 19.gadsimtā. Kancele, ērģeles un biktssols ir no 18.gadsimta beigām. Baznīcas priekšmeti datēti ar 18.gadsimtu, sānu altāri tika uzstādīti 19.gadsimta sākumā. Bazilikā atrodas liela gleznu, skulptūru un mākslas priekšmetu kolekcija.
Pieminot leģendu, ka pirmais Lietuvas karalis Mindaugs ir apglabāts Aglonā, netālu no Aglonas bazilikas viņam tika uzstādīts piemineklis.

Vēlāk, izstaigāsim koka skulptūru parku "Kristus Karaļa kalns". 2006.gada septembrī uz pakalna, kas atrodas Egles ezera krastā, divus kilometrus no Aglonas bazilikas, atklāja pirmās koka skulptūras - "Jēzus Kristus - Uzvarētājs" un "Eņģelis ar Dzīves grāmatu". Milzīgās figūras bija izgatavotas no 600 gadus veca ozola, kura apkārtmērs bija 4,5 metri un 14 metru augsts. No šī ozola tika izgatavoti arī vairāki soliņi.
Minētās skulptūras lika pamatu skulptūru parkam "Kristus Karaļa kalns". Tajā pašā laikā pastāv leģenda, ka 13.gadsimtā šajā vietā tika apglabāts Lietuvas karalis Mindaugs, tāpēc kalns jau sen tiek dēvēts par Karalisko kalnu. Šobrīd parkā uzstādītas apmēram 400 koka skulptūras, kurās atainoti Bībeles tēli, kalnā ir uzcelts lūgšanu nams visām kristīgajām konfesijām. Parkā ir iestādīti vairāki simti dažādu koku, daudz dekoratīvo krūmu un ziedu.
Skulptūru izveidotājs ir apbrīnas vērts cilvēks - Ēriks Delpers, bijušais gaisa spēku pilots, kurš savu dzīvi veltījis Kungam. Zeme, uz kuras atrodas parks, pieder Jānim Stupānam. Arī viņš ir ticīgs cilvēks un vēlas, lai viņa zeme kalpotu kaut kam garīgam, kas vieno cilvēkus.
Karalisko kalnu ir apmeklējuši desmitiem tūkstošu tūristu aptuveni no 40 valstīm.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Līvānu stikla muzejs - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.50 EUR. Muzeja gida pakalpojumi grupai 5.00 EUR

Vīngliemežu audzētavu "Ošu Mājas", ekskursija un gliemežu degustēšana - apmeklētājam 4.00 EUR

Aglonas maizes muzejs - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 4.00 EUR

Pusdienas maizes muzejā - 12.00 EUR

Aglonas bazilika - ieeja par ziedojumiem, ekskursija - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 1.00 EUR

Koka skulptūru parks "Kristus Karaļa kalns" - apmeklējums par ziedojumu

 

 

Livani Preili Aglona 2