Lielplatones muiža – Mālkalnu ģimenes saimniecība "Blūdži" – saimniecība "Rūķīšu tēja" – Dobele, zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas – Jaunpils viduslaiku pils

Zemgales gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 18.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Lielplatones muižā

Ekskursija pa Lielplatones muižu un veļas mājā "Vešūzis". 19.gadsimtā muiža piederēja baronu Hānu dzimtai. Kungu māja celta no 1845. līdz 1860.gadam. Sākotnējo ēkas projektu izstrādājis Kurzemes guberņas arhitekts E.J.A. Štrauss, bet 1859. - 1860.gados nezināms arhitekts to paplašināja. Kompleksā ietilpst 20 ha liels parks, kalpu māja, vešūzis, kapela, dīķis, Hānu dzimtas kapi. Muižā atrodas keramiķu, tekstila un kokapstrādes mākslinieku darbnīcas, kā arī lielākā keramikas apdedzināšanas krāsns Latvijā.
2018.gadā atjaunots vešūzis - autentiska 18. - 19.gadsimtu veļas māja, kurā pieejama seno veļas mazgāšanas tradīciju izziņas programma. Vešūzim ir trīs stāvi, katrs no tiem ir iekārtots atbilstoši to vēsturiskajām funkcijām: pirmajā stāvā ikvienam iespēja iepazīt seno veļas mazgāšanas un gludināšanas procesu, otrajā stāvā ir ierīkota veļas žāvētava, savukārt trešajā stāvā - vešerienes istabiņa. Vešūzis ir Lielplatones muižas kompleksa oriģināla un autentiska sastāvdaļa. Iespēja līdzdarboties senās veļas mazgāšanas demonstrācijās vešerienes vadībā.
Ar muižu saistās dažādas leģendas un nostāsti, kurus uzzināsiet to apmeklējot. Pašlaik muižas ēkā ir skola.

Tālāk ceļš ved uz Mālkalnu ģimenes saimniecību "Blūdži"

Ekskursija un sieru degustēšana. Lauku mājās "Blūdži" mājražotāji Mālkalnu ģimene piedāvā degustēt un iegādāties pašu gatavotu sieru, dārzeņu salātus un konservējumus, kas tapuši, izmantojot tikai dabiskas izejvielas.
Viesošanās "Blūdžos" sniedz iespēju izbaudīt īstenu Zemgales līdzenuma lauku ainavu, izjust latviešu viensētas burvību un iepazīties ar to. Tāpat jūs gaida sātīga apmēram 15 siera šķirņu degustāciju: svaigo, marinēto, kūpināto un cieto sieru ar salātiem, maizi un dzērieniem, kā arī saimnieces pārsteigums.
Salātu un siera šķirņu klāsts nemitīgi tiek papildināts. Īpašais marinētais siers ir izpelnījies atzinību Baltijas valstīs lielākajā pārtikas izstādē "Riga Food 2014", iegūstot 1.vietu nominācijā "Tautas garša".
 
Ceļojumu turpinām uz zemnieku saimniecību "Rūķīšu tēja"
 
Ekskursija un tēju degustēšana. Zemnieku saimniecība "Rūķīšu tēja" ir viens no lielākajiem ārstniecības augu ražotājiem Latvijā.  Uzņēmums produkcijas kvalitāti nodrošina, audzējot un ievācot augus tepat savā saimniecībā un veicot rūpīgu žāvēšanas, uzglabāšanas un fasēšanas procesu. Ekskursijas laikā aplūkosiet ārstniecības augu audzēšanu un iepazīsieties ar drogu tapšanas procesu. Neizpaliks arī gardo tēju degustācija un tēju izvēles ieteikumi. Būs iespēja arī iegādāties produkciju ražotnes veikaliņā par iepriecinošām cenām.

Pēc tam izbraucam uz Dobeli

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Dobele ir sena pilsēta, kas atrodas Zemgalē, Bērzes upes krastos Dobeles meteorīta krātera vietā. Dobeles pils ar senpilsētu pirmo reizi pieminēta 1254.gada 4.aprīlī "Zemgales dalīšanas līgumā", kad šajā vietā pastāvēja nocietināta koka pils - zemgaļu Dobeles pilsnovada pārvaldes centrs. 14.gadsimta vidū Livonijas ordenis nodedzinātās zemgaļu pils vietā uzcēla mūra pili, ap kuru ar laiku izveidojās amatnieku un tirgotāju apmetne. 15.gadsimta beigās sākās baznīcas celtniecība, blakus tai izveidojās tirgus laukums. 17.gadsimtā, hercoga Jēkaba Ketlera laikā, Dobelē tika uzbūvētas ūdensdzirnavas, kokzāģētava un vilnas kārstuve. 1929.gadā Dobelē atklāja dzelzceļa līnijas Jelgava - Liepāja dzelzceļa staciju.
Šodien Dobele ir Dobeles novada administratīvais centrs ar aptuveni 9 000 iedzīvotāju. Pilsētā ir piecas vispārizglītojošās skolas, mūzikas skola, tēlotājas mākslas skola, arodskola un Latvijas Lauksaimniecības institūts. Dobelē atrodas tādi lieli uzņēmumi kā "Dobeles dzirnavnieks", sadzīves ķīmijas rūpnīca "Spodrība" un sveču fabrika "Baltic Candles".
Ievērojamākās pilsētas apskates vietas: 15.gadsimta beigu tirgus laukums, milzīgas akas formas strūklaka, Dobeles evaņģēliski luteriskā baznīca, kas tika uzcelta 1495.gadā pēc Livonijas ordeņa maģistra Valtera fon Pletenberga pavēles, piemiņas zīme Augustam Bīlenšteinam, no 1997. līdz 2003.gadam celtā Dobeles Vissvētākās Trīsvienības Romas katoļu baznīca, zemgaļu aiziešanas piemineklis, Dobeles pils promenāde, Dobeles atbrīvotāju piemineklis, zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas.

Tālāk apmeklēsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pils drupas. Zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas atrodas Bērzes upes labajā krastā. 1000 gadus pirms mūsu ēras šeit atradās senāko Dobeles iedzīvotāju - zemgaļu - apmetne. Senās pilsētas ielokā tika uzcelta zemgaļu koka pils, kur atradās seno zemgaļu Dobeles pilsnovada pārvaldes centrs. Pils vairākkārt tika pieminēta Livonijas Atskaņu hronikā stāstos par cīņām, kas notika 13.gadsimtā starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. No 1279. līdz 1289.gadam Dobeles pils izturēja sešus ienaidnieka aplenkumus. Kad viss apvidus bija nopostīts, zemgaļi paši savu pili 1289.gadā nodedzināja un neuzvarēti devās uz Rakti Lietuvā.
No 1335. līdz 1347.gadam zemgaļu koka pils vietā Livonijas ordenis uzcēla mūra pili. Vēlāk tika uzcelta baznīca un izveidots parks. Līdz 1562.gadam pilī uzturējās ordeņa Dobeles komturi ar savu karadraudzi. Pēdējais Dobeles komturs Matiass von der Reke nonāca konfliktā ar Kurzemes hercogu Gothardu Ketleru, kas 1566.gadā pili ieņēma un piespieda komturu atteikties no tās. Pēc 1729.gada Livonijas ordeņa celtā pils vairs nebija apdzīvojama un pamazām sabruka.
2002.gadā sāka konservēt Dobeles pilsdrupas.
 
Brīvais laiks

Dodamies uz Jaunpili

Ekskursija pa Jaunpils pili. Senā bruņinieku pils Jaunpilī pārsteidz ar savu pamatīgumu un saglabājušos viduslaiku auru, kuru varēsiet sajust ne tikai gaiteņos un telpās, bet arī esot ekskursijā ar viduslaiku tēliem - mūku brāli Teodoru, pils sargu un citiem pils iemītniekiem.
Jaunpils pils celta 1301.gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis, ko no trim pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Sākotnēji šeit dzīvoja nelielas bruņinieku vienības, vēlākajos gados pils tika pārbūvēta, izbūvējot lielo aizsardzības torni un pārējos stāvus. 1576.gadā pili ieguva Rekes dzimtas pārstāvis Matiass fon der Reke. Šī dzimta saimniekoja pilī gandrīz 350 gadus.
Jaunpils pils muzeja izstāžu zālēs var aplūkot Livonijas ordeņa piļu maketus - Jaunpils un Dobeles maketus, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskos atradumus, monētu kolekciju, kā arī uzzināt par pašu Jaunpili un Jaunpils iedzīvotāju likteņiem. Noslēpumainas viduslaiku kāpnes ved no bruņinieka pagraba uz pils pilskunga kabinetu un izstāžu zāli, kurā regulāri tiek rīkotas vietējo mākslinieku un amatnieku izstādes.
Mūsdienās Jaunpils pilī atrodas kultūras nams un muzejs. Vienā no vecākajām pils daļām, bruņinieka ēdamzālē, zem velvju griestiem atrodas viduslaiku krodziņš. Pilī ir arī viesnīca, kur var apmesties viduslaiku stila numuros.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Lielplatones muiža:
ekskursija pa muižu un vešūzī - pieaugušajiem 1.50 EUR, pensionāriem un bērniem 1.00 EUR
ekskursija pa muižu, parku (leģendas, augi, dārznieka māja) un vešūzī - pieaugušajiem 3.00 EUR, pensionāriem un bērniem 2.00 EUR
 
Mālkalnu ģimenes saimniecība "Blūdži": ekskursija un sieru degustēšana - apmeklētājam 7.00 EUR
 
Saimniecība "Rūķīšu tēja": ekskursija un tēju degustēšana - apmeklētājam 2.00 EUR
 
Ekskursija Jaunpils pilī - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR

 

 

Lielplatones-muiza Malkanu-siers Rukisu-teja Dobele Jaunpls-pils