Talsi-deviņu pakalnu pilsēta – Dundagas pils – Šlīteres bāka – Mazirbes evaņģēliski luteriskā baznīca – gleznainais Kolkasrags – Pūrciema Baltā kāpa – "Mielasts zvejnieku sētā" Rojā

Kurzemes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Talsos

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Talsi ir deviņu pakalnu pilsēta, kuras klusās, bruģētās ieliņas, vecie koka nami un sendienās iekoptie parki lieliski sadzīvo ar nākotni. Talsi ir novada administratīvais centrs, kurā atrodas valsts un pašvaldību iestādes, kā arī novadā strādājošo uzņēmumu un nevalstisko organizāciju biroji. Pilsētā dzīvo aptuveni 9 300 iedzīvotāju.
Talsu vārds pirmo reizi tika pieminēts 1231.gadā līgumā starp Romas pāvesta sūtni Balduīnu no Alnas un kuršu cilšu vecākajiem. Talsi senos laikos bija nozīmīgs kuršu novada centrs. Labi nocietināta vietējā pils ir pieminēta Rīmju hronikā. Tomēr ordeņa pils uzcelšana Dzirnavkalnā 13.gadsimta beigās vai pat 14.gadsimta sākumā neveicināja iedzīvotāju pieaugumu. Talsi pilsētas tiesības ieguva tikai 1917.gadā.
Reljefa dažādības un ainaviskā krāšņuma ziņā Talsiem nav līdzīgas pilsētas. Krāšņā daba - pauguri, ezers - papildina ar sīkām ēkām piepildīto ainavu. Pilsētas vēsturiskais centrs atrodas starp Talsu un Vilkmuižas ezeriem un ir 16. - 19.gadsimtu pilsētbūvniecības piemineklis. Talsu pilskalns ir visu sākumu sākums un pilsētas sirds. Tas atrodas 32 metrus virs Talsu ezera līmeņa. Baznīckalna kalna galā jau no tālienes redzama baltā un slaidā Talsu evaņģēliski luteriskā baznīca. Bumba torņa galā atgādina par kristietības izplatīšanos visā pasaulē, bet gailis aicina saglabāt modrību un tīru sirdsapziņu.
Deviņi pauguri - Pilskalns, Ķēniņkalns, Leču kalns, Tiguļu kalns, Sauleskalns, Baznīckalns, Krievragkalns, Vilkmuižas kalns, Dzirnavkalns - izveidojuši īpašu ēku celtniecības tipu, kā arī ainavas, kas raksturīgas tikai Talsiem.

Tālāk ceļš ved uz Dundagas pagastu

Ekskursija pa Dundagas pili, kas ir viena no vecākajām un lielākajām pilīm Ziemeļkurzemē.
Pili 13.gadsimta beigās uzcēla Rīgas domkapituls saimniecības vajadzībām.
Vēlāk pils kalpoja kā nocietinājums un mājoklis zemes īpašniekiem. Pils pēdējie īpašnieki - Ostenzakenu dzimta, to valdīja no 1711.gada līdz 1920.gada agrārajai reformai.
1872. un 1905.gadā pilī notika divi lieli ugunsgrēki. Abas reizes tā tika atjaunota.
No 1945. līdz 1974.gadam pilī atradās Dundagas vidusskola.
Kopš 1992.gada pils ir Dundagas pašvaldības īpašums un tās galvenais uzdevums ir veikt pagasta kultūras, izglītības, tūrisma un atpūtas centra funkcijas. Tā ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis, populārs tūrisma objekts.
Pilī var apskatīt agrāko īpašnieku galeriju, kā arī nelielu fotogrāfiju un zīmējumu izstādi, kas parāda dažādus pils celtniecības posmus.
Šeit redzēsiet pastāvīgo izstādi "Krokodilu ligzda" - par populāro tautieti Arvīdu Blūmentālu (1925 - 2006), kurš medīja krokodilus un raka opālus Austrālijā, un kļuva par filmas "Krokodils Dandijs" prototipu, pasaulē labāk pazīstams kā krokodilu Harijs.
Sadarbībā ar Latvijas Medaļu mākslas klubu pilī izvietota vienīgā pastāvīgā medaļu ekspozīcija.
Ar Dundagas pili ir saistītas daudzas leģendas un stāsti. Vispopulārākā ir par Zaļo jumpravu, kura, kā saka, ziņkārības vadīta, arī šodien, pilnmēnesī, turpina klīst pa pili.
Pils apkārtnē atrodas: Dundagas parks - šeit aug 48 dažāda veida koki, tostarp vairākus gadsimtus veci; Kalnadārzs, kas atrodas uz salas; Krokodils - piemiņas zīme Kurzemes un tās pamatiedzīvotāju vēsturei; 1766.gadā celtā Dundagas luterāņu baznīca; Dakterleja un veselības avots.
Pēc tam, sklandrauša un pūteļa degustācija. Sklandrausis - no neraudzētas rudzu mīklas gatavots un ar ķimenēm apbērts saldais rausis ar kārtainu burkānu un kartupeļu pildījumu. Pūtelis - gatavots izmantojot samaltus kviešu un rudzu graudus un rūgušpienu.

Dodamies pie Šlīteres bākas

Apmeklēsim Šlīteres bāku. Bāka atrodas Šlīteres Zilo kalnu kraujas malā, apmēram 5 km attālumā no jūras. Šī ir otra vecākā navigācijas būve Latvijā.
Vēsturiski, jau kopš 11.gadsimta, šī teritorija bija laupītāju vieta, kuri dedzināja ugunis, lai maldinātu garām braucošos kuģus, liekot tiem uzskriet uz sēkļa, bet uzskriešanas gadījumā aplaupītu. Tāpat bākas vieta varēja būt sena svētvieta, jo vecajās kartēs šī teritorija ir apzīmēta kā Domkalns (Baznīcas kalns).
Šlīteres akmens bāku 1849. - 1850.gadā uzcēla Dundagas muižas barons Ostenzakens ugunsgrēku novērošanai un kā dienas orientieri kuģiem, kas kuģoja pa Baltijas jūru un Irbes šaurumu.
Bākuguns Šlīteres bākā dega no 1961. līdz 1999.gada beigām. 1999.gadā bākā tika izslēgtas gaismas un noņemts tehniskais aprīkojums. Uguns dega 82 metru augstumā virs jūras līmeņa, padarot to par augstāko gaismu Latvijā, līdz tā tika izslēgta.
Kopš 2000.gada bāka ir Slīteres nacionālā parka tūrisma un dabas zinību vieta. Bākas tornī tagad atrodas informācijas centrs, kas sniedz informāciju par citām bākām Latvijā, Slīteres nacionālo parku, piejūras reģiona dabu un lībiešu apmetņu vēsturi.
Bākas torņa augstums ir 26 metri. Bākas piektajā stāvā varēsiet sasniegt augstāko punktu virs jūras līmeņa - gandrīz 100 metrus. Skaidrā laikā var redzēt Irbes šaurumu, Miķeļtorni, Ovīšraga bāku, Kolkasragu un pat Sirves bāku Sāremā.

Ceļojumu turpinām uz Mazirbes ciemu

Apbrīnosim Mazirbes evaņģēliski luterisko baznīcu. Dievnams ir viens no skaistākajiem visā Kurzemes piekrastē un izceļas ar graciozām proporcijām, estētisko kvalitāti un elegantu izskatu.
Pirmais koka dievnams Mazirbē tika uzcelts 1766.gadā. Dundagas muižas īpašnieks Teodors fon der Ostenzakens 1866.gadā ielika pamatakmeni pašreizējai baznīcai, kas tika iesvētīts jau 1868.gadā.
Pirmā pasaules kara laikā 1914. - 1916.gados krievu artilērija uzspridzināja baznīcas torni. Tas tika atjaunots 1927.gadā. 36 metrus augtais tornis majestātiski cēlās debesīs un kalpoja kā starptautisko kuģu dienas orientieris Irbes jūras šaurumā. 1964.gadā baznīca tika atņemta draudzei, dievnams tika pamests un iznīcināts. Trešā atmoda atnesa atdzimšanu arī Mazirbes baznīcai.

Izbraucam uz brīnišķīgu vietu Latvijā - Kolkas ragu

Kolkasrags ir visizteiktākais zemesrags Latvijas piekrastē, kur satiekas Baltijas jūras un Rīgas jūras līča ūdeņi. No Kolkasraga uz ziemeļaustrumiem stiepjas aptuveni 6 - 7 kilometrus gara un 2 metrus dziļa sēre. Sēres galā uz mākslīga paaugstinājuma atrodas Kolkas bāka. Jūra pie Kolkasraga sēkļa ir neskaitāmu kuģu bojāejas vieta, šī vieta ir bīstama kuģošanai.
Kolkas rags pavasarī ir ideāla vieta gājputnu vērošanai, vasarā tā ir paradīze atpūtai pie jūras, savukārt rudenī un ziemā šeit var sajust dabas spēku.
Dosieties pastaigā pa Kolkas raga priežu taku, baudīsiet brīnišķīgo gaisu un vērosiet, kā Mazā jūra, Rīgas jūras līcis, satiekas ar lielo - Baltijas jūru.

Nākamā ievērojamā vieta - Pūrciema Baltā kāpa

Pastaigāsimies pa Pūrciema Baltās kāpas taku. Uz kāpu ved 900 metrus gara koka pastaigu taka. Tā līkumo augšup un lejup gar upītes Pilsupe stāvajiem krastiem un paver lielisku skatu uz trim balto smilšu atsegumiem. Lielākais no tiem ir Pūrciema Baltā kāpa. Kāpa, kas sasniedz 20 metrus augstumu, ir ne tikai visiem pieejams dabas piemineklis, bet arī arheoloģijas. Takas tuvumā tika atrasta pirmā akmens laikmeta iedzīvotāju apmetne Latvijas ziemeļrietumu piekrastē. Tiek pieņemts, ka kāpu masīvs izveidojās pirms vairākiem tūkstošiem gadu Litorīnas jūras periodā.

Dodamies uz zvejnieku mazpilsētiņu Roju

"Mielasts zvejnieku sētā" restorānā "Otra puse". Šeit viesus sagaida saimniece ar "Dzimtenīti", pēc tam cienasts - uz uguns gatavota zivju zupa, rupjmaize, kūpinātas zivis, alus, Rojas avotiņa ūdens.
Tālāk, stāsts par dižrausi, par tā gatavošanu un degustācija.
Vēlāk, iespēja iegādāties Rojas novadā ražoto zivju produkciju.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Mājup brauksim gar Rīgas jūras līci, caur maziem, klusiem un skaistiem zvejnieku ciematiņiem.

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Dundagas pils:
ekskursija ar vietējo gidu pa pili - pieaugušajiem 2.50 EUR, bērniem 1.00 EUR
sklandrauša un pūteļa degustācija - apmeklētājam 4.00 EUR

Šlīteres bāka - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

"Mielasts zvejnieku sētā" restorānā "Otra puse" - pieaugušajiem 10.00 EUR

 

 

Talsi Dundaga