Liepāja-vēju pilsēta – Jūrkalnes stāvkrasts – Ēdoles pils – Kuldīga-Kurzemes pērle – pārsteidzošā Ventspils pilsēta – Šlīteres bāka – gleznainais Kolkasrags-divu jūru satikšanās vieta! un "Mielasts zvejnieku sētā" Rojā

Kurzemes gerbonisCeļojuma ilgums - 2 dienas/ 1 nakts

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 62.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss, viesnīca un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

1.diena – Rīga – Liepāja un Karostas cietums – Jūrkalnes stāvkrasts – Ēdoles pils – Kuldīga – Ventspils

6.30 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Liepājā

Liepāja - trešā lielākā pilsēta Latvijā, lielākā pilsēta Kurzemes novadā un nozīmīga Baltijas jūras piekrastē neaizsalstoša osta. Šodien Liepāja ir pazīstama kā "pilsēta, kurā piedzimst vējš". Imanta Kalniņa sacerētā dziesma ar tādu pašu nosaukumu ir kļuvusi par pilsētas himnu.
Sākotnēji mūsdienu pilsētas vietā bija Kuršu zvejnieku ciems. Villa Liva kā Livonijas ordeņa jūras osta pirmo reizi minēta 1253.gadā. 1300.gadā Livonijas ordeņa bruņinieki šeit uzcēla katedrāli, uzbūvēja nocietinātu pili, un pašu pilsētu apjoza ar akmens mūri. 1418.gadā Livu nodedzināja lietuviešu karaspēks. 15.gadsimtā Livu šķērsoja tirdzniecības ceļš no Amsterdamas uz Maskavu. 1560.gadā Kurzemes hercogs Gothards Ketlers ieķīlāja nu jau minētu kā Libow Prūsijas hercogam Albrehtam, bet 1609.gadā tā atgrieztās hercogistes paspārnē. 1625.gada 18.martā tika dāvāts pilsētas tiesības, šo dienu svin kā pilsētas dienu. Mūsdienu vārdu - Liepāja (Leepaja), 1649.gadā pirmo reizi minēja Pauls Einhorns darbā "Historia Lettica" ("Latviešu vēsture"). 1701.gadā Ziemeļu kara laikā Līvu okupēja Kārļa XII zviedru karaspēks, taču kara beigās pilsēta atradās Polijas-Lietuvas ūnijas pakļautībā. Pēc Kurzemes hercogistes pievienošanas Krievijas impērijai 1795.gadā pilsēta tika nosaukta par Lībavu. 1919.gadā Liepāja sešus mēnešus bija Latvijas valdības uzturēšanās vieta.
 
Dodamies ekskursijā pa pārsteidzošo Karostas cietumu - vienīgo tūristiem atvērto militāro cietumu Eiropā. Karostas cietuma jeb virssardzes ēka tika uzcelta ap 1900.gadu slimnīcas vajadzībām, taču jau no paša sākuma tā kalpojusi kā militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vieta. Visos laikos un jebkuras valdības laikā ēkas mērķis nemainījās. Sodu šeit izcieta revolucionāri, cara armijas matroži un apakšvirsnieki, vācu Vērmahta dezertieri, Staļina laika "tautas ienaidnieki", padomju armijas un Latvijas Republikas armijas karavīri. Pēdējie ieslodzītie savas kameras atstāja samērā nesen - 1997.gadā. Visā cietuma pastāvēšanas laikā nevienam nav izdevies izbēgt no tā. Šodien Karostas cietums ir atzīts par apbrīnojamāko un neparastāko viesnīcu pasaulē!
Redzēsiet cietumu, kas tikpat kā nav mainījies kopš cara laikiem, uzzināsiet, kā dzīvoja ieslodzītie, kā jūtas ieslodzītais karcerī, iepazīsities ar dažādām interesantām ekspozīcijām, aplūkosiet padomju pilsoņa viesistabu, Otrā pasaules kara mantojumu un daudz ko citu. Varēsiet apmeklēt cietuma bufeti, kā arī pie bufetnieces iegādāties autentiskus militārās pilsētiņas suvenīrus. Ekskursijas ietvaros noskatīsieties 16 minūšu filmu "Militārā pilsēta", kas stāsta par tās celtniecību un vēsturi. Ekskursijas beigās tiks piedāvāts pārģērbties un nofotografēties dažādu laikmetu militārajās formās.
 
Vēlāk, dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Lielākā daļa Liepājas apskates objektu atrodas pilsētas centrā un ziemeļu daļā, kur ielas joprojām ir bruģētas un kur jūtama šīs pilsētas viduslaiku elpa. Liepāja ir bagāta ar dažādiem arhitektūras stiliem: koka mājām, Krievijas impērijas laikmeta ēkām, kā arī jūgendstila ēkām. Apmeklēsim Rožu laukumu - pilsētas sirdi un liepājnieku un pilsētas viesu iemīļotu satikšanās vietu. No promenādes pavērsies gleznains skats uz Liepājas koncertzāli, jahtu piestātnēm, zvejas laivām un majestātiskajiem ostas celtņiem. Izstaigāsim Latvijas mūziķu Slavas aleju, kur redzēsim 39 plāksnes ar mūziķu plaukstu atlējumiem bronzā un 12 plāksnes ar mūzikas grupām. Aplūkosim Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāli ar pasaulē lielākajām mehāniskajām ērģelēm. Netālu no ieejas koncertdārzā "Pūt, vējiņi!" apmeklēsim neaizmirstamu vietu - "Spoku koku".
 
Brīvais laiks

Ceļojumu turpinām uz Jūrkalni

Apbrīnosim Jūrkalnes stāvkrastu. Jūrkalnes stāvkrasts ir viena no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā, kas lepojas ar klusu, civilizācijas neskartu pludmali un 20 metru stāvu krasta krauju. Stāvkrasts turpina grūt. Vislielākā krasta erozija Latvijā novērojama tieši pie Jūrkalnes - tās tuvumā jūrā jau ir izskalots tikpat daudz smilšu cik visā valstī kopā. No stāvā krasta uz pludmali ved kāpnes, kas vairākkārt ir atjaunotas, jo spēcīgu vētru laikā krasts ievērojami atkāpjas. Ir novērots, ka gada laikā piekraste zaudē vairākus metrus.

Pēc tam izbraucam uz Ēdoli

Apmeklēsim Ēdoles pili. Pēc kuršu zemju sadalīšanas 1253.gadā Ēdoles novads nonāca pie Piltenes bīskapa un piederēja viņam līdz 16.gadsimta vidum. Nav precīzu ziņu par pils celtniecības sākumu, taču tiek pieņemts, ka tā tika būvēta 1264. - 1276.gados. Pils tika uzcelta Vankas upītes kreisajā stāvajā krastā, un to ieskāva cietokšņa mūris ar trim aizsardzības torņiem. Ziemeļu daļā bija galvenā pils, pārējo daļu aizņēma priekšpils. Upi aizsprostoja aizsprosts, un izveidojās dzirnavu ezers. Stāvais krasts un vēlāk uzplūdinātā upīte pili aizsargājusi no vienas puses, tāpēc no pārējām trim pusēm pili norobežojuši dziļi nocietinājuma grāvji un gari uzbērti vaļņi. 1561.gadā, pirms Livonijas sabrukuma, bīskaps Magnuss uzdāvināja daļu zemes Ulriham fon Bēram. Bēru dzimtai Ēdole piederēja līdz 1920.gadam. Vēlākās pils piebūves tika uzceltas 16. un 19.gadsimtā, tādējādi izveidojot raksturīgo pils pagalmu. Pašreizējo izskatu pils ieguva 19.gadsimta 30.gados, kad tai tika izveidotas neogotiskas fasādes.
Pils muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā varēsiet apskatīt balto, sarkano un zaļo zāli. Apmeklēsiet bibliotēku, bērnu rotaļlietu istabu, torņa apaļo istabu un citas pils telpas. Aplūkosiet istabu, kurā izvietotas dažādas ekspozīcijas - skulptūras, senlaiku pulksteņi, lādītes, kā arī īpaši rokdarbi. Uzkāpsiet pils skatu tornī un izbaudīsiet skaistu skatu uz Vankas upes senleju, Tempļa kalnu un Dzirnavu saliņu. Varēsiet pastaigāties pa gleznaino parku, kurā apskates cienīgi ir Mīlestības aleja un Rūķīšu ozols.

Tālāk ceļš ved uz Kuldīgu

Kuldīga rakstiskajos avotos pirmo reizi minēta 1242.gadā. Šajā pat gadā Livonijas ordeņa mestrs Dītrihs fon Grīningens sāk Goldingenas pils celšanu. 1355.gadā pilsētai tika piešķirts ģerbonis ar Svētās Katrīnas attēlu. Pilsētai, kas izveidojās ap Goldingenas pili, 1378.gadā tika piešķirtas pilsētas tiesībām un tā pievienojās Hanzas savienībai. 1596.gadā šeit atradās viena no Kurzemes hercogu rezidencēm, līdz 1616.gadam pilsēta bija Kurzemes hercogistes galvaspilsēta. Kuldīgas vecpilsētas vēsturiskais centrs Ventas senlejā ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Dosimies pastaigā pa viduslaiku pilsētiņu. Redzēsim unikālu, ļoti labi saglabājušos un vienīgo Baltijas valstīs 17. - 18.gadsimta mazpilsētu plānojuma ēku celtniecības ansambli. Savukārt, Alekšupītes ūdenskritums ir augstākais ūdenskritums Latvijā - 4,5 metri. Pēc tam apmeklēsim Skulptūru dārzu, kas atrodas Kuldīgas senākajā daļā, bijušā Livonijas ordeņa rezidences vietā. Parkā atrodas divdesmit divas Līvijas Rezevskas skulptūras. Apbrīnosim 1874.gadā uzbūvēto Kuldīgas ķieģeļu tiltu pāri Ventai, kas ir viens no garākajiem tiltiem ar ķieģeļu velvēm Eiropā, un visplatāko ūdenskritumu Eiropā - Ventas rumbu.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Ventspili

Ventspils ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām, ostas pilsēta, kas atrodas netālu no Ventas ietekas Baltijas jūrā. Windava pirmo reizi Livonijas ordeņa zemēs pieminēta ar 1263.gadā. 1290.gadā šeit uzcēla Vindas pili. 1378.gadā Vinda ieguva pilsētas statusu. 1561.gadā pilsēta kļuva par Kurzemes hercogistes daļu. Kurzemes hercogistes laikā Vindas pils bija pilsētas fogta mītnes vieta. Pilsēta uzplauka Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā no 1642. līdz 1681.gadam. Tad Vindavas upes (Ventas upes) grīvā tika uzbūvēts liels kuģubūves centrs, ap pilsētu sāka celt ieroču darbnīcas, domnas, salpetri un ķieģeļu manufaktūras, sāka attīstīties tirdzniecība ar Rietumeiropu, galvenokārt ar Holandi. Pēc Kurzemes pievienošanas 1795.gadā Krievijas impērijai pilsēta tika nosaukta par Vindavu. Kopš 1917.gada pilsētas oficiālais nosaukums ir Ventspils.
Šodien Ventspils ir viena no visattīstītākajām pilsētām valstī. Pēdējos gados Ventspils ir kļuvusi par vienu no populārākajiem tūristu galamērķiem Latvijā. Pilsētas teritorijā atrodas gan vecpilsēta, gan meži, gan Zilā karoga pludmale, kas simbolizē tīru vidi un labu ūdens kvalitāti. Šeit ir daudz objektu, kurus apskatīt, un lieliskas izklaides iespējas.

Iekārtojamies viesnīcā

Brīvais laiks

 

2.diena – Ventspils – Šlīteres bāka – Kolkasrags – "Mielasts zvejnieku sētā" Rojā – Rīga

Brokastis viesnīcā

Dosimies pastaigā pa Ventspils vecpilsētu, kur šaurās ieliņas, vēsturiskās ēkas un trīs laukumi - Rātslaukums, Tirgus laukums un Vecpilsētas laukums, savienojas ar mūsdienu arhitektūru. Pastaigāsimies pa brīnišķīgo ostas promenādi. Redzēsim arī unikālās daudzkrāsainās "Ventspils govis" - skulptūras, kas rotā pilsētas ielas un laukumus. Vecpilsētas sirds ir senais Rātslaukums un apkārtne ap to. Redzēsim 19.gadsimta evaņģēliski luterisko Sv. Nikolaja baznīcu, Amatu māju un Livonijas ordeņa pili.

Pēc tam apmeklēsim Ventspils viduslaiku pili - lielāko un vislabāk saglabājušos Livonijas ordeņa pili Latvijas teritorijā. Pils tika uzcelta 13.gadsimtā Ventas upes dienvidu krastā, 1 km attālumā no Baltijas jūras. Pirmo reizi tiek minēta 1290.gadā, un šis datums tiek uzskatīts par Ventspils dibināšanas datumu. 14.gadsimtā pils ieguva izskatu, kādu zinām šodien. 1451.gada vizitācijas aktā minēts, ka Ventspils pilī ir 7 brāļi bruņinieki, ar komturu priekšgalā, neskaitot kalpus. Pils tika nopietni bojāta poļu - zviedru kara laikā 1655. - 1660.gados. 1832.gadā pils tika pārvērsta par cietumu, kas šeit bija līdz pat 1959.gadam. 1977.gadā pils tika atjaunota. 2001.gada septembrī pilī tika atklāts Ventspils muzejs. Ventspils muzeja pastāvīgā ekspozīcija ir veltīta pils, pilsētas, ostas un Ventspils novada vēsturei. Varat apskatīt arī digitālo izstādi "Dzīvā vēsture". Muzejā regulāri notiek izstādes, koncerti un citi pasākumi.

Tālāk, brauciens pa upi ar ekskursiju kuģīti "Hercogs Jēkabs". Brauciena laikā redzēsiet Ventas upes grīvu, vecpilsētu, Ventspils brīvostas industriālo zonu un jūras vārtus.

Vēlāk apmeklēsim Piejūras brīvdabas muzeju - vienīgo zvejniecībai veltīto brīvdabas muzeju Latvijā, kur 4 ha lielajā teritorijā var apskatīt plašu jūras zvejas laivu un Baltijas valstīs lielāko enkuru kolekciju. Muzeja krājumu veido vairāk nekā 24 000 priekšmetu, kas izvietoti iekštelpu un brīvdabas ekspozīcijā. Muzeja teritorijā var iepazīties ar Kurzemes zvejniecības tradīcijām - apskatāma zvejas laivu attīstība no 18.gadsimta, ventiņu un lībiešu zvejnieku sētas, 19.gadsimta pēdējā ceturkšņa latviešu zemnieka dzīvojamā ēka "Smiltnieki", vējdzirnavas, rija, klēts, dūmnami, smēde, kūpinātava, tīklu būda un citas etnogrāfiskās ēkas.

Īpašas sajūtas sagādās brauciens ar vilcieniņu "Mazbānītis". "Mazbānītis" uz 600 mm šaursliežu dzelzceļa ir Piejūras brīvdabas muzeja apmeklētāju iecienīta izklaide. Šo dzelzceļu Pirmā pasaules kara laikā uzbūvēja vācu karavīri. Tā savienoja Ventspili ar zvejnieku ciemiem. Mūsdienās divas lokomotīves ar otrās un trešās klases vagoniem, kā arī ar iecienītajiem vaļējiem vagoniem, kursē pa 1,4 km garo Apļa līniju un pa 3 km garo Kalna līniju, kas ved uz Ventspils piedzīvojumu parku.

Pēc tam dodamies uz Ventspils Dienvidu molu. Uz Dienvidu mola izveidota labiekārtota pastaigas promenāde, kas ved līdz pat bākai. Pie mola apskatāmi interesanti objekti: uz paaugstinājuma kuģi "Azova" un "Grots", skulptūra "Govs-Matrozis" un milzu krēsls, kas veidots no enkuru ķēžu posmiem. No 19 metrus augstā skatu torņa var baudīt brīnišķīgu ainavu uz jūru, ostu un pilsētu.

Izbraucam pie Šlīteres bākas

Apmeklēsim Šlīteres bāku. Bāka atrodas Šlīteres Zilo kalnu kraujas malā, apmēram 5 km attālumā no jūras. Šī ir otra vecākā navigācijas būve Latvijā.
Vēsturiski, jau kopš 11.gadsimta, šī teritorija bija laupītāju vieta, kuri dedzināja ugunis, lai maldinātu garām braucošos kuģus, liekot tiem uzskriet uz sēkļa, bet uzskriešanas gadījumā aplaupītu. Tāpat bākas vieta varēja būt sena svētvieta, jo vecajās kartēs šī teritorija ir apzīmēta kā Domkalns (Baznīcas kalns).
Šlīteres akmens bāku 1849. - 1850.gadā uzcēla Dundagas muižas barons Ostenzakens ugunsgrēku novērošanai un kā dienas orientieri kuģiem, kas kuģoja pa Baltijas jūru un Irbes šaurumu.
Bākuguns Šlīteres bākā dega no 1961. līdz 1999.gada beigām. 1999.gadā bākā tika izslēgtas gaismas un noņemts tehniskais aprīkojums. Uguns dega 82 metru augstumā virs jūras līmeņa, padarot to par augstāko gaismu Latvijā, līdz tā tika izslēgta.
Kopš 2000.gada bāka ir Slīteres nacionālā parka tūrisma un dabas zinību vieta. Bākas tornī tagad atrodas informācijas centrs, kas sniedz informāciju par citām bākām Latvijā, Slīteres nacionālo parku, piejūras reģiona dabu un lībiešu apmetņu vēsturi.
Bākas torņa augstums ir 26 metri. Bākas piektajā stāvā varēsiet sasniegt augstāko punktu virs jūras līmeņa - gandrīz 100 metrus. Skaidrā laikā var redzēt Irbes šaurumu, Miķeļtorni, Ovīšraga bāku, Kolkasragu un pat Sirves bāku Sāremā.

Ceļš tālāk ved uz vienu no skaistākajām vietām Latvijā - Kolkasragu

Kolkasrags ir visizteiktākais zemesrags Latvijas piekrastē, kur satiekas Baltijas jūras un Rīgas jūras līča ūdeņi. No Kolkasraga uz ziemeļaustrumiem stiepjas aptuveni 6 - 7 kilometrus gara un 2 metrus dziļa sēre. Sēres galā uz mākslīga paaugstinājuma atrodas Kolkas bāka. Jūra pie Kolkasraga sēkļa ir neskaitāmu kuģu bojāejas vieta, šī vieta ir bīstama kuģošanai.
Kolkas rags pavasarī ir ideāla vieta gājputnu vērošanai, vasarā tā ir paradīze atpūtai pie jūras, savukārt rudenī un ziemā šeit var sajust dabas spēku.
Dosieties pastaigā pa Kolkas raga priežu taku, baudīsiet brīnišķīgo gaisu un vērosiet, kā Mazā jūra, Rīgas jūras līcis, satiekas ar lielo - Baltijas jūru.

Pēc tam dodamies uz zvejnieku mazpilsētiņu Roju

"Mielasts zvejnieku sētā" restorānā "Otra puse". Šeit viesus sagaida saimniece ar "Dzimtenīti", pēc tam cienasts - uz uguns gatavota zivju zupa, rupjmaize, kūpinātas zivis, alus, Rojas avotiņa ūdens.
Tālāk, stāsts par dižrausi, par tā gatavošanu un degustācija.
Vēlāk, iespēja iegādāties Rojas novadā ražoto zivju produkciju.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* nakts ** vai *** viesnīcā ar brokastīm
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Ekskursija pa Karostas cietumu - pieaugušajiem 3.50 EUR, bērniem, pensionāriem 2.00 EUR
Ekskursija pa Karostas cietumu ar šova elementiem - pasākums tiem, kas negrib parastu ekskursiju un ir bail piedalīties izrādē "Aiz restēm!" - pieaugušajiem 4.50 EUR, bērniem, pensionāriem 3.00 EUR

Ēdoles pils:
apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem līdz 16 gadiem 2.00 EUR
gida pakalpojumi 15.00 EUR grupai

Ventspils pils:
apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.50 EUR
gida pakalpojumi 15.00 EUR grupai

Ekskursiju kuģītis "Hercogs Jēkabs":
45 minūtes - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.00 EUR
1 stunda 5 minūtes - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.50 EUR

Piejūras brīvdabas muzejs - pieaugušajiem 1.40 EUR, bērniem 0.60 EUR

"Mazbānītis" - biļetes cena vienam braucienam "Riņķa līnijā" pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

Šlīteres bāka - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

"Mielasts zvejnieku sētā" restorānā "Otra puse" - pieaugušajiem 10.00 EUR

 

 

2 dienu celojums Kurzeme