Gleznainā Sigulda – Gūtmaņala – Turaidas muzejrezervāts – Āraišu ezerpils – brīnišķīgā viduslaiku pilsēta Cēsis

Titul Vidzeme Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 18.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Siguldā

Dosimies pastaigā pa Siguldas pils kvartālu. Sigulda ir viens no gleznainākajiem Latvijas nostūriem, "Latvijas Šveice", iecienīta atpūtas vieta rīdziniekiem un ārvalstu tūristiem.
Šī apbrīnojamā pilsēta, kas atrodas Gaujas abos krastos un ko ieskauj lieliska daba, ir daļa no Gaujas nacionālā parka. Sigulda tika dibināta 1207.gadā, kad Zobenbrāļu ordenis uzcēla Siguldas pili. 2007.gadā tika atzīmēta pilsētas 800 gadu jubileja.
Aplīkosim Siguldas viduslaiku pils drupas, izstaigāsim pils mūra sienas, uzkāpsim pils dienvidu un ziemeļu torņos un izbaudīsim Gaujas senlejas ainavas.
Pēc tam apmeklēsim Siguldas Jauno pili, kuru 1878. - 1881.gados uzcēla kņazs Kropotkins. No ārpuses tā ir saglabājusi savu neogotikas stilu, savukārt iekšpusē 1937.gadā rakstnieku un žurnālistu pils kļuva par nacionālā romantisma pērli.
Šodien pils kvartāla ēkās strādā amatnieki un mākslinieki, kuru darbnīcās un salonos var apgūt jaunas prasmes, kā arī iegādāties suvenīrus.

Pēc tam apbrīnosim Gūtmaņalu, kas ir lielākā grota Baltijas valstīs. Tā atrodas Siguldā, Gaujas upes ielejas labajā krastā netālu no Turaidas. Ala sāka veidoties vairāk nekā pirms 10 tūkstošiem gadu pēcleduslaikmeta periodā, pateicoties ūdens straumītēm, kas klintī smalcināja smilšakmeni.
Gūtmaņala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts, sena kulta vieta. Tās sienas ir veidotas no sarkanā smilšakmens, alas dziļums ir 18,8 metri, platums 12 metri, maksimālais augstums 10 metri. No alas iztek neliels dzidrs un auksts strautiņš, kas ieplūst Gaujā. Šim avotam tiek piedēvētas ārstnieciskās īpašības līdz pat šai dienai. Ala ir slavena ar uzrakstiem uz sienām, no kuriem vecākie datēti ar 1668. un 1677.gadu.

Pēc tam apmeklēsim Turaidas muzejrezervātu - īpaši aizsargājamu kultūras pieminekli. 42 hektārus plašā teritorija ir bagāta ar arheoloģiskiem, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kas stāsta par notikumiem, sākot no 11.gadsimta.
Muzejrezervātā:
- apskatiet Turaidas mūra pili, kas sākta būvēt 1214.gadā Rīgas bīskapa Alberta vajadzībām vietā, kur iepriekš bija pastāvējusi Turaidas lībiešu vadoņa Kaupo koka pils;
- izstaigājiet Tautasdziesmu parku un Dainu kalnu, kur izvietotas tēlnieka Induļa Rankas veidotās skulptūras par latviešu tautasdziesmu tēmu.
- apskatiet Turaidas baznīcu (1750.gads) un ekspozīciju "Turaidas baznīcas un draudzes vēsture";
- aizejiet līdz piemiņas vietai pie vecās liepas Turaidas Rozei, jaunietei, kas ziedoja savu dzīvību mīlestības vārdā un kļuva par leģendu godam, cieņai un uzticībai;
- izstaigājiet plašo muižas apbūvi, kur vēsturisko ēku ekspozīcijās ietverts stāstījums par Turaidas muižu 300 gadu garumā.
 
Ceļojumu turpinām uz Āraišiem

Aplūkosim Āraišu ezerpils arheoloģisko parku. Āraišu ezerpils ir vienīgā 8. līdz 10.gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā, unikāls objekts, kas 2020.gadā nominēts kā Latvijas arheoloģijas piemineklis. Āraišu arheoloģiskais parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos autentiskā vidē un Vidzemei raksturīgo labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu.
Āraišu ezerpils arheoloģiskais parks sevī ietver ezera krastā apskatāmo Āraišu kastellas tipa viduslaiku pils drupas, rekonstruētās ezera mājokļu ēkas, bet Meitu salā apskatāmās celtnes veidotas kā rekonstrukcijas pēc iegūtajiem arheoloģiskajiem datiem par šāda veida akmens un bronzas laikmeta mājokļiem. Šeit varat uzzināt, kā dzīvoja vietējie iedzīvotāji, ko viņi ēda un kā ģērbās, kāpēc ezera pils tika appludināta un kā tā atkal tika atjaunota.
Apmeklētāju centrā apskatāma pastāvīgā ekspozīcija, kurā izzinošā veidā pirmo reizi kopš izrakumu veikšanas ir iepazīstamas tajos iegūtās oriģinālās liecības un Jāņa Apala stāsts.

Tālāk ceļš ved uz Cēsīm

Cēsis ir viena no vecākajām pilsētām Latvijā ar vairāk nekā 800 gadu vēsturi. Pirmo reizi šī vieta minēta 1206.gadā, kad vendi pārgāja kristīgajā ticībā un kļuva par Livonijas bīskapijas padotajiem. Ap 1220.gadu Zobenbrāļu ordenis uzcēla mūra pili, kuras būvniecības laikā pilsēta saņēma savu pirmo nosaukumu - Vendene. Kopš 1237.gada Vendenes pils bija viens no galvenajiem Livonijas ordeņa centriem un tā mestru rezidence. Visstraujākā pilsētas attīstība notika Livonijas laikā, kad Vendene kļuva par Livonijas galvaspilsētu un galveno Vidzemes attīstības centru. 1323.gadā Vendene ieguva pilsētas tiesības, bet no 1367.gada bija Hanzas savienības locekle. 1472.gadā Vendenē tika atvērta naudas kaltuve, kur vienlaikus ar Rīgu, tika kaltas pirmās Livonijas ordeņa monētas. Vendene - vienīgā pilsēta Livonijā, kur tika izgatavotas zelta un sudraba monētas ar uzrakstu (Moneta Wendes vai Moneta Wenden).
Jau 19.gadsimta beigās Cēsis kļuva par kultūras pasākumu, mākslas un atpūtas centru kā Vidzemes reģionā, tā visā Latvijā. Cēsu kultūrvidi ietekmē Cēsu viduslaiku pils radītais kultūrvēsturiskais mantojums, vecpilsēta ar saglabājušos ielu tīklu ar akmens un koka ēkām, Gaujas upes krastos uzceltās koka savrupmājas, kā arī senie īpašumi. Katru vasaru šeit notiek laikmetīgās mākslas festivāls "Cēsis", kura laikā var apmeklēt vairākus desmitus kultūras un mākslas notikumu - izstādes, koncertus un teātra izrādes.
Par Latvijas karoga dzimteni tiek uzskatītas Cēsis. Atskaņu hronikā pieminēta cēsinieku armija, kas Rīgas kaujā 1279.gadā devās zem sarkanbaltsarkanā karoga. Pirmais Latvijas valsts karogs apskatāms Cēsu Jaunajā pilī.

Apmeklēsim Cēsu Jauno pili. Cēsu Jaunā pils kopā ar pils vēsturiskā centra teritoriju un Livonijas ordeņa pils viduslaiku drupām veido vienu no nozīmīgākajām un romantiskākajām kultūrvēsturiskajām vietām Vidzemes reģionā un Baltijas austrumos. Cēsu Jaunā pils ir 18. - 19.gadsimta valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas uzplauka, atrodoties senās Baltijas vācu dzimtas, grāfu Zīversu, īpašumā.
Šodien pilī atrodas Cēsu Vēstures un mākslas muzejs. Muzeja lepnums ir Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga vēstures materiālu kolekcija. Muzejā apskatīsiet pastāvīgo interaktīvo vēstures ekspozīciju "Cēsis - Latvijas vēstures simbols", uzzināsiet par dažādiem interesantiem vēstures notikumiem un aplūkosiet pils seno interjeru. Interesanti ir atjaunotie un rekonstruētie grāfu Zīversu kabineta, kafijas istabas un pils bibliotēkas interjeri. Uzkāpsim arī neogotikas stilā celtajā Lademahera tornī, virs kura kopš 1988.gada plīvo sarkanbaltsarkanais karogs, atgādinot, ka Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene.

Vēlāk dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru, pa 18. - 19.gadsimta ieliņām ar akmens un koka ēku apbūvi, un iepazīsim Cēsu seno vēsturi un mūsdienu dzīvesveidu. Ejot pa Vienības laukumu un cauri viduslaiku Raunas vārtiem ieiesim pašā vecpilsētas sirdī. Apskatīsim Cēsu Jauno pili, kas ir valsts nozīmes 18. - 19.gadsimtu arhitektūras piemineklis. Redzēsim Cēsu simbolu - viduslaiku Cēsu pils drupas, kas kopā ar pils parku rada pilsētas romantisko atmosfēru. Aplūkosim parka ievērojamākās vietas un Cēsu Kristus Apskaidrošanas pareizticīgo baznīcu, kas uzcelta parka kalnā. Aiziesim līdz Līvu laukumam, kas 13.gadsimta pirmajā pusē bija vienīgais tirgus laukums pilsētā - vēl pirms Rožu laukuma izveidošanas. Blakus laukumam redzēsim Komtešu jeb tautā saukto Princešu namu. Tad izstaigāsim Rožu laukumu, kas ir galvenais pilsētas tirdzniecības laukums kopš 13.gadsimta vidus, un apmeklēsim laukuma dominanti - Svētā Jāņa baznīcu. Šī ir lielākā viduslaiku baznīca Latvijā ārpus Rīgas. Tā tika celta 1281. - 1284.gados un bija Livonijas ordeņa galvenais dievnams. No 1582. līdz 1621.gadam tā bija galvenā katoļu baznīca Livonijas bīskapijā, bet no 1621.gada tā kļuva par luterāņu baznīcu. Kalpojusi kā maģistru un bīskapu apbedīšanas vieta.

Brīvais laiks

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Siguldas pils kvartāls:
Livonijas ordeņa pils - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
Siguldas Jaunā pils - pieaugušajiem 4.50 EUR, bērniem 2.50 EUR
kompleksā biļete abu piļu apmeklēšanai - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem 3.00 EUR

Turaidas muzejrezervāts - pieaugušajiem 6.00 EUR, pensionāriem 4.30 EUR, bērniem 1.15 EUR
Tematiska ekskursija grupai muzeja speciālista pavadībā - 15.00 EUR grupai

Āraišu ezerpils - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.00 EUR

Cēsu Jaunā pils:
pils apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 1.50 EUR
Lademahera torņa apmeklējums - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 1.00 EUR
pils gida pakalpojumi - 27.00 EUR grupai

 

 

Sigulda Turaida Araisi Cesis