Kuldīga-Kurzemes pērle – Ēdoles pils – Jūrkalnes stāvkrasts – pārsteidzošā Ventspils pilsēta

Kurzemes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.30 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Kuldīgā

Kuldīga rakstiskajos avotos pirmo reizi minēta 1242.gadā. Šajā pat gadā Livonijas ordeņa mestrs Dītrihs fon Grīningens sāk Goldingenas pils celšanu. 1355.gadā pilsētai tika piešķirts ģerbonis ar Svētās Katrīnas attēlu. Pilsētai, kas izveidojās ap Goldingenas pili, 1378.gadā tika piešķirtas pilsētas tiesībām un tā pievienojās Hanzas savienībai. 1596.gadā šeit atradās viena no Kurzemes hercogu rezidencēm, līdz 1616.gadam pilsēta bija Kurzemes hercogistes galvaspilsēta. Kuldīgas vecpilsētas vēsturiskais centrs Ventas senlejā ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Dosimies pastaigā pa viduslaiku pilsētiņu. Redzēsim unikālu, ļoti labi saglabājušos un vienīgo Baltijas valstīs 17. - 18.gadsimta mazpilsētu plānojuma ēku celtniecības ansambli. Savukārt, Alekšupītes ūdenskritums ir augstākais ūdenskritums Latvijā - 4,5 metri. Pēc tam apmeklēsim Skulptūru dārzu, kas atrodas Kuldīgas senākajā daļā, bijušā Livonijas ordeņa rezidences vietā. Parkā atrodas divdesmit divas Līvijas Rezevskas skulptūras. Apbrīnosim 1874.gadā uzbūvēto Kuldīgas ķieģeļu tiltu pāri Ventai, kas ir viens no garākajiem tiltiem ar ķieģeļu velvēm Eiropā, un visplatāko ūdenskritumu Eiropā - Ventas rumbu.

Pēc tam izbraucam uz Ēdoles pagastu

Apmeklējam Ēdoles pili. Pēc kuršu zemju sadalīšanas 1253.gadā Ēdoles novads nonāca pie Piltenes bīskapa un piederēja viņam līdz 16.gadsimta vidum. Nav precīzu ziņu par pils celtniecības sākumu, taču tiek pieņemts, ka tā tika būvēta 1264. - 1276.gados. Pils tika uzcelta Vankas upītes kreisajā stāvajā krastā, un to ieskāva cietokšņa mūris ar trim aizsardzības torņiem. Ziemeļu daļā bija galvenā pils, pārējo daļu aizņēma priekšpils. Upi aizsprostoja aizsprosts, un izveidojās dzirnavu ezers. Stāvais krasts un vēlāk uzplūdinātā upīte pili aizsargājusi no vienas puses, tāpēc no pārējām trim pusēm pili norobežojuši dziļi nocietinājuma grāvji un gari uzbērti vaļņi. 1561.gadā, pirms Livonijas sabrukuma, bīskaps Magnuss uzdāvināja daļu zemes Ulriham fon Bēram. Bēru dzimtai Ēdole piederēja līdz 1920.gadam. Vēlākās pils piebūves tika uzceltas 16. un 19.gadsimtā, tādējādi izveidojot raksturīgo pils pagalmu. Pašreizējo izskatu pils ieguva 19.gadsimta 30.gados, kad tai tika izveidotas neogotiskas fasādes.
Pils muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā varēsiet apskatīt balto, sarkano un zaļo zāli. Apmeklēsiet bibliotēku, bērnu rotaļlietu istabu, torņa apaļo istabu un citas pils telpas. Aplūkosiet istabu, kurā izvietotas dažādas ekspozīcijas - skulptūras, senlaiku pulksteņi, lādītes, kā arī īpaši rokdarbi. Uzkāpsiet pils skatu tornī un izbaudīsiet skaistu skatu uz Vankas upes senleju, Tempļa kalnu un Dzirnavu saliņu. Varēsiet pastaigāties pa gleznaino parku, kurā apskates cienīgi ir Mīlestības aleja un Rūķīšu ozols.

Ceļojumu turpinām uz Jūrkalni

Apbrīnosim Jūrkalnes stāvkrastu. Jūrkalnes stāvkrasts ir viena no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā, kas lepojas ar klusu, civilizācijas neskartu pludmali un 20 metru stāvu krasta krauju. Stāvkrasts turpina grūt. Vislielākā krasta erozija Latvijā novērojama tieši pie Jūrkalnes - tās tuvumā jūrā jau ir izskalots tikpat daudz smilšu cik visā valstī kopā. No stāvā krasta uz pludmali ved kāpnes, kas vairākkārt ir atjaunotas, jo spēcīgu vētru laikā krasts ievērojami atkāpjas. Ir novērots, ka gada laikā piekraste zaudē vairākus metrus.

Tālāk gar jūras krastu ceļš ved uz Ventspili

Ventspils ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām, ostas pilsēta, kas atrodas netālu no Ventas ietekas Baltijas jūrā. Windava pirmo reizi Livonijas ordeņa zemēs pieminēta ar 1263.gadā. 1290.gadā šeit uzcēla Vindas pili. 1378.gadā Vinda ieguva pilsētas statusu. 1561.gadā pilsēta kļuva par Kurzemes hercogistes daļu. Kurzemes hercogistes laikā Vindas pils bija pilsētas fogta mītnes vieta. Pilsēta uzplauka Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā no 1642. līdz 1681.gadam. Tad Vindavas upes (Ventas upes) grīvā tika uzbūvēts liels kuģubūves centrs, ap pilsētu sāka celt ieroču darbnīcas, domnas, salpetri un ķieģeļu manufaktūras, sāka attīstīties tirdzniecība ar Rietumeiropu, galvenokārt ar Holandi. Pēc Kurzemes pievienošanas 1795.gadā Krievijas impērijai pilsēta tika nosaukta par Vindavu. Kopš 1917.gada pilsētas oficiālais nosaukums ir Ventspils.
Šodien Ventspils ir viena no visattīstītākajām pilsētām valstī. Pēdējos gados Ventspils ir kļuvusi par vienu no populārākajiem tūristu galamērķiem Latvijā. Pilsētas teritorijā atrodas gan vecpilsēta, gan meži, gan Zilā karoga pludmale, kas simbolizē tīru vidi un labu ūdens kvalitāti. Šeit ir daudz objektu, kurus apskatīt, un lieliskas izklaides iespējas.

Dosimies pastaigā pa Ventspils vecpilsētu, kur šaurās ieliņas, vēsturiskās ēkas un trīs laukumi - Rātslaukums, Tirgus laukums un Vecpilsētas laukums, savienojas ar mūsdienu arhitektūru. Pastaigāsimies pa brīnišķīgo ostas promenādi. Redzēsim arī unikālās daudzkrāsainās "Ventspils govis" - skulptūras, kas rotā pilsētas ielas un laukumus. Vecpilsētas sirds ir senais Rātslaukums un apkārtne ap to. Redzēsim 19.gadsimta evaņģēliski luterisko Sv. Nikolaja baznīcu, Amatu māju un Livonijas ordeņa pili.

Pēc tam apmeklēsim Ventspils viduslaiku pililielāko un vislabāk saglabājušos Livonijas ordeņa pili Latvijas teritorijā. Pils tika uzcelta 13.gadsimtā Ventas upes dienvidu krastā, 1 km attālumā no Baltijas jūras. Pirmo reizi tiek minēta 1290.gadā, un šis datums tiek uzskatīts par Ventspils dibināšanas datumu. 14.gadsimtā pils ieguva izskatu, kādu zinām šodien. 1451.gada vizitācijas aktā minēts, ka Ventspils pilī ir 7 brāļi bruņinieki, ar komturu priekšgalā, neskaitot kalpus. Pils tika nopietni bojāta poļu - zviedru kara laikā 1655. - 1660.gados. 1832.gadā pils tika pārvērsta par cietumu, kas šeit bija līdz pat 1959.gadam. 1977.gadā pils tika atjaunota. 2001.gada septembrī pilī tika atklāts Ventspils muzejs. Ventspils muzeja pastāvīgā ekspozīcija ir veltīta pils, pilsētas, ostas un Ventspils novada vēsturei. Varat apskatīt arī digitālo izstādi "Dzīvā vēsture". Muzejā regulāri notiek izstādes, koncerti un citi pasākumi.

Vēlāk, brauciens pa upi ar ekskursiju kuģīti "Hercogs Jēkabs". Brauciena laikā būs iespēja aplūkot Ventas upes grīvu, vecpilsētu, Ventspils brīvostas industriālo teritoriju un jūras vārtus.

Tālāk dodamies uz Ventspils Dienvidu molu. Uz Dienvidu mola izveidota labiekārtota pastaigas promenāde, kas ved līdz pat bākai. Pie mola apskatāmi interesanti objekti: uz paaugstinājuma kuģi "Azova" un "Grots", skulptūra "Govs-Matrozis" un milzu krēsls, kas veidots no enkuru ķēžu posmiem. Brīnišķīgu ainavu no augšas uz jūru, ostu un pilsētu var baudīt no 19 metrus augstā skatu torņa.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Ēdoles pils:
apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem līdz 16 gadiem 2.00 EUR
gida pakalpojumi 15.00 EUR grupai
 
Ventspils pils:
apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.50 EUR
gida pakalpojumi 15.00 EUR grupai

Ekskursiju kuģītis "Hercogs Jēkabs": 
45 minūtes - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.00 EUR 
1 stunda 5 minūtes - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem, pensionāriem 1.50 EUR

 

 

Kuldiga Edole Jurkalne Ventspils