Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Viduslaiku Ēdoles pils – Jūrkalnes stāvkrasts – Kuldīga-Kurzemes pērle!.. – mājas vīnu degustācija vīna darītavā "Tēviņkalna vīns"

Kurzemes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 26.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.30 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Ēdoles pagastā

Apmeklējam Ēdoles pili. Ēdole kā apdzīvota vieta (kiligunda Edualia) hronikā pirmo reizi minēta 1229. gadā. Pēc kuršu zemju sadalīšanas 1253. gadā Ēdoles zemes tika piešķirtas Piltenes bīskapiem un piederēja tiem līdz 16. gadsimta vidum.
Precīzu dokumentālu liecību par pils būvniecības sākumu nav, taču tiek pieļauts, ka Ēdoles pils celta laika posmā no 1264. līdz 1276. gadam. Pils tika uzcelta Vankas upītes kreisajā stāvajā krastā. Uz upes tika uzbūvēts aizsprosts, un izveidojās dzirnavezers. Stāvais krasts un vēlāk uzplūdinātā upīte pili aizsargājusi no vienas puses, tāpēc no pārējām trim pusēm pili norobežojuši dziļi nocietinājuma grāvji un gari uzbērti vaļņi. Ūdens šķēršļi norobežo 66 x 150 metrus lielu laukumu, kur atradās pils. To ieskāva cietokšņa mūris ar trim aizsardzības torņiem. Ziemeļu daļā atradās galvenā pils, bet pārējo aizņēma priekšpils.
Līdz ar Livonijas konfederācijas sabrukumu Ēdoles muižu 1561. gadā savā īpašumā ieguva bijušais Kurzemes bīskapijas doma prāvests Ulrihs fon Bērs. Bēru dzimtai pils un muiža piederēja līdz 20. gadsimta sākumam.
16. un 19. gadsimtā tika celta piebūves, tādējādi veidojot pilij raksturīgo iekšpagalmu. 19. gadsimta 30. gados pils fasāde ieguva mūsdienās redzamās neogotikā stila formas.
1920. gadā Ēdoles pils nonāca valsts īpašumā.
Kopš 1991. gada Ēdoles pils pieder pašvaldībai un tajā atrodas Ēdoles kultūras centrs.
Mūsdienās pils komplekss tiek izmantots dažādu pasākumu rīkošanai, šeit atrodas viesnīca, restorāns un muzejs.
Viduslaiku pils muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā varēsiet aplūkot balto zāli, sarkano zāli, zaļo zāli, bibliotēku, torņa apaļo istabu un bērnu rotaļlietu istabu. Apskatei ir pieejamas dažādas ekspozīcijas, piemēram, skulptūras, senlaiku pulksteņi, lādītes, kā arī īpaši rokdarbi, gleznas. Apmeklētājiem ir iespējams uzkāpt arī atjaunotajā pils tornī, no kura paveras skaists skats uz Tempļa kalnu, dzirnavdīķi un tā saliņu, dzirnavām, parku, Vankas upes senleju un plašo muižas saimniecisko kompleksu.
Varēsiet pastaigāties pa gleznaino parku, kurā apskates cienīgi ir Mīlestības aleja un Rūķīšu ozols.
Ar pili un parku saistās leģendas par rūķu kāzām un pils sarkano istabu, kur slepkavības vietā parādījās asiņains traips.

Pēc tam dodamies uz Jūrkalni

Apbrīnosim Jūrkalnes stāvkrastu. Jūrkalne - tā ir viena no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā, kas lepojas ar klusu, civilizācijas neskartu smilšu pludmali un 20 metrus augstu krasta krauju.
No laivas formas skatu laukuma paveras lieliska ainava uz Jūrkalnes pludmali, bet tās patiesais skaistums jāvēro no stāvkrasta. No kraujas uz pludmali ved kāpnes, kuras jau vairākkārt nācies atjaunot, jo spēcīgo vētru laikā krasts ievērojami atkāpjas.
Jūrkalnē ir aktīva nogruvuma tipa stāvkrasts, tāpēc tieši šeit novērojama lielākā krasta erozija. Jūrkalnes apkaimē jūrā jau ieskalots tik daudz smilšu, cik visā Latvijā kopumā!.. Ir novērots, ka gada laikā piekraste zaudē vairākus metrus.
Senāk dēvētā par Feliksbergu jeb Laimīgo kalnu, Jūrkalne joprojām dara laimīgus gan mierīgas atpūtas, gan ūdenssporta cienītājus.

Ceļojumu turpinām uz Kuldīgu

Kuldīga (līdz 1917. gadam Goldingena) - pilsēta, Kuldīgas novada administratīvais centrs ar aptuveni 10 100 iedzīvotājiem, atrodas Kurzemē pie Alekšupītes ietekas Ventā.
Šīs zemes ir zināmas kopš seniem laikiem. Ap 1. gadu tūkstoša beigām Ventas kreisajā krastā ticis izveidots Veckuldīgas pilskalns. Iespējams, ka jau 10. gadsimta sākumā vikingu sāgā minētā kuršu pilsēta ir bijusi tagadējā Kuldīga.
1242. gadā Vācu ordenis devās karagājienā uz Kursu un kauju laikā krustneši nodedzināja Kuldīgas pilskalnu. Pēc Kuldīgas iekarošanas Livonijas ordeņa mestrs Dītrihs fon Grīningens 1242. - 1245. gados šeit uzcēla Goldingenas mūra pili. 1355. gadā rakstos Goldingena tiek dēvēta par pilsētu. 1368. gadā tā tiek minēta Hanzas savienības dokumentos. 14. gadsimta vidū pilsētai tika piešķirts ģerbonis ar Svētās Katrīnas attēlu.
Pēc Livonijas ordeņa sabrukuma un Kurzemes hercogistes izveidošanās 1561. gadā Goldingena kļuva par vienu no Kurzemes hercogu rezidencēm. No 1596. līdz 1617. gadam Goldingena bija Kurzemes hercogistes galvaspilsēta.
1795. gadā pēc Kurzemes hercogistes iekļaušanas Krievijas impērijas sastāvā Goldingena kļuva par Kurzemes guberņas apriņķa pilsētu. 19. gadsimta otrajā pusē pilsētā sāka veidoties nelieli rūpniecības uzņēmumi. Daži no tiem pārtapa par rūpnīcām ar vairāk nekā 100 darbiniekiem. Vēl pilsētā tika ražoti sērkociņi, adatas, cigāri, ziepes, degvīns, liķieri un minerālūdens.
Šodien Kuldīga var dēvēt par Rietumlatvijas pērli. Atšķirībā no daudzām citām Latvijas pilsētām, Kuldīgas centrs neskaitāmo karu un ugunsgrēku laikā izglābās no postījumiem. Šeit ir saglabājusies sākotnējā koka arhitektūra, kas tiek datēta pat ar 16. - 17. gadsimtu. Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs Ventas senlejā ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Ekskursija kājām pa Kuldīgu, kuras laikā apskatīsim vienu no pievilcīgākajām viduslaiku pilsētām Latvijā un iepazīsimies ar šīs apbrīnojamās pilsētas vēsturi.
Apbrīnosim Eiropas platāko ūdenskritumu - Ventas rumbu. Ūdenskrituma platums ir ap 100 - 110 metriem, bet palu laikā tas var sasniegt 269 metrus. Augstums svārstās no 1,6 līdz 2,2 metriem. Katru pavasari un rudeni šeit var vērot aizraujošu skatu "lidojošās zivis" - kā nārstojošas zivis mēģina pārvarēt rumbu, lecot tai pāri.
Pāriesim pāri Kuldīgas tiltam, kurš ir trešais garākais ķieģeļu velvju tilts Eiropā. Tilts pār Ventu kuldīdzniekiem kalpo kopš 1874. gada. 164 metrus garais ar septiņiem laidumiem, ķieģeļu velvēm un laukakmeņu balstiem uzbūvētais tilts bija ne tikai lielākais un greznākais Latvijā, bet arī viens no modernākajiem Eiropā.
Apskatīsim 1735. gadā no sagruvušās hercoga pils palikušajiem akmeņiem celto pilssarga namiņu uz terases, vienīgā palikušā Kuldīgas pils mūra fragmenta. Senos laikos šeit dzīvoja pēdējais pils sargs Bofemēls.
Izstaigāsim Pilsētas dārzu, kas atrodas Kuldīgas senākajā daļā, bijušās Livonijas ordeņa rezidences vietā, no kuras līdz mūsdienām saglabājušies tikai mūru fragmenti un pagraba velve. Tagad tas ir kopts dārzs ar ziediem, atjaunots dīķis ar strūklaku, izveidoti gājēju celiņi, izbūvēta lapene un skatu laukums. Parkā atrodas 22 tēlnieces Līvijas Rezevskas skulptūras. Bet Ventas krastā paceļas īsta koka arhitektūras pērle - vecā Bangerta villa. Kopš 1940. gada ēkā atrodas Kuldīgas novada muzejs.
Pastaigājoties pa Kuldīgas vecpilsētu, redzēsim unikālu, ārkārtīgi labi saglabājušos un vienīgo Baltijā 17. - 18. gadsimta mazpilsētas plānojuma ēku ansambli, kas atrodas Alekšupītes krastos. Upe tek cauri pašam vecpilsētas centram, tieši gar daudzu māju pamatiem, veidojot ielu savdabību, un tāpēc Kuldīgu dēvē par Latvijas Venēciju.
Apbrīnosim Alekšupītes ūdenskritumu, kas šobrīd ir augstākais ūdenskritums valstī. Tā augstums ir 4,15 metri, bet platums - 8 metri. Virs ūdenskrituma ir tilts, kā arī dzirnavu dambis. Tiek uzskatīts, ka tas būvēts 13. gadsimtā vienlaikus ar pili.
Iepazīsimies ar Sv. Katrīnas evaņģēliski luterisko baznīcu - Kuldīgas vecāko baznīcu, kas nosaukta pilsētas aizbildnes Svētās Katrīnas vārdā. Šajā vietā baznīca atradās jau 1252. gadā, bet vēlāk tā tika pārbūvēta. Šajā baznīcā tika kristīts Kurzemes hercogs Jēkabs Ketlers, šeit notika arī viņa kāzas ar Brandenburgas princesi Luīzi Šarloti.
Aplūkosim kādreizējā Kuldīgas birģermeistara Stafenhāgena namu, kas celts 17. gadsimtā. Leģenda vēsta, ka 1701. gadā, kad zviedru karalis Kārlis XII viesojās Kuldīgā, viņš birģermeistaram atstāja milzu lādi (2 x 2,5 metri), kas pēc restaurācijas ir apskatāma arī šodien.
Apskatīsim "Hercoga galma aptieku", 1622. gadā pildrežģu tehnikā būvēto ēku.
Iepazīsimies ar vecāko koka māju Kurzemē, kas celta tālajā 1670. gadā!..
Apmeklēsim Rātslaukumu, kas bija galvenā pilsētnieku pulcēšanās vieta un soda izpildes vieta, jo laukuma stūrī bija uzstādīts kauna stabs. Blakus laukumam 17. gadsimtā celtais vecais rātsnams nesen tika atjaunots, un tagad tajā atrodas Kuldīgas aktīvās atpūtas centrs. Blakus ēkai atrodas piemineklis izcilajam novadniekam aktierim Ēvaldam Valteram. Apskatīsim arī Jauno rātsnamu, ko 19. gadsimta otrajā pusē cēla saskaņā ar arhitekta Oto Dīces projektu. Šodien Kuldīgas novada pašvaldība ir vienīgā Latvijā, kas darbojas vēsturiskajā rātsnama ēkā.
Apbrīnosim Sv.Trīsvienības katoļu baznīcu, kas celta 1640. gadā pēc Polijas karaļa pieprasījuma, tā apstiprinot Hercogu Jēkabu par Kurzemes hercoga troņa mantinieku. Baznīca tika būvēta ar vienkāršu ārējo arhitektūru, kas veidota itāļu renesanses ietekmē. Savukārt interjers ir grezns, dekorēts ar 17. gadsimta skulptūrām un ornamentiem.
Pastaigāsimies pa skaisto seno promenādi - Liepājas ielu. Savdabīga, dažādos gadsimtos celtu ēku ieskauta gājēju iela, kas brīnišķīgi parāda ēku arhitektūras stilu attīstību 17. - 20. gadsimtos, īpašu uzmanību pievēršot māju durvīm un virsgaismas lodziņiem, kas šeit ir īpaši bagātas ar krāšņām detaļām.
 
Brīvais laiks. Laiks pusdienām pilsētas centrā. 
 
Tālāk ceļš ved uz Zemītes pagastu
 
Ekskursija un mājas vīnu degustācija vīna darītavā "Tēviņkalna vīns". Vīna darītava atrodas augstā vietā, no kuras paveras burvīgs skats uz skaistām dabas ainavām. Izveidota ar Eiropas fondu līdzekļiem, kopš 2014. gada veiksmīgi ražo mājas vīnu no dārza un meža augļiem un ogām.
Vīna darītavā tiek gatavoti sausie, pussausie, pussaldie un saldie vīni no āboliem, paradīzes āboliem, aronijām, pīlādžiem, avenēm, zemenēm, ērkšķogām, mellenēm, jāņogām, upenēm, korintēm, plūškoka ogām, plūmēm, brūklenēm, rabarberiem, medus un pienenēm. Vīna darītavas īpašais produkts ir "Aveņu dzirkstošais vīns", kurš tiek gatavots no rudens avenēm, izmantojot šampanieša tehnoloģiju. 2017. gadā uzsāka no augļiem un ogām gatavot arī destilātus. "Tēviņkalna vīns" lepnums ir ābolu brendijs "Daudzābols", kurš tiek destilēts no ābolu sidra.
Ekskursijas laikā izpētiet dārzu un vīna dārzus, apmeklējiet vīna darītavu, kur viesmīlīgs vīndaris pastāstīs par vīna tapšanas procesu – no ogām un augļiem līdz baudai. Mājīgajā vīna darītavas atmosfērā vai dārza terasē varat nobaudīt dažādus izsmalcinātus vīnus, kas gatavoti no augļiem un ogām.
"Tēviņkalns vīns" produkciju var iegādāties veikalā pie rūpnīcas.
(Iepriekš vienojoties, iespējams pasūtīt sātīgas vakariņas - brieža gaļas zupu vai brieža plovu)

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* Kuldīgas apskates ekskursija ar vietējo gidu - 2.00 EUR personai

* ieejas biļetes:

Ēdoles pils:
apmeklējums - pieaugušajiem 6.00 EUR, pensionāriem, bērniem no 3 līdz 16 gadiem 4.00 EUR
gida pakalpojumi 25.00 EUR grupai

Vīna darītava "Tēviņkalna vīns":
ekskursija vīna darītavā un 10 labāko vīna veidu degustācija - 8.00 EUR pieaugušajiem
brieža gaļas zupa - 8.00 EUR porcija
meža gaļas plovs - 12.00 EUR porcija