Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Daugavpils-lielākā pilsēta Latgalē ar bagātu vēsturi un daudzveidīgu kultūru: šmakovkas muzejs, Daugavpils cietoksnis un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs

Daugavpils gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 26.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.30 izbraucam no Rīgas

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Daugavpilī

Daugavpils ir otrā lielākā pilsēta valstī pēc Rīgas ar aptuveni 79 100 iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas Daugavas abos krastos, tikai 25 km attālumā no Lietuvas un 35 km attālumā no Baltkrievijas.
Dinaburgu (Vecdaugavpils Naujenes pagastā) dibināja Livonijas ordenis Daugavas labajā stāvkrastā, 19 km augšpus pa straumei no tagadējās pilsētas. 1275. gadā Livonijas ordeņa maģistrs barons Ernsts fon Rasburgs uzcēla Dinaburgas mūra pili, kas kļuva komturejas centru. Pils kļuva par nozīmīgu cietoksni Livonijas ordeņa cīņā ar Lietuvu un Krieviju.
Pēc Livonijas kara Dinaburga un pārējā Latgale tika pievienota Pārdaugavas hercogistei, kas bija Lietuvas lielkņazistes, vēlāk Polijas-Lietuvas ūnijas sastāvdaļa. No 1620. līdz 1772. gadam Latgale bija lietuviešu-poļu vaivadija - Inflantija, bet Dinaburga kļuva par Inflantijas vaivadijas administratīvo centru.
1577. gadā Livonijas kara laikā Maskavas lielkņazs Ivans IV pilnībā sagrāva seno pili un tirdzniecības apmetni pie tās un nodibināja jaunu nocietinājumu - Dinaburgas skansti 19 km lejpus Dinaburgas pils. Tomēr 1582. gadā saskaņā ar Jamzapoļskas līgumu Dinaburga tika atdota Polijas-Lietuvas ūnijai.
1582. gadā Polijas karalis un Lietuvas lielkņazs Stefans Batorijs piešķīra Dinaburgai Magdeburgas tiesības. 17. gadsimtā pilsēta kļuva par nozīmīgu tirdzniecības un muitas punktu.
Otrā Ziemeļu kara laikā 1656. gada jūnijā Dinaburgu ieņēma Krievijas cars Aleksejs Mihailovičs, kas pilsētu pārdēvēja par Borisogļebsku. Tomēr 1667. gadā pēc Andrusovas pamiera noslēgšanas pilsētu atkal atdeva Polijas-Lietuvas ūnijai.
Pēc pirmās Polijas-Lietuvas dalīšanas 1772. gadā Dinaburga tika iekļauta Krievijas impērijas Pleskavas guberņā, kopš 1802. gada - Vitebskas guberņas apriņķa pilsēta. No 1810. līdz 1878. gadam pilsētā tika būvēts tiem laikiem modernais Dinaburgas cietoksnis. Jaunu nozīmi pilsēta ieguva 19. gadsimta vidū ar Sanktpēterburgas - Varšavas dzelzceļa posmu izbūvi, līniju no Rīgas, Vitebskas un no Radvilišķiem. 1893. gada 14. janvārī ar imperatora Aleksandra III dekrētu Dinaburgas pilsēta tika pārdēvēta par Dvinsku.
Pirmā pasaules kara laikā Dvinska bija piefrontes pilsēta, šeit atradās 5. krievu armijas štābs. Pilsēta ļoti cieta no karadarbības, iedzīvotāju skaits strauji samazinājās, daudzi rūpniecības uzņēmumi tika evakuēti uz Krievijas vidieni. No 1918. gada februāra līdz decembrim vācieši atradās Dvinskā, pēc tam pilsētu ieņēma boļševiki.
Poļu-padomju kara laikā 1920. gada 3. janvārī pilsētu ieņēma poļu karaspēks.
Saskaņā ar Rīgas miera līgumu, kas tika noslēgts 1920. gada 11. augustā starp Latvijas Republiku un Padomju Krieviju, Dvinskas pilsēta un Dvinas apriņķis kļuva par daļu no neatkarīgās Latvijas. Tajā pašā gadā pilsētu pārdēvēja par Daugavpili.
1940. gada jūnijā Daugavpils, tāpat kā visa Latvijas Republika, tika iekļauta PSRS sastāvā.
Otrā pasaules kara laikā pilsētā tika nogalināti vairāk nekā 165 tūkstoši cilvēku, un pilsēta tika iznīcināta par vairāk nekā 70%. 1944. gada 27. jūlijā Daugavpilī ienāca Sarkanās armijas daļas.
Pēckara gados ātrā tempā tika atjaunota pilsētas ekonomika un kultūra. Tika celti jauni uzņēmumi, izglītības un kultūras iestādes, auga jauni pilsētu mikrorajoni.
Daugavpils šodien - mūsdienīga, attīstībā esoša pilsēta, lielākā pilsēta Latgalē ar bagātu vēsturi un daudzveidīgu kultūru, nozīmīgs izglītības, sporta un atpūtas centrs.

Ekskursija pa Daugavpili, pa pilsētu, kas iepriecina gan daugavpiliešus, gan viesus ar daudziem kultūrvēsturiskiem objektiem. Ekskursijas laikā apskatīsim Baznīcu kalnu, pastaigāsimies pa Daugavpils vēsturisko centru un iepazīsimies ar šīs pārsteidzošās pilsētas vēsturi.
Apmeklēsim Baznīcu kalnu - unikālu vietu, kur salīdzinoši nelielā teritorijā pastāvēti četru konfesiju dievnami. Baznīcas kalns atrodas Jaunbūves mikrorajonā, pilsētas teritorijā, kas pastāv kopš 1865. gada. 19. beigās - 20. gadsimta sākumā, pieaugot iedzīvotāju skaitam šajā apkaimē, radās nepieciešamība pēc baznīcu būvniecības. Jāpiebilst, ka šeit dzīvoja katoļi, luterāņi, pareizticīgie un vecticībnieki. Kā pirmo 1893. gadā tika uzcelta Mārtiņa Lutera katedrāli, 1905. gadā netālu no tās - Vissvētākās Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas katoļu baznīcu un pareizticīgo Dvinskas garnizona baznīcu (vēlākā Sv. Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle). Bet 1928. gadā netālu Sv. Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāles tika uzcelts Daugavpils 1. vecticībnieku kopienas lūgšanu nams. Pateicoties sakrālo būvju kompleksam šis rajons ieguva nosaukumu Baznīcu kalns. Dievnami kļuva ne tikai Jaunbūves garīgo centru, bet arī tās arhitektonisko dominanti. Katras konfesijas dievnams ienes savdabīgus vaibstus pilsētas panorāmā ar savu arhitektūras stilu daudzveidību - sākot ar baroku un neogotiku, līdz pat bizantiešu stilam.
Dosimies pastaigā pa Daugavpils vēsturisko centru, kas ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis. Unikalitāte ir tajā apstāklī, ka pilsēta gandrīz pilnībā tika atjaunota īsā laikā - 19. gadsimta laikā. Redzēsim daudzu arhitektūras stilu ēkas: jūgendstila, Krievijas impērijas, "Latgales baroka", kam raksturīgs sarkano ķieģeļu izmantojums un citus stilus.
Izstaigāsim Rīgas ielu - vienu no centrālajām Daugavpils ielām, kas 20. gadsimta 70. gadu beigās tika pārvērsta par gājēju ielu. 2009. gadā tika pabeigta Rīgas ielas rekonstrukcija, kuras rezultātā pilsēta saņēma izcilu piemēru harmoniskai pagātnes un tagadnes sintēzei. Mūsdienās šī ir pilsētas noslogotākā artērija, pa kuru var aiziet no dzelzceļa stacijas līdz tās sākumam pie Daugavas, kur zem dambja ar pieeju upei kādreizējās piestātnes vietā izveidota arka. Ir ļoti patīkami atrasties uz šīs ielas, tā nav pārslogota ar dažādām kafejnīcām, restorāniem un citām izklaides vietām. Viss ar mēru. Mazstāvu glītās ēkas gar Rīgas ielu nenospiež un "nesaspiež" telpu. Ēka Rīgas ielā 61, kas celta 1860. gadā, ir viens no spilgtākajiem eklektikas paraugiem, izceļas ar bagātīgu fasādes dekorējumu. Pretī 1. pasta nodaļai aplūkosiet bruņurupuča skulptūru, kas izveidota par godu plašajam Eiropas purva bruņurupuču klāstam valstī, kā arī Latvijā vienīgā skulptūra, kas veltīta Latgales keramikai.
Pilsētas centrā atrodas: Vienības nams - daudzfunkcionāla ēka celta 1936. - 1937. gadā; 19. gadsimta otrajā pusē tapušais laukums, kur izvietots dzejnieka Andreja Pumpura, latviešu eposa "Lāčplēsis" autora, krūšutēls; 2004. gadā iesvētītā Sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo kapela, kuras vietā agrāk atradās 1969. gadā uzspridzinātā Sv. kņaza Aleksandra Ņevska vārdā nosauktā pareizticīgo katedrāle; Sv. Pētera ķēdēs katoļu baznīca, celta 1845. - 1848. gadā klasicisma stilā; Dubrovina parks ir pilsētnieku iecienīta atpūtas vieta; pilsētas skaistākā jūgendstila ēka, kurā atrodas 1938. gadā dibinātais Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs; Daugavpils Universitātes laukums, kur atrodas neliela strūklaka, dzejnieka Jāņa Raiņa krūšutēls un saules pulkstenis; 1850. gadā celtā Daugavpils sinagoga - Kadiša lūgšanu nams, kurā ierīkots muzejs "Ebreji Daugavpilī un Latgalē"; Daugavpils tirgus, kurš atrodas "Ditton centrā", un ir otrs lielākais Latvijā, kā arī daudzas citas ievērojamas vietas.

Vēlāk apmeklēsim šmakovkas muzeju. Šis ir lielākais un modernākais šmakovkas muzejs Latvijā, kas piedāvā iepazīties ar Latgales kultūrvēsturiskā un kulinārā mantojuma neatņemamu sastāvdaļu - pašgatavoto stipro dzērienu. Muzeja izstādes veidošanā piedalījās tuvāku un tālāku Latgales pilsētu iedzīvotāji. Muzejā ar kopējo platību 290 m2 var aplūkot vairāk nekā 200 dažādu eksponātu, no kuriem vecākais ir datēts ar 1890. gadu.
Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, trīs izstāžu zālēs var uzzināt par šmakovkas tapšanas procesu, kā arī iepazīties ar autentiskām un iespaidīgām ražošanas ierīcēm. Paralēli stāstam par dzēriena tapšanu tiek piedāvāts iepazīties ar senām fotogrāfijām, dokumentiem un novada vēstures svarīgākajiem posmiem. Muzeja izstādēm ir izglītojoša nozīme, informējot par alkohola lietošanas sekām. Šeit var aplūkot arī modernu pārtikas industrijas iekārtu komplektu, kas iepazīstina ar kvalitatīvas šmakovkas pagatavošanas procesu, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, un atbilstoši aktuālajiem pārtikas nozares standartiem.
Muzeja apmeklētājiem tiek piedāvāta šmakovkas degustācija. Degustāciju nodrošina licencēts šmakovkas ražotājs - zemnieku saimniecība "Sēlija".
Varēsiet iegādāties arī oriģinālus suvenīrus ar šmakovkas muzeja simboliku.

Brīvais laiks. Laiks pusdienām pilsētas centrā

Tālāk - dodamies uz Daugavpils cietoksni

Apmeklēsim Marka Rotko mākslas centru, kas ir viens no vērienīgākajiem 21. gadsimta kultūras projektiem Austrumeiropā. Šis daudzfunkcionālais laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības centrs atrodas vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā Daugavpils cietoksnī. Šī ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var iepazīties ar daugavpilieša - pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka, abstraktā ekspresionisma un krāsu lauku gleznošanas stila pamatlicēja Marka Rotko (1903 - 1970) oriģināldarbiem.
Mainīgās ekspozīcijas vairāk nekā 2000 m2 platībā sniedz iespēju viena gada laikā apskatīt vairāk nekā 40 iespaidīgus Latgales reģiona, Latvijas un citu pasaules valstu mākslinieku projektus dažādos laikmetīgās mākslas žanros.

Noslēgumā ekskursija pa Daugavpils cietoksni. Daugavpils cietoksnis, kas dažādos laikos saukts arī par Dinaburgas cietoksni un Dvinskas cietoksni, ir unikāls valsts nozīmes kultūras un vēstures arhitektūras piemineklis ar kopējo platību 150 ha. Daugavpils cietoksnis tiek uzskatīts par pēdējo bastiona tipa cietoksni pasaulē, kas saglabājies bez būtiskām izmaiņām un ar unikālu nocietinājumu sistēmu. Cietoksnī joprojām ir 80 ēkas, kas savienotas ar 10 ielām, kurām doti to vēsturiskie nosaukumi.
Cietoksni sāka celt 1810. gadā, lai stiprinātu Krievijas impērijas rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. Darbu uzraudzīt bija uzticēts militārajam inženierim pulkvedim Jegoram Hekelim. Cietokšņa celtniecībā kopumā piedalījās aptuveni 12 tūkstoši cilvēku, strādājot nepārtraukti divās maiņās. Līdz 1812. gada kara sākumam cietoksnis nebija pabeigts, lai gan cietokšņa garnizons spēja atvairīt pirmo uzbrukumu, galu galā bija spiests to pamest, pēc kā ievērojamu daļu nocietinājumu franči nojauca. Uzreiz pēc kara cietokšņa celtniecība tika atsākta un turpinājās līdz 1878. gadam. Līdz pat Pirmajam pasaules karam šeit atradās Krievijas impērijas armijas garnizoni. Kopumā cietoksnī varēja uzturēties līdz 6000 cilvēku. No 1920. līdz 1940. gadam cietoksnī izvietojās Latvijas armijas Zemgales divīzijas pulki. 1940. gadā Daugavpils cietoksnī apmetās Sarkanās armijas vienības. Otrā pasaules kara laikā no 1941. līdz 1944. gadam cietoksnī bija izvietotas vācu armijas daļas. Cietokšņa teritorijā tika ierīkota arī padomju karagūstekņu nometne. Tilta nocietinājumā tika ierīkots Ebreju geto ar apmēram 14 000 ieslodzīto no visas Daugavpils apkārtnes. Tilta segumā darbojās ebreju geto, kurā ebreji no visas apkārtnes tika ievietoti pirms nāvessoda izpildes Poguļankas mežā (mūsdienās Daugavpils mikrorajons Mežciems). No 1948. līdz 1994. gadam cietoksnī atradās Daugavpils Kara aviācijas inženieru skola. Mūsdienās cietoksnis ir pilsētas mikrorajons, kurā dzīvo vairāk nekā 1000 cilvēku.
Daugavpils cietoksnis strauji attīstās un ik gadu piesaista arvien vairāk tūristu gan no Latvijas, gan no valstīm. Cietoksnī darbojas vairāki tūrisma objekti: Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Mākslas galerija "Baltais zirgs", Medicīnas izstāde ar kontracepcijas līdzekļu ekspozīciju, salons-antikvariāts "Housevintage", Daugavpils sikspārņu centrs, Pirmā pasaules kara muzejs "Pie Komendanta" un retro automašīnu ekspozīcija "RetroGaraž-D". Šeit notiek dažādi pilsētas un valsts mēroga pasākumi. 2015. gadā cietoksnī tika ieviesta jauna tradīcija - kara vēstures rekonstrukcijas klubu festivāls "Dinaburg 1812", kura laikā cietokšņa apmeklētājiem ir iespēja vērot rekonstruētu Lielās Franču armijas uzbrukumu cietoksnim un Krievijas impērijas armijas centienus cietoksni ienaidniekiem neatdot.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam kafijas pauze
 
Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* Daugavpils apskates ekskursija ar vietējo gidu - 3.50 EUR personai
 
* ieejas biļetes:
 
Šmakovkas muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 4.50 EUR, bērniem, pensionāriem 3.00 EUR
muzeja gida pakalpojumi - 40.00 EUR grupai
šmakovkas degustēšana (apmaksa tikai skaidrā) - 1 veids - 1.50 EUR, 3 veidi - 2.50 EUR pieaugušajam
 
Daugavpils cietoksnis:
Rotko oriģinālu galerijas apmeklējums Marka Rotko mākslas centrā - pieaugušajiem 5.40 EUR, bērniem, pensionāriem 2.70 EUR. Gida pakalpojumi iekļauti biļetes cenā.
ekskursija pa Daugavpils cietoksni ar vietējo gidu - 88.00 EUR grupai