Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs – klints Lustūzis – Anfabrikas klintis – padomju slepenais bunkurs un Līgatnes dabas takas – gleznainā Sigulda

Ligatnes gerbonis Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

 Cena 17.00 EUR personai

 Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Līgatnē

Dosimies pastaigā pa Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko centru. Tas ir unikāls 19.gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis, celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā. Līgatne 19.gadsimta beigās uzskatāma par veiksmīgu ekonomisko un sociālo interešu apvienojumu, kura ietvaros bija iespējams radīt ne tikai augstas kvalitātes papīra ražotni, bet arī nodrošināt augstas kvalitātes sadzīves apstākļus visai uzņēmuma saimei. Papīrfabrikas strādniekiem bija nodrošināti tam laikam augstvērtīgi sadzīves apstākļi: veselības aprūpe, izglītības un atpūtas iespējas. Īpaši saudzējama un unikāla vērtība ir koka arhitektūras paraugiem, kas Līgatnē labi saglabājušies neskartā veidā. Tās ir papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās rindu mājas.

Pēc tam apbrīnosim klinti Lustūzis. Lustūzis ir smilšakmens klints, kas atrodas Līgatnes upes labajā krastā Līgatnes centrā. Šis nosaukums radies pateicoties mazai nojumei - lustūzītim klints virsotnē, kur mēdza pulcēties Līgatnes pūtēju orķestris. Otrs nosaukums - "Alu iezis" raksturo to, ka šeit ir daudz alu un pagrabu.
Lustūzis ir vienīgais smilšakmens Līgatnē, kur pagrabi alās ierīkoti vairākos stāvos. Līgatnes iedzīvotāji pagrabus šeit sāka iekārtot 18.gadsimtā. Dažās alās pie griestiem vēl līdz mūsdienām ir saglabājušies āķi gaļas uzkāršanai. Vairākos pagrabos iedzīvotāji joprojām glabā ziemas krājumus. (Alu un pagrabu apmeklēšana tikai ar vietējo gidu)
Klints pakājē upītes pretējā krastā ierīkota īpaša skatu platforma. Šī ir populārākā fotografēšanās vieta Līgatnē. Savukārt klints virsotnē ir izveidotas divas skatu platformas, no kurām paveras gleznains skats uz Līgatnes zaļo apkārtni.
 
Vēlāk apmeklēsim Anfabrikas klintis - pelēki iesarkanas 17 metrus augstas klintis. Klintīs ir iekārtoti pagrabi, bet, diemžēl, tagad tur neko nevar redzēt, jo mūsdienās tie ir pamesti. Uz klints augšu ved tūristiem izveidotas koka kāpnes, un no augšas varēsiet baudīt skatu uz Līgatnes vēsturiskā centra ieleju.
Klintis savu nosaukumu ieguvušas no pirmajām uz tām uzbūvētajām Līgatnes papīrfabrikas ēkām. 19.gadsimtā šeit bija Handfabrika (roku darba fabrika, manufaktūra). Netālu no fabrikas tek Līgatnes upīte, viena no straujākajām upēm Latvijā. Tas bija galvenais iemesls, kāpēc šeit tika uzcelta fabrika. Fabrika bija aprīkota ar slūžu un kanālu sistēmu ražošanai nepieciešamā ūdens piegādei. Mūsdienās uz klints fona upe izskatās ļoti iespaidīgi. Uz slūžām ir izveidots zivju ceļš, rudenī var redzēt pārsteidzošu skatu - lēkājošus lašus, kas dodas nārstot. Zivju nārsta taka sākas pie Anfabrikas klintīm.
 
Tālāk, ekskursija padomju īpaši slepenajā objektā "Bunkurs". Līgatnes rehabilitācijas centra teritorijā 9 metrus zem zemes atrodas ērts bunkurs - slepens patvērums padomju Latvijas Komunistiskās partijas elitei kodolkara gadījumā. Bunkurs tika izbūvēts 20.gadsimta 80.gados, aukstā kara laikā, kad PSRS bija nemitīgi gatava uzbrukumam no Rietumiem, it īpaši ASV kodoltriecienam. Bunkurs bija viens no stratēģiski nozīmīgajiem objektiem Padomju Latvijā. Tam bija visspēcīgākā autonomā saimnieciskā struktūra ar visu nepieciešamo un jaunāko tā laika aprīkojumu. Veselus 30 gadus rehabilitācijas centra darbinieki un apmeklētāji neko nezināja par to, kas atrodas viņiem zem kājām, tik liela bija šī objekta slepenība! Līdz mūsdienām bunkurā ir saglabājies viss autentiskais pazemes aprīkojums.
Varēsiet aplūkot: Plānus un situācijas atspoguļojumus, kas notiek, ja kara gadījumā tiek pārrauti visu spēkstaciju aizsprosti, kuras teritorijas būtu applūdušas un kā tas ietekmētu visas lielākās pilsētas. Autonomu elektrostaciju ar dīzeļģeneratoriem un degvielas noliktavu. Kondicionēšanas iekārtas gaisa attīrīšanai ar skābekļa rezervēm. Ūdensapgādes un kanalizācijas iekārtas, kas darbojas līdzīgi kā zemūdenēs. Telekomunikāciju bloks, kas nodrošināja tiešos sakarus ar Maskavu - Kremli un autonomus sakarus ar visiem svarīgākajiem dienestiem valstī. Grāmatas, kuras sarakstījuši Markss, Ļeņins, Brežņevs, kā arī citi padomju laika politiķi. Unikālu karti ar vēsturiskiem kolhozu nosaukumiem. PSKP XXII kongresa materiāli. Ēdnīcu ar tipisku padomju laika ēdienkarti. Dažādus padomju laika piederumus un sadzīves priekšmetus.

Pēc tam apmeklēsim Līgatnes dabas takas. Līgatnes dabas takas Gaujas nacionālajā parkā tika izveidotas 1975.gadā, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar dabu, Latvijā dzīvojošo savvaļas zīdītāju sugām, dabas daudzveidību un nepieciešamību to aizsargāt. Līgatnes dabas takās sastopamie meža dzīvnieki ir atvesti no dažādām Latvijas vietām. Tie bija ievainoti vai pieradināti dzīvnieku mazuļi, kas nav spējīgi izdzīvot bez cilvēku aprūpes un patstāvīgi atrast barību.
Pastaigu takas ierīkotas 4 - 5 km garumā. Līgatnes dabas takās apskatāmi dažādu savvaļas sugu dzīvnieki dabiskajā meža ainavā. Dabas taku voljēros var redzēt aļņus, lapsas, lāčus, stirnas, jenotsuņus, lūšus, mežacūkas, vāveres, ežus, kā arī putnus - ūpjus un pūces.

Ceļojumu turpinām uz Siguldu

Dodamies pastaigā pa Siguldas pils kvartāluSigulda ir viens no gleznainākajiem Latvijas nostūriem, "Latvijas Šveice", iecienīta atpūtas vieta rīdziniekiem un ārvalstu tūristiem.
Šī apbrīnojamā pilsēta, kas atrodas Gaujas abos krastos un ko ieskauj lieliska daba, ir daļa no Gaujas nacionālā parka. Sigulda tika dibināta 1207.gadā, kad Zobenbrāļu ordenis uzcēla Siguldas pili. 2007.gadā tika atzīmēta pilsētas 800 gadu jubileja.
Aplūkosim Siguldas viduslaiku pils drupas, izstaigāsim pils mūra sienas, uzkāpsim pils dienvidu un ziemeļu torņos un izbaudīsim Gaujas senlejas ainavas.
Pēc tam apmeklēsim Siguldas Jauno pili, kuru 1878. - 1881.gados uzcēla kņazs Kropotkins. No ārpuses tā ir saglabājusi savu neogotikas stilu, savukārt iekšpusē 1937.gadā rakstnieku un žurnālistu pils kļuva par nacionālā romantisma pērli.
Šodien pils kvartāla ēkās strādā amatnieki un mākslinieki, kuru darbnīcās un salonos var apgūt jaunas prasmes, kā arī iegādāties suvenīrus.
 
Brīvais laiks
 
Pēc tam izbraucam uz Rīgu
 
Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes

Ekskursija padomju īpaši slepenajā objektā "Bunkurs" - pieaugušajiem 6.60 EUR, bērniem 4.60 EUR

Līgatnes dabas takas - pieaugušajiem 3.60 EUR (4.30 EUR brīvdienās), bērniem 1.40 EUR (2.10 EUR brīvdienās)

Siguldas pils kvartāls:
Livonijas ordeņa pils - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
Siguldas Jaunā pils - pieaugušajiem 4.50 EUR, bērniem 2.50 EUR
kompleksā biļete abu piļu apmeklēšanai - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem 3.00 EUR

 

 

Sigulda Ligatne Bunkurs Dabas-takas