Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs - slepenais objekts "Bunkurs" - gleznainā Sigulda - Turaidas muzejrezervāts

Titul VidzemeCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 17.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no Rīgas

Ierodamies Līgatnē

Dosimies pastaigā pa Līgatnes papīrfabrikas ciematu, kas ir unikāls 19.gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis, celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā. Līgatne 19.gadsimta beigās uzskatāma par veiksmīgu ekonomisko un sociālo interešu apvienojumu, kura ietvaros bija iespējams radīt ne tikai augstas kvalitātes papīra ražotni, bet arī nodrošināt augstas kvalitātes sadzīves apstākļus visai uzņēmuma saimei. Papīrfabrikas strādniekiem tika nodrošināti tam laikam augstvērtīgi sadzīves apstākļi: veselības aprūpe, izglītības un atpūtas iespējas. Īpaši saudzējama un unikāla vērtība ir koka arhitektūras paraugi, kas Līgatnē labi saglabājušies neskartā veidā. Tās ir papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās rindu mājas.

Pēc tam apmeklēsim padomju laika īpaši slepeno objektu "Bunkurs". Labiekārtots slepenais bunkurs atrodas 9 metrus zem zemes 2000 m2 platībā, kam slepenības zīmogu noņēma tikai 2003.gadā. Tas ir izbūvēts pagājušā gadsimta 80-tajos gados politiskās un valsts varas elites vajadzībām valsts vadīšanai atomkara gadījumā. Tā ir viena no stratēģiski svarīgākajām vietām Padomju Latvijā kodolkara situācijas gadījumā. Bunkurā ir spēcīgākā autonomā saimnieciskā struktūra ar visu nepieciešamo un vismodernāko tā laika aprīkojumu. Līdz mūsdienām saglabāts viss autentiskais pazemes aprīkojums!

Ceļš tālāk ved uz Siguldu

Dodamies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centruSigulda - pilsēta, kas atrodas Gaujas upes krastos, to ieskauj brīnišķīga daba. Pilsētas apkārtne ir iekļauta Gaujas nacionālā parka struktūrā. Par Siguldas dibināšanas gadu tiek uzskatīts 1207.gads, kad Zobenbrāļu ordenis uzcēla mūra cietoksni "Siegewald". Sigulda tiek dēvēta par "Vidzemes Šveici", iecienīta atpūtas vieta rīdziniekiem un tūristiem. Apmeklēsim Siguldas pilsdrupas - viduslaiku arhitektūras pieminekli. Tāpat aplūkosim 1878. – 1881.gados celto Siguldas jauno pili, neogotikas pieminekli.
 
Vēlāk dodamies uz Gūtmaņa alu – lielāko alu Latvijā un visā Baltijas reģionā. Sarkanā smilšakmens ala atrodas Gaujas labajā krastā. Alas dziļums ir 18,8 metri, maksimālais platums - 12 metri, augstums ir 10 metri. No alas izplūst strauts, kas ietek Gaujā.
 
Pēc tam apmeklējam Turaidas muzejrezervātu – īpaši aizsargājamu kultūras pieminekli. 42 hektārus plašā teritorija ir bagāta ar arheoloģiskiem, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kas stāsta par notikumiem, sākot no 11.gadsimta:
- apskatīsim Turaidas mūra pili, kas sākta būvēt 1214.gadā Rīgas bīskapa Alberta vajadzībām vietā, kur iepriekš bija pastāvējusi Turaidas lībiešu vadoņa Kaupo koka pils;
- izstaigāsim Tautasdziesmu parku un Dainu kalnu, kur izvietotas tēlnieka Induļa Rankas veidotās skulptūras par latviešu tautasdziesmu tēmu;
- apskatīsim Turaidas baznīcu (1750.gads) un ekspozīciju "Turaidas baznīcas un draudzes vēsture";
- aiziesim līdz piemiņas vietai pie vecās liepas Turaidas Rozei, jaunietei, kas ziedoja savu dzīvību mīlestības vārdā un kļuva par leģendu godam, cieņai un uzticībai;
- izstaigāsim plašo muižas apbūvi, kur vēsturisko ēku ekspozīcijās ietverts stāstījums par Turaidas muižu 300 gadu garumā.
 
Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes

Padomju laika īpaši slepenais objekts "Bunkurs" – pieaugušajiem 6.60 EUR, bērniem, pensionāriem 4.60 EUR

Turaidas muzejrezervāts – pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem 1.15 EUR

 

 

Ligatne Sigulda Turaida