Autobusu ceļojumi kolektīviem
Autobusu ceļojumi skolēniem
Velnezers (Čertoks) – grāfu Plāteru pils komplekss – Slutišķu vecticībnieku lauku sēta – Naujenes novadpētniecības muzejs – Daugavpils pilsēta un Daugavpils cietoksnis
Ceļojuma ilgums - 1 diena
Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens
Cena 21.00 EUR personai
Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!
Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!
6.00 izbraucam no Rīgas
Pa ceļam kafijas pauze
Ierodamies Grāveru silā
Apmeklēsim unikālo Velnezeru (Čertoku) - vienu no leģendām apvītām vietām zilo ezeru zemē - Latgalē. Velnezers, iecienīta apskates un atpūtas vieta, atrodas 12 km no Aglonas, Krāslavas novadā Šķeltovas pagastā.
Melleņu meža vidū esošais Velnezers ir viens no tīrākajiem ezeriem Latvijā, tas piesaista ar zilganzaļu caurspīdīgu ūdeni un dīvainiem nostāstiem, kas to pavada jau ilgu laiku. Sufozijas piltuvveida ieplakā esošā Velnezera dziļums sasniedz 17 metrus, bet ūdens caurredzamība vietām pat 12 metri. Tajā neieplūst neviena upīte vai avots un arī neiztek no tā. Ezerā praktiski nav ūdensaugu un minimāla zivju daudzveidība, krasta veģetācija nabadzīga. Pastāv versija, ka Velnezers parādījās kāda kosmiskā ķermeņa krišanas rezultātā.
Velnezers ir iekļauts Eiropas aizsargājamo dabas objektu sarakstā, un tā aizsardzībai ir izveidots dabas liegums. Uz ceļa nav norāžu, jo dabas aizsardzībā nolēma nepiesaistīt pārmērīgu tūristu uzmanību aizsargājamajam dabas objektam.
Ceļš tālāk ved uz Krāslavu
Aplūkosim grāfu Plāteru pils kompleksu, 18.gadsimta arhitektūras pieminekli. Pils celtniecība tika sākta 1765.gadā Konstantīna Ludviga Plātera laikā saskaņā ar arhitekta A.Parakko projektu, bet pabeigta Augusta Hiacinta Plātera laikā 1791.gadā. Sākotnēji pils tika celta baroka stilā, bet 19.gadsimta sākumā tā tika pārbūvēta pēc klasicisma kanoniem. Pils sienu interjera gleznojumi bija bagātīgi rotāti ar senās Romas skatiem, iluzoriem rakstiem un figurālām kompozīcijām. Sienas gleznojums tika atrasts 1984.gadā, pārbaudot iekšējās sienas. Plātera pils ir vienīgā Latgalē ar tik unikāliem sienu gleznojumiem baroka un rokoko stilā.
Kādreiz grezno grāfu Plāteru dzīvesvietu pašlaik var apskatīt tikai no ārpuses. Neskatoties uz to, no skatu laukuma, kas atrodas netālu no pils, var baudīt lielisku Daugavas ielejas un Krāslavas pilsētas ainavu. Tāpat var apmeklēt Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs, kas atrodas vienā no kompleksa ēkām. Pils kompleksā ietilpst 18.gadsimta vidū izveidotais ainavu parks ar ap 70 dažādām koku un krūmu sugām. Parkā ir atjaunota grota ar pils sargu - lauvu. Pēc renovācijas bijušajā stallī ir iekārtota Amatu māja, bet bijušajā pārvaldnieka mājā atrodas Krāslavas novada tūrisma informācijas centrs un starptautiskais kulinārā mantojuma centrs.
Izbraucam uz Slutišķu ciemu
Apmeklēsim Slutišķu vecticībnieku lauku sētu. Daugavas ielejas ielokā, Markovas pilskalna pakājē, atrodas Slutišķu vecticībnieku ciems. Šeit varēsiet apskatīt Naujenes novadpētniecības muzeja brīvdabas nodaļu - "Slutišķu vecticībnieku lauku sēta". Slutišķu vecticībnieku lauku sētu veido divas ekspozīcijas: "Vecticībnieku dzīvojamā māja" un "Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā". Vecticībnieku sētas dzīvojamā māja un saimniecības ēkas ir nozīmīgs tradicionālās vecticībnieku sētas būvtehnikas un tradīciju piemērs, ar daudzām dekoratīvām koka detaļām, ārdurvju vērtņu veidojumiem, logu apmaļu un slēģu rotājumiem.
Ekspozīcija "Vecticībnieku dzīvojamā māja" iepazīstina ar 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta pirmās puses vecticībnieku dzīvesveidu. Šeit redzēsiet istabu, kurā apskatāms tā sauktais sarkanais stūris, kur atrodas dažādi priekšmeti, kas nepieciešami lūgšanu rituāliem - ikonas, lūgšanu spilventiņš, rožukronis, "melnais" stūris jeb sievu kakts un "krievu" krāsns.
Ekspozīcija "Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā" iepazīstinās ar lauksaimniecībā izmantotiem zirgvilkmes darbarīkiem Latgales dienvidu daļā. Apmeklētāji var aplūkot darbarīkus zemes apstrādei, kā arī zirgu vilktos transportlīdzekļus - darba ratus, kamanas, līnijdrošku.
Pēc tam dodamies uz Naujenes ciemu
Apmeklējam Naujenes novadpētniecības muzeju. Muzejs apmeklētājiem piedāvā iespēju izzināt novada vēsturi, etnogrāfiju, dabu, iepazīt izcilus novada māksliniekus, līdzdarboties radošajās darbnīcās, iesaistīties Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanā, kā arī piedalīties muzeja rīkotajos pasākumos.
Muzeja piedāvājums:
Dabas parka "Daugavas loki" un Daugavas zemūdens pasaules izzināšana ekspozīcijā "SirdsDaugava";
Interaktīvā ekspozīcija ar plašu informāciju par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju "Augšdaugava";
Iepazīšanās ar tēlnieces Valentīnas Zeiles daiļradi ekspozīcijās: "Latgales parīziete Valentīna Zeile", "Dzimtas mantojums", "Saruna" ("Veltījums Kristus dzīvei"), "Lidojums";
Etnogrāfiskās ekspozīcijas: "Turīga zemnieka istaba" un "Skovorda, ližeika, kačerāgs i citi štrumenti" (ar ēdiena gatavošanu saistīto etnogrāfisko priekšmetu ekspozīcija);
Daugavpils novada kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas: "Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā", "Durvis pagātnē: padomju laika šarms", "Ivanovu dzimtas stāsts", "Vecticībnieku dzimtu stāsti".
Ceļojumu turpinām uz Daugavpili
Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā pēc Rīgas, kas padara to par nozīmīgu ekonomiko, kultūras un tūrisma centru. Daugavpils ir arī lielākā pilsēta Latgalē, tās kultūras, izglītības un rūpniecības centrs. Pilsēta atrodas Daugavas abos krastos, tikai 25 km attālumā no Lietuvas un 35 km no Baltkrievijas. Livonijas ordenis seno Dinaburgu nodibināja 13.gadsimtā Daugavas upes krastos 19 km augšpus pa straumei no pašreizējās pilsētas. 1275.gadā Livonijas ordeņa maģistrs barons Ernsts fon Rasburgs uzcēla akmens Dinaburgas pili, kas kļuva par komturejas centru. Dažus gadus vēlāk Lietuvas lielkņaza Vīteņa uzbrukums bija veiksmīgs, un Dinaburgas pils pirmo reizi tika sagrauta. 1313.gadā ordeņa mestrs Gerhards fon Jorke atjaunoja Dinaburgas pili. 1481.gadā Livonijas-Maskavijas kara laikā pili iekaroja Ivana III krievu karaspēks, tomēr vēlāk tas bija spiests atkāpās.
Livonijas kara pirmajā posmā 1559.gadā Livonijas ordenis Dinaburgas pili ieķīlāja Polijas karalim un Lietuvas lielkņazam Sigismundam II Augustam, un tā kļuva par Lietuvas lielkņazistes daļu. Livonijas kara trešajā posmā 1577.gada jūlijā seno pili sagrāva Krievijas cara Ivana IV karaspēks. Poļu-zviedru kara laikā no 1600. līdz 1629.gadam zviedri divas reizes iekaroja Dinaburgu, bet katru reizi to atdeva atpakaļ Polijas-Lietuvas ūnijai. Krievu-zviedru kara laikā 1656. - 1658.gados Dinaburgu iekaroja Krievijas armija cara Alekseja Mihailoviča vadībā, kurš pārdēvēja pilsētu par Borisogļebsku. 1666.gadā krievu-poļu kara laikā pie Borisogļebskas lietuviešu uzbrukums tika atvairīts, tomēr Andrusovas pamiera rezultātā pilsēta atkal kļuva par Polijas-Lietuvas ūnijas daļu.
Pēc pirmās Polijas dalīšanas 1772.gadā Dinaburga tika iekļauta Krievijas impērijas Pleskavas guberņā, kopš 1802.gada tā ir pilsēta Vitebskas guberņā. No 1810. līdz 1878.gadam pilsētā tiek būvēts tiem laikiem moderns Dinaburgas cietoksnis. Jaunu nozīmi pilsēta ieguva ar Sanktpēterburgas - Varšavas dzelzceļa posmu izbūvi 1860. - 1862.gadā, līniju no Rīgas 1861.gadā, no Vitebskas 1866.gadā un no Radvilišķiem 1873.gadā. 1893.gada 14.janvārī ar imperatora Aleksandra III dekrētu Dinaburgas pilsēta tika pārdēvēta par Dvinsku.
Pēc Oktobra revolūcijas 1917.gada 31.decembrī, saskaņā ar Krievijas PFSR Tautas komisāru padomes lēmumu Vitebskas guberņas Dvinskas apriņķis tika nodots Iskolata republikai. 1918.gada 18.februārī Dvinsku okupēja vācu karaspēks. Pēc novembra revolūcijas Vācijā 1918.gada 9.decembrī vācu karaspēks atstāja pilsētu bez cīņas par labu Sarkanajai armijai. 1918.gada 17.decembrī tika izdots manifests par Latvijas padomju republikas dibināšanu, un Dvinska kļuva tās par daļu. Poļu-padomju kara laikā cīņās pie Dvinskas 1920.gada 3.janvārī pilsētu tiešā triecienā ieņēma poļu karaspēks. Saskaņā ar Rīgas miera līgumu ar Padomju Krieviju 1920.gada 11.augustā pilsēta un novads tika nodoti neatkarīgajai Latvijai. Tajā pašā gadā pilsēta tika pārdēvēta par Daugavpili.
Apmeklēsim Daugavpils cietoksni - vienīgo 19.gadsimta Austrumeiropas cietoksni, kas saglabājies gandrīz sākotnējā formā. Cietoksnis, kurš dažādos laikos dēvēts arī par Dinaburgas cietoksni un Dvinskas cietoksni, ir nozīmīgākais Daugavpils kultūrvēsturiskais piemineklis un viens no pilsētas simboliem. Dažādos laikos šajā izcilajā nocietinājumā bija izvietotas dažādu varas iestāžu armijas. Cietokšņa kopējā platība pārsniedz 150 hektārus.
Cietoksnis tika celts no 1810. līdz 1878.gadam Dinaburgā. Tā celtniecība sākās Napoleona iebrukuma priekšvakarā, un 1812.gadā joprojām nepabeigtais cietoksnis veiksmīgi izturēja uguns kristības, atvairot pirmos Napoleona armijas uzbrukumus. Līdz 19.gadsimta vidum Dinaburgas cietoksnis bija viens no Krievijas impērijas pirmās klases cietokšņiem, taču jau turpmākās celtniecības laikā tas sāka zaudēt savu nozīmi un kļuva par otrās šķiras cietoksni. Kad celtniecība 1878. gadā tika pabeigta, tas jau tika uzskatīts par novecojušu un kļuva par pēdējo Eiropā uzbūvēto bastiona tipa cietoksni.
Šodien Daugavpils cietoksnis strauji attīstās, un katru gadu tas piesaista arvien vairāk tūristu no Latvijas, kā arī no citām valstīm. Aplūkosiet cietokšņa iekšpusi, kur joprojām ir 80 ēkas, kuras savieno 10 ielas. Kultūras un informācijas centrā varēsiet iepazīties ar Daugavpils cietokšņa vēsturi un attīstību un apskatīt cietoksnim veltīto ekspozīciju.
Pēc tam dosimies pastaigā pa Daugavpils vēsturisko centru, kas ir valsts nozīmes pilsētvides attīstības piemineklis. Šī pieminekļa unikalitāte ir tajā, ka pilsēta gandrīz pilnībā tika atjaunota īsā laikā - 19.gadsimta laikā. Redzēsim daudzu arhitektūras stilu ēkas: jūgendstila, Krievijas impērijas, "Latgales baroka" (sarkano ķieģeļu ēkas) un daudzas cita. Izstaigāsim Rīgas gājēju ielu, kā arī apmeklēsim Baznīcu kalnu - unikālu vietu, kur līdzās pastāv četru konfesiju baznīcas.
Brīvais laiks
Vakarpusē izbraucam uz Rīgu
Pa ceļam kafijas pauze
Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā
Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi
Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:
Grāfu Plāteru pils komplekss:
Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs - pieaugušajiem 1.00 EUR, bērniem 0.50 EUR
Pārskata ekskursija Plāteru pils kompleksa teritorijā 20.00 EUR grupai
Ekspozīcijas "Slutišķu vecticībnieku lauku sēta" un Naujenes novadpētniecības muzeja apmeklējums - pieaugušajiem 2.50 EUR, bērniem 1.50 EUR
Tematiska ekskursija ar vietējo gidu Naujenes novadpētniecības muzejā - 10.00 EUR grupai
Ekskursija ar vietējo gidu pa Daugavpils cietoksni - 38.00 EUR grupai
http://santur.com.lv/index.php/lv/kolektiviem-latvija/997-80#sigFreeIdba75332b2b