Pašiļu sumbru audzētava – Pažaisles klosteris – Lietuvas sirds-Kauņas pilsēta: Lietuvas aviācijas muzejs un Kauņas pils

Kaunas gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 22.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Pašiļu sumbru audzētavā

Pavērosim sumbru dzīvi. Savām acīm redzēsiet Eiropas lielākos savvaļas zālēdājus - sumbrus, kas ierakstīti Sarkanajā grāmatā. Sumbrs - spalvains un ragains radījums, kas ir divus metrus liels un sver vairāk nekā 500 kg, izskatās ļoti draudīgs, taču patiesībā sumbrs ir mierīgs zālēdājs. Vēl simts gadus atpakaļ uzskatīja, ka šie dzīvnieki ir pilnībā izzuduši. Bet, pateicoties entuziastiem, populācija tika atjaunota. Šīs audzētavas sumbri ierakstīti Starptautiskajā ciltsgrāmatā, tāpēc katra sumbru audzētavas iedzīvotāja vārds sākas ar burtiem "GI".
Audzētavā būs unikāla iespēja no skatu laukuma tuvumā novērot īsta sumbru ganāmpulka dzīvi.

Tālāk ceļš ved uz Kauņas ūdenskrātuves reģionālo parku

Apmeklēsim Pažaisles klosteri, kas ir lielākais klosteru komplekss Lietuvā, celts itāļu baroka stilā. Ansamblis tiek uzskatīts par vienu no labākajiem vēlā baroka paraugiem Ziemeļeiropā un Austrumeiropā, kurā netika veikta gandrīz nekāda pārbūve un rekonstrukcija.
Klosteri 1662.gadā nodibināja Lietuvas lielkņazistes kanclers Kristups Zigmants Pacs kamendulu ordeņa mūkiem.
Intensīvi celtniecība darbi tika veikti līdz 1674.gadam, pēc tam atsākās 1712.gadā, kad notika Pažaisles Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīcas iesvētīšana. 1812.gada kara laikā klosteris tika izlaupīts. Pēc poļu sacelšanās apspiešanas 1830. - 1831.gadā, klosteris tika nodots Krievijas Pareizticīgajai baznīcai un pārveidots par Požajskas Debesbraukšanas vīriešu klosteri. Pēc Lietuvas neatkarības iegūšanas klosteris 1920.gadā tika nodots Sv. Kazimira ordeņa māsām. 1948.gadā padomju valdība klosteri slēdza, iekārtojot tajā arhīvu, bet vēlāk psihiatrisko slimnīcu. 1992.gadā kompleksu atdeva Sv. Kazimira ordenim un tajā pašā laikā klosteris tika atjaunots. Klostera teritorijā ir daudz vēstures un kultūras pieminekļu, te ir apglabāts Krievijas impērijas himnas "Dievs, sargi Ķeizaru!" (Боже, Царя храни!) komponists Aleksejs Ļvovs.

Ceļojumu turpinām uz Kauņas pilsētu

Kauņa ir otrā lielākā un svarīgākā pilsēta Lietuvā, kas atrodas divu upju - Neres un Nemunas, krastos. Pirmoreiz apdzīvotas vietas nosaukums, no kuras vēlāk izauga Kauņas pilsēta, tika minēts 1361.gadā. Pilsētas statusu piešķīra 1408.gadā. Kopš 15.gadsimta vidus Kovno, tā laika Kauņa, bija Hanzas savienībā un spēlēja nozīmīgu lomu Lietuvas Lielkņazistes ekonomikā. 17. un 18.gadsimtā daudzu karu dēļ, dzīve pilsētā pagrima. Trešās Polijas dalīšanas rezultātā 1795.gadā Kauņa nokļuva Krievijas impērijas sastāvā. 1920. - 1940.gados Kauņa kļuva par Lietuvas Republikas pagaidu galvaspilsētu.
Mūsdienās Kauņa ir valsts kultūras un rūpniecības centrs ar apmēram 300 tūkstošiem iedzīvotāju. Kauņa ir Lietuvas sirds, 93% pilsētu iedzīvotāju ir lietuvieši. Pilsēta ir ar bagātu vēsturi, iespaidīgu dabu, daudziem arhitektūras un kultūras pieminekļiem. Un vēl, Kauņa ir viena no spēcīgākā Eiropā basketbola kluba "Žalgiris" dzimtene.

Apmeklējam Lietuvas aviācijas muzeju. Muzeja kopējā platība ir 4700 m², ekspozīcijā ir vairāk par 20 000 eksponātiem (tajā skaitā vairāk kā 40 lidmašīnas). Gan brīvdabas ekspozīcijā, gan telpās ir izstādītas sporta lidmašīnas, lietuviešu un poļu gaisa spēku lidmašīnas, helikopteri. Apmeklētāji var pasēdēt lidmašīnas An-2 trenažierī vai helikoptera Mi-8 pilotu kabīnes maketā. Atsevišķā zālē ir izvietota specializēta ekspozīcija, kas veltīta ugunsdzēsības vēsturei.

Pusdienas restorānā "Bernelių Užeiga". Restorāns ir slavens ar tradicionālajiem lietuviešu ēdieniem. Izsmalcināta lietuviešu virtuve ar bagātīgu nacionālā mantojuma produktu klāstu.

Vēlāk, apmeklēsim Kauņas pili. Neparasti skaistajā vietā, Nemunas un Neres upju satecē, paceļas sarkanu ķieģeļu pils. Vēsturnieki uzskata, ka tas ir vecākais akmens cietoksnis Lietuvā.
Kauņas pils ir pieminēta Marburgas Vīganda "Prūsijas zemes hronikā" pie 1361.gada saistībā ar krustnešu izlūkošanas ekspedīciju. 1362.gadā Vācu ordenis, kā arī pieaicinātie bruņinieki no Bohēmijas, Itālijas, Dānijas, Anglijas, aplenca pili un pēc sīvas cīņas to ieņēma un iznīcināja.
15.gadsimta sākumā Lietuvas dižkunigaitis Vītauts pili pārbūvēja. Rekonstrukcijas rezultātā pils ieguva masīvus stūra torņus, kuru sienu biezums bija 3,5 metri un augstums sasniedza 9 - 10 metrus. Torņi bija četrpakāpju, grīda bija no koka, bet ap teritoriju bija izrakts dziļš aizsarggrāvis.
Pēc Grunvaldes kaujas 1410.gadā, kad tika sagrauti Vācu ordeņa spēki, pils zaudēja savu stratēģisko nozīmi. Dižkunigaitis Vītauts bieži uzturējās pilī, kā arī uzņēma viesus. Pēc viņa nāves pils kļuva par Kauņas pilsētas stārasta rezidenci, un pilī atradās dažādas administratīvās iestādes. 16.gadsimta sākumā pils tika izmantota kā cietums. 16.gadsimta vidū ap pils dienvidrietumu torni uzbūvēja barbakānu. Barbakāna celtniecība bija saistīta ar nepieciešamību nostiprināt pili Livonijas kara laikā 1558. - 1583.gados. 17.gadsimta pirmajā pusē Neres upe noskaloja pils ziemeļu sienu, 1611.gadā viens tornis sabruka, bet 17. gadsimta 30-tajos gados tika izskalota pils ziemeļu daļa. 19.gadsimtā pils teritorija tika sadalīta nelielās platībās un pārdota. Pirmie nopietnie arheoloģiskie pētījumi Kauņas pilī sākās 1924.gadā. 1930. un 1932.gadā pils teritorija tika attīrīta un nojauca vēlīnā perioda koka celtnes. 1965.gadā tika atvērts muzejs "Kauņas pils".
Mūsdienās no stratēģiski svarīgā viduslaiku Lietuvas objekta joprojām ir palikušas dažas celtnes: apaļš spēcīgs tornis un cietokšņa sienas. Valsts senākā arhitektūras ansambļa apbrīnojamo skaistumu papildina greznas ainavas, kas celtni padara noslēpumaināku. Šodien šeit nenotiek kaujas, bet skan mūzika, tiek rādītas teātra izrādes un rīkoti festivāli. Pilī atrodas Kauņas pilsētas muzeja filiāle, tiek rīkots daudz izglītojošu aktivitāšu.

Tālāk, ekskursija kājām pa pilsētas vēsturisko centru. Iepazīsieties ar pilsētas vēsturi, izjutīsiet viduslaiku gaisotni, apmeklēsiet Kauņas senos objektus, kas kopš viduslaikiem veidoja īpašo pilsētas atmosfēru un padarīja to slavenu Eiropā.
Aplūkosim Kauņas pili - vecāko mūra pili Lietuvā, kas būvēta 14.gadsimta vidū. Pēc tam apbrīnosim 15.gadsimta beigās celto gotisko Sv. Jura baznīcu.
Iepazīsimies ar Svētās Trīsvienības baznīcu, kas celta no 1624. līdz 1634.gadam vēlās renesanses stilā. Apmeklēsim Rātslaukumu. Šeit, pilsētas vēsturiskās daļas centrā, paceļas 16.gadsimta sniegbaltais Kauņas rātsnams. Tālāk pa ceļam atrodas baltakmens Sv. Franciska Ksavera baznīca, 17. - 18.gadsimtu baroka stila celtne. Pēc tam redzēsim Pērkona māju (Perkūno namas), iespaidīgu ēku vēlās "ugunīgās" gotikas stilā, ko 15.gadsimtā uzcēla Hanzas tirgotāji. Apbrīnosim arī Vītauta baznīcu, kas celta 1400.gadā saskaņā ar dižkunigaiša Vītauta Dižā rīkojumu franciskāņu mūkiem. Nākamais apskates objekts ir Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katedrāle - bazilika, kuru sāka būvēt 15.gadsimtā. Šī ir Lietuvā vienīgā gotiskā baznīca bazilikas stilā. Pēc rekonstrukcijas dievnams ieguva renesanses un baroka iezīmes.
Izstaigāsim seno un gleznaino gājēju ielu - Vilniaus gatve. Šeit ir daudz mājīgu mazu kafejnīcu, nelielu veikalu un vēsturisku ēku. Iepazīsimies vēsturisko Prezidenta pili. No 1918. līdz 1940.gadam šeit strādāja un dzīvoja trīs Lietuvas prezidenti.
Dosimies pastaigā pa Laisves (Brīvības) aleju. Šī ir populārākā gājēju iela Kauņā. Aleja ir izveidota 19.gadsimtā, tās garums ir 1,7 km, bet platums 24 - 27 metri. Gar aleju ir sastādītas koku rindas, izveidotas puķu dobes, daudz soliņu atpūtai. Ir plašs veikalu, restorānu, teātru, viesnīcu, muzeju, nakts klubu klāsts. Daudz pieminekļu un senu ēku, kurām ir vēsturiska vērtība.
Apbrīnosim Erceņģeļa Sv. Miķeļa baznīcu. Šī grandiozā baltā akmens katedrāle tika uzcelta 19.gadsimta beigās saskaņā ar Krievijas imperatora Aleksandra II rīkojumu.
Noslēgumā apmeklēsim Vienibes (Vienības) laukumu. Viss šajā laukumā ir veltīts Lietuvas neatkarībai. Tāpat šeit atrodas arī Vītauta Dižā vārdā nosauktais kara muzejs.
 

Brīvais laiks
 
Vakarpusē izbraucam uz Rīgu
 
Ceļš pa Lietuvu un Latviju
 
Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar vietējo gidu pa Kauņas vēsturisko centru - 5.00 EUR personai
 
* ieejas biļetes:

Pašiļu sumbru audzētava - pieaugušajiem 1.20 EUR, bērniem 0.60 EUR

Pažaisles klosteris - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem 3.00 EUR

Lietuvas aviācijas muzejs - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

Kauņas pils - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 1.50 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Pasilu-sumbru-audzetava Kauna