Rokišķi un "Siera ceļš" Rokišķu muižā – Biržu pils – Astravas muiža – "Alus ceļš" Rinkušķu alus darītavā

Paneveza gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 21.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Rokišķu pilsētā

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Rokišķi ir pilsēta Lietuvas ziemeļaustrumos, Rokišķu rajona administratīvais centrs Paņevežas novadā, tajā dzīvo aptuveni 12 400 cilvēku. Pilsētas vēsturiskais centrs ir iekļauts Lietuvas Republikas valsts aizsargāto kultūras vērtību reģistrā. Cauri pilsētai tek Laukupe.
Šodien Rokišķi ir pazīstami ar sieriem, šeit atrodas Lietuvas lielākā piena ražotāja "Rokiškio sūris" galvenā ēka. "Rokiškio sūris" izauga no neliela uzņēmuma, kas dibināts 1925.gadā uz Tīzenhauzenu piena fermas bāzes. 1964.gadā tika uzbūvēta siera fabrika.
Pirmo reizi Rokišķu muiža rakstiskajos avotos ir minēta 1499.gadā un ir saistīta ar Polijas karaļa un Lietuvas dižkunigaiša Aleksandra Jagellona mežizstrādes privilēģiju. Kā pilsēta minēta 1516.gadā. 1523.gadā Rokišķi nonāca Lietuvas kņazu Krošinsku īpašumā. 1715.gadā grāfi Tīzenhauzeni kļuva par Rokišķu īpašniekiem. 19.gadsimtā pēc Ignācija Tīzenhauzena iniciatīvas Rokišķos tika uzbūvēta iepirkšanās pasāža, viesnīca, alus darītava, ķieģeļu fabrika, dzirnavas, slimnīca un skola.
Izstaigāsim Neatkarības laukumu, kas izveidojās 18.gadsimta beigās - 19.gadsimta sākumā. Redzēsiet senas mājas, kas ieskauj laukumu, un 1999.gadā uzcelto pieminekli-Arku par godu pilsētas 500 gadu jubilejai. Mūsdienās unikālais un pievilcīgais Neatkarības laukums ir Rokišķu arhitektoniskā vērtība.
Apbrīnosim arī Svētā Mateja baznīcu, kas celta 1868. - 1885.gados. Baznīca kopā ar zvanu torni un kapelu veido vienu no skaistākajiem neogotikas ansambļiem Lietuvā.
Pastaigājoties pa pilsētas ielām, nevar nepamanīt mājas ar dekorētiem krāsainiem slēģiem. Rokišķis - krāsainu slēģu pilsēta. Šī "brīvdabas galerija" ir atvērta visu gadu un priecē pilsētas iedzīvotājus un tās viesus!

Pēc tam apmeklējam Rokišķu muižu - Rokišķu novada muzeju. Muižas ziedu laiks bija 18.gadsimtā, kad par tās īpašnieku kļuva Ignācijs Tīzenhauzens, dižciltīgas dzimtas pēcnācējs. Viņš lika uzbūvēt jaunu muižas pili klasicisma stilā, kā arī pavēlēja visas mājas pilsētas laukumā būvēt vienotā stilā ar pili. Šīs muižas valdzinošais skaistums, lieliskais parks iedvesmoja nākamo īpašnieku - Konstantīnu Tīzenhauzenu, uz radošumu un zinātnes studēšanu. 20.gadsimta sākumā pils atkal tika restaurēta. Poļu arhitektu projekts bija ļoti veiksmīgs, un Rokišķu muiža kļuva par vienu no labākajiem historisma arhitektūras stila pieminekļiem Lietuvā. Svarīgākais muižas ansambļa akcents ir pils, kuru ieskauj vecs 30 ha liels parks ar unikālām radiālām alejām.
Šodien muižā atrodas Rokišķu novada muzejs. Muzeja zālēs ir izvietotas šādas ekspozīcijas: Rokišķu novada vēsture, Rokišķu muiža 19. - 20.gadsimtos un lietuviešu tēlnieka Liongina Šepka kokgriezumi. Muzeja ekspozīcijā ir apmēram 90 000 eksponātu.
Tālāk, izglītojoša programma "Siera ceļš". Uzzināsiet par senām piena produktu gatavošanas tradīcijām, redzēsiet etnogrāfiskus traukus piena raudzēšanai, ķērni un citus traukus, nobaudīsiet siera rūpnīcā "Rokišķio sūris" gatavotu sieru.
2011.gadā Rokišķu muiža tika atzīta par pievilcīgāko tūristu galamērķi Lietuvā.
 
Brīvais laiks

Ceļojumu turpinām uz Biržu pilsētu

Apmeklēsim Biržu pili - Biržu novada muzeju "Sela". Biržu pils - Radvilu dzimtas bijusī dzīvesvieta. Kristofera Radvila 16.gadsimta beigās celtais stiprais cietoksnis sargāja Lietuvas ziemeļu robežas. 17.gadsimta karos zviedri pili ievērojami izpostīja. Radvili mēģināja to atjaunot, bet galu galā tā atkal nonāca zviedru rokās, kuri atkāpšanās laikā pili vienkārši uzspridzināja. Pils tika atjaunota tikai pēc daudziem gadiem - 1988.gadā. Šis ir vienīgais pilnībā saglabātais bastiona tipa cietoksnis Lietuvā. Tagad cietokšņa kompleksā ir atjaunota reprezentatīvā pils, divi pulvera glabāšanas pagrabi un tilts.
Pašlaik pilī atrodas Biržu novada muzejs "Sela" un Biržu rajona pašvaldības publiskā bibliotēka. Biržu novadpētniecības muzejā izstādītie eksponāti stāsta par Biržu novada vēsturi un kultūru. Muzeja rotājums - atjaunotā 17.gadsimta podiņu krāsns. Muzeju zālēs ir izstādītas šādas ekspozīcijas: aizvēsturiskais laikmets, etnogrāfija, reliģija, Birži un Radvili, Birži 19. un 20.gadsimtā. Muzeja rota - atjaunotā 17.gadsimta podiņu krāsns. Arsenāla ēkā atrodas pastāvīga dažādu veidu ieroču izstāde. Visvērtīgākais eksponāts ir 17.gadsimta artilērijas ierocis - mortīra, kas tika izmantota Ziemeļu kara laikā. Muzeja kolekcijā ir aptuveni 110 000 priekšmetu.

Pēc tam dodamies pie Širvena ezera

Pastaiga pa tiltu pāri Širvena ezeram līdz Astravas muižai. Širvenu ezers ir senākā mākslīgā ūdenskrātuve Lietuvā. No 1841. līdz 1862.gadam Širvena ezera ziemeļu krastā grāfi Tiškeviči uzcēla vienu no skaistākajiem muižas ansambļiem romantiskā klasicisma stilā, kam ir īpaša ainaviska nozīme. 1928.gadā, pēc tam, kad ezera otrā pusē Astravas muižā darbu sāka linu fabrika, pār Širvena ezeru tika uzbūvēts 525 metru garš un 2,45 metrus plats gājēju tilts, kas savienoja Astravas muižu un Biržus. Šobrīd muižas ēkā atrodas AS "Sulas".
Pēc pastaigas pa tiltu pāri ezeram, varēsiet no ārpuses apbrīnot Astravas muižu un pastaigāties pa klāt piegulošo parku.

Vēlāk dodamies uz Rinkušķu alus darītavu

"Alus ceļš" Rinkušķu alus darītavā: redzēsiet, kā tiek brūvēts alus saskņā ar tradicionālām metodēm vienā no modernākajām alus darītavām Lietuvā. Darītavas restorānā "Alaus kelias" nodegustēsiet 7 šķirņu alu ar aukstām uzkodām un karsto ēdienu. Pēc programmas vietējā veikalā varēsiet iegādāties Rinkušķu alu tieši no ražotāja.

Izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Rokišķu muiža - Rokišķu novada muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 1.00 EUR
ekskursija pa muzeju ar vietējo gidu - 40.00 EUR grupai
izglītojoša programma "Siera ceļš" - pieaugušajiem 4.00 EUR (siers + vīns), apmeklētājiem 2.00 EUR (siers + piparmētru tēja)

Biržu pils - Biržu novada muzejs "Sela":
apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem 2.00 EUR
ekskursija pa muzeju ar vietējo gidu - 40.00 EUR grupai

"Alus ceļš" Rinkušķu alus darītavā: 2 stundu ekskursija un 7 šķirņu alus degustācija + aukstās uzkodas un karstais ēdiens - 20.00 EUR pieaugušajam (ekskursija krievu valodā)

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Rokiski Birzi Rinkuski