Žemaiču Kalvarija – aukstā kara muzejs – Oginsku pils muiža un Žemaitijas galvaspilsēta-Telši

ZemaitijaCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 21.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies pilsētiņā Žemaiču Kalvarija

Dosimies pastaigā pa Žemaiču Kalvariju, kuru pirmsākumos sauca par Gardi. Leģenda vēsta, ka seno baltu priesteris pavēlēja visiem cilvēkiem, kuri šķērso šo novadu, vest sauju zemes un izbērt to. Uz šī pilskalna pašreizējajā Žemaiču Kalvarijā tika uzcelta Gardu pils. Tā ir minēta 1253.gada 5.aprīlī parakstītajā dokumentā par kuršu zemju sadalīšanu starp Livonijas ordeni un Kurzemes bīskapiju. Vēlāk šeit atradās pirmā Gardu draudzes Sv. Jāņa kapela.
17.gadsimtā bīskaps Jurģis Tiškevičs Lietuvas lielhercogistē iedibināja pirmo Kristus Krusta ceļu ar 19 kapelām, uzcēla jaunu Sv. Jaunavas Marijas baznīcu un to visu novēlēja dominikāņu mūkiem. Ātri izveidojās savdabīga dievnama svētku tradīcija, saukta Lielā Golgāta, kas katru gadu notika jūlija pirmajā dekādē, kā arī iešanas pa kalniem paraža. Katoļu svētnīca kļuva slavena, un pilsētai tika dots nosaukums Kalvarija. Kopš 1644.gada dominikāņi uzturēja skolu, kas 19.gadsimta sākumā sasniedza ģimnāzijas līmeni.
Pilsētiņā ir saglabājies 9. - 13.gadsimtiem raksturīgais ceļu un ielu tīkls, daudz arheoloģisko, arhitektūras, mākslas, sakrālo un citu kultūras mantojuma un dabas vērtību; iespaidīgs pilsētas reljefs. Šeit atrodas dzejnieka Vītauta Mačarņa muzejs, lauku rajona administrācija, bibliotēka, veikali, kafejnīcas, autoosta un dzīvo aptuveni 800 iedzīvotāju.

Pēc tam dodamies uz Plokšču ciemu

Apmeklēsim aukstā kara muzeju. Aukstā kara laikā Padomju Savienība bija gatava jebkurā brīdī dot triecienu ienaidniekam. Kodollādiņš tikšķēja arī Lietuvā - pēc pavēles no Maskavas saņemšanas, no Plokščiu ciema jebkurā brīdī varēja izšaut ballistiskās raķetes. Vienīgo pazemes raķešu bāzi Lietuvā sāka celt 1960.gada septembrī. Tā bija pirmā uzceltā padomju raķešu bāze. To būvēja ar 10 000 karavīru. 27 metrus dziļās šahtas tika raktas kā parastas akas - ar rokām, strādājot dienu un nakti. Temperatūra muzejā tikai + 6 - 12 grādi.

Tālāk ceļš ved uz Pluņģes pilsētu

Apmeklējam muižnieku Oginsku muižas pili, kuru pamatoti dēvē par "Žemaitijas Versaļu".
Mīkols Oginskis 1873.gadā nopirka muižu un nekavējoties sāka vētrainu pārbūvi. 1879.gadā vācu arhitekta Kārļa Lorenzo vadībā vecās muižas vietā tika uzcelta krāšņa neorenesanses pils. Netālu no pils tika izveidots grandiozs parks, tika uzceltas daudzas palīgēkas un skaistus staļļus.
Kopš 1994.gada Oginsku īpašumā atrodas Žemaitijas Tēlotājmākslas muzejs. Tajā ir apkopoti žemaitiešu mākslinieku, kuri ir aizbraukuši uz citām zemēm, darbi, kā arī darbi, kas atspoguļo Pluņģes muižas un Oginsku dzimtas vēsturi. Parks joprojām ir labi kopts un pieejams apmeklētājiem.

Ceļojumu turpinām uz Telšiem

Ekskursija pa pilsētu. Telši - Žemaitijas galvaspilsēta un Žemaitijas katolicisma centrs. Pilsētu, kas atrodas uz septiņiem pakalniem, no rietumiem un austrumiem ieskauj Mastis ezers, kas minēts vairākās leģendās. Vārdu pilsētai deva mazā Telšes upīte. Leģenda vēsta, ka Telšus nodibināja milzis Džugas, kurš tiek saukts arī par Telši. Vēstures avotos Telši tiek minēti kopš 1450.gada.
Telši ir slaveni ar apmeklējamo vietu un unikālu objektu pārpilnību: vienīgā Lietuvā pareizticīgo Sv. Mikaloja baznīca kubisma stilā, Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca, ko 1536.gadā dibināja karalis Sigismunds. Yeshivat Telz, ebreju reliģiskā skola - viena no lielākajiem pasaulē, kur mācījās un savas prasmes uzlaboja rabīni no visas pasaules. Moderns amfiteātris un Žemaitijas muzejs "Alka". Tirgus laukumā augšup debesīs slejas tornis-pulkstenis ar milzīgu melnu lāci. Katedrāles laukumā cilvēki ar redzes traucējumiem ar savām rokām var "izpētīt" vienīgo Lietuvā pilsētas modeli. Šeit atrodas bīskapa rezidence, Telšu bernardīniešu klostera komplekss un 17.gadsimta garīgais seminārs. Uz viena no lielākā pakalna paceļas Telšu Sv. Padujas Antonijas katedrāle, uzcelta 1765.gadā vēlā baroka un klasicisma stilā.
Telši tiek saukti arī par Lāču galvaspilsētu. Šeit lāči tur "Žemaitijas globusu", rotā tiltus un soliņus gar Mastis ezeru, nemaz nerunājot par citām skulptūrām, kas dāsni izkaisītas pa visu pilsētu. Bet, pastaiga gar Mastis krastu, bez šaubām, kļūs vēl interesantāka, ja pa ceļam meklēsiet lācēnus, leģendārā totēma - Žemaitijas lāča, pēdas nospiedumus.

Vēlāk apmeklēsim "Džiugas namu". Džiugas siera nams ar brīnišķīgo interjeru ir īsta paradīze siera cienītājiem. Šeit var izmēģināt siera "Džiugas" produkciju kopā ar Lietuvas zīmola saldējumu "Dione". Telši lepojas ar šo vietu, kur dzimis leģendārais lietuviešu siers "Džiugas".

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vakarā ierodamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana

* ekskursija ar vietējo gidu pa Telšu pilsētu - 3.00 EUR personai

* ieejas biļetes:

Aukstā kara muzejs - pieaugušajiem 5.00 EUR, bērniem 2.50 EUR

Oginsku muižas pils - Žemaitijas Tēlotājmākslas muzejs:
muzeja apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, pensionāriem, bērniem 2.00 EUR
ekskursija pa muzeju ar vietējo gidu - 40.00 EUR grupai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Zemaicu-Kalvarija Auksta-kara-muzejs Oginsku-muizas-pils Telsi