Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Aukštaitijas nacionālais parks-viens no skaistākajiem parkiem Baltijas valstīs – "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa" – "ezeru pilsēta" Zarasi

Aukstaitijas parka gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 29.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Aukštaitijas nacionālajā parkā

Aukštaitijas nacionālais parks ir unikāls dabas objekts Lietuvā, kuru apmeklējot, gūsiet neizdzēšamu iespaidu. Šī Lietuvā vecākā nacionālā parka ainava veidojusies tā, lai apmeklētājiem atklātu visu skaistumu. Nelielās upes, kas savieno simtiem ezeru, ir lieliski piemērotas ūdens tūrismam, un augstie pauguri kalpo kā skatu torņi.
Aukštaitijas nacionālais parks atrodas Lietuvas ziemeļaustrumos, 100 km uz ziemeļiem no Viļņas. Parka platība ir 410,56 km². Aptuveni 2,1% teritorijas ir stingri aizsargājama zona, kurā var uzturēties tikai parka darbinieka pavadībā.
Parka mežos un pakalnos ir izkaisīti 126 ezeri, kuru lielāko daļu savieno strautu un mazu upju tīkls. Šeit atrodas Lietuvas dziļākais ezers - Tauragnas ezers, kurš 60,5 metrus dziļš, un viens no lielākajiem ezeriem - Kretona ezers, kura ar platība ir 8,29 km².
Parks ir labi pazīstams ar floras un faunas daudzveidību. Šeit ir sastopamas Lietuvas Sarkanajā grāmatā iekļautās 64 augu sugas, 8 sēņu sugas, 48 putnu sugas. Parks ir slavens ar savu bioloģisko daudzveidību - parkā, kas aizņem nepilnu 1 % no valsts teritorijas, sastopami 59 % no visām Lietuvā sastopamajām augu sugām.
Parkā ir 116 ciemi, kuros pastāvīgi dzīvo aptuveni 2 300 cilvēku. Dažos mazos ciemos ir saglabājušās autentiskas koka mājiņas un pat vecas baznīcas. Slavenākais no ciemiem ir Palūše, kur atrodas parka administrācija.
Mūsdienās Aukštaitijas nacionālais parks ir kļuvis par īstu ūdenstūrisma Meku, bet Palūše ir galvenais kūrortciems. Tieši šeit sākas nozīmīgākie tūrisma maršruti, kas ved pa Aukštaitijas ezeriem un upēm.

Ekskursija ar autobusu un kājām pa Aukšaitijas nacionālo parku:

Apmeklēsim Aukštaitijas nacionālā parka apmeklētāju centru Palūšē, kur iepazīsieties ar parka vēsturi. Ezeri ir izveidojuši Aukštaitijas nacionālā parka teritorijā dzīvojošo tautu unikālas kultūras tradīcijas, tāpēc ekspozīcijas galvenā tēma ir "Ezeru ļaudis". Šeit ir izstādītas kā senās, tā arī mūsdienu makšķerēšanas un plostošanas metodes. Izstāde ir paredzēta dažāda vecuma un interešu apmeklētājiem. Kamēr pieaugušie ir aizņemti ar ekspozīcijas apskati, bērni var nodarboties ar "zivju ķeršanu" vai signāluguņu "iedegšanu".

Apbrīnosim Palūšes Sv. Jāzepa koka baznīcu. Šo arhitektūras pieminekli mantotajā zemē uzcēla mācītājs Jozaps Baziļausks 1750. gadā. Palūšes koka baznīca uzbūvēta bez dzelzs naglām, izmantojot tikai cirvi. Astoņstūra formas zvanu tornis, kas atgādina seno koka piļu novērošanas torni (vienīgais šāds Lietuvā), celts vēlāk, ap 1800. gadu.
Baznīcas ieejās, uz durvīm cilvēkus sagaida uzraksts "Ienāc labs, izej labāks". Iekšpusē saglabājušies pat trīs altāri, reliģiskas gleznas, kokgriezumi un 19. gadsimta beigās uzceltās baroka stila ērģeles.
Interesantākais ir tas, ka unikālā būve, kas atrodas Palūšē, atspoguļo vecāko koka baznīcu būvniecības laikposmu Lietuvā.
No pakalna, uz kura atrodas Palūšes baznīca, paveras unikāls skats uz Lūša ezera plašumiem.

Apskatīsim kapukalna ekspozīciju un akmens laikmeta mitekli Palūšē. Aukštaitijas nacionālā parka zeme ir bagāta ar arheoloģiskajiem izrakumiem. Apkārtnē ir atklāti vairāk nekā 6500 pilskalnu.
Ekspozīcija, kas atrodas netālu no Sv. Jāzepa baznīcas, ir precīza kopija vienai no bronzas laikmeta (5. - 6. gadsimtu) baltu apbedījuma vietām, kas atklāta Palūšes pilskalnā. Lai gan tā nav īsta kapavieta, bet, ieraugot šeit pat mirstamās drēbēs dabiska izmēra un patiesi ne ar ko neatšķiramu cilvēka skeletu, pār ķermeni pārskrien šermuļi.
Blakus apbedījuma vietas ekspozīcijai ir izstādīts arī akmens laikmeta miteklis. Tas tika izveidots, pamatojoties uz arheoloģiskajiem atradumiem, kas atklāti Švenčoņu rajonā. Tiek uzskatīts, ka dzīvesvietas, kas atrodas šajās vietās no 2. - 3. gadsimtā pirms mūsu ēras, ir vecākās Lietuvā. Miteklī iespējams ieraudzīt, kā tajā laikā dzīvoja mūsu senie priekšteči - kur tika kurta uguns, kā ierīkota lāva. Šeit var apskatīt arī galvenos darbarīkus, traukus un citus sadzīves piederumus, ko izmantoja to laiku iedzīvotāji.

Uzkāpsim Ladakalnā. Leģendām apvītais Ladakalnis ir ne tikai viens no iespaidīgākajiem objektiem, bet arī slavenākais apskates objekts Augštaitijas nacionālā parkā. Šī kalna augstums ir 176 metri virs jūras līmeņa, un tas ir daļa no Šilinišķu grēdas.
Ladakalnis ir ģeomorfoloģisks dabas piemineklis, no kura paveras patiesi neatkārtojams skats. No Ladakalņa virsotnes redzami pat seši ezeri, kas stiepjas starp mežainām vietām un ir savienoti ar upītēm un strautiem - Ūkojs, Linkmens, Pakass, Aseks, Alksnaitis un Alksns.
Lietuvieši no mutes mutē nodod leģendas par seniem rituāliem, kas notika Ladakalnis virsotnē un bija veltīti dievietei Ladai, kuru cienīja daudzas Eiropas tautas, tostarp lietuvieši. Pēc zinātnieku domām, kalna nosaukums Ladakalnis it kā cēlies no dievietes Ladas vārda (nevis no ledus).
Ar pašu Ladakalni un tā apkārtni tiek saistītas vairākas teikas un leģendas. Viens no tām stāsta, ka ciema meitenes bēga no Napoleona karavīriem un, peldot pāri vienam no Alksna ezera līčiem, tajā noslīka. Kopš tā laika šo līci sauc par Mergakumpi. Vēl stāsta, ka Linkmena ezerā dzīvojis zalktis Linkmens, bet uz kalna viņam bija uzcelta liela svētvieta.
Kalna virsotnē aug ozols, ir ierīkots plašs skatu laukums. Attālāk izveidota prezidentu ozolu aleja, kurā iestādīti ozoli, kas veltīti visiem Lietuvas prezidentiem.
Jau mūsdienās ir radusies interesanta paraža: kalna virsotnē uznest akmentiņus un atstāt pie virsotnē augošā ozola - tas ir, upurēt dievietei Ladai simboliskas dāvanas un slepus cerēt uz viņas labvēlību. Tagad parka darbinieki lūdz akmeņus likt pie uzmūrētā altāra, kas atrodas kalna virsotnē, jo ozols vairs nepaceļ visu vēlmes.
Visa vide un apkārtne, kas paveras no kalna, ir tik fotogēniska, ka fotografēšanas entuziasti knapi paspēs nospiest fotoaparāta vai telefona pogu!..

Apmeklēsim Ginuču pilskalnu. Pilskalns atrodas Aukštaitijas nacionālajā parkā, Ignalinas reģiona rietumu nomalē, starp Linkmena un Ūkoja ezeriem. Lai gan tagad pilskalns apaudzis ar mežu, uzreiz redzams, ka tas ir viens no diženākajiem un iespaidīgākajiem pilskalniem Lietuvā. Patiesībā tas pat nav viens, bet divu pilskalnu komplekss, ko atdala neliela grava.
Tiek uzskatīts, ka 9. - 12. gadsimtā te atradusies Linkmens koka pils, ko Livonijas hronikā 1373. gadā aprakstījis Hermanis no Vartberges. 13. gadsimta vidū pils piederēja Lietuvas karaļa Mindauga brāļa dēlam kunigaitim Lengvenim. 1433. gadā Livonijas ordenis nodedzināja vāji aizsargāto Linkmena pili.
Ginuču pilskalna augstās, stāvās nogāzes un pietiekami plašais laukums liek domāt, ka šeit iespējams ir atradusies Linkmens pils, kas bija ļoti nozīmīga un ienaidniekiem grūti sasniedzama. Un bez tā visa acīmredzams, ka tās izveidotājiem un valdniekiem nebija svešs mākslas lidojums, jo no kalna paveras satriecošs skats uz apkārt esošajiem ezeriem.
Uz pilskalna atrodas piemiņas akmens pirmajam Lietuvas Republikas prezidentam Antanam Smetonam, kurš šo vietu apmeklēja 1934. gadā.

Apskatīsim Ginuču ūdensdzirnavas. Ginuču ūdensdzirnavas ir viens no atmiņā paliekošākajiem Aukštaitijas nacionālā parka simboliem.
Ginuču dzirnavas celtas 19. gadsimta otrajā pusē uz Sroves upītes. Viena stāva dzirnavas ar bēniņiem uzbūvēja Linkmenu muižas īpašnieks Gimžausks. Dzirnavās bez ražošanas daļas bija vēl arī dzīvojamā, kur dzīvoja pats dzirnavnieks, kā arī saimniecības daļa, kurā atradās veikals. Tās darbojās līdz 1968. gadam. Šeit tika malti ne tikai milti, ciema iedzīvotāji izmantoja vērpjošas metāla turbīnas elektroenerģijas ražošanai. 1978. gadā Aukštaitijas nacionālā parka administrācija atjaunoja dzirnavas - pārbūvēja sienas un uzlika jaunu jumtu.
Mūsdienās Ginuču dzirnavas ir valsts aizsargāts 19. gadsimta tehnikas piemineklis, kurā ir saglabājušās senlaiku, gandrīz pirms 30 gadiem rekonstruētas iekārtas. Aukštaitijas nacionālajā parkā ir vēl sešas ūdensdzirnavas, taču ar saglabājušos autentisku iekārtu ir vienīgi Ginuču dzirnavas.
Dzirnavu otrajā stāvā, bēniņos, iekārtota ekspozīcija, kas stāsta par maizes ceļojumu no grauda līdz galdam. Runā, ka šeit bieži ierodas pats Ginuču dzirnavu velns!..
Ne mazāk prieka atpūtniekiem un ceļotājiem sniedz arī dzirnavu paaugstinātā Sroves upīte. Pirms dambja izveidotajā dīķī iespējams tuvā apbrīnot gulbjus, pīles un citus ūdensputnus. Bet zemāk aiz dambja izpletusies upīte - īsta laime karstā vasaras dienā.

Apmeklēsim senās biškopības muzeju. Aukštaitijas nacionālajā parkā Stripeiķu ciemā Tauragnas upes krastā atrodas vienīgais muzejs Lietuvā, kas glabā senās biškopības tradīcijas.
Senās biškopības muzejs tika dibināts 1984. gadā. Tās veidotājs - Broņus Kazlas, visticamāk, necerēja, ka arī pēc trīs gadu desmitiem seno biškopju pasaule būs tikpat interesanta zinātkārajiem apmeklētājiem, kas šeit ierodas kuplā skaitā.
Senās biškopības muzejs, kas atrodas gleznainā 4 ha platībā, ietver: sešas ēkas, vairāk nekā 600 eksponātu, brīvā dabā atsegtas ozolkoka skulptūras, kas stāsta par biškopības vēsturi no seniem laikiem līdz mūsdienām. Muzeja teritorijā uzmanību piesaista pagānu bišu dievību Babilo un Austējas skulptūras, kas šeit uzstādītas kā biškopības muzeja gara sargātājas. Ne mazāk pievilcīgas ir citas skulptūras, kuras attēlo lietuviešu, indiešu, ēģiptiešu un Amerikas indiāņu mītus.
Muzejā glabājas arī starptautiski politiskas nozīmes eksponāti: tās ir trīs prezidenta bišu saimes, ko Ukrainas prezidents Viktors Juščenko uzdāvināja Lietuvas prezidentam Valdam Adamkus.
Turklāt muzejā ir daudz fotogrāfiju un zīmējumu, kuros attēloti augi, no kuriem bites vāc medu.
Muzeja darbinieki, tiekoties ar apmeklētājiem, ir gatavi atklāt interesantākās biškopības aizkulises, parādīt muzejā izstādīto biškopības aprīkojumu un instrumentus nepieciešamo piederumu izgatavošanai, senās medussviedes.
Senās biškopības muzeja gaidītākais notikums ir ikgadējie Medus sviešanas svētki, kas tiek svinēti 15. augustā.
 
Pēc tam dodamies uz Strigailišķu ciemu
 
Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa". Ekskursijas laikā Jums būs iespēja iepazīties ar uzņēmuma "Romnesa" darbību, apmeklēt seno ēdiena gatavošanas rīku un maizes iekārtu ekspozīciju. Jūs ne tikai uzzināsiet šakotis rašanās vēsturi, redzēsiet visu to gatavošanas procesu, bet arī paši piedalīsieties šajā procesā un, protams, nobaudīsiet šo brīnišķīgo kūku (tradicionālo un trauslo šakotis) ar kafiju vai tēju.
Šakotis - pirmā informācija par šo kūku ir no 1417. gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas tā nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars).
Pusdienas restorānā "Romnesa". Restorāna omulīgajā atmosfērā varēsiet nogaršot barbekjū vai citus lietuviešu ēdienus, kas gatavoti no Lietuvas dabas veltēm.

Ceļojumu turpinām uz "ezeru pilsētu" Zarasiem

Dosimies nelielā pastaigā pa pilsētas centrālo daļu. Zarasi ir pilsēta Lietuvas ziemeļaustrumos, Zarasu apgabala administratīvais centrs ar aptuveni 5 940 iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas gleznainā vietā, starp septiņiem ezeriem (Zarasas, Zarasaitis un citiem), cauri pilsētai iet šoseja Kauņa - Daugavpils, 143 km attālumā no Viļņas.
Zarasi - piešķirts Lietuvas pirmās kultūras galvaspilsētas tituls, ir kūrorta zonas statuss, atzīta par makšķernieku paradīzi, izvēlēta par vienu no pievilcīgākajām ūdenstūrisma vietām un paradīzi zemes virsū. Zarasu novads piedāvā gleznainas ainavas, drošus un mierīgus priežu silus un vairāk nekā trīs simtus ezeru, kas izkaisīti visā reģionā. Šī ir lieliska vieta, kur uzlabot veselību, vienlaikus atklājot savvaļas dabu, izbaudot svaigo gaisu un ūdens priekus. Zarasi ir sen pazīstami kā Lietuvas Šveice, un gaida ikvienu, kas nolemj ienirst lieliskā ceļojumā pa šo novadu!
Ierodoties Zarasos, apmeklēsim panorāmas skatu laipu un Zarasu ezera krastmalu. 2011. gadā Zarasos tika iekārtots unikāls, kuram nav analoga Lietuvā, skatu laukums, no kura no dažādiem skatu punktiem varēsiet apbrīnot Zarasas ezeru ar salām, strūklaku tā centrā un pastaigu taku, kas ieskauj ezeru. Arhitektūras celtne ir iespaidīga - 34 metru diametrā apļveida koka laipa, kas pacelta 17 metru augstumā. 2012. gadā tā tika iekļauts Eiropas publiskās telpas balvas kandidātu sarakstā.
No panorāmas laipas, nokāpjot pa kāpnēm uz krastmalu, varēsiet pastaigāties pa taciņu, kas iet apkārt Zarasas ezeram, vai ērti pasēdēt uz soliņiem un apbrīnot ūdenskrātuves ainavu. Zarasas ezera krasts 1,4 km garumā savieno panorāmas laipu un Zarasas ezera Lielo salu. Siltajā sezonā iedzīvotāji un pilsētas viesi labprāt pastaigājas gar ezera krastmalu, šeit var apbrīnot krasta tuvumā esošo strūklaku, laipiņas, iznomāt laivu, bet bērniem rotaļāties spēļu laukumā.
 
Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ekskursija ar autobusu un kājām ar vietējo gidu pa Aukšaitijas nacionālo parku - 7.00 EUR personai

* ieejas biļetes:

Kapukalna ekspozīcija un akmens laikmeta miteklis Palūšē - pieaugušajiem 1.00 EUR, bērniem, pensionāriem 0.50 EUR

Palūšes Sv. Jāzepa baznīca - apmeklējums par ziedojumu

Ginuču ūdensdzirnavas - pieaugušajiem 1.20 EUR, bērniem, pensionāriem 0.60 EUR

Senās biškopības muzejs - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem, pensionāriem 3.00 EUR

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa" - apmeklētājam 7.00 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!