Stelmužes muiža - "ezeru pilsēta" Zarasi - gleznainais Aukštaitijas nacionālais parks un izglītojošā programma "Šakotis cepšana"

Aukstaitijas parka gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 21.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Stelmužes muižas kompleksā

Stelmužes muiža ir pazīstama jau kopš 16.gadsimta vidus. Galvenais Stelmužes apskates objekts ir Kunga Jēzus Krusta baznīca, kas pabeigta 1650.gadā kā kapela vietējiem protestantiem. Baznīca ir viena no vecākajām koka būvēm Lietuvā. Muižas parkā varēsiet apskatīt slaveno Stelmužes ozolu. Caurmērā ozolu vecums ir 400 - 500 gadi, taču Stelmužes ozols šo vecumu pārsniedz vairākas reizes. Ozolam ir gandrīz 2000 gadu un tas ir viens no vecākajiem kokiem Eiropā un pats vecākais Baltijā. Netālu no parka atrodas Vergu tornis. Unikālā ēka tika izmantota dzimtcilvēku ieslodzīšanai.

Pēc tam dodamies uz "ezeru pilsētu" Zarasiem

Pilsēta Zarasi atrodas gleznainā vietā starp septiņiem ezeriem, Lietuvas ziemeļaustrumu daļā, 3 kilometru attālumā no robežas ar Latviju.

Apmeklēsim Zarasu ezera promenādi un panorāmas ratu - unikālu arhitektūras būvi, kurai nav analogu Lietuvā. Apmeklētāji no 17 metru augstuma var redzēt Zarasu ezera panorāmu.

Izbraucam uz Aukštaitijas nacionālo parku

Ierodamies uzņēmumā "Romnesa"

Piedalāmies izglītojošā programmā "Šakotis cepšana". Šakotis – pirmā informācija par šo kūku ir no 1417.gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars). Iepazīstamies uzņēmumu Romnesa, piedalāmies Šakotis cepšanas programmā un nogaršojam tradicionālo un trauslo šakoti ar kafiju vai tēju.

Pēc tam apmeklējam Aukštaitijas nacionālo parku. Kopš 20.gadsimta vidus Aukštaitijas nacionālais parks un Palūše ir pazīstami kā ūdens tūrisma Meka. Palūše – galvenā kūrortmazpilsētiņa. No šejienes sākas vissvarīgākie tūrisma maršruti caur Aukštaitijas ezeriem un upēm.

Aplūkosim Palūšes baznīcu un zvanu torniMācītājs Juozapas Baziliauskas no vecākiem mantotajā zemē 1750.gadā uzcēla koka baznīcu ar zvanu torni par godu savam aizstāvim Sv. Jāzepam. Tā ir uzcelta bez nevienas naglas. Astoņstūra zvanu tornis, kas atgādina senu lietuviešu koka piļu novērošanas torni, ir vienīgais Lietuvā.

Uzkāpsim kalnā Ladakalnis, kas paceļas 175 metrus virs jūras līmeņa. No Ladakalna laukuma paveras viena no skaistākajām nacionālā parka ainavām uz vairākiem ezeriem un Augštaitijas augstienes pauguraini. Saulainā laikā no tā virsotnes var ieraudzīt 6 ezerus. Uzskata, ka šajā kalnā upurēja senajai dievietei Ladai – cēlsirdīgajai Mātei - visas pasaules radītājai.

Vēlāk apmeklējam Ginuču ūdensdzirnavas, kas ir 19.gadsimta tehnikas piemineklis. Tās darbojās līdz 1968.gadam, atjaunotas 1978.gadā. Tās ir aprīkotas ar ūdens ratiem un paceļamiem mehānismiem. Ēkā ir izvietotas 2 ekspozīcijas. 1.stāvā izstādītas Pjatrasa Gaižutisa gleznas, kas stāsta par novada vēsturi un leģendām. 2.stāvā ir izstādīti senie instrumenti, kas tika izmantoti graudniecības darbos, sākot ar sēšanu un beidzot ar maizes pasniegšanu galdā. Vietējie ļaudis par šīm dzirnavām sacerējuši daudzus stāstus un leģendas. Stāsta, ka dzirnavās kādreiz dzīvojis velns, kurš arī tagad reizēm atgriežoties un ālējoties.

Stripeiķu ciemā apmeklēsim senās biškopības muzeju. Tas ir vienīgais šāda veida muzejs Lietuvā. Iekārtots 1984.gadā, šobrīd ekspozīcija aizņem 6 ēkas, kā arī ir brīvdabas ekspozīcija. Muzejā ir aptuveni 500 eksponātu, izstādītas 25 skulptūras. Apmeklējot muzeju, uzzināsiet par biškopības attīstību no seniem laikiem līdz mūsdienām. Caur stiklu varēsiet novērot, kā dzīvo bites un būvē šūnas. Šeit dzīvo aptuveni 8 bišu saimes. Bišu dieva Babilo skulptūrā dzīvo bišu saime.

19.00 izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Stelmužes muiža - pieaugušajiem 1.00 EUR, skolēniem 0.50 EUR

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" - dalībniekam 5.00 EUR

Palūšes baznīca - par ziedojumiem

Ginuču ūdensdzirnavas - pieaugušajiem 1.20 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 0.60 EUR, pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas

Senās biškopības muzejs - pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1.00 EUR, pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas 

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Stelmuze Zarasi Aukstaitija

Aukstaitijas nacionalais parks