Stelmužes muiža - "ezeru pilsēta" Zarasi - gleznainais Aukštaitijas nacionālais parks un izglītojošā programma "Šakotis cepšana"

Aukstaitijas parka gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena 22.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Stelmužes ciemā

Apmeklēsim bijušo Stelmužes muižu un tās galvenos apskates objektus - Stelmužes ozolu un Kunga Jēzus Kristus baznīcu. 16.gadsimta vidū tika uzbūvētas Stelmužes muižas ēkas, kuras sākumā piederēja vācu baroniem Felkerzāmiem, vēlāk krievu muižniekiem Valujeviem un kopš 20.gadsimta sākuma vācu baroniem Hāniem. Līdz mūsdienām no kādreiz plaukstošas Stelmužes muižas ir palikuši tikai pamati.
Stelmužes ozols, viens no Lietuvas dabas pieminekļiem un viens no vecākajiem ozoliem Eiropā. Tiek uzskatīts, ka tā vecums ir 1000 - 1500 gadi, bet varbūt arī visi 2000 gadi. Ozola augstums ir 23 metri, stumbra diametrs ir 3,5 metri, apkārtmērs zemes līmenī ir 13 metri (lai aptvertu stumbru nepieciešami 8-9 vīrieši). Par ozolu klīst leģendas.
Kunga Jēzus Kristus baznīca tika uzcelta 1650.gadā. Būvniecības laikā tika izmantots tikai cirvis, bet durvju dēļu stiprināšanai tika izmantotas tikai kalēja kaltās naglas. Baznīcas interjers tika iekārtots 1713.gadā. Šeit ir bagātīgi baroka laika rotājumi: bareljefi, skulptūras, spirālveida kolonnas, oriģināli koka rotājumi. No 1808.gada baznīca pieder katoļiem. 1997.gadā baznīcā ir ierīkots mākslas muzejs. Šodien baznīca ir viena no vecākajām sakrālajām koka celtnēm Lietuvā.

Tālāk ceļš ved uz "ezeru pilsētu" Zarasiem

Zarasi atrodas Lietuvas ziemeļaustrumu daļā, zināma kopš 14.gadsimta beigām. Mūsdienās tā ir kūrortpilsēta. Zarasi lepojas ar saviem septiņiem ezeriem un salu, pakalniem, upēm un mežiem. Grūti noticēt, ka nelielajā Zarasu rajona teritorijā atrodas 300 ezeri! Lietuvieši šo pilsētu sauc par mazo Šveici.

Apmeklēsim Zarasu ezera promenādi un panorāmas ratu. Zarasos ir unikāla un nepārspējama novērošanas platforma, kurai nav analogu Lietuvā. No tās no dažādiem leņķiem var apbrīnot Zarasu ezeru ar tā salām, strūklaku centrā un pastaigu taku ap ezeru. Arhitektūras struktūra ir iespaidīgā - apļveida koka ceļš ar 34 metru diametru ir pacelts 17 metru augstumā. 2012.gadā platforma tika iekļauta Eiropas publiskās telpas balvas finālistu sarakstā.

Ceļojumu turpinām uz uzņēmumu "Romnesa"

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana". Šakotis – pirmā informācija par šo kūku ir no 1417.gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars). Iepazīstamies uzņēmumu Romnesa, piedalāmies Šakotis cepšanas programmā un nogaršojam tradicionālo un trauslo šakoti ar kafiju vai tēju.

Pēc tam apmeklējam Aukštaitijas nacionālo parku. Kopš 20.gadsimta vidus Aukštaitijas nacionālais parks un Palūše ir pazīstami kā ūdens tūrisma Meka. Palūše – galvenā kūrortmazpilsētiņa. No šejienes sākas vissvarīgākie tūrisma maršruti caur Aukštaitijas ezeriem un upēm.

Aplūkosim Palūšes baznīcu un zvanu torniMācītājs Juozapas Baziliauskas no vecākiem mantotajā zemē 1750.gadā uzcēla koka baznīcu ar zvanu torni par godu savam aizstāvim Sv. Jāzepam. Tā ir uzcelta bez nevienas naglas. Astoņstūra zvanu tornis, kas atgādina senu lietuviešu koka piļu novērošanas torni, ir vienīgais Lietuvā.

Uzkāpsim kalnā Ladakalnis, kas paceļas 175 metrus virs jūras līmeņa. No Ladakalna laukuma paveras viena no skaistākajām nacionālā parka ainavām uz vairākiem ezeriem un Augštaitijas augstienes pauguraini. Saulainā laikā no tā virsotnes var ieraudzīt 6 ezerus. Uzskata, ka šajā kalnā upurēja senajai dievietei Ladai – cēlsirdīgajai Mātei - visas pasaules radītājai.

Apmeklēsim Ginuču ūdensdzirnavas, kas ir 19.gadsimta tehnikas piemineklis. Tās darbojās līdz 1968.gadam, atjaunotas 1978.gadā. Tās ir aprīkotas ar ūdens ratiem un paceļamiem mehānismiem. Ēkā ir izvietotas 2 ekspozīcijas. 1.stāvā izstādītas Pjatrasa Gaižutisa gleznas, kas stāsta par novada vēsturi un leģendām. 2.stāvā ir izstādīti senie instrumenti, kas tika izmantoti graudniecības darbos, sākot ar sēšanu un beidzot ar maizes pasniegšanu galdā. Vietējie ļaudis par šīm dzirnavām sacerējuši daudzus stāstus un leģendas. Stāsta, ka dzirnavās kādreiz dzīvojis velns, kurš arī tagad reizēm atgriežoties un ālējoties.

Stripeiķu ciemā apmeklēsim senās biškopības muzeju. Tas ir vienīgais šāda veida muzejs Lietuvā. Iekārtots 1984.gadā, šobrīd ekspozīcija aizņem 6 ēkas, kā arī ir brīvdabas ekspozīcija. Muzejā ir aptuveni 500 eksponātu, izstādītas 25 skulptūras. Apmeklējot muzeju, uzzināsiet par biškopības attīstību no seniem laikiem līdz mūsdienām. Caur stiklu varēsiet novērot, kā dzīvo bites un būvē šūnas. Šeit dzīvo aptuveni 8 bišu saimes. Bišu dieva Babilo skulptūrā dzīvo bišu saime.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Stelmužes baznīcas mākslas muzejs - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem 0.50 EUR

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" - dalībniekam 5.00 EUR

Palūšes baznīca - par ziedojumiem

Ginuču ūdensdzirnavas - pieaugušajiem 1.20 EUR, bērniem 0.60 EUR

Senās biškopības muzejs - pieaugušajiem 2.00 EUR, bērniem 1.00 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Stelmuze Zarasi Aukstaitija

Aukstaitijas nacionalais parks