Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Lietuvas Etnokosmoloģijas muzejs – šakotis cepšanas paraugdemonstrējums restorānā-ceptuvē "Romnesa" – Stelmužes ozols un Stelmužes Kunga Jēzus Kristus krusta baznīca – "ezeru pilsēta" Zarasi

Aukstaitijas gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 29.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Lietuvas Etnokosmoloģijas muzejā

Ekskursija "Etnokosmoloģija - sakari ar kosmosa pasauli". 1990. gada agrā pavasarī ar Zinātņu akadēmijas Prezidija lēmumu dažus simtus metru no Molētu observatorijas tika dibināts Lietuvas Etnokosmoloģijas muzejs. Tas kļuva par pirmo un vienīgo šāda veida muzeju pasaulē.
Etnokosmoloģijas muzejs tiek dēvēts arī par īpašas nozīmes astronomijas paviljonu, jo tā trīs sastāvdaļas (pazemes galerija ar piecām zālēm, observatorijas tornis ar teleskopu un āra ekspozīcija) rada varenas ēkas iespaidu. Šīs vietas zinātnisks mērķis, ir ne tikai uzkrāt informāciju par cilvēces saistību ar ārpasauli, bet arī sniegt izglītojošus pakalpojumus. Šeit tiek rīkotas ekskursijas un lekcijas, kuru laikā demonstrē vismodernāko teleskopisko kameru iemūžinātos kosmosa skatus.
Ekskursijas laikā caur muzeja pazemes galeriju, kā pa mitoloģiskā koka saknēm, kāpsiet augšup. Piecās zālēs ir apskatāma ekspozīcija, kas simbolizē cilvēka un cilvēces dažādās saiknes ar ārējo pasauli (senās etniskās saites, globālie mērījumi, kalendāri, astronomija, kosmosa izpēte, ārpuszemes dzīvības meklējumi, mūsu civilizācijas nākotne). Interjers ir kā kosmosa stacijā. Muzeja telpās jutīsieties kā pasakā, kur katrā telpā jūs gaida jauni iespaidi un negaidīti atklājumi. Katra telpa, kurā apmeklētājs ierodas, atšķiras no pārējām - kā cits Visums, cita planēta, cita pasaule. Viena istaba stāsta par Mikaloju Konstantīnu Čurļoni un viņa redzējumu, otra stāsta par lietuviešu etnisko pieredzi, cita telpa stāsta par astronomiju un zvaigznājiem. Tātad, ejot cauri zālēm, tiek aplūkotas septiņas tēmas.
Ekskursijas beigās uzkāpiet observatorijas tornī, uz skatu laukumu, kas atrodas 32 metru augstumā. No tā var vērot ne tikai zvaigznes, bet arī apkārtni. Caur lielisko stikla kupolu paveras iespaidīgs skats uz sešiem Aukštaitijas ezeriem un Labanoras mežu.
Ne mazāk krāšņa ir āra ekspozīcija - Saules sistēmas akmens modulis - astoņu staru akmens aplis, kas simbolizē sauli un četrus kardinālos punktus. Saules stari norāda uz ekvinokcijas un saulgriežu laiku. Netālu atrodas divus metrus augsts izkalts Saules pulkstenis un planētu modeļi. Šis Saules pulkstenis ir lielākais telpiskais kaltais ar rokām darinātais Saules pulkstenis Lietuvā, atgādinot, ka cilvēki nonāca pie atziņas, ka ķermeņa ēnas garums un tās izvietojums izplatījumā ir atkarīgs no Saules stāvokļa debesīs.

Pēc tam dodamies uz Strigailišķu ciemu

Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa". Ekskursijas laikā Jums būs iespēja iepazīties ar uzņēmuma "Romnesa" darbību, apmeklēt seno ēdiena gatavošanas rīku un maizes iekārtu ekspozīciju. Jūs ne tikai uzzināsiet šakotis rašanās vēsturi, redzēsiet visu to gatavošanas procesu, bet arī paši piedalīsieties šajā procesā un, protams, nobaudīsiet šo brīnišķīgo kūku (tradicionālo un trauslo šakotis) ar kafiju vai tēju.
Šakotis - pirmā informācija par šo kūku ir no 1417. gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas tā nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars).
Pusdienas restorānā "Romnesa". Restorāna omulīgajā atmosfērā varēsiet nogaršot barbekjū uz uguns vai citus lietuviešu ēdienus, kas gatavoti no Lietuvas dabas veltēm.
 
Ceļojumu turpinām uz Stelmužes ciemu

Apbrīnosim Stelmužes ozolu - Lietuvas slavenāko dabas pieminekli un vienu no vecākajiem ozoliem Eiropā. Tiek uzskatīts, ka tā vecums ir 1000 - 1500 gadi, bet varbūt arī visi 2000 gadi. Ozola augstums ir 23 metri, stumbra diametrs 3,5 metri, apkārtmērs zemes līmenī 13,5 metri (lai aptvertu stumbru nepieciešami 8 - 9 vīrieši).
Stelmužes ozols ir pārdzīvojis daudzus vēsturiskus laikmetus apkaimes vēsturē, iespējams, redzējis Lietuvas kunigaišus, krustnešus un zobenbrāļus. Dobumā atrastās cilvēka skelets un franču šautene liecina, ka tas, iespējams, bijis kāda Napoleona armijas kareivja slēptuve, kad viņš bēga no Krievijas.
Par ozolu klīst leģendas un stāsti. Tika uzskatīts, ka caur dobumu var nolaisties pazemes pasaulē, ka zem tā saknēm var būt dārgumi, bet zem zariem senatnē ir degusi Svētā uguns. Nav precīzi zināms, kas noticis ar ozola galotni. Leģenda vēsta, ka dzimtcilvēki ar to aizšķērsojuši ceļu ļaunam karalim, lai tas nevarētu pabraukt garām.
Tagad Stelmužes ozols atrodas aiz nožogojuma, kuram nedrīkst kāpt pāri. Tas aizsargā koka saknes, lai pagarinātu tā ilgmūžību.
Pie ozola atrodas informācijas stends. Apmeklētāji stendā var iekļūt it kā ejot koka stumbrā, bet esot tajā apjaust tā izmēru un palasīt par ozolu.

Pēc tam apmeklēsim Stelmužes Kunga Jēzus Kristus krusta baznīcu. Netālu no Stelmužes ozola atrodas viena no Aukštaitijas pērlēm, viena no vecākajām koka baznīcām Lietuvā.
Vēstures avoti vēsta, ka baznīca ir celta 1650. gadā pēc muižā dzīvojošo vācu baronu fon Berkenu iniciatīvas vietējo protestantu vajadzībām. 1713. gadā dievnamu pārbūvēja baroni fon Felkerzāmi, kuriem tajā laikā piederēja Stelmužes muiža. Un tā simtiem gadu Stelmužes baznīca bija daļa no Kurzemes hercogistes. Pašā baznīcā atrodas neliels vairogs ar Felkerzāmu dzimtas ģerboni, bet kriptā zem baznīcas apglabāti Stelmužes muižas īpašnieki.
Koka baznīcas ēka ir arhitektūras piemineklis ar klasicisma iezīmēm. Kad ieiet baznīcā, pārsteidz tās unikālais interjers. Skatienus vienkārši piekaļ ar unikāliem baroka stila kokgriezumiem dekorētā kancele un ne mazāk iespaidīgais altāris ar krustā sistā Jēzus tēlu. Daudzstūru kancele paceļas virs bagātīgi izgrebta ornamentāla staba, kas imitē palmas stumbru, ar 12 apustuļu bareljefiem un grebumiem augu motīvu formā. Jumtiņu rotā eņģeļu figūras, kas tur rokās Kristus ciešanu simbolus. Pastāv versija, ka šo vērtīgo ansambli veidojuši latviešu amatnieki, kuri izmantojuši tikai cirvi, kaltu un tikai dažas naglas.
1997. gadā Kunga Jēzus Kristus krusta katoļu baznīcā tika ierīkots Stelmužes baznīcas mākslas muzejs.
Baznīcas pagalmā atrodas 17. gadsimta vidū celtais koka zvanu tornis ar atvērtu galeriju un 17. gadsimta sākumā atlietiem zvaniem. Zvanu tornī ir vēl viena muzeja izstāde, kas veltīta Stelmužes muižas vēsturei.

Tālāk ceļš ved uz "ezeru pilsētu" Zarasiem

Dosimies nelielā pastaigā pa pilsētas centrālo daļu. Zarasi ir pilsēta Lietuvas ziemeļaustrumos, Zarasu apgabala administratīvais centrs ar aptuveni 5 940 iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas gleznainā vietā, starp septiņiem ezeriem (Zarasas, Zarasaitis un citiem), cauri pilsētai iet šoseja Kauņa - Daugavpils, 143 km attālumā no Viļņas.
Zarasi - piešķirts Lietuvas pirmās kultūras galvaspilsētas tituls, ir kūrorta zonas statuss, atzīta par makšķernieku paradīzi, izvēlēta par vienu no pievilcīgākajām ūdenstūrisma vietām un paradīzi zemes virsū. Zarasu novads piedāvā gleznainas ainavas, drošus un mierīgus priežu silus un vairāk nekā trīs simtus ezeru, kas izkaisīti visā reģionā. Šī ir lieliska vieta, kur uzlabot veselību, vienlaikus atklājot savvaļas dabu, izbaudot svaigo gaisu un ūdens priekus. Zarasi ir sen pazīstami kā Lietuvas Šveice, un gaida ikvienu, kas nolemj ienirst lieliskā ceļojumā pa šo novadu!
Ierodoties Zarasos, apmeklēsim panorāmas skatu laipu un Zarasu ezera krastmalu. 2011. gadā Zarasos tika iekārtots unikāls, kuram nav analoga Lietuvā, skatu laukums, no kura no dažādiem skatu punktiem varēsiet apbrīnot Zarasas ezeru ar salām, strūklaku tā centrā un pastaigu taku, kas ieskauj ezeru. Arhitektūras celtne ir iespaidīga - 34 metru diametrā apļveida koka laipa, kas pacelta 17 metru augstumā. 2012. gadā tā tika iekļauts Eiropas publiskās telpas balvas kandidātu sarakstā.
No panorāmas laipas, nokāpjot pa kāpnēm uz krastmalu, varēsiet pastaigāties pa taciņu, kas iet apkārt Zarasas ezeram, vai ērti pasēdēt uz soliņiem un apbrīnot ūdenskrātuves ainavu. Zarasas ezera krasts 1,4 km garumā savieno panorāmas laipu un Zarasas ezera Lielo salu. Siltajā sezonā iedzīvotāji un pilsētas viesi labprāt pastaigājas gar ezera krastmalu, šeit var apbrīnot krasta tuvumā esošo strūklaku, laipiņas, iznomāt laivu, bet bērniem rotaļāties spēļu laukumā.

Brīvais laiks

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā 

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana

* Ekskursija "Etnokosmoloģija-sakari ar kosmosa pasauli" Lietuvas etnokosmoloģijas muzejā - pieaugušajiem 8.00 EUR, bērniem, pensionāriem 4.00 EUR

* Izglītojoša programma "Šakotis cepšana" restorānā-ceptuvē "Romnesa" - apmeklētājam 7.00 EUR

* Stelmužes baznīcas mākslas muzejs Kunga Jēzus Kristus krusta baznīcā - pieaugušajiem 1.50 EUR, bērniem, pensionāriem 0.50 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!