Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Birštonas skatu tornis – gleznainā kūrortpilsēta Birštona – brīnišķīgā kūrortpilsēta Druskininki – A. Česnuļa skulptūru un atpūtas parks – restorāns "Romnesa Druskininkai" – Grūtas parks

dzukijos herbasCeļojuma ilgums - 2 dienas/ 1 nakts

Grupas ( 40 + 2 ) pasūtīts brauciens

Cena no 78.00 EUR personai

Grupas organizētājiem autobuss, viesnīca un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits cilvēku skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

1. diena – Rīga – Birštonas skatu tornis – Birštona – Druskininki

6.00 izbraucam no Rīgas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam kafijas pauze

Ierodamies Nemunas loku reģionālajā parkā

Uzkāpsiet Birštonas skatu tornī. Šī skatu torņu "karaliene" ir augstākā Lietuvā. Debesīs virs Nemunas loku reģionālā parka tas sniedzas 51 metra augstumā. Tērauda metāla konstrukcija ir dekorēta ar lapegles paneļiem un trīsstūrveida lodziņiem. Torņa taisnstūra forma ar gandrīz caurskatāmu slīpu jumtu turpina lietuviešu arhitektūras tradīciju, atgādinot veco koka pils torņu formu un baznīcas zvanu torņu arhitektūru.
Līdz šim Nemunas loku ainavu varēja redzēt tikai no gaisa balona, planiera vai fotogrāfijās, taču tagad šo visu skaistumu var baudīt no Birštonas torņa skatu laukuma, kas atrodas 45 metru augstumā. Tornis ir uzcelts uz Škevoņu grēdas, tāpēc, uzkāpjot līdz skatu laukumam, jūs faktiski atradīsieties 137 metru augstumā virs jūras līmeņa.
Nav viegli uzkāpt tornī bez apstāšanās, tāpēc apmeklētājiem paredzētas 6 atpūtas vietas. Kāpiens bez apstāšanās līdz galvenajam skatu laukumam aizņem apmēram 7 minūtes. Pārvarot torņa 300 pakāpienus, apmeklētājiem pavērsies elpu aizraujoša ainava. No putna lidojuma redzēsiet unikālo dabu - brīnumainos Nemunas lokus, šķitīs, ka atrodaties starp divām Nemunām, kas tek vien 200 metru attālumā. Skatam paveras Nemunas ieleja, nogāzes un gravas, mežs, un pati Birštona.
Neaizmirstiet par ērtiem apaviem - tas atvieglos kāpšanu!

Pēc tam dodamies uz Birštonu

Birštona - balneoloģiska kūrortpilsēta Lietuvā, Kauņas apriņķī, Birštonas pašvaldības administratīvais centrs ar aptuveni 3 030 iedzīvotāju. Birštona atrodas vienā no skaistākajiem Nemunas upes lokiem, Lietuvas dienvidu daļā, 90 km no Viļņas un 39 km no Kauņas.
Birštonas vēsture aizsākās 14. gadsimtā, kad uz augsta 40 metru kalna Nemunas upes līkumā tika uzcelta koka Birštonas pils, kas bija Traķu kunigaitijas aizsardzības sistēmas daļa. 1401. gadā nocietinājums kļuva par Lietuvas dižkunigaiša medību muižu.
Kopš 15. gadsimta sākuma Birštona tiek pieminēta kā Lietuvas augstmaņu medību vieta, kuru ļoti mīlēja Vītauts Dižais, Kazimirs IV Jagellons ar dēliem un Lietuvas dižkunigaiša Aleksandra Jagellona sieva Maskavijas Helēna. 15. - 16. gadsimtā šeit pastāvīgi viesojās Lietuvas muižniecības pārstāvji, ieradās dažādu valstu vēstnieki un viesi, notika dzīres un medības. 1539. gadā Birštona saņēma priviliģētas pilsētas statusu. Taču pēc tam, kad beidzās dižkunigaitijas Jagellonu dinastijas valdīšana un sākās blakus esošās Prienu pilsētas izaugsme, Birštona zaudēja savu nozīmi.
Kopš viduslaikiem pazīstamās apdzīvotās vietas attīstība sākās 1846. gadā, kad tika atklāti minerālūdens avoti. Pēc ilgiem pētījumiem un birokrātiskām procedūrām 1854. gada beigās Krievijas iekšlietu ministrs parakstīja atļauju Birštonas kūrorta izveidei. Jau nākamajā gadā tika uzcelta pirmā slimnīca, un 1860. gadā Birštona saņēma balneoloģiskā kūrorta tiesības. Laika gaitā Birštona kļuva plaši pazīstama visā Krievijas impērijā. Pirms Pirmā pasaules kara slimnīcās darbojās 72 pirtis, tika uzceltas 3 viesnīcas ar 200 istabām.
Pirmā pasaules kara laikā kūrorts stipri cieta, un tam draudēja pilnīga panīkšana. Bažīdamies par šo situāciju, Lietuvas Sarkanais Krusts 1924. gadā noslēdza līgumu ar Veselības departamentu un apņēmās modernizēt kūrortu. Nozīmīgākais notikums Lietuvas kurortoloģijas vēsturē bija dūņu terapijas sākums Birštonā. 1927. gadā tika uzceltas dubļu dziedinātavas, kas, rotātas ar Sarkanā Krusta emblēmu, darbojas vēl šodien.
Otrā pasaules kara laikā Birštonai izdevās izvairīties no lieliem satricinājumiem - cieta tikai kūrmāja. 20. gadsimta 60. gados sākās jaunu sanatoriju celtniecība - apmeklētājiem durvis vēra sanatorijas "Tulpė", "Spalis" un "Versmė".
Birštonā joprojām darbojas vecākā minerālūdens pildīšanas rūpnīca Lietuvā, kas savu darbību sāka 1924. gadā, kad minerālūdeņu "Vytautas" un "Birutė" dzeršana bija ārkārtīgi populāra.
Mūsdienās Birštona ir starptautisks kūrorts, kas slavens ar savu unikālo dabu, Nemunas loku skaistumu, minerālūdens avotiem un karalisko ģimeņu vēsturi. Kūrorts ir dāsni apveltīts ar dabas resursiem: bagātīgiem minerālūdens avotiem, ārstnieciskām dūņām, tīru gaisu un veselīgu klimatu. Kūrorts lepojas ar broma minerālūdeni, kas ir atzīts un augstu novērtēts visā Eiropā. Birštonas sanatorijas un SPA centri piedāvā visu nepieciešamo pilnvērtīgai, komfortablai atpūtai un kvalitatīvai ārstēšanai.

Ekskursija kājām pa Birštonu, kuras laikā sajutīsiet unikālo karaliskā kūrorta garu un garšu, iepazīsiet tā vēsturi un galvenos apskates objektus.
Ekskursiju sāksim pie Birštonas Tūrisma informācijas centra, ēkas, kas pieder vienam no starpkaru Lietuvas burvīgākajiem koka arhitektūras ansambļiem, apvienojot tradicionālos dekoratīvos risinājumus un mūsdienīgumu.
Netālu no Vītauta parka apmeklēsim vienu no vecākajām kūrmājām Lietuvā. Kopš atvēršanas 1855. gadā tā atšķīrās no līdzīgām iestādēm: tajā nebija azartspēļu vai bankas filiāles, taču notika klasiskās mūzikas koncerti.
Blakus kūrmājai redzēsim baltu, skaistu ēku - minerālūdens avotu "Birutė". Siltā laikā no mītiskas būtnes mutes tek minerālūdens.
Vecā Vitauta parka teritorijā dzeltenā namiņā varēsiet nobaudīt svaigu minerālūdeni. Šī minerālūdens telpa tiek apgādāta ar vidējas mineralizācijas ūdeni no 125 metru dziļuma, tā sastāvs ir līdzīgs vēsturiskajam "Vytautas".
Apmeklēsim Vītauta kalnu - vienu no Lietuvas slavenākajiem un augstākajiem pilskalniem. Šeit savulaik atradās koka cietoksnis, kas aizstāvēja Traķu kunigaitiju no krustnešu uzbrukumiem. Pārvarot pa kāpnēm 40 metru nogāzi, varēsiet atvilkt elpu atpūtas laukumā. No tās paveras skaista panorāma uz Birštonu un Nemunas lokiem.
Starp Vītauta kalnu un Nemunas krastmalu redzēsim 30 tonnu smagu pieminekli dižkunigaitim Vītautam Dižajam, ko no gaiši rozā granīta cēlis tēlnieks Ģedimins Jokūbonis. Tēlnieks iedzīvināja daudzu birštoniešu ideju - "atgriezt" Vītautu zirga mugurā uz viņa medību vietām.
Dosimies pastaigā gar Nemunas krastmalu, kas laika gaitā ir pārvērtusies par Birštonas galveno divu kilometru promenādi. Atkarībā no gadalaika krastmalu ieskauj ziedu smarža vai ziedošu koku aromāts. Ejot pa krastmalu, redzēsiet minerālūdens paviljonu "Birutes vila", vēsturisko sanatoriju "Tulpė" un ar Sarkanā Krusta ģerboni rotātās dūņu dziedinātavas.
Apmeklēsim neparastu brīvdabas veselības kompleksu - "Kneipa dārzu". "Ūdens dziedē visu, ūdens dara brīnumus, profilakse ir labāka par ārstēšanu" - tā ir unikāla veselības filozofija, kuru 19. gadsimtā radīja un pilnveidoja vācu priesteris Sebastians Kneipps. Pēc S. Kneippa domām, viņa sistēma norūda ķermeni un garu, stiprina imūnsistēmu. Tā pamatā ir pieci elementi - ūdens, kustība, ārstniecības augi, harmonija un veselīgs uzturs. "Kneipa dārzs" Birštonā ir aprīkots saskaņā ar šiem principiem!
Apbrīnosim Padujas Sv. Antonija katoļu baznīcu, kas celta no sarkaniem ķieģeļiem neogotikas stilā 1903. - 1909. gadā. Baznīca ir trīs jomu dievnams ar zvanu torni galvenās fasādes vidū.
Apmeklēsim Jona Basanaviča laukumu un apskatīsim 1939. gadā uzcelto krūšutēlu J. Basanavičam, nacionālās atmodas dalībniekam, kurš 1918. gada 16. februārī parakstīja Lietuvas Neatkarības aktu.
Dosimies pastaigā pa Birštonas centrālo pilsētas parku, kas tika iekārtots meža vietā 25 ha platībā, nenocērtot nevienu koku. Parkā ir daudz pastaigu un sporta taku, rotaļu laukumu, skulptūru un ievērības cienīgu koku. Parka aizraujošākais apskates objekts ir minerālūdens tvaicēšanas tornis "Druskupis", kas rada jūras klimatu 50 - 80 metru rādiusā. Sporta takā pie trenažieriem ir izveidoti bērnu rotaļu laukumi. Kultūras taku rotā astoņas skulptūras, ko veidojuši slaveni lietuviešu mākslinieki. Blakus ir miera zona. Netālu no akmeņiem izbūvēta izglītojoša taka, kas precīzi atkārto slavenos Nemunas lokus, ko ieskauj brīnišķīga daba.

Brīvais laiks. Laiks pusdienām pilsētas centrā. Ja esat ieradušies Lietuvā atpūsties un gūt jaunus patīkamus iespaidus, jums jāizmēģina un jānovērtē lietuviešu nacionālās virtuves garšīgie un tajā pašā laikā ne pārāk dārgie ēdieni.

Ceļojumu turpinām uz Druskininkiem

Druskininki - kūrorts Lietuvā, pilsēta, kas atrodas vistālāk uz dienvidiem, Druskininku pašvaldības administratīvais centrs Alītas apriņķī. Iedzīvotāju skaits - aptuveni 13 170. 
Pilsēta atrodas Nemunas upes labajā krastā, pie satekas ar Ratnīčeli, 129 km no Viļņas, 128 km no Kauņas un 42 km no Baltkrievijas pilsētas Grodņas. Pilsētas dienvidu daļā mežu ieskauti atrodas Druskoņa ezers, Vijūnēļa dīķis un ezeriņš Meiteņu acis (lietuviski: Mergelių akys).
Druskininku ciems pirmo reizi Lietuvas metrikā minēts 1563. gadā. Ciema nosaukuma izcelsme ir saistīta ar reti sastopamu lietuviešu vārdu druskininkas, tas ir, "sāls ieguvējs".
Druskininku ciema sālsūdens avoti atpazīstamību ieguva 17. gadsimta beigās, kad vietējais iedzīvotājs Pranas Surutis un viņa bērni kļuva slaveni apkārtnē kā tautas dziednieki.
Druskininku ciems kūrorta statusu ieguva 1793. gadā, pateicoties Polijas karaļa un Lietuvas lielkņaza Staņislava II Augusta personīgā ārsta veiktajiem vietējo minerālavotu pētījumiem.
Taču trešā Polijas-Lietuvas ūnijas sadalīšana apturēja tā attīstību, un tikai 1837. gadā "Minerālavotu un kūrorta būvniecības projektu Druskininkos" apstiprināja Krievijas imperators Nikolajs I. No 1861. līdz 1884. gadam minerālavotu skaits pieauga no 8 līdz 16, un kūrorta popularitāte bija tāda, ka to sauca par Lietuvas "vasaras galvaspilsētu".
Jau 19. gadsimta beigās kūrorts katru gadu uzņēma līdz 50 tūkstošiem viesu, bet laika posmā starp Pirmo un Otro pasaules karu (atrodoties Polijas sastāvā) - līdz 100 tūkstošiem cilvēku. Tieši starpkaru gados Druskininkos tika veikta liela kūrorta modernizācija, pārbūvētas sanatorijas, izveidota tiem gadiem mūsdienīga infrastruktūra un zinātniski tehniskā bāze ārstēšanai.
No 1939. gada 2. novembra Druskininki bija iekļauti Baltkrievijas PSR sastāvā. Līdz ar Lietuvas PSR izveidošanos, un Lietuvas PSR un Baltkrievijas PSR delegāciju sarunu rezultātā Grodņā 1940. gada 1. - 2. oktobrī Druskininku kūrorts ar apkārtējiem ciemiem 1940. gada 6. novembrī tika nodots Lietuvas PSR.
Padomju laikos Druskininku kūrorta infrastruktūra tika pielāgota liela daudzuma cilvēku masveidīgai ārstēšanai un atpūtai. Pilsētā bija 10 sanatorijas, kuras katru gadu uzņēma līdz 400 tūkstošiem atpūtnieku.
Mūsdienās Druskininki ir balneoloģiskais, dubļu un klimatiskais kūrorts, veselības, atpūtas un izklaides pilsēta visu gadu. Daba ir dāsni apveltījusi kūrortu, tas gadsimtiem pazīstams ar saviem dabas un ārstnieciskajiem resursiem. Šeit senās sanatorijas-kūrorta ārstēšanas metodes ir lieliski apvienotas ar mūsdienu medicīnas tehnoloģijām, bet mierīga atpūta ir apvienota ar jautrībām. Kūrorts lepojas ar lielu izvēli nakšņošanai un brīvā laika pavadīšanai, rūpīgi pārdomāts izklaides un dažādu aktivitāšu piedāvājums ļauj izvairīties no sezonalitātes - Druskininkos ir ko darīt gan ziemā, gan vasarā. Katru gadu šeit ierodas vairāk nekā 1 miljons tūristu.
Druskininki ir pazīstami ne tikai kā kūrorts. Šeit savu bērnību pavadījis slavenais mākslinieks un komponists Mikalojs Konstantīns Čurļonis. Namos, kur dzīvoja Čurļoņu ģimene, iekārtots memoriālais muzejs. Vasarā tieši zem ābelēm notiek klavierkoncerti. Šajā pilsētā dzimis vēl viens slavens mākslinieks, tēlnieks-modernists Žaks Lipšics, kurš pasaules mākslas vēsturē iegājis kā viens no kubisma klasiķiem.
 
Iekārtojamies villā "Dainava"

Pēc tam, ekskursija kājām pa Druskininkiem, kuras laikā iepazīsies ar kūrorta vēsturi, kultūrvēsturiskajiem arhitektūras objektiem. Staigājot pa pilsētas zaļajām ieliņām, apbrīnosim skaistās senās 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma koka villas ar bagātīgiem dekoriem. Smalki kokgriezumi, eleganti fasāžu arhitektoniskie dizaini apvienojumā ar koptiem parkiem un apkārtējiem skujkoku mežiem rada īpašu kūrorta brīvdienu atmosfēru.
Redzēsiet māju, kurā M. K. Čurļonis pavadīja bērnību, un uzzināsiet, kas slaveno tēlnieku Z. Lipšicu saista ar Druskininkiem.
Dosimies pastaigā gar Druskoņa ezera krastu - vienu no skaistākajām atpūtas vietām Druskininkos. Vasarā šeit acis priecē puķu dobes, patīkami atvēsina strūklaka. Ezera krastā aplūkosim villu "Linksma" ar skaistu terasi. Neoklasicisma villa ar jūgendstila elementiem celta 1905. - 1909. gados kā Grodņas guberņas muižnieku Kersnovsku vasaras rezidence. Tagad villā atrodas Druskininku pilsētas muzejs.
Apbrīnosim poļu arhitekta Stefana Šillera projektēto un 1911. - 1931. gados celto neogotisko Druskininku Svētās jaunavas Marijas Škaplierinės baznīcu, kas atrodas vietā, kur kādreiz atradās pirmā katoļu baznīca.
Pie skulptūras "Viesmīlības vārti" varēsiet nofotografēties. Milzīgo bronzas pakavu 2013. gadā izveidoja tēlnieks Tads Gutausks Lietuvas Sąjūdis 25. gadadienai. Lietuviešu folklorā pakavs simbolizē laimi, veiksmi un labklājību.
Apbrīnosim 1865. gadā celto koka Druskininku pareizticīgo baznīcu. Baznīcas grezno ārējo apdari 1978. gadā veidoja mākslinieks no Maskavas, pēc tam 2014. gadā tika atjaunota tās fasāde. Uz dievnama rietumu fasādes ir atjaunota Dievmātes ikona.
Aplūkosim akvaparku "AQUA Druskininkai" - vienu no lielākajiem ūdens centriem Eiropā. 20. gadsimta beigās ēkā bija lielākā ārstniecības iestāde Eiropā, kas spēja apkalpot astoņus tūkstošus pacientu dienā, vienlaikus patērējot 2000 m³ minerālūdens. 2007. gadā tā tika pārbūvēta akvaparka vajadzībām un kļuva par kūrorta jaunā tēla elementu.
Apmeklēsim Druskininku slavenāko minerālūdens avotu - skaistuma avotu "Grožio šaltinis". Ūdenim ir ļoti augsta mineralizācijas pakāpe, tāpēc to nevar dzert, ūdeni izmanto tikai ārējai lietošanai. 1 litrs ūdens satur vairāk nekā 50 gramus dažādu minerālsāļu, kas attīra un atjauno ādu.
Apskatīsim M. K. Čurļoņa pieminekli. Majestātiskais, vairāk nekā piecus metrus augstais piemineklis tika uzcelts 1975. gadā, kad tika atzīmēti ģeniālā mākslinieka un komponista 100 gadi.
Dosimies pastaigā pa Veselības parku - populārāko un atpūtnieku apmeklētāko parku Druskininkos. Vasarā šeit tiek rīkoti dažādi svētki, festivāli un gadatirgi. Parka centrā redzēsim vēsturisko "Cara laika" slimnīcas ēku - pirmo mūra slimnīcu Druskininkos, kas tika atklāta 1894. gadā. Slimnīcas celtniecība notika saskaņā ar Krievijas imperatora Nikolaja I apstiprināto projektu tālajā 1837. gadā. Mūsdienās šī ir viesnīcas Europa Royale Druskininkai ēka. Muzikālā strūklaka, kas atrodas blakus viesnīcai, aicina apbrīnot brīnišķīgo skatu. Varat pasūtīt savu iecienītāko skaņdarbu un izbaudīt iespaidīgu ūdens šovu, krāsainu mūziku un dejas.
Pastaigāsimies pa kūrorta galveno promenādi - Viļņas aleju ar seno parku, kas savieno Druskoņa ezeru un Nemunas upi. Kūrorta viesus šeit piesaista gadsimtiem veci koki, starp kuriem lēkā pieradinātas vāveres, skaistas puķu dobes, skulptūras un tīrākais gaiss, kas piepildīts ar priežu skuju smaržu un smalku ziedu aromātu. Viļņas alejā ir daudz restorānu un bāru, kur var labi pavadīt laiku un nogaršot nacionālās un Eiropas virtuves ēdienus, savukārt mājīgajās kafejnīcās var nobaudīt dažādus saldējumus un citus gardumus.

Brīvais laiks

Īpaši populārs kūrortā ir Druskininku akvaparks, kas kļuvis par vienu no lielākajiem Eiropā, kā arī iekštelpu slēpošanas komplekss "Snow Arena", vienīgais ziemas izklaides komplekss Baltijas valstīs, kas darbojas visu gadu.

 

2. diena – Druskininki un pacēlājs "Lynų kelias" – A. Česnuļa skulptūru un atpūtas parks restorāns "Romnesa Druskininkai" – Grūtas parks – Rīga

Brokastis restorānā "Nakviša"

Paskatīsimies uz Druskininku kūrortu no putna lidojuma!.. Dodamies nelielā, bet aizraujošā ceļojumā pa gaisa trosu ceļu "Lynų kelias". Šis pacēlājs Druskininkos ir vienīgais tāda veida transports Lietuvā. Šis ir viens no dabai draudzīgākajiem transporta veidiem, kas nepiesārņo vidi un ir lieliska izklaide kā bērniem, tā pieaugušajiem. Desmitvietīgs vagoniņš jūs no stacijas pie akvaparka 7 - 8 minūšu laikā aizvedīs pāri Nemunai. "Lidojuma" augstums ir 45 metri, garums - 1,16 km.
Brauciena laikā apbrīnosiet elpu aizraujošus skatus uz priežu mežu, Nemunas upes lokiem, kūrorta panorāmu un Mīlestības salu. Nemunas otrajā krastā redzēsiet slēpošanas kompleksu "Snow Arena". Tā Druskininku gaisa līnija savieno vasaru un ziemu!..

Pēc tam dodamies uz Naujasodes ciemu

Apmeklēsim Antana Česnuļa skulptūru un atpūtas parku. Naujasodes ciemā gleznainās Ratnīčeles upītes krastā atrodas apbrīnojama vieta - Česnuļu ģimenes saimniecība. Starp pakalnu augstām priedēm un saulainām pļavām atrodas brīvdabas muzejs, īsta lietuviešu pasaku un leģendu pilsēta. Leģendām apvītas šeit savu dzīvi dzīvo koka skulptūras un kompozīcijas, ko veidojis Lietuvas Valsts balvas laureāts tēlnieks Antanas Česnulis. Šis apbrīnojamais cilvēks un talantīgais meistars 40 gadu laikā ir iemiesojis savu fantāziju kokā, ar mīlestību un humoru radot lietuviešu nacionālās folkloras varoņus.
Pie ieejas Česnuļa īpašumā koka figūriņām dekorētie skaistie koka vārti uzreiz sola pasaku. Pasaku valstība sākas ar akas pavēlnieku, kurš ir gatavs dot jums padzerties ūdeni, tikai, kā pienākas pasakā, vajag pavilkt aiz auklas.
Tālāk dodamies pie īstām vējdzirnavām, kuras četros stāvos izvietotas no koka veidotas lietuviešu ciema iemītnieku figūriņas. Ir zemniece ar grozu, te ir puika koka tupelēs, vecs vīrs ar mazuli, ciema sapņotājs, amatnieks, bet šeit ir dzirnavu saimniece un saimnieks, kas sirsnīgi apsveicinās pie ieejas.
No dzirnavām Ratnīčeles upītes virzienā ir uzbūvēts unikāls mūris "Rupintojėlis", kura akmens nišās glabājas sērojoša Kristus figūriņas, Lietuvas labāko meistaru darbi.
Bet gar upes krastu izvietota kompozīcija "Cilvēka un koka dzīve" - unikāla veco priežu un cirsto ozolu figūru skaistuma kombinācija. Šeit redzēsiet arī skatuvi, uz kuras risinās dejas darbība mūzikas pavadījumā. Un visapkārt ir tēli no lietuviešu autoru - Vinca Krēves, Antana Venoļa un citu darbiem.
Tiem, kas vēlas atpūsties savrup, ir liela lapene ar galdiem. Šeit izstādīti ciļņi "Maizes ceļš".

Tālāk ceļš ved uz restorānu "Romnesa Druskininkai", kas atrodas Jaskonis ciemā upes krastā bijušajās dzirnavās

Apmeklēsim pasaulē vienīgo šakotis muzeju. 2015. gadā par godu sacepto šakotis rekordskaitam tika atvērts pirmais un vienīgais pasaulē šakotis muzejs, kurā tagad tiek izrādīts nepārspējamais šakotis, kas ir iekļauts Ginesa rekordu grāmatā. Tā augstums ir 3 metri 72 cm, un šis milzis sver 86 kg!
Muzejā ir izstādīti analogi lietuviešu šakotim, kas tiek cepti citās zemēs: Ungārijā, Zviedrijā, Japānā, Polijā un citās valstīs. Ekskursijas laikā uzzināsiet, ar ko citās valstīs ceptie šakotis atšķiras no lietuviešu, kā arī varēsiet apskatīt daudz senu trauku un rīku, kas tiek izmantoti šakotis cepšanai. Ekspozīcijā izstādīta arī mobilā cepeškrāsns šakotis cepšanai, kas tiek izmantota izglītojošās programmās izbraukuma pasākumos.
Pēc tam, šakotis cepšanas paraugdemonstrējums. Izglītojošās programmas laikā ne tikai uzzināsiet šakotis rašanās vēsturi, apskatīsiet visu tā gatavošanas procesu, bet arī paši piedalīsieties šajā procesā un, protams, nobaudīsiet šo brīnišķīgo kūku (tradicionālo un trauslo šakotis) ar kafiju vai tēju.
Šakotis - pirmā informācija par šo kūku ir kopš 1417. gada. Tas ir lietuviešu virtuves gardums, kas iekļauta īpašā Nacionālā kulinārijas mantojuma fondā. Grūti pateikt, kam šakotis vairāk līdzinās pēc garšas - tortei, kūkai, pīrāgam, kēksam vai cepumam. Pēc sava izskata tas atgādina koku vai eglīti. No lietuviešu valodas tā nosaukums tiek tulkots kā "zarains koks" (no vārda "šaka" - zars).
Izklaidējošās degustācijas laikā viesus aicinās nogaršot vēl divu veidu restorāna "Romnesa Druskininkai" tradicionālo produkciju.
Pusdienas restorānā "Romnesa Druskininkai", kas ir Eiropas kulinārā mantojuma biedrs. Šeit jums tiks piedāvāti gan Eiropas, gan tradicionālie lietuviešu ēdieni. Eksotikas cienītāji varēs nogaršot krokodila, ķengura un strausa gaļu.

Ceļojumu turpinām uz Grūtas ciemu

Apmeklēsim unikālo Grūtas parku - privāto padomju skulptūru parku-muzeju, kuru 2001. gadā dibināja lietuviešu uzņēmējs Viļums Maļinausks.
Brīvdabas izstāde atklāj padomju ideoloģijas negatīvo saturu un ietekmi uz vērtību sistēmu. Ar parkā izvietotajiem objektiem cenšas nevis propagandēt padomju iekārtu, bet, lai Lietuvas iedzīvotājiem, valstī ieceļojošiem ciemiņiem, kā arī nākamajām paaudzēm būtu iespēja redzēt patieso padomju ideoloģiju, kas daudzus gadu desmitus apspieda un ievainoja Lietuvas tautas garu. 20 ha platībā ir izstādīti aptuveni 100 padomju laika ideoloģisko pieminekļu un skulptūru, kas agrāk stāvēja Lietuvas pilsētās un tika demontētas pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas. Skulptūras izvietotas divus kilometrus garā ekspozīcijā. Sargtorņi, nometnes dzīves fragmenti un citas detaļas pastiprina padomju režīma gaisotni. Ar tik daudz ideoloģiska satura pieminekļu šis muzejs ir diezgan reta un, iespējams, unikāla parādība visā pasaulē.
Muzeja informācijas centra ekspozīcija - dzīvs dokuments, kas stāsta, kā ar militāriem, politiskiem, ideoloģiskiem, mākslinieciskiem un citiem līdzekļiem tika pilnveidota padomju politika, slēpti noziegumi un cildināti noziegumu veicēji. Mākslas galerijas ekspozīcija demonstrē padomju laika darbus, atspoguļojot idealizētu komunistisko sabiedrību, Padomju Savienības līderu: Ļeņina, Staļina, Brežņeva un citu kultu, kā arī padomju varas nostiprināšanās epizodes Lietuvā.
Apmeklētāju uzmanību piesaista arī Grūtas parka teritorijā esošais mini zoodārzs un padomju laika "Lunas parks".
Parka kafejnīca "Grūtas", kas atbilst apkārtējā parka stilam un noskaņai, piedāvā viesiem "padomju" ēdienus. Apmeklētāju iecienītākās ir ķilavas krievu gaumē, kotletes "Ardievu, jaunība!" un kokteilis "Brieža acs". Kafejnīcā tiek piedāvāti arī tradicionālie lietuviešu ēdieni, izcili liela ēdienu izvēle no sēnēm - veltes no Dzūkijas mežiem.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam kafijas pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* nakts villā "Dainava" vivvietīgos, trīsvietīgos un četrvietīgos numuros ar brokastīm
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* Birštonas apskates ekskursija ar vietējo gidu - 3.00 EUR personai

* Druskininku apskates ekskursija ar vietējo gidu - 4.00 EUR personai

* ieejas biļetes:

Pacēlājs "Lynų kelias":
biļete turp-atpakaļ - pieaugušajiem 6.00 EUR, bērniem līdz 17 gadiem un pensionāriem 5.50 EUR
biļete vienā virzienā - pieaugušajiem 4.00 EUR, bērniem līdz 17 gadiem un pensionāriem 3.70 EUR

A. Česnuļa skulptūru un atpūtas parks - pieaugušajiem 5.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 3.00 EUR

Restorāns "Romnesa Druskininkai":
Šakotis muzejs - 2.00 EUR apmeklētājam
Šakotis cepšanas paraugdemonstrējums - 7.00 EUR apmeklētājam

Grūtas parks - pieaugušajiem 12.00 EUR, pensionāriem 9.00 EUR, bērniem līdz 16 gadiem 7.00 EUR. Audio gids - 10.00 EUR apmeklētājam

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!