Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Sāremā salas šarms!.. Anglas vējdzirnavu kalns – Pangas stāvkrasts – Kuresāre-"Igaunijas salu galvaspilsēta" – Kāli meteorīta krāteru lauks

Saarema gerbCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena no 34.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

5.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Virtsu ostā

Ar prāmi pārceļamies uz Kuivastu ostu Muhu salā

No Muhu salas pa dambi pārbraucam uz Sāremā salu un dodamies uz Anglas ciemu

Apmeklēsim Anglas vējdzirnavu kalnu. Anglā atrodas vienīgais vējdzirnavu kalns, kas saglabājis savu izskatu - vējainākā vieta, kur tika uzbūvētas ciema visas dzirnavas. 1925. gadā, kad Anglā bija 13 viensētu, kalnā atradās 9 dzirnavas.
No piecām dzirnavām, kas saglabājušās, četras ir tipiskas Sāremā balststaba vējdzirnavas, uzbūvētas 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. To vidū stāv nedaudz augstākas - 1927. gadā uzbūvētās holandiešu tipa dzirnavas. Pēdējo reizi šī celtņu grupa tika atjaunota no 2009. līdz 2011. gadam. Apmeklētājiem ir pieejamas gan holandiešu tipa dzirnavas, gan balststaba dzirnavas.
Iespaidīgais vējdzirnavu parks piesaista skatu jau iztālēm, bet ieejot iekšā redzēsiet, cik daudzveidīga ir šī dzirnavu pasaule. Uz kalna varēsiet iepazīties arī ar vēsturiskām lauksaimniecības mašīnām, bet vasarā - ar vairākiem lauksaimniecības dzīvniekiem un putniem.
Vējdzirnavu kalnā blakus muzejam atrodas kafejnīca un dāvanu veikals.

Nākamā ievērojamā vieta mūsu ceļā - Pangas stāvkrasts

Apbrīnosim Pangas stāvkrastu. Stāvkrasts atrodas Sāremā salas ziemeļu pusē, netālu no Pangas ciema. Tas ir pats augstākais Rietumigaunijas un salu pamatiežu atsegums. Siluri klints - plaša krauja, kas sākas Gotlandes salā Zviedrijā, šķērso Baltijas jūru un paceļas virs ūdens virsmas Sāremā piekrastē.
Stāvkrasta augstākais punkts sasniedz 21,3 metrus, un tas stiepjas aptuveni 2,5 km garumā. Krauja sastāv no dažādiem kaļķakmens slāņiem, starp kuriem ir dolomīta ieslēgumi. Klints ir interesanta ar savu uzbūvi: tās slāņu blīvums ir atšķirīgs, dažviet tajā ir plaisas, un dažviet slāņi ir saspiesti. Pie jūras klints veido dzegu, kuras forma liecina, ka iepriekš šajā vietā jūras līmenis bijis augstāks.
Stāvkrasta visaugstākajā vietā atrodas sena upurēšanas vieta, kur senos laikos nesti upuri jūrai. Uz klints ir uzstādīts arī dolomīta saules pulkstenis. 
Dabas aizsardzības zonā var redzēt brīnišķīgu saulrietu, var organizēt piknikus, vērot putnus, uzņemt skaistus dabas skatus un šūpoties senatnīgās koka šūpolēs.

Ceļš tālāk ved uz "Igaunijas salu galvaspilsētu" - Kuresāri

Ekskursija kājām pa pilsētu. Kuresāre (līdz 1917. gadam Ārensburga) - pilsēta ar aptuveni 13 200 iedzīvotājiem, Sāremā apriņķa administratīvais centrs. Pilsēta atrodas Igaunijas lielākās salas - Sāremā, dienvidu pusē, Rīgas jūras līča krastā un ir Igaunijas vistālāk uz rietumiem esošā pilsēta. No igauņu valodas Kuresāres nosaukums tiek tulkots kā "Dzērvju sala".
1227. gadā Sāremā kļuva par pēdējo Senās Igaunijas apriņķi, kas padevās Rīgas bīskapa Alberta vadītajam krustnešu karaspēkam. 
Pilsēta ir zināma kopš 14. gadsimta, kad tiek pieminēts šeit esošais Vācu ordeņa bruņinieku celtais Ārensburgas cietoksnis. Salas rietumu daļa, kur atrodas pilsēta, tolaik piederēja Sāmsalas-Vīkas bīskapam.
1559. gadā bīskapijas zemes tika pārdotas Dānijas karalistei. 1563. gada 8. maijā Ārensburga ieguva pilsonisko hartu, kas bija veidota pēc Rīgas tiesību parauga.
Saskaņā ar Brēmsebro līgumu 1645. gadā pilsēta tika nodota Zviedrijas karalistes pārziņā, kuras jurisdikcijā atradās līdz 1721. gadam.
No 1721. līdz 1917. gadam Ārensburgas pilsēta oficiāli bija Krievijas impērijas sastāvdaļa, kļūstot par slavenu augstākās klases kūrortu.
Pirmā pasaules kara laikā 1917. gada oktobrī operācijas "Albiona" laikā pilsētu ieņēma vācu karaspēks.
1918. gada beigās Ārensburga kļuva par Sāremā apriņķa administratīvo centru neatkarīgās Igaunijas Republikā. Igaunijas neatkarības laikā oficiāli tika lietots igauniskais pilsētas nosaukums - Kuresāre.
1940. gadā pilsētu iekļāva Igaunijas PSR.
Otrā pasaules kara laikā 1941. gada 22. septembrī Kuresāres pilsētu ieņēma vācu karaspēks. 1944. gada oktobrī Monzundu desanta operācijas laikā tajā iegāja padomju karaspēks.
1952. gadā pilsēta tika pārdēvēta par godu igauņu komunistam Viktoram Kingisepam un līdz 1988. gadam tika saukta par Kingisepu.
1990. gadā Kuresāre kļuva par pirmo pašpārvaldes pilsētu Igaunijas Republikā.
Galvenās pilsētas apskates vietas: viduslaiku Kuresāres pils-cietoksnis - Sāmsalas-Vīkas bīskapa rezidence. 1654. - 1670. gados baroka stilā celtais Kuresāres rātsnams. 1663. gadā baroka stilā celtā Kuresāres svērtuve. 17. gadsimtā vēlā klasicisma stilā celtā Sv. Laurencija luterāņu baznīca. Vēsturiskā ugunsdzēsēju depo ēka, atklāta 1912. gadā. Kuresāres pilsētas teātris, dibināts 20. gadsimta sākumā. Vēlā klasicisma stilā no 1786. līdz 1790. gadam celtā Sv. Nikolaja pareizticīgo baznīca. Igauņu kultūras darbinieka Āviku muzejs-māja. "Sarga namiņš", 18. gadsimta arhitektūras piemineklis. 1889. gadā uzceltā Kuresāres kūrzāle, joprojām pilsētas kūrorta dzīves centrs. 19. gadsimta otrajā pusē izveidotais Kuresāres pilsētas parks. Parka flora ir ļoti daudzveidīga, šeit var aplūkot aptuveni 80 dažādu krūmu un koku sugas. Pilsētas ainavu atdzīvina arī Lielā Tella un Piretas skulptūras, piemineklis saliniekiem, kuri krituši Neatkarības karā, un citi objekti.
(Pēc izvēles - ekskursijas vietā skolēni mūsu gida pavadībā var doties bezmaksas pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru)

Laiks pusdienām pilsētas centrā

Ceļojumu turpinām uz Kāli ciemu

Aplūkosim Kāli meteorīta krāteru lauku - reti sastopamu dabas pieminekli Igaunijā un vienlaikus iespaidīgāko krāteru lauku Eirāzijā.
Aptuvenais meteorītu krišanas laiks ir pirms 7500 - 7600 gadiem. Meteorītu krišana jau tajā laikā apdzīvotajā Sāremā izraisīja postījumus, kas pielīdzināmi nelielas atombumbas eksplozijai. Apmēram 5 - 10 km augstumā meteorīts sprāgstot sadalījās daļās, kuras krita un sasniedza Zemes virsmu, izveidojot dažāda lieluma krāterus. Lielākā atlūza izveidoja krāteri 110 metru diametrā un 22 metru dziļumā, pārējās atlūzas 8 mazākus krāterus.
Apmēram mūsu ēras sākumu Kāli ezeru ieskāva masīva akmeņu siena, kurai blakus tika atrasts liels daudzums kaulu, norādot uz to, ka tā bijusi upurēšanas vieta.

Vakarpusē dodamies uz Kuivastu ostu

No ostas ar prāmi pārceļamies atpakaļ uz kontinentālo daļu uz Virtsu ostu

Izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* autobusa pārcelšana ar prāmi
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* prāmis Virtsu-Kuivastu-Virtsu - pieaugušajiem 8.60 EUR, skolēniem, pensionāriem 3.00 EUR

* Anglas vējdzirnavu kalns:
apmeklējums - pieaugušajiem 6.00 EUR, pensionāriem 5.00 EUR, skolēniem 3.00 EUR
ekskursija un Anglas rudzu maizes ar zāļu sviestu un tēju degustēšana - 8.00 EUR apmeklētājam (tikai grupām)
 
* Kuresāres apskates ekskursija ar vietējo gidu - 3.00 EUR personai

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!