Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Hāpsala-omulīga un viesmīlīga kūrortpilsēta un Hāpsalas bīskapa pils – Rummu karjers ar pamesto Murru zemūdens cietumu – Keilas ūdenskritums

Hapsalas gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena no 29.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Igauniju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies kūrortpilsētā Hāpsalā

Ekskursija kājām pa pilsētas vēsturisko centru. Hāpsala (igauniski: Haapsalu, vāciski un zviedriski: Hapsal) ir piekrastes kūrortpilsēta Igaunijas ziemeļrietumos, Lēnes apriņķa administratīvais centrs. Kopš 2017. gada tā ir Hāpsalas pašvaldības administratīvais centrs. Pilsētas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 9 810 cilvēku.
Vēsturiski apdzīvota vieta pašreizējās pilsētas teritorijā ir pastāvējusi nepārtraukti vismaz kopš 1279. gada, kad Hāpsala kļuva par Sāmsalas-Vīkas bīskapa galveno rezidenci un kalpoja tam turpmākos 300 gadus.
Šodien Hāpsala ir brīnišķīga pilsēta ar šaurām ieliņām, miniatūru rātsnamu un romantiskām koka mājām. Romantiskajā krastmalā atrodas Kūrzāle, viena no skaistākajām koka ēkām Igaunijā. Virs pilsētas paceļas bīskapa pils Sargtornis, bet slavenā leģenda par Balto dāmu apvij noslēpumā pils drupas. SPA kultūrai Hāpsalā ir dziļas saknes. Pirmais dūņu SPA Hāpsalā durvis vēra 1825. gadā, un kopš tā laika Hāpsala ir piesaistījusi SPA cienītājus no visas pasaules.
Hāpsalas vecpilsēta, pilsētas vēsturiskā un kultūras vērtība, atrodas pussalā, kas dienvidrietumos turpinās ar kontinentam piekļāvušos sērīšu virkni. Starp sērītēm atrodas sekli līcīši - Lielais un Mazais Vīks. Vecpilsētu var iedalīt viduslaiku pilsētā un 20. gadsimta sākuma kūrorta zonā. Viduslaiku daļa ir bīskapa pils teritoriju ar šim laikmetam raksturīgo Kooli, Jaani, Vee, Linda, Rüütli un Väike-Mere ielu tīklu un būvēm. To ieskauj kūrorta ziedu laikos celtu kokgriezumu ēku josla ar promenādi, Āfrikas pludmali un parkiem.
Ekskursijas laikā izstaigāsim vecpilsētas senās ieliņas, iepazīsieties ar ievērojamām vēsturiskām apskates vietām, uzzināsiet par slavenībām, kuras saistītas ar šo pilsētu, un dzirdēsiet igauņu leģendu par Balto dāmu. Pastaigāsimies gar jūras krastu pa Hāpsalas promenādi, kur redzēsiet no koka darināto Kūrzāli, saules pulksteni, slavenā komponista Čaikovska soliņu un daudz ko citu.
Atrodoties Hāpsalā, neaizmirstiet iegādāties tradicionālo ar rokām adīto Hāpsalas vilnas šalli ar smalku un elegantu rakstu!..
(Pēc izvēles - ekskursijas vietā skolēni mūsu gida pavadībā var doties bezmaksas pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru)

Pēc tam, apmeklēsim Hāpsalas bīskapa pili. Hāpsalas pils celta 13. gadsimtā kā Sāres-Lēnas bīskapijas centrs. Tā kopā ar Doma baznīcu ir viena no ievērojamākajām un skaistākajām Igaunijas viduslaiku cietokšņu būvēm. Hāpsalu bīskapa pils, kas līdz 17. gadsimta beigām bija vietējo valdnieku rezidence, mūsdienās tiek uzskatīta par 13. gadsimta arhitektūras pērli.
Pils galvenajā daļā atrodas viduslaiku muzejs, kas iepazīstina ar pils celtniecības vēsturi un Hāpsalas pilsētas rašanos, kā arī Sāmsalas-Vīkas bīskapijas valdnieku un tās iedzīvotāju dzīvi. Lai labāk izprastu to laiku, apmeklētājs var izmēģināt darbībā dažādus mehānismus. Gar sienām stiepjas ir izveidotas ejas, pa kurām var izpētīt pili un apskatīt gleznaino Hāpsalas pilsētu no pilnīgi jauna līmeņa, kas atrodas virs pašas pilsētas līmeņa.
Izejot caur muzeju varēsiet nokļūt līdz dienvidu spārnā esošai Doma baznīcai, kas pirmo reizi rakstos minēta 1279. gadā. Tā bija Sāmsalas-Vīkas bīskapijas galvenā baznīca. Šeit atradās tronis, bīskapa oficiālā pārstāvniecība un darba vieta. Mūsdienās Hāpsalas Doma baznīca ir viena no lielākajām viena joma baznīcām Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Baznīcas plašā zāle ar izcilu akustiku bieži tiek izmantota koncertiem. Baznīcā darbojas Igaunijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Sv. Jāņa draudze.
Pils aizsarggrāvī atrodas bērnu parks ar rotaļu atrakcijām, kura izveidei iedvesma ir gūta no viduslaikiem.
Kā vēsta leģenda, pilī mīt Igaunijas slavenākais spoks - Baltā Dāma!..

Laiks pusdienām pilsētas centrā

Ceļojumu turpinām uz Rummu ciemu

Apmeklējam Rummu karjeru. Rummu karjers un Rummu ezers ir pazīstami arī kā Murru zemūdens cietums. Šī ir populāra atpūtas vieta 40 minūšu braucienā no Tallinas.
Mūsdienās Rummu karjers ir viena no interesantākajām apskates vietām Igaunijā. Kad lūkojies uz Rummu tropiskajām ainavām, ir grūti noticēt, ka tās ir Igaunijā: debeszilu ūdenskrātuvi ieskauj smilšu kalni, bet no ūdens paceļas gleznainas drupas!..
Rummu karjera vēsture aizsākās pirmās Igaunijas Republikas laikā. 1938. gada 1. janvārī Rummu tika izveidots Murru cietums, kur četri simti ieslodzīto strādāja kaļķakmens, kas pazīstama kā "Vasalemmas marmors", ieguvē. Pēc Igaunijas iekļaušanas PSRS karjerā tika iegūtas šķembas.
Vēl 20. gadsimta 90. gadu beigās šeit bija cietums un šķembu rūpnīca, kurā strādāja ieslodzītie. Vēlāk cietums tika slēgts, karjers applūdināts, bet ēkas pārvērtās par zemūdens muzejiem.
Aculiecinieki atceras, ka pēc sūkņu stacijas apturēšanas ūdens sāka strauji celties, kas galu galā noveda pie ezera izveidošanās. Dažu stundu laikā karjerā atstātā tehnika atradās zem ūdens. Applūda arī atsevišķas cietuma zonas. Starp citu, traktori un ekskavatori joprojām atrodas karjera apakšā.
Ilgu laiku Rummu karjera teritorija tika izmantota kā neoficiāla pludmale. Tomēr 2017. gadā teritorijas īpašnieks ierobežoja piekļuvi nepiederošām personām, baidoties par viņu drošību. Lieta ir tāda, ka karstā laikā asu piedzīvojumu meklētāji cietuma drupas izmantoja kā niršanas torni. 2019. gada vasarā Rummu karjers atkal atvēra durvis apmeklētājiem. Īpašnieks labiekārtoja teritoriju un iespēju robežās padarīja to drošu. Mākslīgā ezera krastā tika izveidots atpūtas centrs "Paekalda puhkekeskus", kas piedāvā izbraucienus ar kanoe laivām pa ezeru, kā arī niršanu ar akvalangu līdz pat karjera dibenam.
Tiesa, ieeja šeit kļuva par maksu, bet peldēties ezerā, izmantojot improvizētus torņus, joprojām ir aizliegta.

Ceļš tālāk ved uz Keila-Joa ciemu

Apbrīnosim Keilas ūdenskritumu. Ūdenskritums atrodas Harju apriņķī Keilas pagastā Keila-Joa ciemā uz Keilas upes. Ūdenskrituma augstums ir 6 metri, platums - līdz 70 metriem, tādējādi pēc lieluma atpaliekot tikai no Narvas un Jegalas ūdenskrituma
Gleznainais Keilas ūdenskritums atrodas parka teritorijā. Ceļš no parka līdz ūdenskritumam iet gar upes gultni pāri diviem iekārtiem tiltiem. Uz Keilas upes blakus ūdenskritumam ir atjaunota hidroelektrostacija. Kā arī netālu atrodas viens no gleznākajiem atjaunotajiem īpašumiem Igaunijā - Keila-Joa pils Schloss Fall.
Vietējiem iedzīvotājiem kāzu dienā ir tradīcija apmeklēt ūdenskritumu, kur viņi pie tilta margām piestiprina slēdzenes ar saviem vārdiem, bet atslēga pēc tam tiek iemesta ūdenskritumā.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Igauniju un Latviju

Pa ceļam neliela pauze

Vēlu vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* Hāpsalas apskates ekskursija ar vietējo gidu - 3.00 EUR personai

* Hāpsalas bīskapa pils muzejs:
apmeklējums - pieaugušajiem 12.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 7.00 EUR
gida pakalpojumi - 80.00 EUR grupai

* Ieejas biļete Rummu karjera terirorijā - apmeklētājam 5.00 EUR

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!