Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Raunas vēsturiskais šarms un skaistās ainavas – ekskursija un degustācija čipsu ražotnē "Latnature" – Līgatne-pilsētiņa ar daudzkrāsainu dabu, smilšu klintīm un alām

Raunas novada gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena no 22.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no skolas

Ierodamies Raunā

Apbrīnosim Raunas Staburagu. Dabas taka aizvedīs līdz "raudošai klintij" - Raunas Staburagam, leģendārā Staburaga, kuru jau vairāk nekā pusgadsimtu ir applūduši Daugavas ūdeņi, jaunākam brālim.
Raunas Staburags ir unikāls pēcleduslaikmeta dabas objekts - avotu veidots saldūdens kaļķiežu atsegums, kā arī Latvijai raksturīgākais šūnakmens veidojums.
Raunas Staburags atrodas Raunas upes labā krasta nogāzē 1,5 km attālumā no Raunas centra. Šis šūnakmens veidojums ir aptuveni 3,5 metrus augsts un 17 metrus garš. Tas veidojies, sūnām pārkaļķojoties kalcija karbonātu saturošajā avota ūdenī vairāku gadsimtu garumā. Avots, kas plūst cauri Staburagam, turpina augt arī šodien. Klintī ir 1,1 metrus augsta un 1,3 metrus dziļa niša, kurā ieplūst nogāzē iztekošo avotu ūdeņi. Kopējais kāpņveidīgās kraujas garums ir 35 metri.
 
Apmeklēsim Raunas (Roneburgas) viduslaiku pilsdrupas. Vēstures avotos Roneburgas pils pirmo reizi minēta 1381. gadā, taču vēsturnieki uzskata, ka pils ir bijusi krietni agrāk. 13. gadsimta rakstos ir minēts, ka pili 1262. gadā uzcēla Rīgas arhibīskaps Alberts II. Bet citā hronikā pils celtniecība tiek piedēvēta arhibīskapam Johanam I, kurš valdīja no 1273. līdz 1284. gadam.
Roneburgas pils tika uzbūvēta uz augsta kalna. Lēzenās kalna nogāzes tika izveidotas stāvākas, bet no austrumu un dienvidu pusēm tika izrakti dziļi grāvji. Cietoksni ieskāva gredzenveida siena ar vairākiem torņiem. Pils ēku kompleksā bija galvenā pils un trīs priekšpilis: ziemeļu, rietumu un dienvidu. Galvenā rezidence bija iespaidīga celtne, kuras garums bijis 47,5 metri, platums - 35,7 metri. Pils bija Rīgas arhibīskapu rezidence, šeit viņi rada patvērumu konfliktu laikā ar rīdziniekiem vai Vācu ordeņa bruņiniekiem. Miera laikā arhibīskapi izmantoja pili kā dzīvesvietu.
Visā pastāvēšanas laikā Roneburgas pils tika nopostīta deviņas reizes, te bija vācu, zviedru, poļu un krievu armijas. Ziemeļu kara laikā 1700. - 1721. gados pils tika pilnībā sagrauta.
Pilsdrupu konservācija pa īstam sākās tikai 2005. gadā. Neskatoties uz pieticīgajiem līdzekļiem, kas bija restauratoru rīcībā, turpmākajos gados viņiem kopumā izdevās veikt milzīgu darbu. Tostarp tika labiekārtota pils apkārtne un pilsdrupu iekšpuse. 2008. gadā viens no torņiem tika daļēji atjaunots, tam uzlika jumtu un augšējā stāvā iekārtoja skatu laukumu.
Varēsiet uzkāpt vienīgajā atjaunotajā pils tornī, no kura paveras skaists skats uz Raunas pilsētiņu.
 
Aplūkosim Raunas evaņģēliski luterisko baznīcu. Baznīca celta tajā pašā 1262. gadā kad Raunas pils pēc Rīgas arhibīskapa Alberta II iniciatīvas. Savā ilgajā pastāvēšanas vēsturē dievnams ir piedzīvojis vairākus postīšanas un atjaunošanas periodus. Baznīcas fasādes rotā divi kaļķakmens ciļņi "Ādams un Ieva" - virs torņa ieejas un "Kristus pie krusta" - virs dienvidu ieejas, kas ir unikāli Latvijas mākslas vēstures pieminekļi. 19. gadsimta sākumā baznīcā tika veikta pārbūve un mainīta ieeja baznīcā. Ienākot baznīcā skatiens tiek vērsts uz skaisto Drēzdenes mākslinieka Vilhelma Kārļa Junkera altārgleznu ar nosaukumu "Golgāta" - pie Jēzus sēro viņa māte Marija un māceklis Jānis. Logus rotā 1993. gadā uzstādītās vitrāžas, griestus rotā auseklīšu raksti.
 
Pēc tam, ekskursija un degustācija ražotnē SIA "Latnature". Dabīga dārzeņu pārstrāde dažādos veidos ikdienas tiek radīta Vidzemes augstienes ziemeļu malā, kultūrvēsturiskā mazpilsētiņā - Raunā. Tā kā našķēties patīk ikvienam, SIA "Latnature" saimniece Zane Krēsliņa-Plētiena jau vairākus gadus strādā pie dārzeņu apstrādes un pārstrādes dabīgos našķos. Vieni no pirmajiem produktiem bija dabīgie čipsi, kuri pagatavoti kaltējot dārzeni lēnā procesā, ar dabīgām garšvielām. Tā kā ideju bija daudz, drīz tiem pievienojās dārzeņu cepumi, augļu rullīši un dārzeņu trifeles. Saimniecei ir arī klusi talanti bezgrēka konditorejas un svaigu kokteiļu radīšanā. Šeit vienmēr var atrast kaut ko garšīgu, ko nav grēks ēst un cienāt arī bērnus, radus, draugus un kaimiņus gan svētkos, gan ikdienā!
Vislabākais veids, kā iepazīties ar SIA "Latnature" produkciju, ir ieraudzīt savām acīm kā top produkti un pagaršot produktu tieši ražotnē, kur gaisā vēl virmo svaiga smarža. Ekskursijas laikā uzspēlēsiet spēli un varēsiet iegūsiet balviņas!
 
Tālāk ceļš ved uz Līgatni
 
Laiks pusdienām pilsētas centrā

Dosimies pastaigā pa Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko centru. Tas ir unikāls 19. gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis, celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā. Līgatne 19. gadsimta beigās uzskatāma par veiksmīgu ekonomisko un sociālo interešu apvienojumu, kura ietvaros bija iespējams radīt ne tikai augstas kvalitātes papīra ražotni, bet arī nodrošināt augstas kvalitātes sadzīves apstākļus visai uzņēmuma saimei. Papīrfabrikas strādniekiem bija nodrošināti tam laikam augstvērtīgi sadzīves apstākļi: veselības aprūpe, izglītības un atpūtas iespējas. Īpaši saudzējama un unikāla vērtība ir koka arhitektūras paraugiem, kas Līgatnē labi saglabājušies neskartā veidā. Tās ir papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās rindu mājas.

Vēlāk apmeklēsim Anfabrikas klintis - pelēki iesarkanas 17 metrus augstas klintis. Klintīs ir iekārtoti pagrabi, bet, diemžēl, tagad tur neko nevar redzēt, jo mūsdienās tie ir pamesti. Uz klints augšu ved tūristiem izveidotas koka kāpnes, un no augšas varēsiet baudīt skatu uz Līgatnes vēsturiskā centra ieleju.
Klintis savu nosaukumu ieguvušas no pirmajām uz tām uzbūvētajām Līgatnes papīrfabrikas ēkām. 19. gadsimtā šeit bija Handfabrika (roku darba fabrika, manufaktūra). Netālu no fabrikas tek Līgatnes upīte, viena no straujākajām upēm Latvijā. Tas bija galvenais iemesls, kāpēc šeit tika uzcelta fabrika. Fabrika bija aprīkota ar slūžu un kanālu sistēmu ražošanai nepieciešamā ūdens piegādei. Mūsdienās uz klints fona upe izskatās ļoti iespaidīgi. Uz slūžām ir izveidots zivju ceļš, rudenī var redzēt pārsteidzošu skatu - lēkājošus lašus, kas dodas nārstot. Zivju nārsta taka sākas pie Anfabrikas klintīm.
 
Noslēgumā aplūkosim klinti Lustūzis. Lustūzis ir smilšakmens klints, kas atrodas Līgatnes upes labajā krastā Līgatnes centrā. Šis nosaukums radies pateicoties mazai nojumei - lustūzītim klints virsotnē, kur mēdza pulcēties Līgatnes pūtēju orķestris. Otrs nosaukums - "Alu iezis" raksturo to, ka šeit ir daudz alu un pagrabu.
Lustūzis ir vienīgais smilšakmens Līgatnē, kur pagrabi alās ierīkoti vairākos stāvos. Līgatnes iedzīvotāji pagrabus šeit sāka iekārtot 18. gadsimtā. Dažās alās pie griestiem vēl līdz mūsdienām ir saglabājušies āķi gaļas uzkāršanai. Vairākos pagrabos iedzīvotāji joprojām glabā ziemas krājumus.
Klints pakājē upītes pretējā krastā ierīkota īpaša skatu platforma. Šī ir populārākā fotografēšanās vieta Līgatnē. Savukārt klints virsotnē ir izveidotas divas skatu platformas, no kurām paveras gleznains skats uz Līgatnes zaļo apkārtni.
 
Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Raunas evaņģēliski luteriskā baznīca - apmeklējums par zoedojumu

Dabisko čipsu ražotne "Latnature":
Ekskursija ar degustāciju un ražotnes apskate - skolēniem 2.50 EUR
Iepazīšanās ar dažādiem vērtīgiem našķiem un dārzeņu trifeles pagatavošana - skolēniem 3.50 EUR
Dalība meistarklasē - skolēniem 4.00 EUR