Raunas viduslaiku pilsdrupas – Raunas Staburags – dabisko čipsu ražotne "Latnature" un Ieriķu dzirnavas

Raunas novada gerbonis

Ceļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 17.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Raunā

Aplūkosim Raunas (Roneburgas) viduslaiku pilsdrupas. Vēstures avotos Roneburgas pils pirmo reizi minēta 1381.gadā, taču vēsturnieki uzskata, ka pils ir bijusi krietni agrāk. 13.gadsimta literatūrā ir minēts, ka pili 1262.gadā uzcēla Rīgas arhibīskaps Alberts II. Bet citā hronikā pils celtniecība tiek piedēvēta arhibīskapam Johanam I, kurš valdīja no 1273. līdz 1284.gadam.
Roneburgas pils tika uzcelta uz augsta kalna. Lēzenās kalna nogāzes tika izveidotas stāvākas, bet no austrumu un dienvidu pusēm tika izrakti dziļi grāvji. Cietoksni ieskāva gredzenveida siena ar vairākiem torņiem. Pils ēku kompleksā bija galvenā pils un trīs priekšpilis: ziemeļu, rietumu un dienvidu. Galvenā rezidence bija iespaidīga ēka, kuras garums bijis 47,5 metri, platums - 35,7 metri. Pils bija Rīgas arhibīskapu rezidence, šeit viņi rada patvērumu konfliktu laikā ar rīdziniekiem vai Vācu ordeņa bruņiniekiem. Miera laikā arhibīskapi izmantoja pili kā dzīvesvietu.
Visā pastāvēšanas laikā Roneburgas pils tika nopostīta deviņas reizes, te bija vācu, zviedru, poļu un krievu armijas. Ziemeļu kara laikā 1700. - 1721.gados pils tika pilnībā sagrauta.
Pirmie pilsdrupu konservācijas darbi sākās tikai pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1991.gadā, un turpmākajos gados tika veikts nopietns darbu komplekss. Tika labiekārtota teritorija ap pilsdrupām un iekšpusē. Viens no torņiem tika daļēji atjaunots, torņa augšējā stāvā iekārtots skatu laukums.

Pēc tam apmeklēsim Raunas Staburagu. Dabas taka aizvedīs līdz raudošajai klintij, kas ir unikāls pēcleduslaikmeta perioda dabas veidojums. Raunas upes labā krasta nogāzē redzēsim savdabīgo ģeoloģisko veidojumu - Staburaga klinti. Raunas Staburags ir šūnakmens klints, kuras augstums ir 4,5 metri, platums - 17 metri. Tas veidojies, sūnām pārkaļķojoties kalcija karbonātu saturošajā avota ūdenī vairāku gadsimtu garumā. Avots, kas plūst pāri Staburagam, turpina to audzēt arī mūsdienās. Klintī ir 1,1 metrus augsta un 1,3 metrus dziļa niša, kurā ieplūst nogāzē iztekošo avotu ūdeņi. Kopējais kāpņveidīgās klints garums ir 35 metri. Klints ir klāta ar vairāk nekā simts aizsargājamo aļģu un sūnu sugām. Šis ir vienīgais šāda veida dabas objekts Latvijā pēc Daugavas Staburaga applūdināšanas.

Tālāk, ekskursija ar degustāciju un ražotnes SIA "Latnature" apskate. Dabīga dārzeņu pārstrāde dažādos veidos ikdienas tiek radīta Vidzemes augstienes ziemeļu malā, kultūrvēsturiskā mazpilsētiņā - Raunā. Tā kā našķēties patīk ikvienam, SIA "Latnature" saimniece Zane Krēsliņa-Plētiena jau vairākus gadus strādā pie dārzeņu apstrādes un pārstrādes dabīgos našķos. Vieni no pirmajiem produktiem bija dabīgie čipsi, kuri pagatavoti kaltējot dārzeni lēnā procesā, ar dabīgām garšvielām. Idejām netrūkstot, tiem drīz pievienojās dārzeņu cepumi, augļu rullīši un dārzeņu trifeles. Saimniecei ir arī klusie talanti bezgrēka konditorejas un svaigo kokteiļu radīšanā. Šeit vienmēr var atrast kaut ko garšīgu, ko nav grēks ēst un cienāt arī bērnus, radus, draugus un kaimiņus, svētkos un ikdienā!
Vislabākais veids, kā iepazīties ar SIA "Latnature" produkciju, ir redzēt savām acīm kā produkti top un pagaršot produktu tieši ražotnē, kur gaisā vēl virmo svaiga smarža. Ekskursijas ietvaros tāpat tiek piedāvāts spēlēt spēli un iegūt balviņas!

Ceļojumu turpinām uz Ieriķiem
 
Apmeklēsim Ieriķu dzirnavas - neskartu latviskās dabas caurvītu parku Amatas novadā, kuram cauri plūst straujākā Latvijas upe Melderupe.
Ieriķu dzirnavu parka teritorijā ir vairāki ūdenskritumi, no kuriem viens ierindojas Latvijas augstāko ūdenskritumu sarakstā kā 3 augstākais. Ņemot vērā, ka Melderupe ir izteikta lašupe, katru gadu rudenī (kad diennakts vidējā temperatūra sasniedz +6 C) iespējams vērot kā upē nārstot nāk laši, un kā tie mēģina pārvarēt lielākā ūdenskrituma augstumu.
Ieriķu dzirnavas sevī ietver vairāk nekā 350 gadus vecos dzirnavu mūrus, jo pirmo reizi Ieriķu muižas kartē tās parādās 1681.gadā. Savulaik tās tika uzceltas kā Ieriķu muižas saimniecības sastāvdaļa. 1924.gadā tās iegādājās un par īpašnieku kļuva Jorģis Ziemelis, kura pēcnācēji vēl šobrīd saimnieko dzirnavu teritorijā. Savu gaitu vērienīgi ir atsācis Baltijā viens no lielākajiem ūdensratiem, kurš nodēvēts par godu dzimtas pirmajam saimniekam Jorģim.
Kad Jorģis apsaimniekoja šo zemi, viņš dzirnavu teritorijā atklāja enerģētiski spēcīgu vietu, uz kuras tika iestādītas četras likteņa liepas - par godu viņa meitām. Mūsdienās uz likteņa liepām ved kāpnes, kas apmeklētājiem dod iespēju tuvu pienākt un uzsūkt šīs vietas enerģiju.
Pilnveidojot parka teritoriju, to caurvij savdabīga floristikas ekspozīcija - Latvijas sūnu veidoti dzīvnieku tēli to dabīgajos izmēros un mūsu, nu jau slavenie, atmodinātie akmens ūdensveči upes krastos. 
Parks ir arī vieta ģimenes piknikiem vai lielāku grupu pasākumiem.
Tuvējā "Dzirnakmeņu" krodziņā iespējams ieturēt sātīgas pusdienas un nobaudīt pašceptos konditorejas izstrādājumus!
 
Pēc tam izbraucam uz Rīgu
 
Pa ceļam neliela apstāšanās
 
Vakarpusē atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Dabisko čipsu ražotne "Latnature":
Ekskursija ar degustāciju un ražotnes apskate - apmeklētājam 2.50 EUR
Iepazīšanās ar dažādiem vērtīgiem našķiem un dārzeņu trifeles pagatavošana - apmeklētājam 3.50 EUR
Dalība meistarklasē - dalībniekam 4.00 EUR

Ieriķu dzirnavas - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR

 

 

Rauna Ieriku-dzirnavas