Autobusu ceļojumi skolēniem

Ludza-ne vien Latvijas vecākā pilsēta, bet arī vienīgā pilsēta, kuru ieskauj pieci ezeri!.. – "Hitlera bunkurs" Malnavas muižā

Ludzas gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

 Cena 27.00 EUR skolēnam

 Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

6.00 izbraucam no skolas

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Ludzas pilsētā

Ludza (vācu: Ludsen, krievu: Люцин, poļu: Lucyn) ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām, atrodas valsts austrumos, Ludzas novada administratīvais centrs ar aptuveni 7 300 iedzīvotājiem. Pilsētas administratīvajā teritorijā ir četri ezeri: Lielais Ludzas ezers, Dunakļu ezers, Zvirgzdenes ezers un Runtortas ezers. Un pilsētā atrodas Mazais Ludzas ezers.
Senatnē starp Mazo un Lielo Ludzas ezeru tika uzcelta latgaļu koka pils, tai apkārt sāka augt darbīga un turīga pilsētiņa, kuru pēcāk nodēvēja pils ķēniņa meitas Lūcijas vārdā par Ludzu.
13. gadsimtā Ludza atradās Lotigolas zemē, kas bija strīdus novads starp Livonijas ordeņa, Polockas kņazu un Lietuvas kunigaišu pārvaldītajām teritorijām.
1399. gadā latgaļu koka pils vietā krustneši uzcēla varenu pili, lai aizsargātu Livonijas ordeņa austrumu robežas. Tā bija trīs stāvu mūra celtne ar 6 torņiem, 3 vārtiem un 2 priekšpilīm.
Pēc Livonijas kara Ludza ar pārējo Latgali tika pievienota Pārdaugavas hercogistei, kas bija Lietuvas lielkņazistes, vēlāk Polijas-Lietuvas ūnijas sastāvdaļa. Pēc poļu-zviedru kara 1629. gadā Ludza ietilpa Inflantijas vaivadijā.
Valdnieka, Krievijas cara Alekseja Mihailoviča, karagājiena laikā 1654. gadā Ludzas pils tika aplenkta, bet ieņemta tikai pēc papildspēku ierašanās un parakšanās zem tās mūriem. Aplenkšanas laikā pili stipri saspridzināja, ka iznīcināja daļu cietokšņa sienas.
Pēc Ziemeļu kara 18. gadsimta sākumā no pils bija palikušas tikai drupas. 1765. gadā apdzīvotā vieta pie pils tika pārdēvēta par miestu.
1772. gadā pēc Polijas-Lietuvas ūnijas pirmās dalīšanas Ludzu pievienoja Krievijas impērijas Pleskavas guberņai. 1777. gadā Ludza kļuva par apriņķa centru. 1778. gadā Ludzu pievienoja Polockas guberņai. 1796. gadā Ludzas apriņķi un pilsētu iekļāva Baltkrievijas guberņā, savukārt to sadalot 1802. gadā, Ludzu ar apriņķi iekļāva Vitebskas guberņā.
19. gadsimta 1. ceturksnī Ludzā stipri pieauga tirdzniecības nozīme, tā kļuva par tirdzniecības centru un izauga par otru lielāko pilsētu Latgales reģionā pēc Daugavpils.
1920. gada 11. augustā Rīgā tika parakstīts Rīgas miera līgums ar Padomju Krieviju, saskaņā ar kuru Ludza nonāca Latvijas Republikas sastāvā.
Mūsdienās kontrastējošā Latgales pilsēta Ludza ir viena no iecienītākajām vietējo iedzīvotāju un tūristu atpūtas vietām. Pilsētas seja un tās nākotne iezīmējas uz svarīgu ceļu un notikumu krustošanās, tradīciju, ikdienas dzīves, kultūras un mākslas mijiedarbības fona.

Ekskursija pa pilsētu "Atklāj Ludzu!". Pastaigas laikā, vērojot un baudot, uzzināsiet visu par vecpilsētu un paņemsiet līdzi senos Ludzas noslēpumus. Ludzas vēsturiskais centrs - šauras ieliņas, 19.gadsimtā celtās vienstāvu un divstāvu koka un ķieģeļu mājas ar slēgtiem pagalmiem ir neatņemama pilsētas ainavas daļa, bet tās vecpilsēta ir viens no pieciem pilsētbūvniecības pieminekļiem valstī. Aplūkosiet galvenos pilsētas apskates objektus: pareizticīgo Ludzas Vissvētākās Dievmātes aizmigšanas katedrāle, kas celta 1845.gadā pēc A. Zaharova projekta, 1977.gadā uzstādīto 800 gadu jubilejai veltīto piemiņas akmeni, Ludzas Lielo sinagogu - vecāko koka sinagogu Baltijas valstīs, Pilsētas parku - galveno pilsētas centra zaļo zonu, kas 19.gadsimta otrajā pusē tika veidota kā dārzs, Sērojošo māti - Otrā pasaules karā kritušajiem 9 karavīriem veltīto pieminekli, Dievmātes skulptūru - Leona Tomašicka 1934.gadā veidoto Svētās Marijas, Māras zemes karalienes statuju, Karņicku kapelu - 1738.gadā uzcelto Eversmuižas grāfu Karņicku lūgšanu un atdusas vietu, pieminekli L. Tomašickim, Zvanu torni, Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcu - 1995.gadā atjaunoto balto baznīcu un Ludzas XIV gadsimta beigu viduslaiku pils drupas.
 
Pēc tam apmeklēsim Ludzas novadpētniecības muzeju. Muzejs atrodas ģenerālmajora, kara ar Napoleonu varoņa Jakova Kulņeva mājā. Muzeja vēstures ekspozīcijā vēsta par Ludzas vēsturi no aizvēsturiskiem laikiem līdz mūsdienām. Apmeklējuši dabas ekspozīciju, iegūsiet informāciju par putniem un dzīvniekiem, kuri sastopami Latgales četros biotopos: ezeros, mežos, pļavās, purvos.
Izstāžu zālē pastāvīgi notiek mākslas un amatniecības izstādes.
Interesanta ir arī brīvdabas ekspozīcija, kas sniedz priekšstatu par Latgales ciema ēkām un sadzīvi.
 
Tālāk, ekskursija pa Ludzas amatnieku centru. Ludzas pilskalna pakājē izveidotajā Amatnieku centrā gids seno latgaļu tērpā pastāstīs par latgaļu dzīvi senos laikos, tikumiem un vērtībām, par amatniecības lomu ģimenes sētas dzīvē, ierādīs kādreizējos zemnieka sētā darītos darbus. Savukārt meistari ierādīs dažādu seno amatnieku arodu prasmes, aicinot apmeklētājus aktīvi līdzdarboties. Izstāžu zālē varēsiet aplūkot novada meistaru darbu izstādes. Ekskursijas nobeigumā neliels cienasts latgaļu gaumē - zāļu tēja, rudzu maize ar medu vai ievārījumu.
Salonā varēsiet iegādāties aptuveni 70 amatnieku darbus (keramika, audumi, kalumi, rokdarbi, koka izstrādājumi). Kā arī iespējams pasūtīt jebkura Latvijas novada tautas tērpu, apģērbus no lina un vilnas. Centrs regulāri organizē amatnieku gadatirgus.

Vakarpusē izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Ekskursija ar vietējo gidu pa pilsētu "Atklāj Ludzu!" - 40.00 EUR grupai

Ludzas novadpētniecības muzejs:
visu ekspozīciju un izstāžu apmeklēšana - pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem 1.00 EUR
muzeja gida pakapojumi - 20.00 EUR grupai
 
Ekskursija pa Ludzas amatnieku centru - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem līdz 12 gadiem 2.00 EUR. Biļetes cenā iekļauts cienasts - zāļu tēja, rudzu maize ar medu vai ievārījumu