Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Ekskursija ar meistarklasi "Karameļu darbnīca" Jelgavā – Bērzes ūdensdzirnavas – Jaunpils viduslaiku pils – Dobele-"Latvijas ceriņu galvaspilsēta"

Zemgales gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

 Cena no 22.00 EUR skolēnam

 Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no skolas

Ierodamies Jelgavā

Salda un aizraujoša ekskursija ar meistarklasi "Karameļu darbnīcā"!.. Šis ir uzņēmums, kurā dažādi saldumi tiek gatavoti ar mīlestību no izcili kvalitatīviem produktiem, izmantojot tikai dabīgas krāsvielas. Šeit var atrast gardumu ikvienam, kā arī pavērot karameļu gatavošanas procesu, piedalīties degustācijā, noklausīties stāstus un uz brīdi pat justies kā karameļu meistars un pats pagatavot savu karameli. Šeit tiek plānots:
- karameļu gatavošanas paraugdemonstrējums
- saldumu degustēšana
- radošā darbnīca "Uztaisi savu karameli"

Pēc tam dodamies uz Bērzes ciemu

Apmeklēsim Bērzes ūdensdzirnavas - izcilu tehnikas pieminekli. Dzirnavas tika uzceltas 1863. gadā, vēlāk vairākkārt tika pārbūvētas. 1991. gadā Orvils Heniņš atguva sava vectēva īpašumu. Saimniekam pagāja vairāki gadi smagā darbā, remontējot ēku, sakārtojot dzirnavu iekārtas darbam un rekonstruējot aizsprostu-novadbūvi.
Bērzas ūdensdzirnavu komplekss šobrīd ir vienīgais vecākais funkcionējošais vēstures piemineklis Latvijā, kurā praktiski var apskatīt un iepazīties ar 100 gadus senām graudu kultūru pārstrādes tehnoloģijām un tradīcijām, izmantojot ūdens spēku. Šeit tiek malti graudi, tiek izgatavoti mannas putraimi, mieži, grūbas un dažādas maluma milti. Vēl ir saglabājušās vecās iekārtas. Par padomju laikiem, kad te atradās arī galdniecība, atgādina vecie plakāti. Turpat dzirnavās darbojas arī mazā hidroelektrostacija.

Ceļojumu turpinām uz Jaunpili

Apmeklējam Jaunpils pili. Pils (vācu: Schloß Neuenburg) celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis pēc mestra Gotfrīda fon Roges pavēles.
No 1576. līdz 1920. gadam pils piederēja vācu baronu fon der Reku dzimtai. Šī dzimta pili pārvaldīja gandrīz 350 gadus.
Ir daudz leģendu par bezbailīgo Matiasu fon der Reki, pils īpašnieku 16. gadsimtā. Poļu-zviedru kara laikā Salaspils kaujā viņš cīnījās duelī ar pašu Zviedrijas karali Kārli IX. Pēc dueļa Matiasa rokās nokļuva krāšņais karaļa sudraba zobens un karaļa cepure. Šīs vērtīgās lietas pilī glabājās līdz Pirmajam pasaules karam, bet tad, diemžēl, pazuda. Pēc šīs kaujas uz Jaunpili tika nogādāti ap 300 zviedru karagūstekņu, kuri muižā veica dažādus saimnieciska rakstura un celtniecības darbus. Netālu no pils šodien atrodas Zviedru mūris, kura nosaukums cēlies no karagūstekņu celtnieku vārdiem.
17. gadsimta beigās senais cietoksnis tika pārbūvēts par muižu ar visām ērtībām. Viena no dzimtas pārstāvēm, kas 18. gadsimtā dzīvoja pilī, bija dzejniece Elīza fon der Reke.
1920. gadā pils nonāca Latvijas Republikas īpašumā.
Tagad pilī atrodas Jaunpils muzejs, Amatu māja, kultūras nams, Jaunpils bibliotēka, viduslaiku krogs un viesnīca.
Jaunpils pils ir viena no nedaudzajām Livonijas ordeņa bruņinieku pilīm Latvijā, kas līdz mūsdienām saglabājusi savu sākotnējo izskatu gandrīz nemainīgu. Tas ir labākais nocietinātās ūdens pils-cietokšņa paraugs, ko no trim pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Pilī saglabājies sākotnējais plānojums un aizsardzības sistēma. Pilī ir pagalms un krustejas. Saglabājies 15. gadsimta sākuma apaļais stūra tornis, pils pamatstāvs bez logiem, šauras akmens kāpnes, vairākus metrus biezas sienas un zemas velves.
Pils vecākajā apdzīvotajā daļā atrodas Jaunpils muzejs, kas stāsta par pašu Jaunpils pili un tās īpašnieku dzīvi un likteņiem, Jaunpils novadu un tā iemītniekiem. Muzeja izstāžu zālēs aplūkosiet Livonijas ordeņa piļu - Jaunpils un Dobeles maketus, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskos atradumus, monētu kolekciju. Noslēpumaini viduslaiku pakāpieni ved uz izstāžu zāli, kur apskatāmi profesionālu vietējo mākslinieku, amatnieku darbi un dārzkopju ziedu izstādes.

Pēc tam aplūkosim Jaunpils ūdensdzirnavas, kas ir viena no pils kompleksa ēkām un atrodas Jaunpils parkā, ko 18. gadsimtā izveidoja barona fon der Rekes valdīšanas laikā. Dzirnavas uzceltas 1802. gadā. 1905. gadā tajās izcēlās ugunsgrēks, taču tās tika atjaunotas un nodotas ekspluatācijā. Kopš 2016. gada dzirnavas ir Jaunpils pagasta īpašums. Mūsdienās vecās ūdensdzirnavas ar labi saglabājušos aprīkojumu ir atvērts tūrisma objekts, kurā var iepazīties ar dzirnavu darbu un graudu pārstrādes procesu.

Iepazīsimies arī ar Jaunpils evaņģēliski luterisko baznīcu. Baznīcas celtniecība sākusies 1592. gadā, par ko liecina metāla plāksnītē iekaltais skaitlis. Un tā ir viena no pirmajām Kurzemes hercogistē celtajām baznīcām. Tornis celts 1750. gadā. Baznīcas zvans izgatavots 1760. gadā, to atlējis vācu meistars E. Fr. Fechter, tepat Kurzemes hercogistē. Baznīca tika pārbūvēta un paplašināta 1849. - 1854. gados. Dievnama altāris un kancele tiek uzskatīti par izciliem manierisma stila paraugiem. No baznīcas torņa augstumiem paveras lielisks skats uz Jaunpils kultūrvēsturisko centru un gleznaino apkārtni.

Ceļš tālāk ved uz Dobeli

Dobele (līdz 1917. gadam - Doblen) - pilsēta ar aptuveni 8 700 iedzīvotājiem, Dobeles novada administratīvais centrs. Pilsēta atrodas Zemgalē Bērzes upes krastā Dobeles krātera iekšpusē.
Nosaukums Doblen pirmo reizi minēts 1254. gada 4. aprīļa Zemgales dalīšanas līgumā starp Rīgas arhibīskapiju un Livonijas ordeni.
Tomēr vēl pirms tam šeit bija seno zemgaļu novads. Upes līkumā atradās zemgaļu koka pils, kurā atradās viens no seno zemgaļu administratīvajiem centriem. Pils vairākkārt minēta Livonijas atskaņu hronikas nostāstos par kaujām, kas notikušas 13. gadsimtā starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. No 1279. līdz 1289. gadam Dobeles pils izturēja sešus ienaidnieka aplenkumus. Vācu krustnešiem nepadevušies, Dobeles lepnie zemgaļi pēc sīvām cīņām 1290. gadā pameta savu pili un pārcēlās uz Raktes pilskalnu Lietuvā.
No 1335. līdz 1347. gadam zemgaļu koka pils vietā Livonijas ordenis uzcēla savu mūra pili. Apkārt tai izveidojās apdzīvota vieta. 15. gadsimta beigās Dobeles iedzīvotāju skaits kļuva tik liels, ka Bērzes upes kreisajā krastā tika uzcelta baznīca. Pie baznīcas izveidojās tirgus laukums, dzīvoja tirgotāji un amatnieki.
1562. gadā Livonija beidza pastāvēt. Apdzīvotā vieta Dobele tiek iekļauta Kurzemes hercogistē un kļūst par apriņķa centru. 17. gadsimtā Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā šeit tika uzceltas ūdensdzirnavas, kokzāģētava un linu kalte.
18. gadsimtā Ziemeļu kara un Lielā mēra laikā no 1710. līdz 1713. gadam bojā gāja gandrīz visi Dobeles iedzīvotāji, izglābās tikai pilskunga Ofenberga ģimene, kura bija iebarikadējusies pilī. Pēc 1729. gada pils vairs netika apdzīvota un pamazām sabruka.
1795. gadā Dobele kļuva par Krievijas impērijas sastāvdaļu.
1917. gadā Dobelei piešķīra pilsētas tiesības.
Kopš 1927. gada Dobelē piestāja dzelzceļa līnijas Jelgava - Liepāja vilcieni.
20. gadsimta otrajā pusē Dobelē tika atvērtas vairākas rūpnīcas, pateicoties kurām pilsēta ir atpazīstama līdz mūsdienām. Darbojas uzņēmums "Dobeles dzirnavnieks", sadzīves ķīmijas rūpnīca "Spodrība", sveču fabrika "Baltic Candles". Šeit atrodas arī Latvijas Lauksaimniecības institūts.
Dobele jau izsenis ir pazīstama kā saulainākā vieta Latvijā, kā ceriņu, ābolu un majestātisku sniegavīru pilsēta.

Laiks pusdienām pilsētas centrā

Pēc tam, ekskursija kājām pa Dobeli, kuras laikā iepazīsimies ar saulaināko pilsētu Latvijā, apskatīsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pilsdrupas.
Dosimies pastaigā pa Tirgus laukumu, kas veidojies līdz ar baznīcas celtniecību 15. gadsimta beigās un šodien ir pilsētas vēsturiskais centrs. Mūsdienās laukumu ieskauj dažādos vēstures laikmetos сeltas ēkas, kurās joprojām atrodas veikali un kafejnīcas. Apbrīnosim lielāko aku Latvijā! - strūklaku milzu akas formā.
Iepazīsimies ar Dobeles evaņģēliski luterisko baznīcu, kas celta 1495. gadā pēc Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Pletenberga pavēles. Baznīca daudzkārt tika pārbūvēta, torņa smaile savu pašreizējo veidolu ieguvusi 1907. gadā. Dievnama 500 gadu jubilejas priekšvakarā, 1995. gadā baznīcai tika uzlikts jauns jumts un nokrāsotas ārsienas. Baznīcā varēsiet aplūkot unikālus mākslas darbus: altārgleznu "Golgāta", Dobeles pils galvai Filipam Drahenfelsam veltītu epitāfiju, masīvu granīta svečturi, kas veidots Svētā Grāla formā, 18. gadsimta kristāmtrauku, un daudz ko citu.
Pabūsim pie piemiņas zīmes Augustam Bīlenšteinam, kurš 1867. gadā tika iecelts par Dobeles vācu luterāņu mācītāju un šajā amatā bija gandrīz 40 gadus. Augusts Bīlenšteins - viens no latviešu etnogrāfijas, folkloras pētniecības un arheoloģijas aizsācējiem Latvijā.
Aplūkosim Dobeles Sv. Trīsvienības Romas katoļu baznīcu, kas celta no 1997. līdz 2003. gadam. Krusts jaunās baznīcas 34 metrus augstajā tornī uzstādīts 2001. gada 9. augustā. Dobeles Sv. Trīsvienības Romas katoļu baznīca iesvētīta 2003. gada 21. septembrī.
Dosimies pastaigā pa Dobeles pils promenādi, kas stiepjas no Brīvības ielas līdz pilsdrupu teritorijas dienvidu pusei. Pastaigu takas galā ir neliels skatu laukums, no kura paveras skaista Bērzes upes ainava un skats uz trim strūklakām.
Apskatīsim Dobeles atbrīvošanas pieminekli - pilsētas simbolu. Piemineklis veltīts Pirmā pasaules karā un Latvijas brīvības cīņās 1919. - 1920. gados kritušajiem karavīriem. Piemineklim ir sarežģīta vēsture...
Pabūsim pie zemgaļu aiziešanas pieminekļa, kas veltīts zemgaļu brīvības cīņu noslēgumam 1289. gadā.
Noslēgumā apskatīsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pilsdrupas Bērzes upes labajā krastā. Livonijas ordeņa pils ir vecākā celtne Dobelē, valsts nozīmes kultūras piemineklis. Šo vietu nesen rekonstruēja - tika pārbūvēta kapela, kā arī pils laukuma teritorija. Atjaunotā kapela tika nodota ekspluatācijā 2020. gadā un objekts kļuva par daudzfunkcionālu kultūras, amatniecības un tūrisma attīstības centru ar nosaukumu Dobeles pils.
(Pēc izvēles - ekskursijas vietā skolēni mūsu gida pavadībā var doties bezmaksas pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru)

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* Dobeles apskates ekskursija ar vietējo gidu - 1.50 EUR personai

* ieejas biļetes:

Ekskursija ar meistarklasi "Karameļu darbnīcā" - apmeklētājam 4.00 EUR

Bērzes ūdensdzirnavas - pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 1.00 EUR
 
Jaunpils pils:
Jaunpils muzeja apmeklējums - pieaugušajiem 5.00 EUR, skolēniem, pensionāriem 3.50 EUR
informatīva ekskursija pa pili - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR
teatralizētā ekskursija "Ar pils atslēgas glabātāju" - pieaugušajiem 7.00 EUR, skolēniem 5.00 EUR
 
Jaunpils evaņģēliski luteriskā baznīca - apmeklējums par ziedojumu
 
Dobeles evaņģēliski luteriskā baznīca - apmeklējums par ziedojumu