Bērzes ūdensdzirnavas – Jaunpils viduslaiku pils – Dobele, zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas

Zemgales gerbonis

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

 Cena 17.00 EUR skolēnam

 Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Ierodamies Bērzes ciemā

Apmeklēsim Bērzes ūdensdzirnavas - izcilu tehnikas pieminekli. Dzirnavas tika uzceltas 1863.gadā, vēlāk vairākkārt tika pārbūvētas. 1991.gadā Orvils Heniņš atguva sava vectēva īpašumu. Saimniekam pagāja vairāki gadi smagā darbā, remontējot ēku, sakārtojot dzirnavu iekārtas darbam un rekonstruējot aizsprostu-novadbūvi.
Pašlaik Bērzu ūdensdzirnavu komplekss ar derivācijas kanālu un aizsprostu ir vienīgais darbojošais Latvijā, kurā ar ūdens spēku tiek veikta graudu pārstrāde. Šeit tiek malti graudi, tiek izgatavoti mannas putraimi, mieži, grūbas un dažādas maluma milti. Vēl ir saglabājušās vecās iekārtas. Par padomju laikiem, kad te atradās arī galdniecība, atgādina vecie plakāti. Turpat dzirnavās darbojas arī mazā hidroelektrostacija.

Ceļš tālāk ved uz Jaunpili

Ekskursija pa Jaunpils pili. Senā bruņinieku pils Jaunpilī pārsteidz ar savu pamatīgumu un saglabājušos viduslaiku auru, kuru varēsiet sajust ne tikai gaiteņos un telpās, bet arī esot ekskursijā ar viduslaiku tēliem - mūku brāli Teodoru, pils sargu un citiem pils iemītniekiem.
Jaunpils pils celta 1301.gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis, ko no trim pusēm ieskauj dzirnavu dīķis. Sākotnēji šeit dzīvoja nelielas bruņinieku vienības, vēlākajos gados pils tika pārbūvēta, izbūvējot lielo aizsardzības torni un pārējos stāvus. 1576.gadā pili ieguva Rekes dzimtas pārstāvis Matiass fon der Reke. Šī dzimta saimniekoja pilī gandrīz 350 gadus.
Jaunpils pils muzeja izstāžu zālēs var aplūkot Livonijas ordeņa piļu maketus - Jaunpils un Dobeles maketus, ieroču un bruņu kopijas, arheoloģiskos atradumus, monētu kolekciju, kā arī uzzināt par pašu Jaunpili un Jaunpils iedzīvotāju likteņiem. Noslēpumainas viduslaiku kāpnes ved no bruņinieka pagraba uz pils pilskunga kabinetu un izstāžu zāli, kurā regulāri tiek rīkotas vietējo mākslinieku un amatnieku izstādes.
Mūsdienās Jaunpils pilī atrodas kultūras nams un muzejs. Vienā no vecākajām pils daļām, bruņinieka ēdamzālē, zem velvju griestiem atrodas viduslaiku krodziņš. Pilī ir arī viesnīca, kur var apmesties viduslaiku stila numuros.

Ceļojumu turpinām uz Dobeli

Dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Dobele ir sena pilsēta, kas atrodas Zemgalē, Bērzes upes krastos Dobeles meteorīta krātera vietā. Dobeles pils ar senpilsētu pirmo reizi pieminēta 1254.gada 4.aprīlī "Zemgales dalīšanas līgumā", kad šajā vietā pastāvēja nocietināta koka pils - zemgaļu Dobeles pilsnovada pārvaldes centrs. 14.gadsimta vidū Livonijas ordenis nodedzinātās zemgaļu pils vietā uzcēla mūra pili, ap kuru ar laiku izveidojās amatnieku un tirgotāju apmetne. 15.gadsimta beigās sākās baznīcas celtniecība, blakus tai izveidojās tirgus laukums. 17.gadsimtā, hercoga Jēkaba Ketlera laikā, Dobelē tika uzbūvētas ūdensdzirnavas, kokzāģētava un vilnas kārstuve. 1929.gadā Dobelē atklāja dzelzceļa līnijas Jelgava - Liepāja dzelzceļa staciju.
Šodien Dobele ir Dobeles novada administratīvais centrs ar aptuveni 9 000 iedzīvotāju. Pilsētā ir piecas vispārizglītojošās skolas, mūzikas skola, tēlotājas mākslas skola, arodskola un Latvijas Lauksaimniecības institūts. Dobelē atrodas tādi lieli uzņēmumi kā "Dobeles dzirnavnieks", sadzīves ķīmijas rūpnīca "Spodrība" un sveču fabrika "Baltic Candles".
Ievērojamākās pilsētas apskates vietas: 15.gadsimta beigu tirgus laukums, milzīgas akas formas strūklaka, Dobeles evaņģēliski luteriskā baznīca, kas tika uzcelta 1495.gadā pēc Livonijas ordeņa maģistra Valtera fon Pletenberga pavēles, piemiņas zīme Augustam Bīlenšteinam, no 1997. līdz 2003.gadam celtā Dobeles Vissvētākās Trīsvienības Romas katoļu baznīca, zemgaļu aiziešanas piemineklis, Dobeles pils promenāde, Dobeles atbrīvotāju piemineklis, zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas.

Tālāk apmeklēsim zemgaļu pilskalnu un Livonijas ordeņa pils drupas. Zemgaļu pilskalns un Livonijas ordeņa pils drupas atrodas Bērzes upes labajā krastā. 1000 gadus pirms mūsu ēras šeit atradās senāko Dobeles iedzīvotāju - zemgaļu - apmetne. Senās pilsētas ielokā tika uzcelta zemgaļu koka pils, kur atradās seno zemgaļu Dobeles pilsnovada pārvaldes centrs. Pils vairākkārt tika pieminēta Livonijas Atskaņu hronikā stāstos par cīņām, kas notika 13.gadsimtā starp vietējiem iedzīvotājiem un vācu bruņiniekiem. No 1279. līdz 1289.gadam Dobeles pils izturēja sešus ienaidnieka aplenkumus. Kad viss apvidus bija nopostīts, zemgaļi paši savu pili 1289.gadā nodedzināja un neuzvarēti devās uz Rakti Lietuvā.
No 1335. līdz 1347.gadam zemgaļu koka pils vietā Livonijas ordenis uzcēla mūra pili. Vēlāk tika uzcelta baznīca un izveidots parks. Līdz 1562.gadam pilī uzturējās ordeņa Dobeles komturi ar savu karadraudzi. Pēdējais Dobeles komturs Matiass von der Reke nonāca konfliktā ar Kurzemes hercogu Gothardu Ketleru, kas 1566.gadā pili ieņēma un piespieda komturu atteikties no tās. Pēc 1729.gada Livonijas ordeņa celtā pils vairs nebija apdzīvojama un pamazām sabruka.
2002.gadā sāka konservēt Dobeles pilsdrupas.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Bērzes ūdensdzirnavas - pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem 1.00 EUR
 
Ekskursija Jaunpils pilī - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR
 
 
Berzes-udensdzirnavas Jaunpils-pils Dobele