Kuldīga-Kurzemes pērle – Jūrkalnes stāvkrasts un pārsteidzošā Ventspils pilsēta

Kurzemes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Kuldīgā

Kuldīga rakstiskajos avotos pirmo reizi minēta 1242.gadā. Šajā pat gadā Livonijas ordeņa mestrs Dītrihs fon Grīningens sāk Goldingenas pils celšanu. 1355.gadā pilsētai tika piešķirts ģerbonis ar Svētās Katrīnas attēlu. Pilsētai, kas izveidojās ap Goldingenas pili, 1378.gadā tika piešķirtas pilsētas tiesībām un tā pievienojās Hanzas savienībai. 1596.gadā šeit atradās viena no Kurzemes hercogu rezidencēm, līdz 1616.gadam pilsēta bija Kurzemes hercogistes galvaspilsēta. Kuldīgas vecpilsētas vēsturiskais centrs Ventas senlejā ir iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Dosimies pastaigā pa viduslaiku pilsētiņu. Redzēsim unikālu, ļoti labi saglabājušos un vienīgo Baltijas valstīs 17. - 18.gadsimta mazpilsētu plānojuma ēku celtniecības ansambli. Savukārt, Alekšupītes ūdenskritums ir augstākais ūdenskritums Latvijā - 4,5 metri. Pēc tam apmeklēsim Skulptūru dārzu, kas atrodas Kuldīgas senākajā daļā, bijušā Livonijas ordeņa rezidences vietā. Parkā atrodas divdesmit divas Līvijas Rezevskas skulptūras. Apbrīnosim 1874.gadā uzbūvēto Kuldīgas ķieģeļu tiltu pāri Ventai, kas ir viens no garākajiem tiltiem ar ķieģeļu velvēm Eiropā, un visplatāko ūdenskritumu Eiropā - Ventas rumbu.

Ceļojumu turpinām uz Jūrkalni

Apbrīnosim Jūrkalnes stāvkrastu. Jūrkalnes stāvkrasts ir viena no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā, kas lepojas ar klusu, civilizācijas neskartu pludmali un 20 metru stāvu krasta krauju. Stāvkrasts turpina grūt. Vislielākā krasta erozija Latvijā novērojama tieši pie Jūrkalnes - tās tuvumā jūrā jau ir izskalots tikpat daudz smilšu cik visā valstī kopā. No stāvā krasta uz pludmali ved kāpnes, kas vairākkārt ir atjaunotas, jo spēcīgu vētru laikā krasts ievērojami atkāpjas. Ir novērots, ka gada laikā piekraste zaudē vairākus metrus.

Tālāk gar jūras krastu ceļš ved uz Ventspili

Ventspils ir viena no vecākajām Latvijas pilsētām, ostas pilsēta, kas atrodas netālu no Ventas ietekas Baltijas jūrā. Windava pirmo reizi Livonijas ordeņa zemēs pieminēta ar 1263.gadā. 1290.gadā šeit uzcēla Vindas pili. 1378.gadā Vinda ieguva pilsētas statusu. 1561.gadā pilsēta kļuva par Kurzemes hercogistes daļu. Kurzemes hercogistes laikā Vindas pils bija pilsētas fogta mītnes vieta. Pilsēta uzplauka Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā no 1642. līdz 1681.gadam. Tad Vindavas upes (Ventas upes) grīvā tika uzbūvēts liels kuģubūves centrs, ap pilsētu sāka celt ieroču darbnīcas, domnas, salpetri un ķieģeļu manufaktūras, sāka attīstīties tirdzniecība ar Rietumeiropu, galvenokārt ar Holandi. Pēc Kurzemes pievienošanas 1795.gadā Krievijas impērijai pilsēta tika nosaukta par Vindavu. Kopš 1917.gada pilsētas oficiālais nosaukums ir Ventspils.
Šodien Ventspils ir viena no visattīstītākajām pilsētām valstī. Pēdējos gados Ventspils ir kļuvusi par vienu no populārākajiem tūristu galamērķiem Latvijā. Pilsētas teritorijā atrodas gan vecpilsēta, gan meži, gan Zilā karoga pludmale, kas simbolizē tīru vidi un labu ūdens kvalitāti. Šeit ir daudz objektu, kurus apskatīt, un lieliskas izklaides iespējas.

Dosimies pastaigā pa Ventspils vecpilsētu, kur šaurās ieliņas, vēsturiskās ēkas un trīs laukumi - Rātslaukums, Tirgus laukums un Vecpilsētas laukums, savienojas ar mūsdienu arhitektūru. Pastaigāsimies pa brīnišķīgo ostas promenādi. Redzēsim arī unikālās daudzkrāsainās "Ventspils govis" - skulptūras, kas rotā pilsētas ielas un laukumus. Vecpilsētas sirds ir senais Rātslaukums un apkārtne ap to. Redzēsim 19.gadsimta evaņģēliski luterisko Sv. Nikolaja baznīcu, Amatu māju un Livonijas ordeņa pili.

Pēc tam apmeklēsim Piejūras brīvdabas muzeju - vienīgo zvejniecībai veltīto brīvdabas muzeju Latvijā, kur 4 ha lielajā teritorijā var apskatīt plašu jūras zvejas laivu un Baltijas valstīs lielāko enkuru kolekciju. Muzeja krājumu veido vairāk nekā 24 000 priekšmetu, kas izvietoti iekštelpu un brīvdabas ekspozīcijā. Muzeja teritorijā var iepazīties ar Kurzemes zvejniecības tradīcijām - apskatāma zvejas laivu attīstība no 18.gadsimta, ventiņu un lībiešu zvejnieku sētas, 19.gadsimta pēdējā ceturkšņa latviešu zemnieka dzīvojamā ēka "Smiltnieki", vējdzirnavas, rija, klēts, dūmnami, smēde, kūpinātava, tīklu būda un citas etnogrāfiskās ēkas.

Īpašas sajūtas sagādās brauciens ar vilcieniņu "Mazbānītis". "Mazbānītis" uz 600 mm šaursliežu dzelzceļa ir Piejūras brīvdabas muzeja apmeklētāju iecienīta izklaide. Šo dzelzceļu Pirmā pasaules kara laikā uzbūvēja vācu karavīri. Tā savienoja Ventspili ar zvejnieku ciemiem. Mūsdienās divas lokomotīves ar otrās un trešās klases vagoniem, kā arī ar iecienītajiem vaļējiem vagoniem, kursē pa 1,4 km garo Apļa līniju un pa 3 km garo Kalna līniju, kas ved uz Ventspils piedzīvojumu parku.

Tālāk dodamies uz Ventspils Dienvidu molu. Uz Dienvidu mola izveidota labiekārtota pastaigas promenāde, kas ved līdz pat bākai. Pie mola apskatāmi interesanti objekti: uz paaugstinājuma kuģi "Azova" un "Grots", skulptūra "Govs-Matrozis" un milzu krēsls, kas veidots no enkuru ķēžu posmiem. Brīnišķīgu ainavu no augšas uz jūru, ostu un pilsētu var baudīt no 19 metrus augstā skatu torņa.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Piejūras brīvdabas muzejs - pieaugušajiem 1.40 EUR, skolēniem 0.60 EUR

"Mazbānītis" - biļetes cena vienam braucienam "Riņķa līnijā" pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem 1.00 EUR

 

 

Jurkalne