Autobusu ceļojumi kolektīviem

Autobusu ceļojumi skolēniem

Līgatnes dabas takas – Padomju slepenais bunkurs – Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs, Anfabrikas klintis un klints Lustūzis

Ligatnes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena no 22.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

8.00 izbraucam no skolas

Ierodamies Līgatnes novadā

Apmeklējam Līgatnes dabas takas. Līgatnes dabas takas izveidotas 1975. gadā ar mērķi iepazīstināt parka apmeklētājus ar Latvijas dabas vērtībām un vietējām savvaļas augu un dzīvnieku sugām.
Līgatnes dabas takas - tās ir daudzās labiekārtotās takas dabiskajā meža ainavā Gaujas nacionālā parka teritorijā, kur iespējams apskatīt un iepazīties ar Latvijas savvaļas dabu maksimāli pietuvinātos apstākļos. Pastaigu takas ierīkotas aptuveni 4-5 km garumā, ar atšķirīgām grūtības pakāpēm (ir gan augsnes un grants segumi, gan koka kāpņu posmi).
Līgatnes dabas takās var apskatīt Latvijas savvaļas dzīvniekus un putnus, kas mitinās īpaši aprīkotās, nožogotās teritorijās. Tie ir dzīvnieki, kuri, kad bija mazuļi, tika traumēti vai pieradināti un pēc tam pārvesti uz Līgatnes dabas takām, kur atraduši mājas labvēlīgā un dabiskā vidē. Šeit mīt pūces, ūpji, lūši, vāveres, jenotsuņi, lapsas, mežacūkas, stirnas, aļņi, lāči un citi dzīvnieki.
Līgatnes dabas takas ļauj vērot neskartas dabas ainavas, klausīties meža un pļavu balsīs, izstaigāt Gaujas senlejas gravas un paugurus, kā arī baudīt aktīvu atpūtu un mieru vienlaicīgi.
 
Pēc tam, ekskursija Padomju īpaši slepenajā objektā. Rehabilitācijas centra "Līgatne" teritorijā 9 metrus zem zemes atrodas labiekārtots bunkurs - slepens patvērums Latvijas Komunistiskās partijas elitei kodolkara gadījumā. Bunkurs tika izbūvēts 20. gadsimta 80. gados aukstā kara laikā, kad PSRS bija nepārtraukti gatava Rietumu uzbrukumam, īpaši kodoltriecienam no ASV. Bunkurs bija viena no stratēģiski nozīmīgajām vietām Padomju Latvijā. Tam bija visspēcīgākā autonomā ekonomiskā struktūra ar visu nepieciešamo un jaunāko tā laika aprīkojumu. Rehabilitācijas centra darbinieki un apmeklētāji veselus 30 gadus neko nezināja par to, kas atrodas viņiem zem kājām, tik stingra bija šī objekta slepenība! Līdz mūsdienām bunkurā ir saglabājusies visa autentiskā pazemes tehnika.
Varēsiet aplūkot: Plānus un situācijas atspoguļojumus, kas notiek, ja kara gadījumā tiek pārrauti visu spēkstaciju aizsprosti, kuras teritorijas būtu applūdušas un kā tas ietekmētu visas lielākās pilsētas. Autonomu elektrostaciju ar dīzeļģeneratoriem un degvielas noliktavu. Kondicionēšanas iekārtas gaisa attīrīšanai ar skābekļa rezervēm. Ūdensapgādes un kanalizācijas iekārtas, kas darbojas līdzīgi kā zemūdenēs. Telekomunikāciju bloks, kas nodrošināja tiešos sakarus ar Maskavu - Kremli un autonomus sakarus ar visiem svarīgākajiem dienestiem valstī. Grāmatas, kuras sarakstījuši Markss, Ļeņins, Brežņevs, kā arī citi padomju laika politiķi. Unikālu karti ar vēsturiskiem kolhozu nosaukumiem. PSKP XXII kongresa materiāli. Ēdnīcu ar tipisku padomju laika ēdienkarti. Dažādus padomju laika piederumus un sadzīves priekšmetus.
 
Tālāk dodamies uz Līgatni
 
Laiks pusdienām pilsētas centrā

Dosimies pastaigā pa Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturisko centru. Tas ir unikāls 19. gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis, celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā. Līgatne 19. gadsimta beigās uzskatāma par veiksmīgu ekonomisko un sociālo interešu apvienojumu, kura ietvaros bija iespējams radīt ne tikai augstas kvalitātes papīra ražotni, bet arī nodrošināt augstas kvalitātes sadzīves apstākļus visai uzņēmuma saimei. Papīrfabrikas strādniekiem bija nodrošināti tam laikam augstvērtīgi sadzīves apstākļi: veselības aprūpe, izglītības un atpūtas iespējas. Īpaši saudzējama un unikāla vērtība ir koka arhitektūras paraugiem, kas Līgatnē labi saglabājušies neskartā veidā. Tās ir papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās rindu mājas.

Vēlāk apmeklēsim Anfabrikas klintis - pelēki iesarkanas 17 metrus augstas klintis. Klintīs ir iekārtoti pagrabi, bet, diemžēl, tagad tur neko nevar redzēt, jo mūsdienās tie ir pamesti. Uz klints augšu ved tūristiem izveidotas koka kāpnes, un no augšas varēsiet baudīt skatu uz Līgatnes vēsturiskā centra ieleju.
Klintis savu nosaukumu ieguvušas no pirmajām uz tām uzbūvētajām Līgatnes papīrfabrikas ēkām. 19. gadsimtā šeit bija Handfabrika (roku darba fabrika, manufaktūra). Netālu no fabrikas tek Līgatnes upīte, viena no straujākajām upēm Latvijā. Tas bija galvenais iemesls, kāpēc šeit tika uzcelta fabrika. Fabrika bija aprīkota ar slūžu un kanālu sistēmu ražošanai nepieciešamā ūdens piegādei. Mūsdienās uz klints fona upe izskatās ļoti iespaidīgi. Uz slūžām ir izveidots zivju ceļš, rudenī var redzēt pārsteidzošu skatu - lēkājošus lašus, kas dodas nārstot. Zivju nārsta taka sākas pie Anfabrikas klintīm.
 
Noslēgumā aplūkosim klinti Lustūzis. Lustūzis ir smilšakmens klints, kas atrodas Līgatnes upes labajā krastā Līgatnes centrā. Šis nosaukums radies pateicoties mazai nojumei - lustūzītim klints virsotnē, kur mēdza pulcēties Līgatnes pūtēju orķestris. Otrs nosaukums - "Alu iezis" raksturo to, ka šeit ir daudz alu un pagrabu.
Lustūzis ir vienīgais smilšakmens Līgatnē, kur pagrabi alās ierīkoti vairākos stāvos. Līgatnes iedzīvotāji pagrabus šeit sāka iekārtot 18.gadsimtā. Dažās alās pie griestiem vēl līdz mūsdienām ir saglabājušies āķi gaļas uzkāršanai. Vairākos pagrabos iedzīvotāji joprojām glabā ziemas krājumus.
Klints pakājē upītes pretējā krastā ierīkota īpaša skatu platforma. Šī ir populārākā fotografēšanās vieta Līgatnē. Savukārt klints virsotnē ir izveidotas divas skatu platformas, no kurām paveras gleznains skats uz Līgatnes zaļo apkārtni.
 
Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Līgatnes dabas takas:
apmeklējums - pieaugušajiem 7.00 EUR, pensionāriem 6.00 EUR, skolēniem 5.00 EUR
gida pakalpojumi - 40.00 EUR grupai
 
Ekskursija padomju slepenajā objektā - pieaugušajiem 9.00 EUR, skolēniem 5.00 EUR