Krustpils pils – Līvānu stikla muzejs – neparastā Daugavpils pilsēta un Daugavpils cietoksnis

Latgales gerbonsCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Jēkabpils pilsētā

Apmeklējam Krustpils pili - vienu no vecākajām pilīm Latvijā, kas vēsturiskajās hronikās pirmo reizi minēta 1237.gadā. Saskaņā ar pamatversiju pili dibināja ceturtais Livonijas bīskaps Nikolaus fon Nauens.
1561.gadā, kad Livonijas ordeņa maģistrs Gothards Ketlers atzina Polijas karali un Lietuvas lielkņazu Sigismundu II Augustu par Livonijas valdnieku, Krustpils cietoksnis nonāca Lietuvas lielkņazistes pakļautībā. Cietoksnis vairākkārt tika aplenkta, bet Livonijas kara laikā 1577.gadā tas tika nopostīts. Desmit gadus vēlāk Polijas karalis un Lietuvas lielkņazs Stefans Batorijs cietoksni uzdāvināja Nikolausam fon Korfam, vienam no savas armijas komandieriem. Cietoksnis tika pārbūvēts par pili, kas vairāk nekā 300 gadus piederēja fon Korfu dzimtai. 1864.gadā pilsmuižas kompleksā ietilpa 46 ēkas, tostarp šķūņi, kalpu mājas, staļļi, kūtis, alus darītava un citas ēkas.
1994.gadā Krustpils pili nodeva Jēkabpils Vēstures muzeja valdījumā, tajā joprojām turpinās atjaunošanas darbi. Pilī ir izvietota diezgan saturīga ekspozīcija. No pils torņa skatu laukuma var redzēt Krustpils luterāņu baznīcu, pils piebūves, parku, bet pāri Daugavai - Jēkabpils vecpilsētas siluetus.

Ceļojumu turpinām uz Līvānu pilsētiņu

Apmeklēsim Līvānu stikla muzeju. Vienīgais Baltijas valstīs stikla muzejs apmeklētājus iepazīstina ar Līvānu stikla rūpnīcas vēsturi un stikla izstrādājumu ražošanu kopš 1887.gada. Šobrīd muzeja ekspozīcijā ir 4000 visdažādāko unikālu stikla izstrādājumu.
Līvānu pilsēta vienmēr ir bijusi slavena ar stikla pūtēju prasmi. Tūristi medīja slaveno Līvānu stiklu, dažos eksemplāros ražotās kristāla vāzes pasūtīja dāvināšanai, bet Latvijā Līvānu stikla izstrādājumi bija gandrīz katrā mājā.
Diemžēl, Līvānu stikla rūpnīcas sen vairs nav, vāciešiem pārdotais uzņēmums bankrotēja pirms desmit gadiem. Bet unikālā stikla izstrādājumu kolekcija palika - to izpirka pilsēta.

Tālāk ceļš ved uz Daugavpili

Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā pēc Rīgas, kas padara to par nozīmīgu ekonomiko, kultūras un tūrisma centru. Daugavpils ir arī lielākā pilsēta Latgalē, tās kultūras, izglītības un rūpniecības centrs. Pilsēta atrodas Daugavas abos krastos, tikai 25 km attālumā no Lietuvas un 35 km no Baltkrievijas. Livonijas ordenis seno Dinaburgu nodibināja 13.gadsimtā Daugavas upes krastos 19 km augšpus pa straumei no pašreizējās pilsētas. 1275.gadā Livonijas ordeņa maģistrs barons Ernsts fon Rasburgs uzcēla akmens Dinaburgas pili, kas kļuva par komturejas centru. Dažus gadus vēlāk Lietuvas lielkņaza Vīteņa uzbrukums bija veiksmīgs, un Dinaburgas pils pirmo reizi tika sagrauta. 1313.gadā ordeņa mestrs Gerhards fon Jorke atjaunoja Dinaburgas pili. 1481.gadā Livonijas-Maskavijas kara laikā pili iekaroja Ivana III krievu karaspēks, tomēr vēlāk tas bija spiests atkāpās.
Livonijas kara pirmajā posmā 1559.gadā Livonijas ordenis Dinaburgas pili ieķīlāja Polijas karalim un Lietuvas lielkņazam Sigismundam II Augustam, un tā kļuva par Lietuvas lielkņazistes daļu. Livonijas kara trešajā posmā 1577.gada jūlijā seno pili sagrāva Krievijas cara Ivana IV karaspēks. Poļu-zviedru kara laikā no 1600. līdz 1629.gadam zviedri divas reizes iekaroja Dinaburgu, bet katru reizi to atdeva atpakaļ Polijas-Lietuvas ūnijai. Krievu-zviedru kara laikā 1656. - 1658.gados Dinaburgu iekaroja Krievijas armija cara Alekseja Mihailoviča vadībā, kurš pārdēvēja pilsētu par Borisogļebsku. 1666.gadā krievu-poļu kara laikā pie Borisogļebskas lietuviešu uzbrukums tika atvairīts, tomēr Andrusovas pamiera rezultātā pilsēta atkal kļuva par Polijas-Lietuvas ūnijas daļu.
Pēc pirmās Polijas dalīšanas 1772.gadā Dinaburga tika iekļauta Krievijas impērijas Pleskavas guberņā, kopš 1802.gada tā ir pilsēta Vitebskas guberņā. No 1810. līdz 1878.gadam pilsētā tiek būvēts tiem laikiem moderns Dinaburgas cietoksnis. Jaunu nozīmi pilsēta ieguva ar Sanktpēterburgas - Varšavas dzelzceļa posmu izbūvi 1860. - 1862.gadā, līniju no Rīgas 1861.gadā, no Vitebskas 1866.gadā un no Radvilišķiem 1873.gadā. 1893.gada 14.janvārī ar imperatora Aleksandra III dekrētu Dinaburgas pilsēta tika pārdēvēta par Dvinsku.
Pēc Oktobra revolūcijas 1917.gada 31.decembrī, saskaņā ar Krievijas PFSR Tautas komisāru padomes lēmumu Vitebskas guberņas Dvinskas apriņķis tika nodots Iskolata republikai. 1918.gada 18.februārī Dvinsku okupēja vācu karaspēks. Pēc novembra revolūcijas Vācijā 1918.gada 9.decembrī vācu karaspēks atstāja pilsētu bez cīņas par labu Sarkanajai armijai. 1918.gada 17.decembrī tika izdots manifests par Latvijas padomju republikas dibināšanu, un Dvinska kļuva tās par daļu. Poļu-padomju kara laikā cīņās pie Dvinskas 1920.gada 3.janvārī pilsētu tiešā triecienā ieņēma poļu karaspēks. Saskaņā ar Rīgas miera līgumu ar Padomju Krieviju 1920.gada 11.augustā pilsēta un novads tika nodoti neatkarīgajai Latvijai. Tajā pašā gadā pilsēta tika pārdēvēta par Daugavpili.

Aplūkosim Daugavpils cietoksni - vienīgo 19.gadsimta Austrumeiropas cietoksni, kas saglabājies gandrīz sākotnējā formā. Cietoksnis, kurš dažādos laikos dēvēts arī par Dinaburgas cietoksni un Dvinskas cietoksni, ir nozīmīgākais Daugavpils kultūrvēsturiskais piemineklis un viens no pilsētas simboliem. Dažādos laikos šajā izcilajā nocietinājumā bija izvietotas dažādu varas iestāžu armijas. Cietokšņa kopējā platība pārsniedz 150 hektārus.
Cietoksnis tika celts no 1810. līdz 1878.gadam Dinaburgā. Tā celtniecība sākās Napoleona iebrukuma priekšvakarā, un 1812.gadā joprojām nepabeigtais cietoksnis veiksmīgi izturēja uguns kristības, atvairot pirmos Napoleona armijas uzbrukumus. Līdz 19.gadsimta vidum Dinaburgas cietoksnis bija viens no Krievijas impērijas pirmās klases cietokšņiem, taču jau turpmākās celtniecības laikā tas sāka zaudēt savu nozīmi un kļuva par otrās šķiras cietoksni. Kad celtniecība 1878. gadā tika pabeigta, tas jau tika uzskatīts par novecojušu un kļuva par pēdējo Eiropā uzbūvēto bastiona tipa cietoksni.
Šodien Daugavpils cietoksnis strauji attīstās, un katru gadu tas piesaista arvien vairāk tūristu no Latvijas, kā arī no citām valstīm. Aplūkosiet cietokšņa iekšpusi, kur joprojām ir 80 ēkas, kuras savieno 10 ielas. Kultūras un informācijas centrā varēsiet iepazīties ar Daugavpils cietokšņa vēsturi un attīstību un apskatīt cietoksnim veltīto ekspozīciju.

Pēc tam dosimies pastaigā pa Daugavpils vēsturisko centru, kas ir valsts nozīmes pilsētvides attīstības piemineklis. Šī pieminekļa unikalitāte ir tajā, ka pilsēta gandrīz pilnībā tika atjaunota īsā laikā - 19.gadsimta laikā. Redzēsim daudzu arhitektūras stilu ēkas: jūgendstila, Krievijas impērijas, "Latgales baroka" (sarkano ķieģeļu ēkas) un daudzas cita. Izstaigāsim Rīgas gājēju ielu, kā arī apmeklēsim Baznīcu kalnu - unikālu vietu, kur līdzās pastāv četru konfesiju baznīcas.

Vēlāk izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Krustpils pils:
pils apmeklējums - pieaugušajiem 2.00 EUR, skolēniem 1.50 EUR
torņa apmeklējums - pieaugušajiem 1.00 EUR, skolēniem 0.80 EUR

Līvānu stikla muzejs - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 1.50 EUR. Muzeja gida pakalpojumi 5.00 EUR grupai 

 

 

Jekabpils Livani Daugavpils