Uldevena koka pils – Lēdmanes atpūtas dabas parks "Trušu karaliste" – kazas saimniecībā "Līvi" un Gaiziņkalns

Titul VidzemeCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 18.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Ierodamies Lielvārdē

Apmeklēsim Uldevena koka pili. Mākslinieka Agra Liepiņa vadībā tika izveidota 12.gadsimta senlatviešu koka pils. Šī ir ideālrekonstrukcija, kurai par pamatu ņemti arheoloģisko izrakumu materiāli no dažādām Latvijas vietām, un ir autora versija par Lielvārdes novada cilts vadītāja Uldevena dzīvesvietu.
Koka pils iekšpusē varēsiet aplūkot 12.gadsimta senlatviešu cietokšņa aizsargbūvju un dzīvojamo ēku imitācijas un seno tērpu rekonstrukcijas.

Tālāk dodamies uz Lēdmani

Apmeklējam Lēdmanes atpūtas dabas parku "Trušu karalisti", kas atrodas gleznainajā Ogres upes ielejā, dabas parka teritorijā. Parka kopējā platība ir 47 ha, īpašums pieder labdarības organizācijai "Zilais krusts", kas palīdz krīzes situācijās nonākušiem cilvēkiem.
Trušu karalistē mīt visdažādāko nokrāsu un lieluma truši. Viņi ir pieņēmuši karalisti par savām mājām - ierīko alas, veido ģimenes. Trušu sadzīve notiek skaisti veidotās pilīs un muižās, kas labi iekļaujas apkārtnē, radot pasaku meža iespaidu. Bez trušiem karalistē dzīvo sabiedriski āži, zosis, lieliskas punduraitiņas un poniji. Apmeklētājiem tiek piešķirts kāds kārums, ar ko pacienāt dzīvnieku.
Jaunums "Trušu karalistē" - baskāju taka "Cerība", 2.6 km gara dabas taka, kurā viesi var staigāt basām kājām pa dažādas faktūras klājumiem - pa smiltīm, niedrēm, granti, oļiem, šķembām un čiekuriem.
Papildus piedāvājumi - suvenīri, bērnu rotaļu laukums, batuti, piepūšamās atrakcijas.
Kā arī šeit varēsiet nobaudīt svaigi ceptas gardas pankūkas ar ievārījumu un siltu tēju vai kafiju (cienasts grupām jāpasūta iepriekš).

Ceļojumu turpinām uz Bērzaunes ciemu

Apmeklēsim zemnieku saimniecību "LĪVI". Saimniecība "Līvi" ir mīlošas ģimenes uzņēmums, kas atrodas Gaiziņkalna pakājē. Galvenais uzsvars saimniecībā tiek likts uz kazas siera radīšanu un šīs delikateses kultūras attīstīšanu Latvijas un pasaules mērogā. Saimniecībā darbojas sierotava, tajā top 7 veidu mīkstie sieri. Populārākais no tiem - siera bumbiņas ar ķiplokiem "Labrīt". Klīst runas, ka runīgais saimniecības īpašnieks Raimonds ir Minhauzena tuvs radinieks. Šīs baumas neizplatām mēs, bet gan apmeklētāji, kuri nespēj vien noticēt Raimonda krāšņajiem un nepieradinātajiem stāstiem.
Ekskursijas pa saimniecību "Līvi" laikā:
- iepazīsiet vienu no lielākajiem kazu ganāmpulkiem Latvijā
- dzirdēsiet saimnieka jautros stāstus par kazām
- apskatīsiet lielā kazu ganāmpulka dzīvi (ganāmpulkā ir apmēram 300 kazu)
- iepazīsieties ar sierotavu
Iepriekš piesakot tiek piedāvāta tomātu zupa ar kazas sieru.
Varēsiet iegādāties arī "Labrīt" sierus.

Tālāk ceļš ved uz Gaiziņkalnu

Dosimies 1,5 km pastaigā pa Gaiziņkalna dabas taku. Vidzemes augstienes Vestienas grēdas vidusdaļā atrodas augstākais punkts Latvijas teritorijā - lielpaugurs Gaiziņkalns, ar savām stāvajām, gravu saposmotām nogāzēm un elpu aizraujošajiem skatiem. Gaiziņkalna virsotne atrodas 311,6 metrus virs jūras līmeņa un 61,6 metru augstumā no tā piekājes.
Lielpaugura nosaukums, iespējams, cēlies no vārda "Gaiszinis", jo tas tiek uzskatīts par laika apstākļu pareģotāju. Ja kalns tinas miglā vai no tā ceļas miglaina dūmaka, tad ne vēlāk kā trīs dienu laikā gaidāmi nokrišņi.
Apkārt kalnam 1987.gadā izveidots Gaiziņkalna dabas parks. Tas aptver kalnainu apkaimi ap Talejas un Viešūra (Kaķīša) ezeriem. Dabas parka platība ir 2026 ha, tas ir iekļauts vienā no deviņām Latvijas aizsargājamo ainavu teritorijām "Vestiena". No nogāzes "Dāmu paradīze" paveras skats uz Blāžu kalnu, Bolēnu un Tomēnu pakalniem. Skaidrā laikā var redzēt Cesvaines pils torņus un Madonas pakalnus. No rietumu nogāzes var redzēt Vestienu un Avošiņa ezeru.
Gaiziņkalnā atrodas viens no 16 Latvijas teritorijā esošajiem "Strūves ģeodēziskā loka" punktiem. Punktu sauca par Gaisakalna punktu un to uzmērīja 1824.gadā slavenā Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Ģeodēziskā loka kopējais garums ir 2822 km. Loks šķērso 10 valstis no Norvēģijas līdz Ukrainai. Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Pēc tam izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarpusē atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* veselības apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Uldevena koka pils - pieaugušajiem 3.00 EUR, bērniem līdz 13 gadiem 1.50 EUR

Lēdmanes atpūtas dabas parks "Trušu karaliste" - pieaugušajiem 5.00 EUR, skolēniem 3.00 EUR
Cienasts grupai: pankūka (1 gab.) - 0.80 EUR, tēja - 0.40 EUR. kafija - 0.80 EUR
 
Zemnieku saimniecība "Līvi" - pieaugušajiem 1.50 EUR, skolēniem 1.00 EUR
Tomātu zupa ar kazas sieru - apmeklētājam 2.00 EUR

 

 

Uldevena-pils Trusu-karaliste zemnieku-saimnieciba-Livi Gaizinkalns