Bijusī kodolraķešu bāze Zeltiņos – ievērojamākās vietas Alūksnē un brauciens mazbānītī pa maršrutu Alūksne-Gulbene

Aluksnes gerbonisCeļojuma ilgums - 1 diena

Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

Cena 20.00 EUR skolēnam

Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

No rīta izbraucam no skolas

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Zeltiņos

Apmeklēsim bijušo kodolraķešu bāzi Zeltiņos. Viens no iespaidīgākajiem Padomju Savienības bijušiem slepenajiem militārajiem objektiem ir Zeltiņu kodolraķešu bāze ar pamestajām ēkām. Tās teritorijā atrodas raķešu uzglabāšanas angāri, raķešu palaišanas laukumi, bunkuri un pazemes tuneļi, kā arī dzīvojamās ēkas. Turklāt šeit varēsiet satikt arī Ļeņinu, vareno komunistu līderi. Tiesa, ne ar visām ķermeņa daļām - tikai šoreiz tā ir 3 metrus augsta galva, kas ir viens no retiem pieminekļiem Latvijā, kas palicis pēc Padomju Savienības krišanas.

Ceļojumu turpinām uz Alūksni

Alūksne ir zaļu pauguru, skaistu dārzu un parku pilsēta, kas atrodas Latvijas ziemeļaustrumos, Alūksnes augstienē, netālu no Alūksnes ezera. Visticamāk pilsētas nosaukums cēlies no latgaļu vārda "olūksna" - meža strauts.
1284.gadā pirmo reizi Pleskavas hronikās minēta Livonijas ordeņa pils Marienburga, kas atradās uz Alūksnes ezera salas. 1342.gadā Livonijas ordeņa mestra Burharda fon Dreilēbena vadībā tika nojaukta senā koka pils un pabeigta ordeņa mūra pils celtniecība, kas kalpoja tirdzniecības ceļu no Rīgas uz Pleskavu aizsardzībai. Pilsēta, kas izauga blakus pilij, kļuva pazīstama arī kā Marienburga. Un līdz 1917.gadam to sauca par Marienburgu (Marijas pils).
Livonijas kara laikā 1560.gadā pilsētu iekaroja uz laiku iekaroja Krievijas cara Ivana Bargā karaspēks. 1582.gadā Marienburga tika iekļauta Polijas-Lietuvas ūnijā. Poļu-zviedru kara rezultātā saskaņā ar Altmarkas pamieru 1629.gadā pilsēta tika nodota zviedriem. 1658.gadā Krievu-zviedru kara laikā Marienburgu ieņēma krievu karaspēks. 1661.gadā saskaņā ar Kardisas miera līgumu pilsēta tika nodota zviedriem.
Interesants fakts! 1683.gadā Ernsts Gliks, vācu luterāņu mācītājs, pirmais Bībeles tulkotājs latviešu un krievu valodā, nodibināja pirmās skolas Vidzemē, kurās mācības notika latviešu valodā.
Ziemeļu kara laikā 1702.gadā Pētera I krievu armija iekaroja Marienburgu. 1704.gadā krievu militārā vadība sagūstīja mācītāju Ernstu Gliku un viņa ģimeni, tajā skaitā viņa audžumeitu Martu Skavronsku (Krūzi), kas kļuva par pirmā Krievijas imperatora Pētera I mīļāko un vēlāk sievu. 1724.gadā viņa tika kronēta par Krievijas imperatori kā Katrīna I.

Dosimies pastaigā pa Alūksnes parku. Parka veidošana sākās 18.gadsimta otrajā pusē. 19.gadsimta sākumā, atbilstoši tā laika modes tendencēm, parks tika pārveidots angļu stilā. Tādējādi tika izveidots skaistākais parks Vidzemē ar visplašāko koku un stādījumu kolekciju, un četru gadu laikā tas kļuva par vienu no sugām bagātākajiem dendroloģiskajiem parkiem Baltijā. Parks ir īpašs ar saviem arhitektūras objektiem. Apskatei parkā tiek piedāvāti arī 21.gadsimta mākslas darbi, kas tika izveidoti 2001.gada vasarā akmens skulptūru simpozijā Zvārtavā.
Vēlāk apskatīsim Livonijas ordeņa pilsdrupas. 1342.gadā lielākajā Alūksnes ezera salā, Marijas salā (Pilssalā), Livonijas ordenis uzcēla cietoksni, ko ar krastu savienoja koka tilts ar paceļamu daļu. Pils tika iesvētīta Marijas pasludināšanas dienā, tāpēc tā ieguva nosaukumu - Marienburga. Pils sastāvēja no galvenās pils un dienvidu priekšpils. Visu pili apjoza laukakmeņu siena ar astoņiem sargtorņiem. Pils tika regulāri uzlabota un paplašināta līdz 17.gadsimta beigām. Tā bija viena no lielākajām pilīm Livonijas ordeņa pārvaldītās teritorijas austrumu daļā. Ordeņa pils pastāvēja līdz Ziemeļu karam, kad sakautais zviedru karaspēks uzspridzināja tās centrālo daļu un padevās, bet krievu karaspēks to iznīcināja pilnībā.
Šodien par tā laika notikumiem liecina Livonijas ordeņa pilsdrupas Marijas salā, kas ar diviem koka tiltiem ir savienota ar ezera krastu - Alūksnes centru un Tempļa kalnu. Uz skatuves pie pilsdrupām notiek dažādi publiski pasākumi.
Tad uzkāpsim Tempļa kalnā, kas ir valsts aizsargājams kultūras piemineklis. Šis ir sens latgaliešu pilskalns un senpilsētas vieta. Tempļa kalna parks padara Alūksni par Latvijas augstāko pilsētu! Kalna galā redzēsiet granīta rotondu - Slavas templi, kuru 1807.gadā lika uzcelt barons fon Fitinghofs, un apbrīnosiet gleznainu skatu uz ezeru, Marijas salu, Alūksnes jauno pili ar parku.

Pēc tam dodamies uz Alūksnes dzelzceļa staciju

Plkst.15.25 izbrauksim izklaidējošā braucienā ar mazbānīti uz Gulbeni. Vienīgais Latvijas šaursliežu dzelzceļš, kas tiek izmantots kā sabiedriskā transporta līdzeklis (sliežu platums 750 mm). Dzelzceļa līnija tapa laikā no 1898. līdz 1902.gadam. Attālums starp gala stacijām Alūksnē un Gulbenē ir 33 km, ko mazbānītis veic pusotras stundas laikā pieturot desmit stacijās. Lai gan vilciena braukšanas ātrums ir tikai 40 kilometri stundā, vietējie iedzīvotāji to izmanto ikdienas gaitās, bet tūristi priecājas par dzelzceļa apkārtnes dabu un veco staciju arhitektūru.

No Gulbenes izbraucam uz Rīgu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Brauciens ar mazbānīti Alūksne - Gulbene - pasažierim 5.00 EUR

 

 

Zeltinu-rakesu-baze Aluksne Gulbene