Krustu kalns – "Saules pilsēta" Šauļi: kaķu muzejs un fabrikas "Rūta" šokolādes muzejs

Siauliai

 Ceļojuma ilgums - 1 diena

 Grupas ( 40 + 3 ) pasūtīts brauciens

 Cena 19.00 EUR skolēnam

 Skolotājiem autobuss un ieejas biļetes – bez maksas!

Ja grupā cits skolēnu skaits, cenu lūdzu jautāt!

 

7.30 izbraucam no skolas

Ceļš pa Latviju un Lietuvu

Pa ceļam neliela apstāšanās

Ierodamies Jurgaičos

Aplūkosim Krustu kalnu. 12 km attālumā no Šauļu pilsētas atrodas interesants svētceļojuma punkts - Krustu kalns. Tas ir neliels paugurs, uz kura ir izvietots milzīgs skaits lietuviešu krustu, kopā aptuveni 50 tūkstoši.
Krustu kalna parādīšanās iemesls līdz galam nav zināms. Pat aptuvenais tā rašanās laiks nav zināms. Dažas atsauces ir uz 1831.gadu, taču lielākā daļa pētnieku ir vienojušies, ka kalns ir daudz vecāks.
Uz šā kalna varēsiet redzēt visdažādākos krustus: sākot no milzīgiem koka, vairākus metrus augstiem, līdz pat ļoti miniatūriem krustiņiem, kas karājas kopās no lielākiem krustiem. Arī Jānis Pāvils II 1993.gadā šeit uzstādīja krucifiksu, kas ievērojami palielināja tūristu un svētceļnieku apmeklējumu šajā vietā.
Tautas ticējums vēsta, ka visiem, kas kalnā atstās krustu, uzsmaidīs veiksme!

Tālāk ceļš ved uz "Saules pilsētu" Šauļiem

Apmeklēsim kaķu muzeju. Kopš 1990.gada kaķi ir apmetušies Dabaszinātnieku centra telpās, kur pirms vairāk nekā divdesmit gadiem kāda darbiniece atnesa savu privāto figūriņu kolekciju, kurā attēloti šie mājas mīluļi. Viņas dzīvoklī tie vairs neietilpa, un viņiem vajadzēja jaunu māju. Pašlaik muzejā ir vairāk nekā 14 tūkstoši dažādu veidu kaķu, kas izgatavoti no dažādiem materiāliem. Tās ir figūriņas no porcelāna, stikla, dzintara, marmora, kristāla, kā arī gleznas, fotogrāfijas, pastkartes, pastmarkas, grāmatas un kaķus slavinoši dzejoļi.
Ar laiku muzejs tika atzīts visā pasaulē, un šeit sāka plūst jauni eksponāti no dažādām planētas daļām. Ir kaķi no Anglijas, Austrālijas, Beļģijas, Dānijas, Nīderlandes, Kanādas, Kubas, Ķīnas, Japānas, Francijas, Krievijas, Vācijas, Senegālas, Zambijas. Šī ir īstā kaķu valstība. Viņi šeit ir visur. Kaķi uz plauktiem, kaķi uzzīmēti uz sienām, logiem, margām, krēsliem, paklājiem un vitrāžās.
Visus muzeja viesus sagaida arī kaķis, tikai īsts. Viņu sauc Filomena un viņa ir muzeja direktore. Viņas pienākumos ietilpst murrāšana, glaušanās gar kājām un visu viesu pavadīšana muzeja zālēs, ko viņa regulāri veic jau piecpadsmit gadus.
Muzeja apmeklētājus noteikti interesēs dzīvais stūrītis. Tajā dzīvo pitons, zalktis, ķirzakas un pat mazs, mīlīgs pērtiķēns.
 
Pēc tam apmeklējam fabrikas "Rūta" šokolādes muzeju. Konfekšu fabrika "Rūta", kas jau vairāk nekā simts gadus kārdina garāmgājējus ar saldām šokolādes, karameles, grauzdētu riekstu un vārāmu ogu smaržām, 2012.gadā atvēra savas vecās ēkas durvis apmeklētājiem. Tieši šeit, vecajā fabrikas ēkā, ierīkots fabrikas "Rūta" šokolādes muzejs.
Muzejā iegremdēsieties šokolādes vēsturē, kas ilgst gandrīz četras tūkstošgades, uzzināsiet, kā šokolādi gatavoja senie maiji un acteki, kā arī Eiropas muižās. Varēsiet labāk izprast, kā kakao koka sēklas pārvēršas šokolādē. Redzēsiet, kādus saldumus "Rūta" ražoja pagājušajos gados. Un novērtēsiet unikālu spēļu ierīci ar lielu skārienjūtīgu ekrānu.
"Šokolādes meistarklasē" jutīsies kā šokolādes gatavošanas meistars! Redzēsiet visu šokolādes gatavošanas procesu un nogaršosiet dažāda veida šokolādes. Varēsiet izgatavot savām rokām šokolādes konfektes, kuras pēc tam paši saņemiet dāvanā.
Noteikti apmeklējiet "Rūtas" konfekšu veikalu, kas atrodas telpās, kur tas strādāja starpkaru laikā. Izvēlieties sev ekskluzīvus saldumus un suvenīrus!

Vēlāk dosimies pastaigā pa pilsētas vēsturisko centru. Šauļi ir ceturtā lielākā pilsēta Lietuvā ar 121 tūkstoti iedzīvotāju. Pilsēta izveidojās uz žemaitu un zemgaļu cilšu robežas, iespējams, jau 11.gadsimtā. Ar pilsētas nosaukumu ir saistīta Livonijas atskaņu hronikā, minētā Saules kauja, kas notika 1236.gada 22.septembrī, kad žemaitu un zemgaļu apvienotais karaspēks sakāva apvienoto krustnešu karaspēku. 1522.gadā Šauļi tiek minēti kā pagasta centrs. Kaspara Vopela 1555.gadā sastādītajā Eiropas kartē ir atzīmēta tāda apdzīvota vieta kā Sovli. 1701.gadā Ziemeļu kara laikā Šauļus iekaroja Zviedru karaspēks. 1710.gadā mēra epidēmija paņēma pusi iedzīvotāju dzīvības. 1791.gadā Polijas-Lietuvas ūnijas seims pieņēma likumu par brīvajām pilsētām, saskaņā ar kuru Šauļiem tika piešķirtas tiesības uz pašpārvaldi, tika ievēlēts pilsētas maģistrāts un pilsētai tika piešķirts ģerbonis. Pēc trešās Polijas-Lietuvas dalīšanas, 1795.gadā pilsēta nonāca Krievijas pakļautībā un kļuva par apgabala centru. Pirmā pasaules kara laikā 1915.gada martā vācu karaspēks iznīcināja 65% ēku. 1918.gadā Šauļos tika izveidota pirmā Lietuvā demokrātiskā pilsētas pašpārvalde, pilsēta kļuva par nozīmīgu Lietuvas rūpniecības un kultūras centru. 1940.gada jūnijā Lietuva kļuva par padomju republiku. Otrā pasaules kara laikā, 1944.gada augustā, pilsēta vairāk nekā mēnesi atradās frontes zonā un tika iznīcināti 80% ēku. Padomju laikos pilsēta attīstījās kā rūpniecības centrs: tika atvērta velosipēdu fabrika "Vairas", televizoru rūpnīca "Tauras" un elektronikas izstrādājumu rūpnīca "Nuklon".
Šodien "Saules pilsēta" Šauļi ir gleznaina pilsēta, kas lepojas ar skaistām baznīcām, rūpnieku savrupmājām, unikālām un ļoti neparastām muzeju kolekcijām. Ievērojamākie pilsētas apskates objekti: renesanses laikmeta Sv. apustuļu Pētera un Pāvila katedrāle. Šauļu pilsētas valdība, kas atrodas trīs vēsturiskās ēkās. Bijusī Zubova pils - šobrīd ir Šauļu universitātes Mākslas fakultāte. 1898.gadā dibināta, bijusī meiteņu vidusskola "Didždvario". Sv. Jura katoļu baznīca bizantiešu stilā, celta 1909.gadā. J.Janonisa vārdā nosauktā ģimnāzija, bijusī ģimnāzija zēniem. 1936.gadā celtā Sv. Ignācija no Lojolas katoļu baznīca. Laukums ar pulksteni "Gailis", tējas un kafijas namiņš "Presto", un kopš 1870.gada darbojošās aptieka "Balderiāns". Saules pulksteņa laukums tika izveidots 1986.gadā par godu Šauļu 750.gadadienai. Šauļu bulvāris, kas tika atvērts 1975.gadā un kļuva par pirmo gājēju zonu PSRS. Šī gājēju iela, kuru iemīlējuši Šauļu iedzīvotāji un tūristi, dekorēta ar oriģinālu mazo arhitektūru, bulvāra abās pusēs ir daudz dažādu stilu ēku, sākot no pirmskara un beidzot ar modernisma ēkām. Uz bulvāra ir daudz veikalu un kafejnīcu. Mūsdienās bulvāra garums ir 1280 metri. Pilsētas ainu atdzīvina daudzie pieminekļi, skulptūras un strūklakas.

Izbraucam uz Rīgu

Ceļš pa Lietuvu un Latviju

Pa ceļam neliela apstāšanās

Vakarā atgriežamies Rīgā

 

Ceļojuma cenā iekļauts:
* viena vieta tūrisma klases autobusā
* grupas vadītāja - gida pakalpojumi

Ceļojuma cenā nav iekļauts:
* ceļojuma apdrošināšana
* ēdināšana
* ieejas biļetes:

Kaķu muzejs - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR

Fabrikas "Rūta" šokolādes muzejs:
muzeja ekspozīcijas apmeklējums - pieaugušajiem 3.00 EUR, skolēniem 2.00 EUR
"Šokolādes meistarklase" - pieaugušajiem 11.00 EUR, skolēniem 8.00 EUR
muzeja ekspozīcijas apmeklējums un "Šokolādes meistarklase" - pieaugušajiem 13.00 EUR, skolēniem 10.00 EUR. Programmas ilgums ~ 1 stunda. Nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās!

 

Svarīgi! Līdzi jābūt pasei vai ID kartei!

 

 

Sauli Krusta kalns